Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 24d. 11:05

Lietuvos prezidentų ir kandidatų šunys: nuo juokingų nuotykių iki amžinųjų medžioklės plotų

Prezidentų šunys
Prezidentų ir kandidatų augintiniai

Sakoma, kad šunį renkamės pagal savo charakterį arba panašų į save. Kiek tame tiesos, o kiek – mito, nežinia. Tačiau keturkojai draugai lydėjo beveik visus atkurtos Lietuvos Respublikos prezidentus. Kartais pirmųjų šalies gyvūnų elgesys atsidurdavo ir žiniasklaidos dėmesio centre.

15min GYVENIMAS pasidomėjo prezidentų ir kandidatų į šalies vadovo postą augintiniais.

Ingrida Šimonytė: „Noriu visų šunų pasaulyje“

Kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė keturkojo gyvūno neturi. Tiesa, prieš pirmąjį rinkimų turą, duodama interviu 15min rubrikai „Kandidatai be grimo“, politikė išreiškė simpatiją šunimis. „Katės man patinka, bet aš jų nemyliu. O šunis tikrai myliu“, – sakė I.Šimonytė.

Tačiau I.Šimonytė ne tik myli šunis: politikė yra turėjusi du, o pirmasis augintinis šeimos namuose atsirado tada, kai I.Šimonytė buvo 11 klasėje.

„Abi su sese visada norėjome šuns, tai buvo gyvenimo svajonė. Bet šuns labai nenorėjo tėtis.

Vieną gražią dieną mama parnešė pekinų veislės šunį. Tada galvojome: ką dabar pasakys tėtis ir kuo viskas baigsis? Aišku, jis buvo labai piktas ir ilgą laiką šunį ignoravo, tačiau šuo buvo labai protingas – prie jo nuolat gerinosi. Tada tėtis įprato.

Vėliau mūsų kalytė susilaukė savo šuniukų, ir vieną šuniuką mes pasilikom. Tad buvo laikas, kai namuose turėjome du šunis“, – 15min GYVENIMUI pasakojo I.Šimonytė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./LRT debatai. Ingrida Šimonytė.
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./LRT debatai. Ingrida Šimonytė.

Kiek vėliau pirmoji šeimos augintinė susirgo, o dar vėliau, 2008-aisiais, antrąjį šunį netyčia sužeidė automobiliu važiavęs kaimynas – gyvūnas neišgyveno.

„Buvo didelė netektis. Ir nuo to laiko aš šuns neturiu. Labai noriu, noriu visų šunų pasaulyje. Jei man reiktų išsirinkti šunį – būtų sunku, nes man visi šunys yra gražūs. Nemačiau negražaus šuns“, – kalbėjo kandidatė.

Gitano Nausėdos šuo – grikių spalvos

Tuo tarpu šalies vadovo postą siekiantis užimti Gitanas Nausėda, atrodo, tęsia buvusių šalies vadovų liniją – G.Nausėdos augintinis Grikis žiniasklaidos dėmesio centre atsidūrė jau po pirmojo Prezidento rinkimų turo.

Į antrąjį rinkimų turą patekęs ir tą rezultatą šventęs G.Nausėda savo Grikį, stebint televizijų operatoriams ir fotografams, pabučiavo, o iš pradžių dėmesio išsigandęs šuo galiausiai šunišku bučiniu apdovanojo ir savo šeimininką.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gitanas Nausėda su Grikiu
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gitanas Nausėda su Grikiu

Grikis Nausėdų namuose gyvena maždaug nuo 2017 metų. Politikas pasakojo, kad šuo visų pirma buvo vaikų noras, tačiau pamatęs būtent šios veislės – Meksikos plikojo – šunį, jam atsispirti negalėjo ir G.Nausėda.

„Norėjau šunelio, kuris visų pirma būtų draugiškas ir labai geras psichologas. Visiškai atsitiktinai, su žmona vaikščiodami po Klaipėdos parką, pamatėme šios veislės šunį. Žiūriu, ateina dvi „piniginės“. Aš ir savo šunį taip vadinu – pinigine, nes jo oda yra tokia, kaip piniginės. Glotni“, – juokavo G.Nausėda.

„O, jis dar ir plaukų neturi“, – dar viena mintis atėjo G.Nausėdai.

Netrukus šeima tokios veislės augintinį ir įsigijo. Vardą rinko visi kartu, ir galiausiai pavadino Grikiu, mat šuns spalva panaši į grikių.

„Jis yra tikrai nuostabus šunelis, labai jautrus, kartais net per daug jautrus. Gali apsiašaroti, visokių nuotaikos kaitų būna. Bet jis yra labai geras psichologas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda su savo augintiniu
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda su savo augintiniu

Jei mato, kad tau yra sunku, bet tu nenori, kad kas nors šalia tavęs būtų, jis tave palieka ramybėje. Kai mato, kad tu nori su juo bendrauti – jis čia pat prisistato“, – pasakojo G.Nausėda.

Politikas pripažino, kad šuo tapo neatsiejama šeimos dalimi ir gyvenimą be Grikio sunkiai įsivaizduotų.

15min GYVENIMAS primena žinomiausius – prezidentinius – Lietuvos šunis ir jų nuotykius.

Valdo Adamkaus Sargis nugyveno visą šuns gyvenimą

Prezidentas Valdas Adamkus savo vokiečių aviganį Sargį į amžinuosius medžioklės plotus išlydėjo prieš kelerius metus.

„Jis pagal savo amžių nugyveno visą šuns gyvenimą ir iškeliavo būdamas daugiau kaip 15 metų. Tie, kurie mums padėdavo jį prižiūrėti, sakydavo, kad šuo – labai geros formos“, – 15min sakė V.Adamkus.

Kalbėdamas apie visus 15 metų, prezidentas sakė, jog sunku išskirti vieną konkretų įvykį ar nutikimą.

„Nežinau, ar kažką vieno galėčiau išskirti. Būdavau su juo, kiek turėdavau laiko. Kai būdavau namuose, nuo manęs nesitraukdavo. Kai išeidavome į terasą – ir jis šalia priguldavo“, – prisiminė V.Adamkus.

istorineprezidentura.lt / Džojos Gundos Barysaitės nuotr./Valdas Adamkus ir jo šuo Sargis
istorineprezidentura.lt / Džojos Gundos Barysaitės nuotr./Valdas Adamkus ir jo šuo Sargis

Vokiečių aviganių veislė V.Adamkų lydėjo nuo pat jaunystės, ir jis laikydavo tik šios veislės šunis. „Tai vienintelės veislės šuo, su kuriuo siejau visą savo gyvenimą“, – sakė V.Adamkus.

Nugaišus Sargiui Adamkai nesvarstė galimybės įsigyti kitą šunį. Visų pirma, teigė V.Adamkus, jie per 15 metų prisirišo būtent prie Sargio: „O be to, ir metai nebe tie.“

Prezidentas V.Adamkus prisimena ir Sargio bei greta gyvenusio prezidento Algirdo Mykolo Brazausko takso Čikio nesutarimus.

Tai vienintelės veislės šuo, su kuriuo siejau visą savo gyvenimą, – sakė V.Adamkus.

„Ten jau buvo konfliktas, neduok Dieve. Vis bijodavau, kad neištrūktų ir kad nebūtų tragedijos“, – sakė V.Adamkus.

Tiesa, apie dvi kadencijas pirmuoju valstybės šunimi buvusį Sargį sklandė įvairios kalbos: neva, šalia V.Adamkaus rezidencijos Turniškėse teko nukirsti dvi pušis, tą padaryti reikėjo todėl, kad medžiai nudžiūvo Sargiui nuolat ant jų šlapinantis.

Tačiau ne viename svarbiame renginyje dalyvaudavęs Sargis visad elgdavosi pavyzdingai.

Prezidento Algirdo Brazausko šuo – „diversantas“

Keturkojis augintinis buvo neatsiejama ir prezidento Algirdo Mykolo Brazausko gyvenimo dalis.

Į šunų rojų taksų veislės Čikis iškeliavo 2010 metais. Gyvūnas politiko gyvenime užėmė svarbią vietą, o vieno gimtadienio proga A.Brazauskas gavo originalią dovaną – bronzinę Čikio skulptūrėlę.

„Lietuvos žinios“ nuotr./Algirdas Brazauskas ir jo šuo Čikis
„Lietuvos žinios“ nuotr./Algirdas Brazauskas ir jo šuo Čikis

Tiesa, kaip ir visiems keturkojų augintojams A.M.Brazauskui nesklandumų dėl šuns elgesio išvengti taip pat nepavyko.

Kaip 2001 metais rašė dienraštis „Lietuvos žinios“, Nepriklausomybės akto signataras Rolandas Paulauskas kreipėsi į policiją skųsdamasis nežinomais „diversantais“, kurie saugomoje Turniškių teritorijoje nuniokojo jo automobilį. Dienraščio žurnalistams pavyko sužinoti, kad signatarui nuostolių pridarė kadenciją baigusio prezidento Algirdo Brazausko šuo.

Į policiją signataras R.Paulauskas kreipėsi po to, kai saugomoje teritorijoje Turniškėse naktį buvo suniokotas jo automobilis – neva nežinomi asmenys, atidarę variklio dangtį, nupjaustė laidus ir išleido iš variklio tepalus.

Nors tąsyk R.Paulauskas įvykį siejo su artėjančia Kovo 11-osios švente, tačiau iš tiesų diversiją sukėlė du gyvūnai, iš kurių vienas – A.Brazausko šuo.

Kaip vėliau pasakojo pareigūnai, Čikis vaikėsi katę, kuri nusprendė nuo šuns pasislėpti po R.Paulausko automobilio variklio dangčiu. Po juo prasibrauti sugebėjo ir A.Brazausko šuo, todėl dviejų gyvūnų grumtynės vyko po automobilio variklio dangčiu. Ten įstrigusį prezidento Čikį išvadavo A.Brazausko namus prižiūrėjusi moteris.

R.Pakso vokiečių aviganį išgarsino kaimynė

Ne tik džiaugsmo, bet ir rūpesčių augintinis sukėlė nušalintajam prezidentui Rolandui Paksui. Jo vokiečių aviganis Lordas labiausiai išgarsėjo tada, kai gyvūno ir jį vedžiojusios Laimos Paksienės elgesiu pasiskundė Paksų kaimynė.

Kaip socialiniame tinkle 2016 metais skundėsi kaimynė, ją aviganis užpuolė, kai ji po Antakalnio parką vaikščiojo su savo mažesniu šuneliu.

Palaidas šuo puolė moterį ir du kartus įkando. Ji kreipėsi į medikus, buvo paskiepyta nuo stabligės. Kaip tąsyk žiniasklaidai teigė pati nukentėjusioji, ją užgavo ir tai, kad L.Paksienė neatsiprašė. Tuo tarpu pati L.Paksienė teigė tą padariusi ne kartą, taip pat Paksai sakė, jog tuo metu šuo buvo visai jaunas – tik devynių mėnesių.

Asmeninio archyvo nuotr./Rolandas Paksas ir jo šuo Lordas
Asmeninio archyvo nuotr./Rolandas Paksas ir jo šuo Lordas

Netrukus R.Paksas socialiniame tinkle šuns vardu paviešino atsiprašymą: „Esu Paksų šuo Lordas, jaunas ir dar nepatyręs. Nuoširdžiai atsiprašau savo ir savo šeimininkų vardu p. Jolantos už vakarykštį savo poelgį. Pasižadu būti geras“, – parašė politikas, o atsiprašymą iliustravo savo ir Lordo bendra nuotrauka.

D.Grybauskaitė susidomėjo bitėmis

Nors kadenciją baigianti šalies vadovė Dalia Grybauskaitė neturi keturkojo augintinio, tačiau daugelį iš pradžių nustebino jos rūpestis bitėmis.

Bitėmis D.Grybauskaitė susidomėjo 2012 metais, viešėdama Kupiškyje vykusioje bitininkų šventėje. Būtent po jos D.Grybauskaitė nusprendė keletą avilių pasistatyti savo namų kieme. Apie tai ji pranešė socialiniame tinkle, o avilius iš Kupiškio į sostinę atgabeno šio krašto bitininkai.

Skaitytojo Tomo nuotr./Bitininkų šventė
Skaitytojo Tomo nuotr./Bitininkų šventė

„Ten (Turniškėse) daug gražių liepų, ir vasarą visi medžiai tiesiog dūzgia pilni bičių. Toks turtas – ir visai šalia! (...) Netrukus aviliai bus pastatyti Turniškėse", – tąsyk buvo rašoma prezidentės socialinio tinklo profilyje.

Bites prezidentei prižiūrėti padėjo savanoriai bitininkų draugijos nariai. Kiek vėliau D.Grybauskaitė pasidalijo ir savo patirtimi su vaikų žurnalu „Bitutė“:

„Tris bičių avilius, papuoštus spalvingais vaikų piešiniais, padovanojo Kupiškio krašto bitininkai. Jau trečius metus šios bitės gyvena Turniškėse. Iš pradžių reikėjo pasitarti su patyrusiais bitininkais ir pasidomėti, kaip laikyti bites. Dabar jau daugiau išmanau apie bitininkystę. Padeda ir žmonės iš Prezidentūros, kurie turi bičių avilių. Ir pačios bitės nepiktos. Jos – draugiškos ir darbščios.

Skaitytojo Tomo nuotr./Dalia Grybauskaitė Bitininkų šventėje
Skaitytojo Tomo nuotr./Dalia Grybauskaitė Bitininkų šventėje

Šiemet bitės sunešė beveik 50 litrų medaus. Daugiausia jos darbavosi vasarą žydint liepoms. Rugsėjo pradžioje sunešė ir medaus iš miško, kuris jau daug tamsesnis nei liepų.

Pats medus – labai naudingas, todėl jį valgyti galima kasdien. Ir dalintis juo malonu. Vaikų piešiniais papuošti lietuviško medaus stiklainėliai jau tapo tradicine dovana Lietuvos svečiams ir bičiuliams. Jo dovanojau ir Švedijos karališkajai porai, kuri neseniai lankėsi Lietuvoje“, – pasakojo D.Grybauskaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:26
00:26
00:47

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką