Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 1d. 12:00

Aliuminio druskos antiperspirantuose: ar tikrai gali sukelti krūties vėžį? Specialisto komentaras

Moteris prie veidrodžio
Vida Press nuotr. / Moteris naudoja dezodorantą

Prakaitavimas yra vienas nemaloniausių pojūčių tiek savo, tiek kitų atžvilgiu. Žmonėms, kurie beveik neprakaituoja, užtenka nusiprausti pažastis prausikliu ir vandeniu, galima tai daryti ir keliskart per dieną. Tačiau tiems, kuriems prakaitavimas yra didelė bėda, išeitis yra antiperspirantas. Ne kartą girdėjome ir skaitėme, kad šios priemonės derėtų vengti dėl joje esančių aliuminio druskų, nes šios kenkia sveikatai ir neva gali sukelti krūties vėžį. Klausimas, ar iš tiesų kenkiame sau naudodami tokias priemones?

Prakaitavimą stabdo tik aliuminio druskos

„Daug kas nori įrodyti, kad aliuminio druskos sukelia vėžį, tačiau tokių mokslinių įrodymų nėra. Vienintelis antiperspirantas, kuris iš tiesų veikia, yra tas, kuriame yra aliuminio druskų. Jos vienintelės padeda sumažinti prakaitavimą ir dar dezodoruoja.

Neįsivaizduoju, kaip be aliuminio druskų dar būtų įmanoma sustabdyti prakaitavimą, tada lieka tik injekcinės procedūros“, – sako dermatovenerologė prof. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – dermatovenerologė Matilda Bylaitė-Bučinskienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – dermatovenerologė Matilda Bylaitė-Bučinskienė

Dezodorantas ir antiperspirantas yra dvi priemonės, kurias naudojame kovodami su prakaitavimu ir nemaloniu kvapu. Aliuminio druskų, pasak pašnekovės, turi ne visi dezodorantai, daugiausia jų yra antiperspirantuose. Dezodorantai tik padeda dezodoruoti, naikina kūno kvapą, kurį sukelia bakterijos, tačiau bakterijos, dermatovenerologės teigimu, dėl to neišnyksta ir puikiai gyvena, kai pažastis nuolat yra šlapia. O antiperspirantuose esančios aliuminio druskos slopina prakaito išsiskyrimą.

Daug kas nori įrodyti, kad aliuminio druskos sukelia vėžį, tačiau tokių mokslinių įrodymų nėra.

„Moksliškai neįrodyta, kad aliuminio druskos antiperspirantuose galėtų padaryti žalą. Visi tik įspėja naudoti saikingai. Bet jei turite tokią problemą – pakeliate ranką ir bėga upeliai, antiperspirantas su aliuminio druskomis yra vienintelė priemonė, galinti padėti. Ir patys antiperspirantai yra įvairūs – vieni veikia stipriau, kiti – silpniau, vieni labiau sausina odą, kiti – ne taip smarkiai, – aiškina pašnekovė.

– Aliuminis visiems iškart asocijuojasi su aliuminio intoksikacija. Tačiau šiais laikais nė vienas antiperspirantas nedaromas be tam tikrų reglamentų, europinių standartų ir to, kas leidžiama. Yra įtarimų, kad naudojant šias priemones gali kauptis aliuminio druskų perteklius, bet iš tiesų naudodami antiperspirantus jų negauname tiek jau daug.“

Būtina susitvarkyti higieną ir išsitirti sveikatą

Specialistės teigimu, žmonėms, turintiems didelę prakaitavimo problemą, pirmas pasiūlymas yra susitvarkyti higieną, išsiaiškinti, ar nėra bėdų su endokrinine sistema, nes prakaitavimas gali būti ne tik fiziologinis, bet ir neurotinio pobūdžio. Taip pat didelis prakaitavimas gali būti tam tikrų ligų požymis, todėl, gydytojos teigimu, į tai reikėtų pažiūrėti neatmestinai.

„Gausus prakaitavimas gali būti nuoroda į ligas, apie kurias iki šiol nieko nežinojote, todėl nereikėtų į tai žiūrėti pro pirštus. Apskritai prakaitavimą lemia daugelis aplinkybių, nėra taip, kad visada prakaituojama vienodai. Daugiau tai būdinga darbingo, vaisingo amžiaus žmonėms, o jaunuoliai ir vyresnio amžiaus žmonės tos problemos neturi, nebent išimtinais atvejais – pavyzdžiui, yra labai stambūs arba, daugiau taikoma jaunuoliams – slypi liga, yra labai fiziškai aktyvūs arba neurotikai“, – sako dermatovenerologė.

Gausus prakaitavimas gali būti nuoroda į ligas, apie kurias iki šiol nieko nežinojote, todėl nereikėtų į tai žiūrėti pro pirštus.

Derėtų atkreipti dėmesį į savo odą

Visų mūsų oda yra skirtinga, tad natūralu, kad skirtingai reaguoja į aplinkos veiksnius, naudojamas kūno priežiūros, higienos priemones ir t. t. Yra žmonių, kurie gali vos atlikę pažastų depiliaciją iškart jas patepti antiperspirantu ir nejaučia jokio neigiamo poveikio ar nemalonaus jausmo. O yra tokių, kurie tai padarę nebežinotų, kur dėtis, nes siaubingai perštėtų ir skaudėtų.

Prof. M.Bylaitės-Bučinskienės teigimu, tokiais atvejais, kai oda jautriau reaguoja, po depiliacijos reikėtų naudoti drėkinamąją priemonę su alavijų ekstraktu ar neutralų drėkinamąjį kremą, o antiperspirantą tepti tik po kurio laiko arba kitą dieną.

„Reikia įvertinti, koks odos jautrumas, ar labai stiprus prakaitavimas ir pan., ir pagal tai rinktis priemones bei jas atitinkamai naudoti. Kai pažastis nuolat šlapia, oda yra dirginama, o kai užtepame antiperspiranto, jis odą sausina, dėl to ji gali dar labiau sudirgti“, – aiškina dermatovenerologė.

Už natūralumą pasisakantys asmenys niekada nenaudoja sintetinių priemonių ir ieško tik natūralių, ekologiškų produktų. Tačiau, jei teko išbandyti, sutiksite, kad ne visiems vienodai viena ar kita priemonė pasiteisina. Ir natūralus produktas, kuriame yra eterinių aliejų, odą taip pat gali alergizuoti ar tiesiog neveikti ir nesaugoti nuo prakaitavimo. Todėl būtina atsargiai viską bandyti, prisiminti saiką ir atrasti tai, kas geriausiai tinka ir pasiteisina būtent jums.

Jei norite kuo natūralesnių produktų, bet jaučiate, kad be aliuminio druskų apsieiti neišeis, rinkitės tokius, kuriuose nėra sintetinių kvapiklių, parabenų, formaldehido ir t. t.

Vida Press nuotr./Moteris prie veidrodžio
Vida Press nuotr./Moteris prie veidrodžio

Kita alternatyva – botulino injekcijos

Jei susiduriate su rimta prakaitavimo problema, kreipėtės į gydytojus, tyrėtės, ar nėra endokrininių, neurologinių priežasčių, ir nieko specialistai neatrado, dermatovenerologė siūlo išeitį – gydyti pažastis botulino toksinu. Pasak jos, šios injekcijos labai palengvina ir pakeičia gyvenimo kokybę.

„Tačiau net ir naudojant botulino injekcijas, visiškai atsisakyti dezodoruojančių priemonių nepavyks, nes prakaitavimas nėra visiškai užblokuojamas. Jei ir nedaug prakaituosite, pažastyse yra raukšlė ir dienos pabaigoje vis tiek atsiras nemalonus kvapas“, – įspėja pašnekovė.

Pasak jos, jei nealergizuoja, neperšti ir nekelia kitų nemalonių jausmų, nėra ko baimintis naudoti antiperspirantus su aliuminio druskomis. Natūralesnės priemonės šalininkai dažnai renkasi alūno akmenį.

„Yra manančių, kad šiame akmenyje nėra aliuminio. Taip, jis – natūralus akmuo, tačiau jame, nors ir labai nedaug, yra aliuminio druskų, tik jos ne sintetinės“, – apie alūno kristalą sako dermatovenerologė.

Yra manančių, kad šiame alūno akmenyje nėra aliuminio. Taip, jis – natūralus akmuo, tačiau jame, nors ir labai nedaug, yra aliuminio druskų.

Laukiama komiteto išvadų

2013 m. Norvegijos maisto saugos mokslinio komiteto parengtas rizikos vertinimas parodė, kad kosmetikos produktuose, ypač antiperspirantuose, esančio aliuminio poveikis yra sistemiškai didesnis, palyginti su mityba. Dėl šios priežasties Europos Komisija paprašė Vartotojų saugos mokslinio komiteto (angl. Scientific Committee on Consumer Safety) įvertinti galimą riziką žmonių sveikatai, kylančią dėl kosmetikos gaminiuose esančių aliuminio druskų, atsižvelgiant ir į kituose šaltiniuose, tokiuose kaip maistas ar maisto papildai, esančio aliuminio poveikį.

2014-aisiais Vartotojų saugos mokslinis komitetas pateikė išvadą, kad aliuminis, naudojamas dideliais kiekiais, yra toksiška medžiaga. Tačiau trūkstant duomenų dėl šios medžiagos vidinio poveikio įsiskverbus į odą, naudojant kosmetikos priemones, rizikos vertinimas negalėjo būti atliktas.

Praėjusių metų kovo mėnesį Vartotojų saugos moksliniam komitetui pavesta išsiaiškinti, ar kosmetikos priemonėse, tokiose kaip antiperspirantai, taip pat lūpų dažai, dantų pasta, esančios aliuminio druskos kenkia žmogaus sveikatai, ir prašoma rekomenduoti saugų koncentracijos minėtuose kosmetikos produktuose kiekį. Išvadų laukiama iki 2019 m. birželio.

Komentarai: 3

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Lietuvių įspūdžiai po susitikimo su popiežiumi: „Fantastika!“

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Popiežiaus vizitas Aktualu

Hospiso, kurį netikėtai aplankė popiežius, vadovė: „Jaučiu didžiulį dėkingumą Dievui“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Tiesiogiai Gazas

Didžiojo BEC 4H lenktynių finalo tiesioginė transliacija iš Estijos: „Skuba Racing“ BMW patyrė didelę avariją

Gyvenimas

Įspūdinga „Moschino“ nuotaka – G.Hadid pasipuošė vestuvine suknele su skraidančiais drugeliais

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Aktualu

Stiprus vėjas tapo košmaru regatos jūroje dalyviams: sraigtasparnis gelbėja įgulas, ieško dingusių tėvo ir sūnaus

Aktualu

Popiežius Pranciškus: Gailestingumo Motina kužda kiekvienam į ausį: „Ieškok savo brolio“

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

Vardai

Renata Norvilė į grožio renginį atvyko su dukra Vanesa: „Vaikų nesustabdysi – dažosi nuo 12-os“

24sek

Su vėjeliu: „Žalgiris“ triuškinančia pergale pradėjo LKL pirmenybes

Vardai

Vaidai Skaisgirei Ispanija – tarsi antri namai: čia dešimtmetį gyvena sesuo su šeima

Gazas

Patarimai: kur popiežiaus Pranciškaus vizito metu Kaune galima palikti automobilį

Naujienos

Aktualu

Sostinėje susidūrė „Nissan“ ir „Audi“: sužeisti penki žmonės, žuvo šuo

Gyvenimas

Menininkas užsimojo prikelti sovietmečio realybę: ateina laikas, kai pradedi sakyti tai, ką galvoji

Aktualu

Popiežius prabilo apie ekologinę grėsmę Žemei

Aktualu

Klaipėdoje sulaikytas girtas vairuotojas išdaužė policijos automobilio stiklą

Aktualu

Mažvydas Karalius: Seni ir naivūs pijokai

Verslas

Vilniuje savaitei įsikūrė britų milžinė „BT Group“

Aktualu

JAV gali suteikti dar daugiau karinės paramos Ukrainai

Kultūra

75-asis Venecijos kino festivalis. Trečioji diena. Meilės romanas prancūziškai ir brolių Coenų knyga apie kaubojus

Vardai

Pranešusi apie skyrybas Monika Šalčiūtė SEL koncerte – vėl su širdies draugu Dovydu

Sportas

Užsienyje žaidžiančių ledo ritulininkų rugpjūtis: istorinis N.Ališausko įvartis ir rezultatyvūs puolėjai

Aktualu

Popiežius ir jaunimas: popiežius Pranciškus kalbės daugiau nei 30 tūkst. žmonių

Sportas

Azijos žaidynes surengusi Indonezija nori daugiau – organizuoti vasaros olimpiadą

Aktualu

Švenčionių rajonui grėsė krizė dėl keleivių vežimo, laikinai žmonės keliaus nemokamai

Aktualu

Vilniuje prie namo padegtas „Honda“ automobilis

Aktualu

Pakistanas laikinai uždarė konsulatą Afganistane

24sek

Krepšinio vilkų ateitis: realiausi J.Kazlausko ir R.Kurtinaičio karjeros posūkiai

Deuce

Šeštoji „US Open“ diena: neabejotinai rimčiausias testas Rogeriui Federeriui

Sostinės dienų metu linksmybių kupina Lukiškių aikštė

Sportas

Lietuvos U-21 rinktinės treneris paskelbė sudėtį ir išskyrė didžiausią problemą

Verslas

„Achemos grupė“ neketina dalyvauti išperkant SGD laivą „Independence“

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką