TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Nemokšiško egzotinių gyvūnų laikymo kaina – nugraužta ežiuko koja

Ana Smidt
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Ana Smidt
Šaltinis: 15min
0
A A

Egzotiniai gyvūnai daugeliui atrodo labai gražūs ir įdomūs, deja, ne visi žino, kaip jais rūpintis. Viso to kaina – sužalota gyvūno psichika, nepatenkinti fiziologiniai poreikiai, netgi didžiulės fizinės kančios.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Medžių smaugliams reikia medžių, ne žvyro

Kontaktinio zoologijos sodo „Zoopark“ atstovai, besirūpinantys gyvūnais sako, kad kas savaitę sulaukia dešimčių žinučių iš žmonių, kurie nori jiems atiduoti savo egzotinius augintinius. Štai vienas iš skaudžiausių atvejų – Afrikos nykštukinis ežiukas, kuris nusigraužė sau koją, ir šeimininkai nežinojo, ką su juo daryti, jis tapo jiems nebereikalingas. Zoologijos sode atsidūrė ir triušis, kurį atvežė ir paliko jo šeimininkai, šinšilos, išgelbėtos iš kailių fermos.

Zoologijos sodo rinkodaros vadovė Ana Smidt, prižiūrėtojas ir roplių specialistas Gerardas Paškevičius ir administracijos vadovė Jurgita Paurienė pastebi, kad lietuviai mėgsta egzotinius gyvūnus, tačiau daugelis jų visiškai nesupranta, kaip juos prižiūrėti, pasirūpinti, kad jie jaustųsi gerai. Dėl trūkstamų žinių kenčia ir augintiniai, ir šeimininkai, kuriems egzotinis gyvūnas tampa tikru galvos skausmu.

„Afrikos nykštukinis ežiukas buvo nupirktas kaip dovana, tačiau gyveno netinkamose sąlygose, nusigraužė sau koją. Šiandien mes džiaugiamės, kad jis atrodo puikiai, kojytė užgijo ir jis yra laimingas“, – sako Ana.

Gerardas paantrina ir pasakoja, kad pats namie augina ne vieną egzotinį gyvūną ir dažnai sulaukia žinučių iš žmonių, kuriems reikia pagalbos: „Štai augina žmogus medžių smauglį ant žvyro ir klausia, kodėl jis nieko nevalgo, merdėja. Gal todėl, kad jau vien pavadinimas išduoda, kad medžių smaugliams reikia medžių? Drėgmės? Aukšto terariumo?“ – stebisi specialistas, teigiantis, kad dėl neteisingų įrengimų žmonės dažnai nugalabija gyvūnus.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gerardas Paškevičius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gerardas Paškevičius

Pastaruoju atveju smauglys, gyvendamas ant žvyro, mito pelėmis ir kartu su jomis į jo virškinimo sistemą pakliūdavo ir žvyro – tai nevirškinamas substratas, dėl kurio gyvūnas gali žūti.

Kodėl egzotiniai gyvūnai taip traukia?

Zoologijos sodo darbuotojai sako, kad dažnai egzotinis gyvūnas įsigyjamas kaip interjero detalė. „Atrodo, kad va, įsirengs terariumą, namai gražiai atrodys. O kaip dažnai tie terariumai įrengiami nepatogiai patiems gyvūnams? Jiems netgi nėra pakankamai vietos. Ką jau kalbėti apie tai, kad kiti pardavinėja neįtikusius egzotinius gyvūnus ir prirašo nebūtų dalykų, pavyzdžiui, kad gyvatę užtenka maitinti kartą per mėnesį.

Reikia labai gerai žinoti, kada, kaip maitinti, kokio dydžio turi būti pelė. Per didelę gyvačiukas praris, tačiau gali kilti didelių problemų, kai jis tuštinsis. Arba nueini į parduotuvę ir ten matai, kad chameleonas laikomas ant smėlio, o iš tiesų šiam gyvūnui reikia drėgmės ir medžių“, – teigia Gerardas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kontaktinis zoologijos sodas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kontaktinis zoologijos sodas

Jis sako, kad kai kuriuos pirkėjus labai masina ir tai, kad jei turės tokį gyvūną, kokio niekas neturi, tad jis yra it traukiantis akį eksponatas.

„Pavyzdžiui, natūrali gyvatė yra juoda, o pirkėjai įsigyja ją rožinę dėl mutacijos, giminingo poravimo ir kitų priežasčių. Ji kainuoja labai brangiai ir yra žmonių laikoma tik pasižiūrėti, kitiems pasigirti, o ne tinkamai pasirūpinti. Kitą kartą žmonės nepasiskaito, nežino, kad jų 40 cm gyvačiukas gali pasiekti ir 6 m ilgį. Į terariumą toks nebetelpa, savininkams nebepatinka, todėl dažnai jie netgi paleidžia į laisvę, kur gyvatės žūva.“

Ką Gerardas pataria, norintiems įsigyti egzotinį gyvūną? „Auksinė taisyklė – turite žinoti, kaip jis elgiasi laisvėje, kokie jo gynybos mechanizmai, kur jis gyvena, kokia laiko juosta būdinga, nes jis gyvens pagal savo biologinį laikrodį, kokia mitybos specifika, kokio dydžio užauga ir taip toliau.

Kitą kartą žmonės nepasiskaito, nežino, kad jų 40 cm gyvačiukas gali pasiekti ir 6 m ilgį.

Pavyzdžiui, gyvatės dažniausiai valgo gyvą grobį, šaldytas grobis joms nenaudingas. Pagalvokite, jeigu turite vaikų, ar norėsite, kad jie matytų tokį vaizdą. Štai vėžliai – kitas reikalas, tačiau jie labai daug tuštinasi, todėl reikia erdvaus akvariumo. Gauname dešimtis pranešimų – ar priimtume vėžlius į zoologijos sodą (juos atiduoda dažniausiai), nes nei patys žmonės nepasidomi, nei yra informuojami apie tai, kad maži vėžliukai užauga į didelius raudonausius vėžlius, kuriuos dažnai žmonės išleidžia į gamtą. Ten jie pridaro didelės žalos, kadangi yra invazinė rūšis išstumianti mūsų lietuviškus balinius vėžlius.“

Ana šiuo klausimus griežtesnė. „Ką patartume, nusprendusiems įsigyti egzotinį gyvūną? Neįsigyti“, – juokiasi Ana. Ji sako, kad pirmiausia reikia suvokti, kad egzotiniai gyvūnai nėra tokie meilūs ir komunikabilūs, kaip šuo ar katė, todėl šeimai, ypač vaikui, jie labai greitai nusibosta.

Gerardas pasakoja, kad pats yra išgelbėjęs ne vieną gyvūną: „Esu sumokėjęs nežmoniškus pinigus, kad išgelbėčiau vieną gyvatę, kuriai buvo respiratorinė infekcija, nors savininkas netikėjo ir teigė, kad viskas jai gerai. Pirkau tam, kad padėčiau gyvatei – dabar ji sveika, puikiai auga“, – sako specialistas, kurio namuose auga 6 gyvatės, 4 driežai, 2 tarantulai, 1 skorpionas, gyvalazdės, tarakonai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kontaktinis zoologijos sodas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kontaktinis zoologijos sodas

„Būna, skambina žmonės ir sako pagavę akmeninę kiaunę, siūlo ją priglausti, skundžiasi, kad atsibodo Kramerio papūgos, nes jos gyvena ilgai prašo, kad mes priimtume. Gaila, kad visuomenė nesuvokia, jog gyvūnas – tai ne pramoga, taip pat, kad juo reikia pasidomėti prieš perkant, nes kitus ir šokas ištinka, kai suvokia, kad egzotinis gyvūnas gyvena 25-erius metus“, – sako Jurgita Paurienė.

Egzotiniams gyvūnams svarbiausia – patenkinti fiziologiniai poreikiai

„Afrikos nykštukinio ežiuko istorija atskleidžia, kad buvo nepatenkinti jo fiziologiniai poreikiai – tokiais atvejais gyvūnai pradeda save kažkuo „užimti“. Dažnai tai būna skausmo sukėlimas, kadangi tai dirgiklis, todėl šiuo atveju ežiukas sau ir nusigraužė koją. Kiti gyvūnai trina galvą į sieną, kol pradeda kraujuoti ir panašiai.

Dėl to, mano nuomone, kalti tik šeimininkai, nes laimingas gyvūnas tokių dalykų nedaro. Egzotinio gyvūno jūs negalite laikyti bet kaip, leisti jam laisvai judėti namuose, kadangi jam reikalinga tinkama vieta, temperatūra“, – pastebi G.Paškevičius. Jam pritaria ir Jurgita, teigianti, kad, pavyzdžiui, afrikiniam ežiukui taip pat reikia aukštesnės temperatūros, nes prie žemos jie gali užmigti žiemos miegu.

„Reikėtų žmones šviesti egzotinių gyvūnų įsigijimo klausimais, kad vėliau augintinis netaptų našta savininkams, o ir pats nekentėtų netinkamos priežiūros“, – pataria specialistai, įspėjantys kruopščiai pasidomėti perkamais egzotiniais gyvūnais ir jų auginimo bei laikymo ypatybėmis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Šinšila Ežys
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką