Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Atskleista žvaigždžių jaunystės paslaptis. Ir tai ne solidi sąskaita banke

Prieš Kalėdas gausiai aukojame labdaringiems projektams, nes mus sukrečia Lietuvoje vargingai gyvenančių ligotų senelių dalia. Tuo tarpu jų bendraamžės Jane Fonda (77 m.), Helen Miren (69 m.) švyti sveikata ir puikia fizine būkle. Ne vienas įsitikinęs, kad jų jaunystės receptas – susikrauti milijonai ir nuolatiniai brangūs vizitai pas plastinės chirurgijos specialistus. Kaip yra iš tiesų?
Jane Fonda
Jane Fonda / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Grožis Amžius

Pažiūrėkite į Susan Sarandon (68 m.), Madonną (56 m.), Jodie Foster (52 m.) ar Sharon Stone (56 m.) – visos šios moterys, tam, kad išsaugotų jaunystę ir sveikatą, reguliariai ir aktyviai mankštinasi.

Taip pat skaitykite: Mankštos horoskopas pagal Zodiako ženklą: kiek esate ištvermingi sporto salėje?

Pavyzdžiui, Meryl Streep (65 m.) dievina fitneso pratimus, o Helen Mirren sportą pavertė smagiu žaidimu. Fizinius pratimus ji atlieka pasitelkdama žaidimų konsolę, leidžiančia kartoti ekrane rodomus judesius. Sporto užsiėmimai šioms garsenybėms tapo tokia pat kasdiene veikla kaip dantų valymasis, o savo tobula išvaizda Holivudo „senolės“ verčia aikčioti ne vieną perpus jaunesnę moterį.

„Scanpix“ nuotr./Aktorė Helen Mirren
„Scanpix“ nuotr./Aktorė Helen Mirren

Kol sociologai skambina pavojaus varpais dėl sparčiai senstančios mūsų visuomenės, mokslininkai sako jau radę jaunystės receptą. Pasirodo, paslaptis – ne unikalios plastikos operacijos, o nuolatinė aktyvi fizinė veikla ir makštinimasis.

„Scanpix“ nuotr./Jane Fonda
„Scanpix“ nuotr./Jane Fonda

Moksliniai tyrimai rodo, kad reguliariai sportuojantys žmonės iš tiesų sensta lėčiau. Fiziniai pratimai gerina judesių koordinaciją ir neleidžia pradėti nykti raumenų masei, todėl ilgiau išlaikoma taisyklinga laikysena, tvirtas stuburas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Susan Sarandon
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Susan Sarandon

Anot mokslininkų, tikroji senėjimo problema – ankstyvas fizinis pasyvumas, kuris senėjimą paverčia ne natūraliu organizmo procesu, o liga. Pasak Amerikos sporto medicinos kolegijos prezidento dr. Barry Franklino, jau nuo dvidešimties reguliariai nesimankštinančio žmogaus fizinė forma kasmet suprastėja apie 1 proc. Tačiau mokslininkai nusiteikę optimistiškai – sustiprinti raumenis ir kaulų sistemą galima net sulaukus devyniasdešimties, o aktyvi fizinė veikla laiką gali atsukti net 15–25 metus. 

„Scanpix“ nuotr./Aktorė Meryl Streep
„Scanpix“ nuotr./Aktorė Meryl Streep

Nors mūsų šalyje senatvė vis dar suprantama kaip liga, vienišumas ir net našta visuomenei, joje pamažu randasi ir naujas požiūris – pozityvus senėjimas. Šis požiūris grįstas supratimu, kad su amžiumi neprižiūrimas kūnas silpsta, todėl jam būtina nuolatinė fizinė veikla.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sharon Stone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sharon Stone

„Ruošdamiesi amžiaus tarpsniui, vadinamam senatve, turime ne tik planuoti savo finansus, bet ir mąstyti apie tai, kaip jausimės po 20 ar daugiau metų“,  – įsitikinusi sporto ir sveikatingumo klubų „Impuls“ vyriausioji trenerė Odeta Kuncaitienė. Ji pastebi, kad reguliariai sportuojantys klubų lankytojai džiaugiasi ne tik geresne fizine forma, bet ir po treniruočių išliekančia geresne vidine savijauta – tai būdinga visoms amžiaus grupėms. 

„Scanpix“ nuotr./Jodie Foster pelnė apdovanojimą už viso gyvenimo nuopelnus
„Scanpix“ nuotr./Jodie Foster pelnė apdovanojimą už viso gyvenimo nuopelnus

Aktyvia fizine veikla užsiimantis žmogus išmoksta kelti sau realistiškus tikslus ir vertinti rezultatus, o tai kelia motyvaciją ir užkerta kelią depresijai. Sportuojant organizmas išskiria adrenaliną ir noradrenaliną, kurie skatina azarto pojūtį, išskiriamas dopaminas suteikia laimės emociją.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Madonna
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Madonna

Taigi, užuot pavydžiai žiūrėję į pagyvenusias Holivudo garsenybes, turėtume jau dabar pradėti nuosekliai rūpintis savo fizine būkle ateityje. „Pozityvus senėjimas – tai mūsų pastangos ir fizinė veikla, kuris padės ilgiau išlaikyti gyvenimo kokybę ir išlikti jaunatviškiems“, – įsitikinusi trenerė. 

Trenerė O. Kuncaitienė pataria, kaip išlaikyti gerą fizinę būklę ir atitolinti senatvę:

  • Vadinkite sportavimą fiziniu aktyvumu arba mankšta. Žodis „sportas“ asocijuojasi su sunkiu fiziniu krūviu ir nuovargiu. Taigi, keiskite savo žodyną – vadinkite jį tiesiog mankšta ir viskas atrodys kur kas paprasčiau. Gera fizinė forma pasiekiama ir neplušant sporto salėje po tris kartus per dieną. Pakanka pradėti dieną lengva mankšta ir jau po trijų savaičių pajusite poreikį nuolat  mankštintis.

Taip pat skaitykite: 10 itin veiksmingų būdų apgauti alkį

  • Pradėkite nuo lengvų, malonumą teikiančių pratimų. Ramios gilų kvėpavimą skatinančios treniruotės, kaip joga ar pilatesas, ypač efektyviai kovoja su visomis streso ir nerimo formomis, padeda atpalaiduoti kūną ir mintis. Aktyvesnės treniruotės, kaip aerobika, bėgimas ir kt., puikiai tiks kai trūksta energijos ar pasitikėjimo savimi.
  • Prisipažinkite – be mankštos nebegalite gyventi. Tinkama mankšta ne tik nevargina, bet ir skatina norą mankštintis reguliariai. Įprotis sportuoti susiformuoja jau po trijų savaičių. Taigi stebėkite, kaip auga aktyvios fizinės veiklos poreikis.

Taip pat skaitykite: 5 naktinės svorio metimo strategijos

  • Mankštintis galite pradėti būdami bet kokio amžiaus. Atgauti fizinę ir emocinę formą niekada nevėlu, tad išdrįskite žengti pirmąjį žingsnį. Prisiminkite paprastą taisyklę – svarbu ne kaip sunkiai ir dažnai jūs plušate, bet tiesiog mankštintis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius