Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 27d. 09:00

Vasaros karščiai – išbandymas keturkojams: specialistai pataria, kokių klaidų nedaryti

Vėsinanti liemenė – Hurtta
„PetCity“ nuotr. / Vėsinanti liemenė – Hurtta

Saulėtus pietų kurortus Lietuvoje primenantys vasaros karščiai – tikras išbandymas ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Sunku ir įsivaizduoti, kaip kaitrią dieną jaučiasi tankų kailį turintys keturkojai... O jei dar kailis tamsus, jei augintinis – stambus, – šiluma gali tapti tikru sveikatos ir geros savijautos priešu.

Ką svarbu žinoti, kai lauke termometro stulpelis pakyla į rekordines aukštumas, ir kaip atpažinti pirmuosius pavojaus signalus, atsako „PetCity“ specialistai.

Pasak „PetCity“ veterinarijos klinikos gydytojos Viltės Liaugminaitės, vieni pirmųjų požymių, išduodančių, kad augintiniui gresia perkaitimas – sutankėjęs jo kvėpavimas, gausus lekavimas, pakilusi temperatūra. Jei gyvūnui per karšta, jis gali tapti apatiškas, nenorėti ėsti, net atsisakyti vandens – sutrikus termoreguliacinei sistemai, neretai sutrinka ir gyvūno koordinacija.

„Svarbu žinoti, kad tam tikros veislės yra labiau linkę perkaisti, tai – brachicefalinės (plokščiasnukių) šunų veislės, pavyzdžiui, prancūzų ar anglų buldogai, mopsai ir pan. Sunkiau karščius ištveria ir viršsvorio turintys gyvūnai, taip pat tie, kurių kailis tamsus, tankus“, – 15min sakė V.Liaugminaitė.

„PetCity“ nuotr./Viltė Liaugminaitė
„PetCity“ nuotr./Viltė Liaugminaitė

Veterinarės teigimu, labai svarbu užtikrinti, kad karštą dieną augintinis šalia turėtų pakankamai vandens, kad galėtų bet kada atsivėsinti. Tiek namuose, tiek lauke augintiniui turi būti lengvai pasiekiamas pavėsis, vieta, kur jo nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai.

„Keliaujant būtina turėti gyvūnams skirtas kelionines gertuves, iš kurių bet kuriuo metu būtų patogu augintinį pagirdyti. Jei esate gamtoje, kur yra vandens telkinys – leiskite augintiniui atsivėsinti upėje ar ežere“, – sakė V.Liaugminaitė.

Unsplash nuotr./Šuo
Unsplash nuotr./Šuo

Keliaujant taip pat labai svarbu tinkamai pasirūpinti augintiniu automobilyje – nepalikti jo vieno net ir trumpam laikui, kadangi automobilio salonas įkaista labai greitai. „Jau po 10 minučių automobilio salono temperatūra gali būti 10 laipsnių aukštesnė nei lauke, o praėjus pusvalandžiui, skirtumas tarp automobilio salono ir vidaus temperatūros jau gali siekti ir 20 laipsnių“, – primena gydytoja.

Aktyviai leidžiant laiką po atvira saule efektyvia pagalba nuo perkaitimo gali tapti ir tokios papildomos priemonės kaip vėsinančios liemenės ar šviesą atspindintys drabužiai.

Unsplash nuotr./Šunys
Unsplash nuotr./Šunys

Vėsinančios liemenės – idealus sprendimas plaukiant baidarėmis, leidžiant laiką pajūryje. Liemenių veikimo principas paremtas sudrėkinimu – įmerkus liemenę į šaltą vandenį ir ją išgręžus, ji palaiko vėsą ant augintinio kūno. Speciali medžiaga neleidžia vandeniui greitai išgaruoti, o ergonomiškas dizainas leidžia augintiniui nevaržomai judėti.

Alternatyva vėsinančioms liemenėms – saulę atspindintys marškinėliai, liemenės. Tokio drabužio veikimo principas paremtas šilumos absorbcijos mažinimu. Speciali medžiaga atspindi saulės šviesą ir padeda užblokuoti iki 98 proc. žalingo UVA ir UVB spindulių poveikio. Toks drabužis taip pat gali būti naudojamas aktyvaus laisvalaikio metu“, – pasakoja – „PetCity“ parduotuvės, esančios prekybos parke „DomusPro“ vadovė Lina Miknevičiūtė.

„PetCity“ nuotr./Saulę atspindindi liemenė – Rukka
„PetCity“ nuotr./Saulę atspindindi liemenė – Rukka

Naminių gyvūnų prekių asortimente gausu skirtingų sprendimų, kurie padeda gyvūnui atsivėsinti karštomis vasaros dienomis. Todėl yra nesunku rasti tinkamą sprendimą pagal gyvūno ir šeimininko poreikius, veislę ar fizinį jo aktyvumą.

Tarp populiariausių sprendimų – ir vėsinantys kilimėliai, jie nepamainomi tiek namuose, tiek lauke. Kilimėliai yra užpildyti specialiu aplinkai ir gyvūnui draugišku geliu, kuris aktyvuojasi nuo spaudimo, t.y kuomet gyvūnas atsigula ant kilimėlio. Kilimėlis palaiko maždaug 5-10 laipsniais žemesnę nei aplinkos temperatūrą. Jį galima naudoti tiek automobilyje, tiek terasoje ar namuose. Patogu ir tai, kad kilimėlio nereikia pakartotinai užšaldyti ar kaip nors kitaip suaktyvinti jo poveikį.

„PetCity“ nuotr./Šaldantis kilimėlis – Scruffs
„PetCity“ nuotr./Šaldantis kilimėlis – Scruffs

Sparčiai populiarėja iš specialios keramikos arba plastikos su šaldančiu užpilu pagaminti vėsinantys dubenėliai. Vanduo ir maistas dubenėliuose atšyla gerokai lėčiau, todėl ilgiau palaikoma vėsa – toks sprendimas yra puikus paliekant augintinį ilgesniam laikui namuose. Dar vienas sprendimas – vėsinantys žaislai. „Tai vienas iš elementariausių sprendimų, kuris gali padėti gyvūnui greitai atsigaivinti namuose. Žaislai yra užmerkiami į vandenį ir užšaldomi – tai puiki priemonė pramogoms, dantų higienai ir atsivėsinimui. Analogišku principu galima panaudoti jau turimus užpildomus žaislus, į kurių vidų dedasi paštetas arba konservai. Tereikia užpildytą skanėstais ar konservais žaislą užšaldyti“, – sakė L.Miknevičiūtė.

„PetCity“ nuotr./Dubenėliai – Magisso
„PetCity“ nuotr./Dubenėliai – Magisso

Turintiems privatų kiemą ar terasą ji siūlo įrengti ir atskirus, šunims skirtus baseinus – jie ne tik padės augintiniui neperkaisti, bet ir taps ne tik smagia pramoga. „Lengvai surenkamo karkaso baseinai yra greitai užpildomi vandeniu – tokia atgaiva neabejotinai pradžiugins kiekvieną vandenį dievinantį keturkojį“, – tikino L.Miknevičiūtė.

Tačiau nors maudynės atrodytų geriausias būdas atsigaivinti, svarbu tinkamai parinkti vandens temperatūrą. Bet kokie ekstremalūs pokyčiai, temperatūrų skirtumai, gali pakenkti gyvūnui, todėl vanduo neturėtų būti ledinis – gyvūnas gali susirgti.

„Kita dažnai daroma klaida yra vėsinimas pro atvirą automobilio langą – jeigu šuo mėgsta iškišti galvą pro jį, kyla ausų uždegimo rizika“, – sakė veterinarė V.Liaugminaitė.

„PetCity“ nuotr./Baseinas – Beeztees
„PetCity“ nuotr./Baseinas – Beeztees

Pasak gydytojos, jei augintinio šeimininkai pastebi, kad gyvūnas dėl kaitros ima prastai jaustis, pirmoji pagalbos priemonė – paguldyti jį ant vėsaus paviršiaus: šaldančio kilimėlio ar bent jau nuvesti į pavėsį. Gyvūnui bus vėsiau ir prigulus ant keraminių plytelių, rūsyje, jį taip pat galima apgaubti vėsiu drėgnu rankšluosčiu. O jei perkaitimo simptomai nerimsta, o ūmėja – būtina skubiai vykti į veterinarijos kliniką.

V.Liaugminaitė ragina šeimininkus būti atsakingais ir tinkamai įsivertinti oro temperatūrą, fizinį gyvūno aktyvumą ir praleidžiamo laiko trukmę atvirtoje saulėje bei pasirūpinti gyvūno apsaugos priemonėmis.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos
Interviu
Ypatingos

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką