Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 30d. 11:51

Milžiniškas Lietuvos zoologijos sodo darbas – į laisvę paleista jau daugiau nei 350 balinių vėžlių

Baliniai vėžliai – iš Lietuvos zoologijos sodo į gamtą
Lietuvos zoologijos sodo nuotr. / Baliniai vėžliai – iš Lietuvos zoologijos sodo į gamtą

Niūrų birželio 30-osios rytą Kaune veikiančiame Lietuvos zoologijos sode gerų emocijų netrūko, mat čia tuojau į Dzūkiją iškeliaus ir ten į gamtą bus paleisti 72 nelaisvėje žiemoję baliniai vėžliai.

Kodėl baliniams vėžliams reikia pagalbos? Prieš šimtmetį šie gyvūnai gyveno visoje mūsų šalies teritorijoje. Tačiau pradėjus aktyviai melioruoti laukus, buvo sunaikintos vėžlių buveinės. Pasikeitus ekosistemoms, labai sumažėjo nedidelių, saulėtų vandens telkinių šiems ropliams gyventi bei pietinių šlaitų, apaugusių reta augmenija, tinkamų kiaušiniams dėti.

Baliniai vėžliai - tai Lietuvoje nykstanti vėžlių rūšis. Visoje šalyje, pasak įvairių skaičiavimų, yra likę nuo keturių iki penkių šimtų balinių vėžlių, tad zoologijos sodo darbuotojai džiaugiasi, kad per pastaruosius metus jų pastangomis į laisvę buvo paleista 364 čia išsiritę vėžliai.

Laukia kelionė į Metelių regioninį parką

Penktadienio rytą vėžliai jau turėtų atsirasti savo naujojoje gyvenamojoje vietoje – Metelių regioniniame parke. Pasak Lietuvos zoologijos sodo šaltakraujų gyvūnų skyriaus vedėjos Almos Pikūnienės, tai viena iš nedaugelio vietų šalyje, kur dar yra išlikusių šios rūšies roplių.

„Šiuo metu Baliniai vėžliai jau yra gerai paruošti gamtai, adaptuoti lauko aptvaruose. Gamtoje jiems bus daug geriau nei nelaisvėje, nes maistą susimedžioti jie puikiausiai sugeba, vanduo šiuo metu šiltas ir tinkamas prisitaikymui, kiek vėliau jiems reiks susirasti teisingas žiemojimo vietas. Tai – sunkiausias uždavinys, bet praėjusių metų patirtis rodo, jog sugeba tie vėžliukai prisitaikyti, net ir nelaisvėje pradėję gyventi“, – sakė A.Pikūnienė.

Į zoologijos sodą patenka dar neišsiritę

Anot šaltakraujų gyvūnų skyriaus vedėjos, baliniai vėžliai žiemai į Kauną atkeliauja dėl itin sunkių sąlygų išgyventi pirmuosius gyvenimo mėnesius, mat dalis padėtų kiaušinių tokiu atveju tiesiog neišsiristų.

„Pagrindinė problema yra ta, kad mes gauname kiaušinius, kurie būna sudėti netinkamose vietovėse, pavyzdžiui ant kelio kelkraščio, šalia dirbamo lauko ar netgi pačio dirbamo lauko teritorijoje, kur vyksta žemės ūkio darbai. Ten jie neturi šansų inkubuotis bei išsiristi ir yra sunaikinami. Tuos kiaušinius zoologijos sode mes dedame į inkubatorių, o gautus jauniklius kitais metais išleidžiame.

Taip pat buvo pastebėta, jog šitos mūsų žiemos pastaruoju metu yra ganėtinai šiltos, tad būna per maža sniego danga, kad vėžliukai galėtų sėkmingai peržiemoti. Būtent todėl dalis gyvūnų yra paimama peržiemojimui, kur išgyvena tą sudėtingiausią gyvenimo laikotarpį“, – pasakojo A.Pikūnienė.

Norint, kad vėžliukai išgyventų grįžę į gamtą, reikia juos daug ko išmokyti, pakartoti panašų ciklą kaip gamtoje. Pradėję gyvenimą jauniklių auginimo laboratorijoje, žiemojimui jie perkeliami į kitas, specialiai tam skirtas ir įrengtas patalpas, kur palaikoma 16–18 laipsnių temperatūra. Žiemojimas trunka apie 8 savaites, kurių metu vėžliukai nesimaitina. Po to vėl tenka po truputį pratinti prie šilumos, pradėti maitinti. Visai kaip kūdroje, sulaukus pavasario.

Pirmieji Lietuvos zoologijos sode iš kiaušinių išsiritę baliniai vėžliai buvo paleisti į gamtą 2014 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:02
01:16
16:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką