Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 28d. 21:01

Ekspertė griauna 5 populiariausius mitus apie rūgštis kosmetikoje

Makiažas
Vida Press nuotr. / Makiažas
Neretai klaidingi įsitikinimai apie rūgštis kosmetikoje trukdo pasinaudoti jų teikiamomis savybėmis: drėkinimu, spuogų ir raukšlių mažinimu. Kosmetikos priemonės, praturtintos rūgštimis, dažnai patenka į pilkąją produktų zoną: žmonėms, besirūpinantiems savo odos priežiūra, norisi jas išbandyti, bet trukdo vis dar vyraujantys mitai, esą rūgštys kosmetikoje išsausina odą ir tinka tik profesionaliam naudojimui.

Kodėl rūgštys tinka odos stangrinimui ir yra saugios net ir nėščiosioms, pranešime žiniasklaidai pasakoja dermatokosmetikos prekės ženklo „ODA“ įkūrėja Irena Jokšienė.

Specialistė siekia išsklaidyti nepelnytus mitus apie rūgštis ir teigia, kad tai – vienas vertingiausių odos priežiūros komponentų, padedantis spręsti aibę odos problemų. Pavyzdžiui, riebiai ir spuogų turinčiai odai rekomenduojama rinktis produktus su glikolio rūgštimi, pigmentinių dėmių turinčiai ir jautresnei odai – pieno rūgštimi praturtintas priemones, o brandžiai odai vertinga gintaro rūgštis.

Mitas Nr. 1: Rūgštys sausina odą ir naikina apsauginį barjerą

Vienas labiausiai nuo pasirinkimo išbandyti kosmetiką su rūgštimis atbaidančių įsitikinimų – rūgštys pernelyg išsausina odą. Vis dėlto šį mitą paneigia rezultatai, pasiekiami naudojant priemones, kuriose yra AHA (alfa hidroksirūgštis) rūgščių – glikolio, pieno, migdolinė, piruvo rūgštis, priklausanti alfa-keto rūgščių grupei.

Moksliniai tyrimai rodo, kad šios rūšies rūgštys ne tik nesausina veido, bet taip pat veikia tas odos sistemas, nuo kurių aktyvumo priklauso jos drėgmės balansas, atsparumas nepalankiems aplinkos veiksniams, reguliuoja ir stiprina jų pozicijas bei padeda įsisavinti kitų produktų aktyviąsias medžiagas.

Be to, AHA rūgštys „priverčia odą dirbti“ – ten, kur yra hipofunkcija, jos stimuliuoja atsakingas odos ląsteles, o ten, kur yra hiperfunkcija, jas slopina. Taip aktyvuojami savireguliacijos procesai, dėl kurių išsprendžiamos įvairios odos problemos – padidėjęs jautrumas, spuogai, pigmentinės dėmės, per didelis riebumas, o kolageno ir elastino gamybos stimuliavimas, veikiant fibroblastus, padeda apsaugoti nuo ankstyvųjų raukšlių bei sumažinti jau esamas.

Šios rūgštys taip pat reguliuoja drėgmės balansą, skatina kolageno ir elastino sintezę.

I.Jokšienė pasakoja, kad AHA grupė ypatinga tuo, kad po bendru pavadinimu slypi skirtingos, bet savaip vertingos rūgštys, sprendžiančios įvairias odos problemas. Pavyzdžiui, glikolio ir pieno rūgštys savo chemine sudėtimi ir struktūra yra pačios mažiausios, todėl ir pačios skvarbiausios – jos pasiekia gilesnius odos sluoksnius, kuriuose ir yra problemos „šaknys“. Šios rūgštys taip pat reguliuoja drėgmės balansą, skatina kolageno ir elastino sintezę, veikia plauko folikulo maišelį, kuriame formuojasi spuogai.

123RF.com nuotr./Kosmetikos priemonė
123RF.com nuotr./Kosmetikos priemonė

„Kadangi glikolio rūgšties molekulė mažesnė, ji geba skverbtis į gilesnius epidermio sluoksnius ir taip mažinti spuogus, skatinti odos regeneraciją, reguliuoti sebumo išsiskyrimą, todėl ji skirta riebesnei odai. Tuo tarpu pieno rūgštis labiau tinka jautresnei odai, kadangi jos molekulė didesnė ir veikia paviršinius epidermio sluoksnius, skaistindama net pigmentuotą odą, – teigė ekspertė.

– Galbūt mažiau girdėta, bet nepaprastai svarbi piruvo rūgštis padeda naikinti spuogų paliktus randus, tuo tarpu migdolinė rūgštis, kurios molekulė žymiai didesnė už glikolio rūgšties, skverbiasi lėtai ir švelniai veikdama mažina spuogus ir pigmentaciją, todėl puikiai tinka net jautriai odai, kuri sunkiai toleruoja kitas rūgštis.“

Anot ekspertės, trumpalaikis švelnus dilgčiojimas, panaudojus kosmetikos priemonę, praturtintą rūgštimis, kurios pasižymi eksfoliuojančiomis savybėmis, yra įprastas ir dažnai rodo, kad produktas paskatina natūralų ląstelių atsinaujinimo procesą, šalina negyvas ląsteles. Nepaisant šiek tiek nemalonių pojūčių, tam tikros rūgštys ne naikina, o priešingai, stiprina odos apsauginį barjerą. Pasak I.Jokšienės, kai kurie klientai tokio tipo produktus vadina „gyvu kremu“.

„Pavyzdžiui, polihidroksirūgštis (turinti kelias hidroksilines grupes) gliukonolaktonas stiprina barjerinę odos funkciją ir padeda jai išsaugoti drėgmę ir išlikti stangresnei. Gintaro rūgštis, priklausanti dikarboksirūgštims, minkština, tonizuoja odą bei padeda ląstelėms įsisavinti deguonį, taip pat skatina kolageno ir elastino sintezę, taip suteikdama odai stangrumo, elastingumo, o besiskverbdama į gilesnius epidermio sluoksnius, leidžia pasiekti ilgalaikių rezultatų“, – sakė ekspertė.

Mitas Nr. 2: Po procedūros su rūgštimis negalima naudoti kitų aktyviųjų komponentų

Anot I.Jokšienės, šis mitas klaidingas: po procedūrų su rūgštimi negalima naudoti agresyvių priemonių, tokių kaip alkoholio turinčių valiklių, mechaninių eksfoliatorių, eterinių aliejų ir visų kitų medžiagų, kurios gali sukelti dirginimą. Tačiau tai yra tinkamas metas naudoti specialistų parengtas veikliąsias medžiagas, kadangi rūgštys atveria odą ir didina jos pralaidumą, taip leisdamos odai geriau pasisavinti kitas aktyviąsias kosmetikos priemonių medžiagas. Be to, jei į procedūrą kosmetologas įtraukia retinolį, kosmetikos priemones su šiuo aktyviuoju komponentu, ir toliau galima savarankiškai naudoti net ir po procedūros.

Po profesionalo atliktos procedūros su rūgštimi ekspertė rekomendavo ir toliau odos terapiją tęsti savarankiškai su namų linijos priemonėmis, praturtintomis rūgštimis.

O grįžus iš kosmetologo kabineto keletą dienų reikėtų naudoti priemones, turinčias raminamųjų–atkuriamųjų savybių, kad būtų atstatytas hidrolipidinis odos barjeras. Pavyzdžiui, drėkinimui ir drėgmės balanso palaikymui galima naudoti kosmetikos priemones, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties bei skiautėtųjų puerarijų (Kudzu) (lot. Pueraria lobata) ekstrakto, dirginimo mažinimui – alantoino bei pantenolio, odos barjero stiprinimui – kininio kordicepso (lot. Cordyceps sinensis) ir įvairiaspalvės kempės (lot. Trametes versicolor) ekstraktų.

123RF.com nuotr./Veido odos priežiūra
123RF.com nuotr./Veido odos priežiūra

Mitas Nr. 3: Naudojant kosmetikos priemones su rūgštimis namuose, negalima būti saulėje

I.Jokšienės teigimu, pasitaiko, kad vasarą kosmetikos priemonių su rūgštimis baiminamasi labiau nei šaltuoju metų laiku dėl įsitikinimo, kad jas naudojant, kaitrūs saulės spinduliai gali pažeisti odą.

Vis dėlto ekspertė pabrėžia, kad saugotis saulės spindulių derėtų tik tokiu atveju, jei procedūrą su stipriomis rūgštimis atlieka profesionalas, kadangi jo naudojamuose produktuose didesnė aktyviųjų komponentų koncentracija. Pasak ekspertės, po profesionalių procedūrų kosmetologas visada informuoja, kokių saugumo priemonių reikėtų imtis bei ko klientas turėtų vengti.

Priemonės, skirtos naudoti savarankiškai namuose, turi leistiną rūgščių koncentraciją, kuri saugi net vasaros metu. Pavyzdžiui, namuose galima naudoti AHA rūgštis, kurių koncentracija neviršija 10 %, o produkto pH didesnis nei 3,5. Procedūras su didesne rūgšties koncentracija ir žemesniu pH rekomenduojama patikėti tik profesionalams ir po jų vis dėlto reikėtų kurį laiką vengti aktyvios saulės.

Priemonės, skirtos naudoti savarankiškai namuose, turi leistiną rūgščių koncentraciją, kuri saugi net vasaros metu.

I.Jokšienė taip pat pabrėžia, kad tiek atliekant procedūras su rūgštimis kosmetologo kabinete, tiek naudojant namų linijos produktus, praturtintus rūgštimis, reikėtų nepamiršti naudoti nuo ultravioletinių spindulių apsaugančius kosmetikos produktus su SPF, cinko oksidu bei titano dioksidu, kurie taip pat apsaugo odą nuo neigiamo ultravioletinių spindulių poveikio.

Mitas Nr. 4: Kosmetikos produktai su rūgštimis netinka nėščiosioms ir maitinančioms

Anot I.Jokšienės, mitas, kad nėščiosioms ir maitinančioms nederėtų naudoti rūgščių, taip pat nėra pagrįstas, kadangi kosmetikos gaminiai, kuriuose yra rūgščių, veikia epidermio lygmenyje, todėl veikliosios medžiagos į kraujotaką nepatenka ir neturi įtakos organizmui. Dėl šios priežasties, kosmetinės priemonės niekaip nepakenks nėščiai moteriai bei jos kūne bręstančiam kūdikiui.

Tačiau specialistė nerekomenduoja moterims nėštumo laikotarpiu spręsti naujai atsiradusių odos problemų, kadangi tokius odos pasikeitimus galėjo lemti pasikeitusi hormonų apykaitos būsena, dėl kurios gali atsirasti spuogų, pigmentinių dėmių, bei kitų nepageidaujamų darinių.

„Vis dėlto nėštumo metu dėl konkrečių kosmetikos produktų ir komponentų rekomenduojame pasitarti su specialistu, kadangi tai subtili ir kiekvienai moteriai individuali būsena. Taip pat patariame rinktis namų linijų produktus, turinčius mažesnę rūgščių koncentraciją, kadangi vaikelio laukimo ar maitinimo laikotarpiu oda gali būti jautresnė, sausesnė arba gali suaktyvėti bėrimai.“

Specialistė nerekomenduoja moterims nėštumo laikotarpiu spręsti naujai atsiradusių odos problemų.

Mitas Nr. 5: Jei odą beria po apsilankymo pas kosmetologą, vadinasi, rūgštys jai netinka

Ekspertė pasakojo, kad savo praktikoje neretai pastebi, kad kosmetologo kabinete su aukštesnės koncentracijos rūgštimis atliekant spuogų mažinimo procedūras, klientai sutrinka dėl po jų atsiradusių bėrimų. Pasak specialistės, svarbu suprasti, kad spuogai nedingsta ir neatsiranda per vieną dieną – tai yra procesas, kurio paskutiniuose etapuose galima pastebėti nepageidautinus darinius odos paviršiuje.

Dėl šios priežasties klientai neturėtų tikėtis, kad po vienos ar dviejų procedūrų spuogai dings visam laikui – tai yra kruopštus ir atsakingas darbas, reikalaujantis kliento pasitikėjimo. Procedūrų metu vyksta pastebimi ir dėsningi odos išvaizdos pokyčiai, kurie padeda išsaugoti gautus rezultatus ilgam laikui, o apsilankymų pradžioje gali pradėti labiau berti odą.

Rūgštys skatina regeneraciją, todėl plika akimi prieš procedūrų ciklą nematomi maži spuogeliai ar bėrimai yra iškeliami į paviršių.

Tad dažnai po pirmųjų procedūrų klientai išsigąsta, pradeda galvoti, kad tokios procedūros bei rūgštys jiems netinka ir net blogina odos būklę. Vis dėlto ši odos reakcija į priemones su rūgštimis visiškai normali ir net įrodo procedūros veiksmingumą.

„Rūgštys skatina regeneraciją, todėl plika akimi prieš procedūrų ciklą nematomi maži spuogeliai ar bėrimai yra iškeliami į paviršių ir gali atrodyti, kad veido odos spuoguotumas suintensyvėjo. Norint pasiekti geriausių rezultatų, rekomenduojama procedūras su rūgštimis atlikti kas savaitę, kad, veikdama odoje, priemonė nenustotų dirbti savo darbo, nes rūgštis odoje veikia savaitę, ir šis veikimas kiekvieną dieną vis silpnėja, todėl po to vėl reikalinga procedūra, norint sustiprinti jų poveikį“, – išsklaidyti nuogąstavimus skubėjo I.Jokšienė.

Ekspertė taip pat rekomendavo dėl individualaus rūgščių parinkimo specifinėms odos problemoms spręsti konsultuotis su profesionalu, kuris galėtų tinkamai įvertinti odos būklę bei parinkti saugių koncentracijų namų linijų produktus.

Be to, verta atkreipti dėmesį, kad didesnės koncentracijos, profesionalų naudojamos rūgštys sprendžia ne tik veido odos problemas, bet ir naikina karpas ir papilomas, mažina strijų matomumą, vadinamąją „žąsies“ odą, plaukelių įaugimą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:01
03:15
07:09

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką