Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 23d. 19:58

Eksperimentas: kodėl elektromobilių vairuotojai valgo geresnį maistą ir skaito daugiau knygų?

„15min Gazas“ komandos kelionė elektromobiliu
Martyno Utkos nuotr. / „15min Gazas“ komandos kelionė elektromobiliu

Dažnas vairuotojas elektromobilį įsivaizduoja, kaip miesto automobilį, kuriuo galima įveikti nedidelius atstumus, o prireikus, kaip mat jį pasikrauti. O baterijos įkrova, daugelio manymu, yra laiko švaistymas. 15min/Gazas komanda – Eglė Girdenytė, Dina Sergijenko ir Žilvinas Pekarskas – nusprendė elektromobiliu įveikti daugiau nei 662 kilometrus – nuvykti į „Aurum 1006 km“ lenktynes ir atgal. Ir patikrinti, ar tikrai, įkraunant elektromoilį, tuščiai švaistomas laikas.

Kelionės tikslą nusprendėme pasiekti elektromobiliu „Nissan Leaf“. Nes šiuo metu nė viena automobilių atstovybė negalėjo pasiūlyti kito elektromobilio: arba jų dar negavo, arba jau pardavė.

Greito krovimo stotelių tinklas – kas 50 km

Važiuojant magistrale iš Vilniaus į Klaipėdą, greitos įkrovos stotelės yra įrengtos kas 50 km, tad didelių sunkumų norint įkrauti bateriją tikrai nekilo. Juk bet kuris naujas elektromobilis, net ir pats mažiausias, gali nuvažiuoti 100 km. O naujesnės kartos „Nissan Leaf“, „KIA Soul EV“, „Volkswagen eGolf“, „Hyundai Ioniq“ nesunkiai peržengia 200 km ribą. Nebekalbant apie „Tesla“ arba netrukus Lietuvą pasieksiančius „Jaguar I-Pace“, nuvažiuojančius 400 ir daugiau km.

Jei daugumai vairuotojų elektromobilio baterijos įkrovimas kelionės metu atrodo laiko švaistymas, mūsų patirtis parodė, kad, kraunant automobilį, laiką galima praleisti ne tik naudingai, bet ir smagiai.

15min/Gazas komanda elektromobiliu keliavo į pajūrį
15min/Gazas komanda elektromobiliu keliavo į pajūrį

Iš Vilniaus pajudėjome trečiadienio rytą. Grįžti planavome sekmadienį, kai judėjimas intensyvesnis. Norėjome įvertinti ar greitos įkrovos stotelėse tenka laukti eilėse nemokamos įkrovos, kokių pramogų gali tikėtis automobilį pasikrauti sustojęs vairuotojas, todėl stojome dažniau nei to iš tiesų reikėjo. Tikslas – aplankyti ir patikrinti po 2-3 stoteles važiuojant pirmyn ir atgal. Įvertinti, kuriose vairuotojai pasmerkti nuobodžiauti, o kuriose gali pramogauti.

Iš esmės, važiuojant 100 – 110 km/val. greičiu šiuo „Leaf“ galima iš Vilniaus be sustojimo pasiekti Kryžkalnį. Bet mūsų tikslas buvo kitoks, pažintinis.

Stotelės poilsiui

Pirmasis sustojimas išvažiavus iš Vilniaus – 92 km, šalia Kauno esančioje užeigoje „Pas Lado“. Elektromobilių įkrovimo aikštelė buvo tuščia. Prijungę automobilį krautis, pasisvečiavome ir užeigoje – išgėrėme kavos. Tiesa, meniu buvo tikrai platus, todėl išalkę galėjo drąsiai pasistiprinti. Bet mums to dar nereikėjo. Žilvinas viliojo pirmyn, pasakodamas legendas apie stebuklingas ir (keista girdėti) sveikas spurgas, kepamas ties Kryžkalniu. Na gerai, pažiūrėsime, kiek spurgų teks suvalgyti, kol baterija įsikraus iki 80 proc.

Šio elektromobilio baterija yra neaušinama, todėl krovimo greitis priklauso ar baterija yra įkaitusi, ar ne. Taip pat ji greičiausiai kraunasi iki 80 proc., todėl taupydami laiką automobilį krovėme būtent iki šios ribos. Užtrukome apie 30 min. ir judėjome toliau. Ragauti spurgų.

Legendinės spurgos ir nemokama elektra

Antroji stotelė – prieš Kryžkalnį esanti kavinė „Nikola“. Tikriausiai ne tik Žilvinas žino šią vietą dėl skanių spurgų, gaminamų iš varškės, be jokių mielių.

15min nuotr./15min/Gazas komandos kelionė elektromobiliu
15min nuotr./15min/Gazas komandos kelionė elektromobiliu

Čia eilėje prie įkrovos stotelės laukti taip pat nereikėjo, o „Nissan“ elektromobiliu susidomėjo būrys vokiečių turistų. Jie pasakojo, kad tokios transporto priemonės jų šalyje nėra itin populiarios, mat ir atstumai kur kas didesni, nors „Tesla Supercharger“ įkrovos stotelių ten tikrai netrūksta.

15min nuotr./Spurgos „Nikoloje“
15min nuotr./Spurgos „Nikoloje“

Beje apie „Supercharger“. Kolega Žilvinas, pernai iš Tilburgo į Kauną parvairavęs naujutėlaitę „Tesla Model X“, pasakojo, kad prie šių įkrovos stotelių Nyderlanduose, Vokietijoje, Lenkijoje visad veikia puikūs restoranai. Kol įkrauni bateriją, pavalgai sveiko šviežio maisto. Štai kodėl juokaujama, kad elektromobilių savininkai yra sveikesni. Žinoma, Lietuvai iki Vokietijos dar toli, bet pirmas žingsnis žengtas.

Nevargsta eilėse

Paragavę legendinių spurgų ir atsakę į vokiečių klausimus, kelionę tęsėme toliau. 86 proc. baterijos mums leido nuvažiuoti iki ties Gargždų sankryža esančios įkrovos aikštelės. Deja, bet šioje vietoje kažkada veikusi kavinė „Kilena“ – apleista, tad įspūdingu vaizdu ar skaniais užkandžiais pasidžiaugti keliautojai negali. Nors mums atvykus eilės nebuvo, tačiau visai netrukus su pirmos kartos „Leaf“ atvažiavo Gargždų gyventoja Rūta.

Ji nebenauju „Leaf“ važinėja į Klaipėdą. Moteris pasakojo, kad eilėse dažnai laukti netenka – jos dažniausiai susidaro savaitgaliais, kai žmonės ruošiasi darbo savaitės pradžiai.

15min nuotr./15min/Gazas komandos kelionė elektromobiliu
15min nuotr./15min/Gazas komandos kelionė elektromobiliu

Moteris taip pat paaiškino, kad nepaisant to, jog vienoje stotelėje yra trys krovimo jungtys, vienu metu krautis gali tik vienas automobilis. Mat pati įkrovos stotelė didesnio krūvio nepalaiko ir antro automobilio tiesiog nekrauna. Pasiekę 60 proc. baterijos įkrovos lygį vietą užleidome eilėje laukusiai pašnekovei.

Vienu metu krautis gali tik vienas automobilis.

Pasiekę Palangą automobilio krovimą pratęsėme namuose – automobilio kroviklį įjungėme į elektros lizdą. Tiesa, toks krovimo būdas yra daug lėtesnis – gamintojas nurodo, kad pilnai įkrauti bateriją tokiu būdu, gali užtrukti iki 7 su puse valandos.

Likusias dienas, iki pat šeštadienio vėlyvo vakaro, važiavome į specialiai 1006 km lenktynėms įrengtą teritoriją, važinėjome mieste ir grįžome atgal į vietą, kurioje buvome apsistoję, o baterija laikėsi kuo puikiausiai. Po trijų dienų dar turėjome 76 proc. energijos. Paskutinę naktį prieš kelionę ją pakrovėme iš rozetės, o sekmadienį patraukėme Vilniaus link.

Kelionė iš Palangos į Vilnių

Šį kartą važiavome greičiau ir stojome tik dviejose įkrovos stotelėse. Pirmoji buvo Vėjukų kaime, vos 17 km nuo jau minėtos „Nikola“ kavinės. Čia teko palaukti. Kaip ir sakė dar trečiadienį ties Gargždų sankryža (ties KIlena) sutikta vairuotoja, savaitgalį stotelių užimtumas – didesnis. Mat eilėje palaukti teko ir kitoje stotelėje – prie Elektrėnų.

15min nuotr./15min/Gazas komandos kelionė elektromobiliu
15min nuotr./15min/Gazas komandos kelionė elektromobiliu

Tačiau po valandos sekmadienį pro tą pačią vietą važiavęs Žilvinas nepastebėjo jokių eilių – visos įkrovos stotelės buvo tuščios.

Kadangi prieš sustodami įkrovos stotelėje užsukome nusipirkti spurgų, automobiliui besikraunant galėjome jas suvalgyti, o kolegė Dina spėjo ir knygą paskaityti Tiesa, prie įkrovos stotelės taip pat buvo užeiga, kurioje, kol krovėsi automobilis, su šeima užkandžiais mėgavosi kito „Nissan Leaf“ vairuotojas.

15min nuotr./Įkraunant bateriją galima skaityti knygą
15min nuotr./Įkraunant bateriją galima skaityti knygą

Elektrėnuose sutikome net du elektromobilius. Pirmos kartos „Leaf“ vairuotoja papasakojo, kad planuoja pirkti naujesnę šio modelio versiją, o dabartinį automobilį padovanos sūnui. Mat šis studijuodamas galės sutaupyti daugiau pinigų, nes nereikės leisti pinigų degalams.

Nors Vilnių pasiekėme keliomis valandomis ilgiau, nei tai būtume padarę įprastu automobiliu, visa kelionė nieko nekainavo. Be to, kaip patys vairuotojai pasakojo – norėdami išgerti kavos ar pasigardžiuoti užkandžiais – nė nepastebėjome, kaip praėjo laikas. O greitos įkrovos stotelių gausa dėl senkančios baterijos leido nesijaudinti visos kelionės metu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

M.Starkevičiūtė kaltina D.Grybauskaitę ir I.Šimonytę – prašo ištirti, ar nepasipelnė iš krizės

Aktualu

Konservatoriai paskelbė savo kandidatą į Vilniaus merus kitų metų rinkimuose

Sportas

Premija, medalis ir premjero padėka – dopingo platinimu įtariamam treneriui

Tiesiogiai Aktualu

TS-LKD pristato kandidatą į Vilniaus miesto merus

Vardai

Donatas Motiejūnas parodė ūgtelėjusį sūnų: „Adomas – mano didžiausias gyvenimo pasiekimas“

Aktualu

Konservatorių strategija: svarsto keisti pavadinimą ir bandys tapti „žmonių partija“

Donatas Motiejūnas apie uždirbamus milijonus, sūnų ir Lietuvos rinktinę

Kiekviename žingsnyje lydintys Šiaurės Korėjos diktatorių dinastijos atvaizdai

Aktualu

Antanas Guoga galvoja Vilniaus mero posto siekti su „valstiečių“ vėliava

Sportas

Chaosas Mančesteryje: J.Mourinho nušalino P.Pogba nuo „Man Utd“ vicekapitono pareigų

Aktualu

Stevenas Seagalas: su malonumu tapčiau Primorės krašto gubernatoriumi

Mokslas.IT

Patikrino „iPhone XS“ ekranų tvirtumą: rezultatas nedžiugina

Vardai

„Mis Ukraina“ nugalėtoja neteko karūnos: paaiškėjo, kad ji buvo ištekėjusi ir turi vaiką

Mokslas.IT

Amerikiečiai kuria bombą, kurios sprogimo galią galima būtų pasirinkti

24sek

Per valandą dėl „Žalgirio“ apsisprendęs L.Westermannas: „Maniau, kad viskas baigta“

Aktualu

Tauragiškis policininką pakratė atimtu tazeriu, jo bendras lazda praskėlė pareigūnui galvą

Vardai

Shia LaBeoufas dėl buvusios Roberto Pattinsono sužadėtinės išsiskyrė su žmona

Gazas

Darnus judumas – išsigelbėjimas nuo kamščių, taršos ir ydingo nejudrumo

Aktualu

Vilniuje – dar viena taksi avarija

Verslas

Dėl krizės pasiaiškinti iškviestas G.Kirkilas: tada didinti pensijas ir algas buvo geras sprendimas

Naujienos

Aktualu

Šiauliai mokės stipendijas liekantiems dirbti mieste po mokslų

Verslas

Naujasis „Vilniaus vandenų“ vadovas M.Švaikauskas neįžvelgia interesų konflikto

Vilniuje sunkvežimis trenkėsi į apšvietimo stulpą

Sportas

„Sūduvą“ treniravęs serbas „Crvena zvezda“ ekipai siunčia neramią žinutę

24sek

NBA turgus jau rimsta: tarp didžiausių laimėtojų: „Warriors“, „Lakers“ ir „Nuggets“

Kultūra

U.Kiguolis: norėjosi, kad dvaras būtų gyvas

Vardai

Sūnaus gimtadienį atšventę Oksana ir Simas Jasaičiai: „Geriausia dovana – kad tėveliai yra kartu“

Kultūra

„Hamletas“ po atviru dangumi: atėjo net ir matę keturis kartus

Aktualu

A.Paulauskas apie Rusijos kaltinimus: tuoj kils klausimas, ar pripažinti mūsų Kovo 11-osios Aktą

Deuce

Ričardas Berankis neįveikė pirmojo Atlantos dvejetų turnyro etapo

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: Ar tikrai šiluma kaulų nelaužo?

Maistas

Tarptautinė dešrainių diena: 3 nesudėtingi receptai

Aktualu

Iki popiežiaus vizito – 60 dienų

Verslas

Moksleiviai veržiasi dirbti, bet jų galimybes riboja įstatymai

Kultūra

Thomo Manno festivalio diskusijoje: kaip inteligentija reagavo į pasibaigusį Pirmąjį pasaulinį karą

Aktualu

Norvegijoje lietuvio paieškai pasitelkti tarnybiniai šunys

Aktualu

Tyrimai rodo, kad visi darbuotojai iš darbo nugvelbia smulkių daiktų

Aktualu

Įtariama rusų šnipė buvo susitikusi su aukšto rango JAV iždo departamento pareigūnu

Aktualu

Atskleista daugiau detalių apie šaudynes Toronte

Aktualu

A.Tapinas kviečia klaipėdiečius pareikšti nuomonę apie V.Titovo veiklą

Vardai

Daugiau vandens

Ginekologė pataria

Video

05:21
01:22
01:12

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie Gazas