Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 01 07, 08:00

5 paprasti būdai sulėtinti senėjimą

Iš esmės, dėl senėjimo kaltos jūsų chromosomos. Tokį atradimą padarė Nobelio premijos laureatė, biologė Elizabeth Blackburn, kai pradėjo tyrinėti nematomas, plaukelius primenančias ląstelines lazdeles, saugančias mūsų genetinį kodą.
Moteris apžiūri kaklą
Moteris apžiūri kaklą / Vida Press nuotr.

„Būtent per didelis telomerų sutrumpėjimas verčia jausti ir matyti senėjimo požymius, - 2017-siais E.Blackburn sakė viename iš TED pokalbių. – Tai siunčia signalą. Laikas mirti“, - rašoma businessinider.com.

Štai keletas dalykų, kuriuos E.Blackburn siūlo daryti kiekvienam, kad palaikytume ilgus telomerus. Nors šie patarimai nesuteiks galimybės gyventi amžinai, jie gali padėti palaikyti gerą sveikatą – o tai padeda daugybę metų gyventi laimingai, be jokių ligų.

Valdykite savo stresą

Kuo daugiau chroniškai stresuojame, tuo trumpesni tampa telomerai. E.Blackburn atliko tyrimą susitelkdama į motinas, kurios rūpinasi autizmu ar kitomis chroniškomis būklėmis sergančiais vaikais, ir pamatė, kad mamos labiau atsparios stresui – situacijos kaip iššūkio, o ne kažko beviltiško, suvokimas – išlaikė jų telomerus ilgus.

„Požiūris ir nusiteikimas yra labai svarbu, - sakė E. Blackburn. – Jei kažką, kas sukelia stresą, suvokiate kaip iššūkį, kurį reikia išspręsti, kraujas keliauja per širdį ir į smegenis, ir patiriate trumpą, tačiau energijos suteikiantį kortizolio pliūpsnį.“

Medituokite

Jei dar negirdėjote apie meditacijos naudą, štai, mokslininkai atrado dar vieną punktą, kuo meditacija yra naudinga: Šeimos nariai, du mėnesius kasdien meditavę bent po 12 minučių, ir prižiūrėję artimąjį, sergantį demecija, pagerino savo telomerų būklę.

Investuokite į savo rajono bendruomenę

„Emocinis nepaisymas, smurtas, patyčios ir rasizmas – visa tai veikia telomerus, o poveikis yra ilgalaikis“, - sakė Elizabeth Blackburn. Tačiau artimus santykius palaikanti bendruomenė palaiko telomerų būklę.

Susituokite ir palaikykite ilgalaikes draugystes

2013-siais tyrimas stebėjo 298 suaugusiuosius (amžiaus diapazonas 65-74 metai); santuokoje gyvenančių dalyvių telomerai buvo ilgesni. Ilgalaikės draugystės taip pat palaiko telomerų sveikatą, kaip teigia E.Blackburn.

Uždirbkite pinigus

Pinigai meilės nenupirks, tačiau, pasirodo, gali nupirkti ilgesnes chromosomas. Tas pats tyrimas, atradęs santuokos privalumus, taip pat parodė, kad didelės pajamos siejamos su ilgesniais telomerais. Taip gali būti dėl to, kad pinigų uždirbimas palengvina tam tikras streso rūšis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką