Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 18d. 09:00

Pagrindinės priežastys, kodėl tunka augintinis, ir kaip to išvengti

Šuo ant svarstyklių
123RF.com nuotr. / Šuo ant svarstyklių

Stori gyvūnai žmonėms atrodo mieli ir juokingi, kaip populiarūs smagių animacinių filmų herojai.

Tačiau iš tiesų šeimininkų neatsakingumo sukeliamas nutukimas augintiniams neprideda nei sveikatos, nei ilgesnių gyvenimo metų. Atvirkščiai – apsunkina kasdienybę ir sukelia rimtus negalavimus.

Stori augintiniai kelia šypseną

„Nutukęs žmogus kelia gailestį, o toks pat katinas dažniausiai žmonėms sukelia šypseną“, – kalba veterinarijos mokslų daktaras, „Jakovo veterinarijos centro“ direktorius Jakovas Šengautas. Jis nesiima skaičiuoti, koks procentas klinikoje besilankančių pacientų yra nutukę, bet pripažįsta, kad problema egzistuoja. Tiek katėms, tiek šunims.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Veterinaras Jakovas Šengautas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Veterinaras Jakovas Šengautas

„Tarp pacientų buvo katinas, kuris svėrė gal 17 kilogramų, kai turi sverti 4. Jis atrodė taip, kaip nuotraukose matomi nutukę, 400 kg sveriantys žmonės: mažytė galva, didelis kūnas. Katinas galėjo vaikščioti, bet negalėjo nusiprausti, buvo kvėpavimo nepakankamumas“, – patirtimi dalijasi J.Šengautas.

Nors dažnas šeimininkas į augintinio apvalumus žiūri su šypsena, papildomi kilogramai gali sukelti rimtas ligas. „Diabetas, širdies kraujagyslių ligos... Mes negalime pasakyti, kiek infarktų išsivysto dėl nutukimo, nes neturime tokios statistikos, bet antsvoris gali turėti įtakos tokioms ligoms. Man pasitaikė gyvūnų, kuriems nutukimas buvo viena trumpesnio gyvenimo priežasčių“, – kalba gydytojas.

Jis pastebi, kad svarbu ne vien didelio svorio sukeliamos ligos, bet ir gyvenimo kokybės supratimas, nes antsvorį turinčiam gyvūnui sunku judėti, kvėpuoti.

Priežastis – žmonių meilė

Veterinaras sako, kad nutukinti galima bet kurį gyvūną, nors nuolat lakstantis kiemo sargas greičiausiai bus geresnės formos nei ramiai namuose gyvenantis jo giminaitis.

Pagrindine nutukimo priežastimi jis įvardija begalinę meilę, kai žmonės negali atsispirti prašančiam augintinio žvilgsniui ir per dieną kąsnelių kaulytojui sušeria gerokai daugiau, nei reiktų. Kalbėdamas su antsvorį turinčių gyvūnų šeimininkais, veterinaras dažnai girdi paaiškinimus, kad augintinis gauna normą. Esą vėliau paaiškėja, kad be normos per dieną jis dar gauna ir papildomų kąsnelių. „Močiutė, vaikai, kiekvienas savo puse kotleto pasidalija. Visi po šaukštą ir didžiulis kiekis“, – konstatuoja J.Šengautas.

Didelės įtakos gyvūno svoriui turi ir sterilizacija bei kastracija, kai aprimsta hormonų audros ir gyvūno gyvenimas tampa ramesnis. „Patys nutunkame vyresniame amžiuje. Kol žmonės jauni, vis laksto, tai diskotekos, meilės, pagundos, o kai susituokia, aprimsta ir atsiranda antsvoris. Su gyvūnais tas pats. Būna, ateina su šuniuku ligos ieškoti. Nevalgo, liūdnas. Viską išsiaiškini ir pasakai: palauk savaitėlę – baigs rujoti ta kalytė penktame aukšte ir viskas“, – kalbėdamas apie hormonų įtaką šypsosi gydytojas.

Kita priežastis – per mažas fizinis krūvis ir per didelis su maistu gaunamų kalorijų kiekis. Be to, dalis gyvūnų, kaip ir žmonės, genetiškai linkę į nutukimą.

Kaip neperšerti?

Patyręs veterinarijos gydytojas sako, kad šeriant parduotuvėse perkamais pašarais svorį kontroliuoti gana paprasta: ant pakuotės nurodyta rekomenduojama norma, taip pat paskirtis: aktyviems, mažai judantiems ar senjorams, sterilizuotiems ir kastruotiems. „Jei keičiasi gyvenimo ritmas, reikia keisti ir pašarus“, – paprastą taisyklę atskleidžia J.Šengautas.

Jei augintinis linkęs pilnėti, specialistas pataria peržiūrėti dienos racioną, įsitikinti, kad gyvūnas gauna ne daugiau nei yra rekomenduojama norma. Taip pat – įvertinti, kur yra maisto perteklius, ir jį kontroliuoti. „Žmonės sako: sėdam valgyti, jis ateina, prašo, šiek tiek duodi nuo stalo, na, kaip atsispirti. Tikrai, atsispirti sudėtinga. Bet yra išeitis: kai visa šeima valgo, uždarykite šunį kitur“, – rekomenduoja specialistas.

123RF.com nuotr./Katinas
123RF.com nuotr./Katinas

Priaugus svorio, užuot griebusis dietinio maisto, gydytojas pirmiausia siūlo sumažinti duodamo maisto normą. „Be žalos sveikatai galite sumažinti 25–30 proc. normos. Duoti tą patį pašarą, tik mažiau. Arba duoti tokį patį kiekį pašaro, tik mažiau maistingo, ir žiūrėti rezultatus. Jei nepavyksta, reikia pirkti pašarą nutukusiems, bet ir jo duoti normą“, – aiškina specialistas.

RAW mitybos šalininkams gydytojas taip pat pataria skaičiuoti racioną ir laikytis tos pačios normos mažinimo taisyklės. Tiesa, jis atkreipia dėmesį, kad maitinti augintinius vien žalia mėsa nėra teisinga, nes ilgainiui tai gali sukelti maistinių medžiagų trūkumą. Be to, žalia mėsa – daug baltymų turintis maistas, o jų augintiniui su metais reikia mažiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

00:31
02:20
01:32

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas

Visi į lauką!

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką