Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ar tikrai mokame išsirinkti kremą nuo saulės?

Kas sveikiau – kai apsaugos nuo saulės filtrai atspindi, ar kai sugeria saulės spindulius? O ar žinote, kodėl pamačius, kad kremo nuo saulės sudėtyje yra pažymėta „nano“, verta pagalvoti, ar jo tikrai norite? Ar apskritai esate tikri, kad rinkdamiesi kremą nuo saulės žinote visus svarbius kriterijus? Pagaliau, ar žinojote, kad telefone galite stebėti saulės indeksą ir pagal tai rinktis apsaugą?
Apsauga nuo kremo nuo šiol gali būti ir geriama
Apsauga nuo saulės / 123rf.com nuotr.

Natūralios kosmetikos „Uoga Uoga“ kūrėja Lena Sokolovska įsitikinusi, kremai nuo saulės – tai itin jautri kosmetikos priemonė, ypač, kai kalbame apie vaikus. Aktyviai kosmetikos rinką stebinti gamintoja pastebi, kad joje nuolat vyksta pokyčiai, vienus ar kitus ingredientus paskelbiant nesaugiais, tačiau galutinis vartotojas retai kada apie tai sužino.

– Koks esminis skirtumas tarp natūralių ir sintetinių saulės filtrų?

– Jų yra keli. Pirma – veikimo principas. Sintetiniai filtrai sugeria į save saulės spindulius, natūralūs – mineraliniai, pavyzdžiui, cinko arba titano dioksidas juos atspindi. Antras skirtumas – patekimas į organizmą. Mineralinių blokatorių veikimo principas nesusijęs su cheminėmis reakcijomis, jie veikia lyg šviesūs drabužiai, atspindėdami spindulius, ir į mūsų organizmą nepatenka.

Su sintetiniais UV filtrais yra sudėtingiau. Jų yra sukuriama labai daug ir nuolat skirtingų, o saugumas ilgalaikėje perspektyvoje nėra iki galo ištiriamas. Nemažai jų nuolat yra uždraudžiami ir pašalinami iš prekybos. Problema yra tai, kad priemonėse su aukštu SPF dažnai naudojamas kelių skirtingų filtrų kokteilis, jo koncentracija nuo to tampa dar didesnė. Kita bėda, kad šie filtrai patenka į organizmą per odą, nes tirpsta riebaluose, deja, yra labai mažai arba iš viso nėra tyrimų, kaip tai paveikia žmogaus organizmą. Už tai internete galima rasti nemažai šaltinių į tyrimus su gyvūnais ir neigiamu poveikiu jiems.

Partnerio nuotr./„Uoga Uoga“ kūrėja Lena Sokolovska
Partnerio nuotr./„Uoga Uoga“ kūrėja Lena Sokolovska

– Ar mineraliniai natūralūs filtrai yra naudojami tik natūralioje kosmetikoje?

– Ne, nebūtinai, jie tampa vis populiaresni ir sintetinėje kosmetikoje, nes yra saugesni ir klientas to ieško. Tačiau čia atsiranda dar keli aspektai. Sintetinių kremų sudėtyje yra ne tik filtrai, bet ir įvairūs priedai, kvapai, konservantai, kurie bus užtepti ant viso kūno odai jautriu momentu – ryškioje saulėje, todėl reikėtų rinktis tokias priemones, kurių sudėtis kuo paprastesnė ir saugesnė. Ypač kalbant apie vaikus.

Dar vienas slidus reikalas – nanodalelės, plačiai naudojamos sintetinėje kosmetikoje. Kadangi mineraliniai filtrai, pavyzdžiui, cinko oksidas, palieka ant odos baltą spalvą ir gali tepti drabužius, sintetinių kremų gamintojai, kurie pasirenka naudoti mineralinius blokatorius, neretai renkasi juos suskaidytus iki nano dydžio dalelių. Tuomet apsaugos filtrai išlieka mineraliniai, bet ant odos nebelieka to baltumo. Natūralioje kosmetikoje nanodalelės yra uždraustos, kaip nesaugios, nes būdamos labai mažos jos gali prasiskverbti į giliausius organizmo sluoksnius ir niekas nežino, kokį poveikį jos daro. Neseniai nanodaleles buvo uždrausta naudoti ir sintetinėje kosmetikoje, jei ji yra purškiama, dėl galimybės įkvėpti nanodalelių į organizmą. Galime tik pasvarstyti, kiek laiko užtruks apskritai uždrausti nano formą ir tepamose priemonėse, kuri itin dažna sintetinėse priemonėse nuo saulės.

Partnerio nuotr./Natūralus apsauginis „Uoga uoga“ kremas nuo saulės visai šeimai
Partnerio nuotr./Natūralus apsauginis „Uoga uoga“ kremas nuo saulės visai šeimai

– Renkantis kremą nuo saulės visi žiūri SPF skaičiukus, kas dar svarbu?

– Svarbu, kad kremas saugotų nuo UVB ir UVA spindulių. SPF skaičius nurodo tik apsaugą nuo UVB spindulių, kurie sukelia greitą nudegimą saulėje, kai tampame raudoni, mums skauda, peršti, o UVA spinduliai žalą daro ilgalaikėje perspektyvoje – skatina odos senėjimo procesus, ligas, apgamų pokyčius. Taip pat svarbu, kad užrašas SPF nebūtų teorinis, o su kremu būtų iš tiesų atlikti testai, t.y. ne tiesiog paskaičiuota teorinė santykinė apsauga, kurią gamintojas numano pagal priemonės sudėtines dalis. Šie testai pakankamai brangūs, didieji gamintojai neabejotinai dėl to didelių problemų neturi, o su mažiukais, jei kyla abejonė, geriau pasiteirauti. Šiais interneto laikais susisiekti su gamintojais labai paprasta.

– Kokios taisyklės galioja renkantis SPF dydį?

– Teoriškai reikėtų įvertinti, per kiek minučių jūs ar jūsų vaikas įdegate saulėje ir tuomet padauginti tas minutes iš prie SPF nurodomo skaičiaus, taip gausite minučių sumą, kiek laiko pasitepę tuo kremu nedegsite. Laikoma, kad mes rytiečiai, ypač baltos odos, įdegame maždaug per 10 min., tad jei kremas SPF30 – turite 300 minučių. Vis dėlto pačiam sunku objektyviai įvertinti įdegio laiką. Mano rekomendacija būtų su saule nežaisti ir ypač esant karštuose kraštuose teptis mažiausiai SPF30, kartoti kas dvi valandas ir po maudynių. Be to, joks kremas neapsaugo 100 proc., tad net ir tiek pasitepus, vis tiek oda kažkiek įdegs.

Dar siūlyčiau sekti, koks yra saulės UV indeksas. Mažai žmonių žino, bet jų telefonuose esančios orų prognozės programėlės dažnai rodo ir tuo metu esantį UV indeksą. Jis skiriasi skirtingose vietovėse ir skirtingu paros metu. Internete nesunkiai rasite, ką koks skaičius reiškia – kada saulėje saugu, kada būtina prisidengti, kada geriau iš viso nuo jos bėgti, ypač su mažais vaikais.

Partnerio nuotr./Natūralus apsauginis „Uoga uoga“ kremas nuo saulės visai šeimai
Partnerio nuotr./Natūralus apsauginis „Uoga uoga“ kremas nuo saulės visai šeimai

– Neseniai pagaminote pirmąjį lietuvišką kremą su apsauga nuo saulės visais šeimai, koks jis?

– Kadangi apsaugą jame suteikia mineralai, jis veikia vos pasitepus, atlikus testus jis turi patvirtintą SPF30 faktorių. Taip pat yra visiškai natūralus, turi natūralumo sertifikatą COSMOS natural. Kremo sudėtyje yra vertingų simondsijų, sezamų, aviečių sėklyčių aliejų, kurie maitina ir minkština odą, jie lengvai tepasi ant odos ir padeda sušvelninti saulės ir vandens sausinantį poveikį odai, ją maitina. Taip pat bičių vaško, kuris suteikia odai apsauginį sluoksnį nuo kenksmingo aplinkos poveikio. Kadangi yra natūralus, reikėtų jį saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir nelaikyti numesto ant rankšluosčio – geriau pasitepti ir saugiai paslėpti nuo saulės. Kaip minėjau, natūralūs kremai gali palikti baltas žymes ant odos ir rūbų, bet jos puikiai nusiplauna ir man regis, saugumas yra svarbiausia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius