Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 12d. 11:00

Žirgais susižavėjusi Aušra Ratautė juos puošia įdomiomis šukuosenomis

Žirgai
Asmeninio archyvo nuotr. / Žirgai

„Žirgai – tai liga“, – sako žirgyno savininkė Aušra Ratautė. Žiūrint į jos žirgų nuotraukas iš tikrųjų sunku atitraukti akis – ir nuo jų šukuosenų, ir nuo grožio.

Aušra pasakoja, kad žirgyną kartu su klasioke nusprendė lankyti prieš 17 metų. „Galvojome, kad būsime jau per senos, bet sužinojome, kad joti galima bet kokio amžiaus. Tad beveik metus įkalbinėjome tėvus ir pagaliau pradėjome draugauti su žirgais. Bevažinėdama į žirgyną lengvai apsisprendžiau stoti į veterinarijos akademiją, o būdama studentė, kai įsidarbinau klinikose, supratau, kad gausiu algą ir galėsiu nusipirkti žirgą (šypsosi). Taip ir nutiko. Tada, norėdama žirgui geriausių laikymo sąlygų, išsikrausčiau į sodybą. Na, o žirgas vienas gyventi negali – taip atsirado antras, trečias.... ir dabar jų yra aštuoni“.

Asmeninio archyvo nuotr. /Žirgai
Asmeninio archyvo nuotr. /Žirgai

– Kuo jus labiausiai traukia žirgai?

– Yra sakoma, kad žirgininkystė – tai kaip liga. Kartą pabendravęs su žirgu, tiesiog nebegali nuo jų atsitraukti. Jie tiesiog užburia savo ramybe ir tvirtumu, o jų linksmos išdaigos – pats geriausias vaistas nuo liūdnos nuotaikos. Ir nors suvokiu, kad man visiškai užtektų gerokai mažiau žirgų, bet kartais pamačius tam tikro žirgo akis, pajaučiu tokį ryšį, kad nebegaliu atsispirti, ir tas žirgelis greit atsiduria pas mane.

– Žirgų priežiūra, greičiausiai, sudėtingas dalykas?

– Prižiūrėti žirgus užima labai daug laiko. Kelis kartus per savaitę jodinėjame, o kai nejojame, mėgstu atlikti „spa“ procedūras, būti prie žirgo, šukuoti karčius, uodegą – tai relaksacinis užsiėmimas, kuris gali trukti net ir kelias valandas! Pirmiausia išmaudome žirgą su natūraliais šampūnais, nusausiname rankšluosčiu karčius ir uodegą, išpurškiame specialiais kondicionieriais, serumais arba aliejukais ir šukuojame jau sausus plaukus.. Iššukavus – prasideda menas: piname, sukame, lankstome, rišame ilgus karčius į įvairias šukuosenas. Ir dažniausiai tai – ne dėl rezultato, o dėl pačio proceso! Mėgavimosi būti čia ir dabar. Nes tokį išpuoselėtą ir išblizgintą žirgelį paleidus į ganyklas, jau po kelių sekundžių matysime ant jo viską, kas yra ant žemės – jeigu tai šlapias pavasaris arba ruduo – vienas didelis purvo sluoksnis, jeigu vasara – sausos žemės dulkės. Gal tik baltą žiemą šiek tiek ilgiau išsilaiko grožio procedūros, žinoma, galima viską apsaugoti – uždėti gūnias (specialūs apsiaustai), arba uždaryti į gardą.

Asmeninio archyvo nuotr. /Žirgai
Asmeninio archyvo nuotr. /Žirgai

– Kaip parenkate šukuosenas žirgams? Kaip kyla idėjos jų papuošimams?

– Kokia šukuoseną žirgas turės, priklauso nuo jo karčių ilgio. O karčių ilgis priklauso nuo kelių dalykų – žirgo genetikos, veislės tradicijų, žirgo paskirties ir t.t. Pas mane šiuo metu gyvena du ilgų karčių žirgai – baltakartis Lietuvos sunkiųjų arklių atstovas Debesėlis, kurio karčiai virš metro ilgio ir juodasis gražuolis iš Ispanijos – andalūzų veislės eržilas Haize. Šių žirgų priežiūra užima daugiausia laiko, nes prieš jojimą, kad tarp rankų nesiveltų plaukai, juos reikia susipinti. Todėl, taupant laiką, ir kad žirgas visada atrodytų „tvarkingai“, sportiniams žirgams karčiai yra trumpinami. Dailiojo jojimo varžybose dalyvaujantiems žirgams karčius dažniausiai supina „guzeliais“, konkūro varžybose žirgai dažnai dalyvauja ir palaidais karčiais. Kiekviena disciplina turi savo standartus, kaip turi būti paruoštas žirgas.

Asmeninio archyvo nuotr. /Žirgai
Asmeninio archyvo nuotr. /Žirgai

Jojami žirgai greit pripranta prie kasdieninių procedūrų. Kai kurie stovi atsipalaidavę ar net snūsteli, kiti – paišdykauja staigiai pasukdami galvą ir išpešdami kasą iš rankų, tad tenka pinti iš naujo (šypsosi). Dar prieš dešimtmetį pastebėjau, kad seniau naudojamas metodas pešioti žirgo karčius specialiomis šukom, kuomet karčiai išretinami ir nutrumpinami, žirgui nėra malonus dalykas, o visai neseniai žurnale buvo išleistas straipsnis apie mokslinį tyrimą, kuris patvirtino, kad toks metodas sukelia žirgui didelį stresą. Tad aš džiaugiuosi, kad seniai nusprendžiau naudotis tik žirklėmis, kada jų reikia.

Šukuosenos daromos ne tik karčiams, bet ir uodegai. O ilga, vešli uodega žirgui suteikia labai daug grožio! Tad jas, kaip ir ilgus karčius – ypatingai saugome! Jeigu trumpus karčius gali pašukuoti tiesiog jiems susivėlus, tai su ilgai augintu plauku to nepadarysi – per daug gaila. Todėl arba jie turi būti visada ypač švarūs ir švelnūs, arba po purvo vonių paliekame iki maudynių nešukuojamus

Asmeninio archyvo nuotr. /Žirgai
Asmeninio archyvo nuotr. /Žirgai

Dėl šukuosenų idėjų – dažniausiai prisižiūrime internete, bet dažnai kažką bedarant kyla mintys, kaip pakeisti, paįvairinti ir taip gimsta nauji vaizdai. Tačiau kartais planams įgyvendinti nebelieka laiko, todėl tenka suktis iš padėties, ir sugalvoti greitesnį, bet taip pat įspūdingą variantą. Dažnai ir pati nustembu, nes šukuosena būna labai graži (šypsosi).

Pasigėrėkite įspūdingomis šukuosenomis ir jaukiomis žirgų gyvenimo akimirkomis!

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką