Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Branda ir figūros pokyčiai: kaip išsaugoti kūno jaunystę?

Sharon Stone pernai Kanuose
„Scanpix“ nuotr. / Sharon Stone 2014 m. Kanuose
Šaltinis: 15min
0
A A

Jei jau pasiekėte vadinamąjį amžiaus vidurį, koks jausmas apima žiūrint į 57-erių Sharon Stone nuotrauką? Pavydu, klaikiai liūdna ar smagu, kad atrodote taip pat pritrenkiamai? Pirmuoju atveju norisi padrąsinti: reguliarios pastangos gali pakeisti kūną neatpažįstamai ir jūsų metai – ne kliūtis. Tačiau persistengus yra pavojus virsti amžiaus vidurio krizės auka.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Penkiasdešimt plius, bikinis ir komplimentai

„Vieną dieną, kai jau buvau „40 plius“, nuėjau į vonią su buteliu vyno, užsirakinau duris ir pasakiau sau: „Sharon, neišeisi iš čia, kol negalėsi visiškai priimti savęs tokios, kokia dabar esi.“ Priekabiai apžiūrėjau savo kūną, veidą ištyrinėjau didinamajame veidrodyje ir pravirkau. Aš verkiau, verkiau, verkiau... Galų gale paklausiau savęs: „Tu sensti – kaip nori tai daryti?“ – taip Sharon Stone prisimena momentą, kai pasijuto atsidūrusi lemtingoje kryžkelėje. Dabar jai – 57-eri ir ji yra viena iš tų brandžių moterų, kurių išvaizda stebimasi, kurios pavydima.

„Scanpix“ nuotr./Sharon Stone
„Scanpix“ nuotr./Sharon Stone

„Esminio instinkto“ žvaigždės, vilkinčios tik šiek tiek kūną dengiantį drabužį, pernai metų nuotraukas „Shape“ žurnale aptarinėjo visas pasaulis.

Vida Press nuotr./Sharon Stone ant žurnalo „Shape“ viršelio
Vida Press nuotr./Sharon Stone ant žurnalo „Shape“ viršelio
 

Tie, kam kilo abejonių, kad įpusėjus šeštą dešimtį neįmanoma taip atrodyti be „fotošopo“, galėjo www.shape.com pasižiūrėti filmuką iš fotosesijos užkulisių.

Sarah Jessica Parker, Courteney Cox, Helen Hunt, Pamela Anderson, Demi Moore, Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, Madonna, Robin Wright, Sandra Bullock, Gwen Stefani, Sofia Vergara, Cameron Diaz, Halle Berry – visos jos nelabai seniai arba jau senokai peržengė ribą, mandagiai vadinamą „40 plius“, ir taip pat kaip Sharon Stone liaupsinamos už tai, kad jų kūnas ir bikinis tebedera taip pat puikiai, kaip ir prieš dvidešimt metų. Šios moterys – simboliai mūsų akyse vykstančio fenomeno, kuris verčia įtikėti, kad tarp sąvokų „gyvenimo vidurys“ ir „jaunystė“ galima rašyti lygybės ženklą.

„Scanpix“ nuotr./Cameron Diaz
„Scanpix“ nuotr./Cameron Diaz

Tėra vienas būdas

Artėjant prie menopauzės natūraliai nyksta raumenų masė, pilvo, klubų, šlaunų srityse ima kauptis riebalai, pastebimai sulėtėja medžiagų apykaita.

Motina gamta pasistengė, kad išsaugoti liauną, stangrų kūną būtų nelengva ir juo sunkiau, kuo metų daugiau. Artėjant prie menopauzės natūraliai nyksta raumenų masė, pilvo, klubų, šlaunų srityse ima kauptis riebalai, pastebimai sulėtėja medžiagų apykaita.

„Per dešimtmetį prarandame 3–5 proc. raumenų, iki 75-erių metabolizmas sumažėja 25–45 proc. Todėl štai koks dramatiškas pokytis gali įvykti: jei žmogus kasdien valgys tik 100 kilokalorijų daugiau, nei sudegins, per penkerius metus jis pasunkės apie 25 kg“, – aiškina dar viena pribloškiamai jaunai atrodanti moteris – Jane Fonda. Jai dabar 77-eri.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jane Fonda
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jane Fonda

Jane 2010–2012 m. sukūrė nepaprasto pasisekimo sulaukusią pratimų „beibibumeriams“ programą „Geriausias laikas“ („Prime Time“) ir taip pat pavadintą knygą. Anksčiau savo memuaruose Holivudo legenda gyvenimą it spektaklį suskirstė į tris veiksmus: pirmasis – nuo gimimo iki 29-erių, antrasis – nuo 30-ies iki 59-erių, trečiasis – nuo 60-ies iki mirties. Pastarąjį ji vadina „geriausiu laiku“ (nepaisydama to, kad savo kailiu patyrė sąnarių protezavimą, ne iš pasakojimų žino, kas yra osteoartritas ir osteoporozė).

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką daryti, kad užsidegimas lieknėti neišblėstų

Jane Fondos žinia
40–50-metėms: „Svarbu daryti dviejų rūšių pratimus – aerobikos ir jėgos. Aerobika padeda palaikyti reikiamą svorį, tirpdyti viso kūno riebalus, taip pat ir tuos, kurių yra raumenyse, – vien dieta to nepadarysite.“

„Žmogaus gyvenimo trukmė, palyginti su ankstesniais šimtmečiais, pailgėjo apie trisdešimt penkerius metus! Dabar mes galime tikėtis gyventi vidutiniškai 80 metų. Ši nuostabi laiko dovana reiškia, kad „trečiasis veiksmas“ įgijo visiškai naują prasmę. Kiti du – taip pat, nes nuo jų priklauso, ar trečiąjį žmogus pradės tinkamai pasirengęs, ar jis taps jo geriausiu laiku.

Kai rinkau medžiagą knygai, buvau apstulbinta tyrimų, liudijančių, kaip nepaprastai svarbu likti fiziškai aktyviam iki gyvenimo pabaigos, rimtumo ir masto. Tai – pagrindinis faktorius, leidžiantis „trečiajame veiksme“ jaustis gerai.“ Fizinio pasirengimo ir grožio ikona tituluojamos moters žinia 40–50-metėms: „Svarbu daryti dviejų rūšių pratimus – aerobikos (kardiopratimus) ir jėgos. Aerobika padeda palaikyti reikiamą svorį, tirpdyti viso kūno riebalus, taip pat ir tuos, kurių yra raumenyse, – vien dieta to nepadarysite. Svarmenų kilnojimas ar jėgos pratimai suaktyvina metabolizmą, padidina raumenų masę.“

Jai antrina „Emmy“ savininkė Julia Louis-Dreyfus, kuriai beveik 54-eri: „Aš treniruojuosi nuolat, nes tai man padeda gerai atrodyti ir aš galiu daugiau valgyti. O valgyti mėgstu!“

„Scanpix“/AP nuotr./Julia Louis-Dreyfus
„Scanpix“/AP nuotr./Julia Louis-Dreyfus

Naujoji amžiaus vidurio krizė

Man – 45-eri, mano kūnui – 25-eri.“, pavyzdys užkrečia – sporto klubuose daugėja pusamžių moterų. Tai sveikintina, jei siekis atrodyti panašiai kaip Sharon Stone ar Cameron Diaz nevirsta manija.

Holivudo žvaigždžių, įtvirtinusių taisyklę: „Man – 45-eri, mano kūnui – 25-eri.“, pavyzdys užkrečia – sporto klubuose daugėja pusamžių moterų. Vienos jų tiesiog tęsia tai, ką jau seniai pradėjo, kitos mėgina atsigriebti už prarastą laiką, kai buvo per mažai fiziškai aktyvios ir dėl to įvyko nedžiuginančių išvaizdos pokyčių. Sveikintina, bet su viena sąlyga – jei dėl psichologinės konfrontacijos su žymių ant kūno įspaudžiančiais metais jis neverčiamas daryti to, ko jau negali, ir tiek, kiek nesveika. Jei siekis atrodyti panašiai kaip Sharon Stone ar Cameron Diaz nevirsta manija.

Vida Press nuotr./moteris ant treniruoklio
Vida Press nuotr.

Sharon Stone į vonioje sau užduotą klausimą: „Tu sensti – kaip nori tai daryti?“, atsakė: „Noriu senti kaip šokėja. Man patinka šokiai ir tempimo pratimai. Taigi aš sensiu darydama tai.“

Kai kas sako, kad persistengimas ir savęs alinimas dėl jaunatviškos išvaizdos išsaugojimo – moderniai pasireiškiančios, arba naujosios, amžiaus vidurio krizės požymis. Kaip netapti dar viena jos auka?

Gal padėtų Sharon Stone metodas, t. y. atviras pokalbis su savimi ir įsisąmoninimas, kad kvaila lyginti save dabartinę su atvaizdu jaunystės nuotraukose? Kita vertus, mėginimas jėga spraustis į žvaigždžių batus irgi veda į aklavietę (pagalvokite apie jų asmeninius trenerius, virėjus ir t. t.). Gal išmintinga pasakyti sau: „Sieksiu atrodyti kuo geriau, jaustis kuo sveikiau, bet iš proto dėl to neisiu.“? Beje, Sharon Stone į vonioje sau užduotą klausimą: „Tu sensti – kaip nori tai daryti?“, atsakė: „Noriu senti kaip šokėja. Man patinka šokiai ir tempimo pratimai. Taigi aš sensiu darydama tai.“ Greičiausiai ji neblogai pažįsta savo kūną ir gerai girdi jo pageidavimus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lieknėjame: kaip išvengti raumenų nykimo ir glebios odos?

Kaip nepaprastai svarbu bičiuliautis su juo ir žinoti, ko jam išties reikia, pabrėžia 42-ejų Cameron Diaz, kurios išvaizda irgi neturi nieko bendra su pase nurodytu amžiumi: „Norėčiau pasakyti moterims: „Jūs atsakingos už savo kūną!“ Niekas kitas negali juo pasirūpinti, bet kol reguliariai netenkinsite jo poreikių, tokių kaip tinkama mityba ir fizinis aktyvumas, nežinosite, kokį kūną turite ir ką jis sugeba.“ Tiesa, abi šios garsenybės negimdė. Ir tai neprošal prisiminti vertinant vis dar tobulas jų kūno linijas. Antra vertus, netrūksta pavyzdžių, kad nėštumai nebūtinai sudarko moters grožį.    

AFP/„Scanpix“ nuotr./Cameron Diaz
AFP/„Scanpix“ nuotr./Cameron Diaz

Jei krūvis per didelis

Tie, kurie turi daug žinių apie organizmą, įspėja: mankštinantis verta vadovautis principu „mažiau yra daugiau“. Tyrimai rodo, kad per didelis krūvis gali pakenkti sveikatai, juolab kad bėgantis laikas mažina širdies, kraujagyslių ir kaulų, sąnarių, raumenų pajėgumą. Ypač tokia intensyvi, širdį ir sąnarius ilgai apkraunanti fizinė veikla kaip maratonas gali duoti daugiau žalos nei naudos.

“Panthermedia”/Moteris sportuoja
“Panthermedia” nuotr.

Štai kas vyksta sportuojant per ilgai, per sunkiai, nesilaikant taisyklių:

  • alinama širdis ir sąnariai;
  • žalojami audiniai ir didėja infekcijų pavojus;
  • išsiskiria per daug streso hormono kortizolio, o šis provokuoja chroniškas ligas;
  • silpnėja imuninė sistema;
  • išauga nemigos tikimybė.

Neužsiimkite saviveikla – pirma svarbi taisyklė. Kitos trys: visada apšilkite, pramankštinkite raumenis prieš treniruotę; atmeskite kaip klaidingą nuostatą, kad treniruotės metu kylantis skausmas – normalu; užsibrėžkite pagrįstus tikslus ir siekite jų ne kaip kankinė.

Shutterstock nuotr./Moteris sportuoja
Shutterstock nuotr.

Pratimai ir metai

Kūno sistemos Amžius Pratimai
Širdies kraujotakos    
* Kraujospūdį Didina Mažina
* Širdies raumenų elastingumą Mažina Didina
* Kraujagyslių elastingumą Mažina Didina
* Širdies darbo efektyvumą Mažina Didina
* Kraujo klampumą Didina Mažina
* Raudonųjų kraujo kūnelių kiekį Mažina Neleidžia mažėti
Kaulų ir raumenų    
* Kalcio kiekį Mažina Didina
* Raumenų masę ir jėgą Mažina Didina
Medžiagų apykaitos    
* Metabolizmo greitį Mažina Didina
* Kūno riebalų kiekį Didina Mažina
* Cukraus kiekį Didina Mažina
* Insulino kiekį Didina Mažina
* Blogojo cholesterolio kiekį Didina Mažina
* Gerojo cholesterolio kiekį Mažina Didina
* Lytinių hormonų kiekį Mažina Didina
Nervų    
* Miego kokybę Blogina Gerina
* Depresijos riziką Didina Mažina
* Atminties kokybę Blogina Gerina

Pasinaudota Health.harvard.edu informacija

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką