Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 19d. 15:47

Ekologiška kosmetika: ko reikia, kad ją vertintų užsieniečiai, ir kokių ingredientų vengti produktuose?

Natūrali kosmetika
123RF.com nuotr. / Natūrali kosmetika

Pastaraisiais metais daug kalbama apie ekologiją, produktų ekologiškumą ir natūralumą. Kai kurie tai vadina mados reikalu, kiti teigia, kad vis daugiau žmonių tiesiog labiau pradeda rūpintis tuo, ką deda į skrandį ir ką tepa ant odos. Lietuvoje, pažvelgę į lietuviškos kosmetikos lentynas, kurioje – neva ekologiška ir natūrali kosmetika, susiduriame su klausimu: ar tikrai? Kodėl vis dėlto dažnai ji yra nei natūrali, nei lietuviška?

Nei lietuviška, nei natūrali ir tikrai ne gydomoji

Pagrindinis klausimas, kylantis vartotojui, yra: kaip būti tikram, kad produkcija, kurią perku, iš tiesų yra tokia, kaip jos gamintojai save pozicionuoja – t. y., kad ji išties natūrali ar ekologiška? Pats patikimiausias variantas, pasak įmonės „Ekoagra“ III sertifikavimo skyriaus vadovės Redos Butkevičiūtės, yra sertifikatas.

Ekologiška kosmetika yra ta, kurią sudaro ne mažiau nei 95 proc. ekologiškų sudedamųjų dalių, o likę 5 proc. yra natūralūs ingredientai.

„Sertifikuotas produktas yra patikimas, niekam nekeliantis klausimų dėl savo kokybės, sudėties ir turintis savo konkurencingumą“, – sakė ji per penktadienį vykusią spaudos konferenciją. Ir priminė, kad ekologiška kosmetika yra ta, kurią sudaro ne mažiau nei 95 proc. ekologiškų sudedamųjų dalių, o likę 5 proc. yra natūralūs ingredientai.

Jos nuomone, Lietuvoje atsiranda vis daugiau sąžiningų gamintojų, tinkamai pristatančių savo produkciją. Tačiau vis dar yra tų, kurie savo produkciją teikia kaip lietuvišką ir natūralią, o dažnai nei lietuviškumo, nei natūralumo joje nėra.

„Gamintojai rašo, kad produkcija natūrali, bet natūrali būna tik viena sudedamoji jos dalis. Teigia, kad ji lietuviška, tačiau atidžiau pažiūrėjus, gaminio žaliavos – iš viso pasaulio“, – sakė praėjusių metų gruodį pirmąja įmone Lietuvoje, gavusia prestižinį aukščiausius Europos Sąjungos reikalavimus atitinkantį CCPB ekologijos sertifikatą, tapusio ekologinio ūkio „Mėta“ vienas įkūrėjų Mindaugas Vyskupaitis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mindaugas Vyskupaitis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mindaugas Vyskupaitis

Įmonės benraįkūrėja Gražina Vyskupaitienė pridūrė, kad dar blogiau, kai žmonės klaidinami ne tik dėl natūralumo, ekologiškumo, bet ir gaminio gydomųjų savybių: „Pagal teisinius aktus jokių gydomųjų savybių, kalbant apie kosmetikos produktus, negalima teikti.“

Pagal teisinius aktus jokių gydomųjų savybių, kalbant apie kosmetikos produktus, negalima teikti.

Paklaustas, kodėl, jo nuomone, viskas vyksta tokiu principu, M.Vyskupaitis sakė: „Mums nuo pat pradžių, kai pradėjome gaminti, siūlė atvežti jau gatavus produktus, mes tik galėtume sumaišyti, uždėti savo įmonės ženkliuką ir pavadinti jį savo gaminiu. Pabandėme keletą variantų ir supratome, kad negauname to, ko mums reikia. Kadangi gaminame ir maisto produktus, puikus pavyzdys buvo mūsų morkiniai saldainiai – mums atvežė tyres ir sakė: kam jums vargti ir auginti savo morkas, moliūgus? Imkite tai.

Pabandėme siūlomą žaliavą ir supratome, kad nieko gero iš to neišeis, tas produktas buvo visiškai niekinis. Tas pats galioja ir kosmetikai, juk natūralumas, ekologiškumas reiškia ir tai, kad produktas turi gana trumpą galiojimo laiką, nes jame nėra agresyvių konservantų, kurie jį gerokai prailgintų“, – aiškino M.Vyskupaitis.

Nevertiname to, ką turime

Vyskupaičiai, gamindami savo produkciją, taiko „trumposios grandinės“ koncepciją – tai reiškia, kad maisto ir kūno priežiūros produktai yra gaminami iš minimalaus kiekio ingredientų, be jokio papildomo žaliavų perdirbimo ir frakcionavimo. Vyskupaičių teigimu, būtent „trumposios grandinės“ principais paremta gamyba yra ne tik raktas į sėkmę siekiant ekologinių sertifikatų, bet ir būdas Lietuvai pasiūlyti ką nors visiškai nauja ir unikalaus pasauliui.

Vida Press nuotr./Eterinis aliejus
Vida Press nuotr./Eterinis aliejus

„Augalas turi daug vertingų medžiagų: saponinų, vitaminų ir pan. Labai dažnai gamintojams reikia tik vienos kurios nors dalies: to augalo kvapo, spalvos, vitaminų ir pan. Tada tiekėjas tą augalą išskirto dalimis ir išdalija visoms įmonėms pagal tai, ko joms reikia. Gamintojas gauna, tarkime, kremo bazę, tada ieško, iš kur gauti kvapo, iš kur kitų reikiamų medžiagų. Ir atrodo, kad gimsta puikus produktas. O juk visa tai galėtum gauti iš vieno to paties augalo, tačiau tai yra labai brangu. Todėl daugelis renkasi greitesnį ir patogesnį kelią, tik paskui trūkstamas medžiagas tenka gauti iš kur nors kitur, o jos gali būti ir sintetinės“, – dėstė pašnekovas.

Paprastas pavyzdys – molis kosmetikoje. Dėl kažkokių priežasčių visi žavisi egzotiškai skambančiu variantu: Maroko molis, prancūziškas molis ir pan. Ir kuo jis geresnis už tą, kurio galime išsikasti savo šalyje, ir dar paties įvairiausio, ir jį naudoti?

M.Vyskupaičio teigimu, lietuviška ekologiška kosmetika galėtų garsinti Lietuvos vardą pasaulyje tada, kai jos visų pirma bus rinkoje ir kai patys pradėsime vertinti tai, ką turime.

„Nuvažiavę į Japoniją parsivežame sušius ir sakome, kad tai yra vau. Kodėl japonas, atvykęs į Lietuvą, neparsiveža mūsų lietuviškos kosmetikos? Todėl, kad jos negaminame. Užtat ir sakau, kad laikas pradėti gerbti save, savo aplinką, kalbą, valstybę, tada mus pradės vertinti ir kiti.

Paprastas pavyzdys – molis kosmetikoje. Dėl kažkokių priežasčių visi žavisi egzotiškai skambančiu variantu: Maroko molis, prancūziškas molis ir pan. Ir kuo jis geresnis už tą, kurio galime išsikasti savo šalyje, ir dar paties įvairiausio, ir jį naudoti?“ – retoriškai klausė M.Vyskupaitis.

Kodėl svarbu sertifikuoti?

Ekologiškos produkcijos platintojas Didžiojoje Britanijoje Vidas Cooling teigė, kad gaminti natūralius, ekologiškus kosmetikos produktus ir juos sertifikuoti yra svarbu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija apie didžiausius lietuviškų kūno priežiūros produktų gamybos ir sertifikavimo iššūkius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Spaudos konferencija apie didžiausius lietuviškų kūno priežiūros produktų gamybos ir sertifikavimo iššūkius

„Pirmiausia, ne visi natūralūs produktai gali būti sertifikuoti kaip ekologiški produktai. Teisę būti sertifikuojami turi tik tie natūralūs produktai, kurių gamyboje naudojamos žaliavos, užaugintos ekologiškomis sąlygomis, nenaudojant genetiškai modifikuotų organizmų, sintetinių trąšų ir kitų cheminių preparatų.

Antra, atsiranda vis daugiau pirkėjų, kurie nori gyventi sveikiau, renkasi natūralius, ekologiškus produktus, nes jiems svarbu ne tik tai, ką jie naudoja, bet ir kokioje aplinkoje jie gyvena. Tokius produktus besirenkantys žmonės žino, kad juose yra daugiau antioksidantų, jų sudėtyje yra biologiškai skaidomų ingredientų, naudojamos perdirbamos pakuotės ir t. t.

Tokie pirkėjai prisideda prie gamtos ir gyvūnijos apsaugos. Iš savo praktikos žinau, kad jiems svarbu, ar produktas nebuvo bandomas su gyvūnais ir ar jame nėra plastmasinių mikrodetalių. Nuplaudami kosmetikos produktus, kurie nėra ekologiški, teršiame ir aplinką: ne tik dirvožemį, bet ir vandenynus, o tai daro didelę žalą visai aplinkai“, – aiškino V.Cooling.

Yra ir kita šio žaidimo pusė. Gauti sertifikatą kainuoja ir labai nemažai. Ne tik pinigų, bet ir pastangų. Daugelis įmonių tiesiog žaidžia reklama, parašydami ant pakuotės, kad „kremas su natūraliais aliejais“, o mažiau išmanantiems to ir pakanka. Tad vienas patarimų, nuskambėjęs iš V.Cooling lūpų, – patiems vartotojams atidžiau rinktis produkciją, skaityti gaminio sudėtį, domėtis, ar gamintojas yra sertifikuotas.

Pateikiame sudedamąsias dalis, kurių derėtų vengti kosmetikos produktuose

Dekoratyvinė kosmetika:

 • Sintetiniai kvapai: Galaxolide (HHBC), Tonalide (AHTN);
 • Parabenai: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben;
 • Etanolaminai: Triethanolamine (TEA), Monoethanolamine (MEA).

Dantų pasta:

 • Saugokitės: Triclosan.

Kvepalai:

 • Saugokitės: Diethyl phthalate;
 • Sintetiniai kvapai: Galaxolide (HHBC), Tonalide (AHTN), ketonas;
 • Dezodorantai ir antiperspirantai: Triclosan, aliuminio druskos.

Plaukų lakas:

 • Saugokitės: Diethyl phthalate.

Plaukų dažai:

 • Saugokitės: Hydroquinone.

Šampūnas ir kūno prausikliai:

 • Siloksanai: Octamethyl-cyclotetrasiloxane;
 • Etanolaminai: Triethanolamine (TEA), Monoethanolamine (MEA);

Lūpų dažai:

 • Saugokitės: Butylated hydroxytoluene (BHT).

Nagų lakas:

 • Saugokitės: Diethyl phthalate, Hydroquinone, Formaldehyde.

Kremai:

 • Saugokitės: Butylated hydroxytoluene (BHT), Formaldehyde;
 • Parabenų: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben;
 • Siloksanų: Octamethyl-cyclotetrasiloxane;
 • Etanolaminų: Triethanolamine (TEA), Monoethanolamine (MEA);
 • UV filtrų: Benzophenone; Ethylhexyl methoxycinnamate, Octinoxate.

Muilas:

 • Saugokitės: Triclosan;
 • Etanolaminų: Triethanolamine (TEA), Monoethanolamine (MEA).

Medžiagos šaltinis: „Breast Cancer UK“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Gyvenimas

5 dalykai, kurie labiausiai gadina jūsų seksualinį gyvenimą

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

24sek

D.Adomaitis ir L.Kleiza apie M.Farrello išvykimą pateikė skirtingas versijas

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Popiežiaus vizitas Aktualu

R.Doveika: popiežius kritikuoja tuos, kurie gyvenimą nori paversti sterilia institucija

Aktualu

Mindaugas Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius lankysis Agluonoje: kaip ir kodėl ten atsidūrė Trakų bazilikos Dievo Motinos paveikslas?

24sek

Šaras pasirinko įžaidėją: Leo Westermannas grįžta į „Žalgirį“

Interviu Aktualu

Lyčių lygybės ekspertas Rogeris Klinthas apie modernų vyrą: „Tai vyras, kuris prisiima atsakomybę“

Vardai

Šorenos ir A.Bružo skyrybų byloje parakas išsisklaidė: pakvipus taikai, teismas paskelbė verdiktą

Pasaulis kišenėje

Ignalinai reikia recepto, kaip tapti madinga – čia ne blogiau nei Nidoje

Aktualu

Katalikų bažnyčia Latvijoje: trumpa istorija

Popiežiaus Pranciškaus asmens sargybiniai Lietuvoje

Kultūra

S.Gedos dukra: „Jis buvo ryto žmogus: pusryčiai, kava, radijas, o tada jau sėdasi prie stalo iki pietų“

Gyvenimas

5 dalykai, kurie labiausiai gadina jūsų seksualinį gyvenimą

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: „Te Lietuva būna vilties švyturiu“

Gyvenimas

Košmariškas lietuvės gimdymas Jungtinėje Karalystėje: dėl dukters suluošinimo bylinėjasi su ligonine

Gazas

„Euro NCAP“ saugumo testų rezultatai: „Audi A6“, „Volkswagen Touareg“, „Suzuki Jimmy“ ir „Ford Tourneo Connect“

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Petro Gražulio nuopelnų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Vardai

Tarp LKL aistruolių – ir brolius Lavrinovičius palaikiusios žmonos su vaikais

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

24sek

D.Adomaitis ir L.Kleiza apie M.Farrello išvykimą pateikė skirtingas versijas

Popiežiaus vizitas Aktualu

R.Doveika: popiežius kritikuoja tuos, kurie gyvenimą nori paversti sterilia institucija

Aktualu

Mindaugas Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką