Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugsėjo 15d. 11:00

Parodoje – gražiausias vilniečių šuo ir egzotiškos veislės

Multi čempionas, 2012 m. Europos jaunimo nugalėtojas, 2017 m. Europos nugalėtojas Bubbleton Bollinger.
Arūnės Andrulionienės nuotr. / Multi čempionas, 2012 m. Europos jaunimo nugalėtojas, 2017 m. Europos nugalėtojas Bubbleton Bollinger.

Populiariausi sostinėje – retriveriai ir taksai. Taip sako Vilniaus miesto šunų mylėtojų bendrijos pirmininkė Livija Zizevskė ir kviečia į savaitgalį organizuojamą parodą.

Tarp beveik 500 užregistruotų šunų bus galima pamatyti ne tik šių, bet ir retų bei egzotiškų veislių atstovų.

Bebaimiai kovotojai su kasomis

Parodos organizatorė sako, kad ir gatvėje, ir parodose dėmesį visuomet patraukia šunys su dredais, primenantys didžiulę šluotą. Tai vengrų aviganiai – komandorai ir puliai, vienas nuo kito labiausiai besiskiriantys dydžiu. „Kol maži, šie šuniukai būna pūkuotukai. Augant kailis susisuka į virves, apsaugančias nuo šalčio, karščio ir nuo lietaus, nes jų kailis peršlampa negreit“ , – aiškina kinologė. Pasak jos, auginant šiuos šunis namuose, jų kasų priežiūra reikalauja nemenkos kantrybės, o lauke dirbantiems šunims virvelės tiesiog patrumpinamos.

Asmeninio archyvo nuotr. /Vilniaus miesto šunų mylėtojų bendrijos pirmininkė Livija Zizevskė
Asmeninio archyvo nuotr. /Vilniaus miesto šunų mylėtojų bendrijos pirmininkė Livija Zizevskė

Abiejų veislių šunys skirti ganymui, tačiau čia atsiskleidžia ir šių šunų skirtumai. Kaip sako L.Zizevskė, komandorų paskirtis – saugoti bandą nuo vilkų. Štai kuomet labiausiai praverčia nuo galvos iki kojų dengiantis storas veltinis. „Komandoro ūgis apie 80 cm, svoris – 50-60 kg. Tai galinga mašina. Jo galva masyvi, o snukis šiek tiek trumpesnis už kaukolę. Tai reiškia, kad šuo turi labai gerą sukandimą ir tvirtus žandikaulius. Be to, jie pakankamai vikrūs“, – apie tvirtą bandos apsaugininką pasakoja moteris.

Mažesni ir vikresni puliai skirti ganymui. „Jei komandoras dieną guli ir stebi situaciją, o naktį laksto ir dirba, tai pulis visą laiką judesyje“, – šių dviejų panašių veislių darbinius skirtumus apibūdina L.Zizevskė.

Arūnės Andrulionienės nuotr. /Multi čempionas, 2012 m. Europos jaunimo nugalėtojas, 2017 m. Europos nugalėtojas Bubbleton Bollinger.
Arūnės Andrulionienės nuotr. /Multi čempionas, 2012 m. Europos jaunimo nugalėtojas, 2017 m. Europos nugalėtojas Bubbleton Bollinger.

Kinologė juos apibūdina kaip jautrius ir nepatiklius, socializuoti privalomus šunis. „Šie šunys negali būti laikomi vien uždaryti. Jie turi matyi ir gatves, ir pasaulį. Nesocializuoti jie gali sunkiau bendrauti su aplinkiniais“, – aiškina L.Zizevskė.

Lietuvoje šių veislių atstovų suskaičiuojama dar labai mažai. Tiesa, kaip pastebi parodos organizatorė, pulių pamažu daugėja.

Pliki, bet karšti

Nepakenčiantys namuose besivoliojančių šuns plaukų parodoje galės susipažinti su Meksikos plikųjų (solo) atstovais. Skiriami trys šios veislės šunų dydžiai: standartinis, mažasis ir nykštukinis.

123RF.com nuotr./Meksikos plikieji šunys
123RF.com nuotr./Meksikos plikieji šunys

Be to, kad šie šunys beplaukiai, nuo kitų šunų juos skiria dar keletas dalykų. Pirmiausia – jie karštesni. Tai yra, Meksikos plikųjų kūno temperatūra aukštesnė, nei šunims įprasta 38,5 laipsnių. „Plaukuoti šunys neturi prakaito liaukų, tik apie pėdas, o beplaukiai, kaip ir žmonės, prakaito liaukas turi visame kūne“, – antra skirtumą įvardija kinologė. Ir dar: beplaukiai šunys turi genetinį dantų trūkumą. „Dažniausiai jiems trūksta prieškrūmių, gali trūkti krūminių, pasitaiko, kad trūksta vienos kitos ilties. Pagal standartą, svarbiausia, kad burnoje būtų tiek kandžių, kad būtų matyti sąkandis“, – įdomią veislės ypatybę komentuoja L.Zizevskė. Ji sako literatūroje radusi pasisakymų, kad Meksikos plikieji turėtų misti vaisiais ir daržovėmis, tačiau iš veisėjų ir augintojų žino, kad jiems tinka ir įprastas šunų maistas.

L.Zizevskė pasakoja, kad šios veislės šunų istorija siekia 3000 metų. Tiesa, ne visada šie šunys mėgavosi žmogaus rankų šiluma. Esą jie buvo auginami ir mėsai, kaip delikatesas, aukojamas ritualinėse apeigose. „Kita vertus, dėl kūno temperatūros jie buvo vertinami kaip šildymo priemonė“, – sako moteris.

Nors dėl kailio stokos šie šunys atrodo lepūs, L.Zizevskė tai paneigia. Esą juos reikia aprengti tik per didesnį šaltį ir pasaugoti nuo saulės, nes kaip ir žmonės, beplaukiai gali nudegti. Todėl vasarą juos rekomenduojama patepti apsauginiu kremu. Nors „meksikiečiai“ gana atsargūs su svetimais, jie apibūdinami kaip labai prieraišūs, šeimai atsidavę šunys.

Beplaukius, kaip ir veltinių kasyčių savininkus, anot kinologės, pirmiausia renkasi egzotiško augintinio ieškantys ir gatvėje smalsių žvilgsnių nevengiantys žmonės.

Paaiškės gražiausias vilniečių šuo

Paroda Lengvosios atletikos manieže (Žemaitės g. 6) vyks dvi dienas – rugsėjo 16 ir 17. Kaip sakė parodos organizatorė, lankytojams vienodai patrauklios abi dienos, nes keisis tik šunis vertinantys teisėjai. Pirma dienos pusė skirta šunų įvertinimui ringuose, o nuo 15 val. prasidės pramoginė programa, kur bus rengiami porų, veislynų konkursai, renkami gražiausi jaunimo, suaugusių, veteranų šunų atstovai. Sekmadienį bus renkamas gražiausias Vilniaus miesto šunų mylėtojų bendrijos šuo.

123RF.com nuotr./Vengrų aviganis komandoras
123RF.com nuotr./Vengrų aviganis komandoras

L.Zizevskė vardija, kad parodoje dalyvaus ir Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Suomijos, Lenkijos, Rusijos ir Vokietijos atstovai. Ji skaičiuoja, kad daugiausia dalyvių atstovaus retriveriams, amerikiečių stafordšyro terjerams ir džiaugiasi, kad iš mažųjų veislių šunų dalyvauja nemažai Havanos bišonų ir mopsų.

Parodos grafikus galima rasti Lietuvos kinologų draugijos puslapyje kinologija.lt

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką