Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Per rują 10 kilometrų keturkojui „donžuanui“ – vieni niekai

Veterinarijos gydytoja Jūratė Sinkevičienė
G.Akavickienės nuotr. / Veterinarijos gydytoja Jūratė Sinkevičienė
Šaltinis: 15min
1
A A

Veterinarijos gydytoja Jūratė Sinkevičienė iš Telšių rajono sako, kad pavasarį didesnis šviesos kiekis veikia augintinių organizmą, sužadina hormonų brendimą. Jausdamos gamtos pokyčius kalytės pradeda rujoti, tuomet šeimininkų galvos skausmas – kaip atsikratyti įkyrių gerbėjų, kurie pasiryžę išsikasti tunelius po aukštomis tvoromis ar voljerais.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Kalytės rujoja maždaug kas pusmetį, ir šis gamtos šauksmas – pratęsti giminę – labai stiprus. Pasivaikščiojimų lauke metu šeimininkams tenka akylai augintines saugoti nuo „jaunikių“.

Veterinarė J.Sinkevičienė prisiminė pamokančią istoriją, kaip pasivaikščiojimas su rujojančia kalyte gali prišaukti nepageidaujamą šuniukų vadą.

Per rują ne tik „panelės“, bet ir „donžuanai“ labai išradingi, – sakė J.Sinkevičienė.

„Eidama per perėją, moteris užsižiūrėjo į šviesoforą. Staiga už pavadėlio vedama augintinė nė iš vietos. Atsisukusi šeimininkė išvydo prisistačiusį keturkojį „kavalierių“. Tuo tarpu į gamtos šauksmą atsiliepę kalytė ir patinas nekreipė dėmesio nei į šeimininkės bandymus išskirti porą, nei į sustojusius automobilius“, – papasakojo veterinarė.

Siunčia meilės signalus

Anot Gaudikaičių ambulatorijoje dirbančios J.Sinkevičienės, dažniausiai kalyčių šeimininkai skundžiasi, kad anksčiau buvusi paklusni augintinė per rują stengiasi pasprukti į pasimatymą ir susirasti „jaunikį“.

„Daugelis šeimininkų įsitikinę – laikysiu augintinę uždarytą ir nieko nenutiks. Tačiau taip tikrai nėra. Per rują ne tik „panelės“, bet ir „donžuanai“ labai išradingi“, – tikino veterinarė.

Rujos metu kalytės skleidžiamas feromonų kvapas patinus vilioja net 10 kilometrų atstumu, tad nelauktas „princas“ į namus pas meilės signalus siunčiančią „merginą“ gali prasmukti namiškiui ar svečiui neatsargiai pravėrus duris.

Rekomenduoja sterilizuoti

Bandymas išvengti nepageidaujamos vados dažnam šeimininkui sukelia didžiulį stresą, tačiau, kaip pataria veterinarijos gydytoja J.Sinkevičienė, tereikia pasirūpinti tinkama apsauga ir nebereikės daugiau nervintis.

Jeigu šeimininkas nusprendė, kad jo kalytei nereikia pratęsti giminės, patikimiausia išeitis – sterilizacija.

Jeigu šeimininkas nusprendė, kad jo kalytei nereikia pratęsti giminės, patikimiausia išeitis – sterilizacija. Šios operacijos metu pašalinama gimda ir jos priedai. Tuomet dingsta ruja, kalytė nebegali pastoti. Sterilizacija panaikina auglių riziką

Sterilizavus augintinę, ne tik išnyks nepageidaujamos šuniukų vados rizika, bet ir išvengsite daugybės kitokių nemalonumų.

Į jūsų kiemą ar sodą nesiverš šunų patinai, kurie pas kalytę netgi bandys patekti pro namo ar buto duris.

Svarbu, kad sterilizacija panaikina kalyčių kraujavimą, kuris paprastai trunka tris savaites kas šešis mėnesius. Tuo tarpu daugeliui šeimininkų kalytės kraujavimas namuose sukelia nepatogumų.

Be to, sterilizacija teigiamai atsiliepia augintinės sveikatai – panaikina arba sumažina tam tikrų rūšių auglių, tarp jų ir krūtų, kiaušidžių, gimdos, atsiradimo riziką.

Šeimininkų pasirinkimas

„Tačiau reikia žinoti, kad kalytę sterilizuoti galima tik subrendusią, ne anksčiau kaip 6 mėnesių amžiaus. Jeigu kalytė yra rujojusi, turi būti praėję 2-5 mėnesiai nuo rujos pradžios“, – priminė veterinarė.

Tarp šunų augintojų sklando mitas, kad sterilizuoti augintinę reikėtų sulaukus pirmos vados. J.Sinkevičienės teigimu, tai klaidinga nuomonė. Po pirmo apsišuniavimo pradeda funkcionuoti krūtinės liauka. Tokiu atveju rizika susirgti vėžiu padidėja 5 proc.

Šeimininkai turėtų nuspręsti, ką rinktis – ar reguliariai kergti kalytę ir laukti šuniukų, kuriuos turės globoti bent iki dviejų mėnesių amžiaus, o paskui ieškoti naujų mylinčių šeimininkų; ar sterilizuoti kalytę iki tol, kol ji neturėjo nė vienos vados.

Kartais neranda bendros kalbos

J.Sinkevičienės klientas papasakojo liūdną istoriją, kaip nuvežus veislinę kalytę pas kilmingą „kavalierių“, keturkojai nerado bendros kalbos.

Apsisprendus leisti augintinei pratęsti giminę, kergti galima ne anksčiau kaip praėjus pirmai rujai ir ne vėliau, kai kalytei yra ketveri metai.

Beje, kergimas ne visada sklandžiai pavyksta, būna ir kuriozų, nepaisant to, kad šeimininkai labai atsakingai augintinei renka porą atsižvelgdami į kandidato kilmę, spalvą, ūgį, svorį...

Ne vienas veterinarės J.Sinkevičienės klientas papasakojo liūdną istoriją, kaip nuvežus veislinę kalytę pas kilmingą „kavalierių“, keturkojai nerado bendros kalbos. Tačiau ta pati veislinė kalytė, gatvėje atsitiktinai sutikusi mišrūną, kaipmat susiporavo.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką