Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Patarimai, kaip išnaikinti utėles

Utėlės
„Shutterstock“ nuotr / Utėlės
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
A A

Utėlės – ne tik vaikų ar higiena nesirūpinančių žmonių problema. Užsikrėsti pedikulioze galima laiptinėse, viešajame transporte ar net dalijantis daiktais su artimiausiais draugais.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Ne tik plaukuose

Nors galima suskaičiuoti kone 300 utėlių rūšių, ant žmogaus kūno parazituoja tik trys iš jų: galvinė, drabužinė ir kirkšninė.

Galvinė. Galvinė utėlė – dažniausiai pasitaikanti ir tik žmones puolanti parazitų rūšis. Pilkos spalvos sezamo sėklelės dydžio vabaliukas minta žmogaus krauju. Juo užsikrečiama per tiesioginį sąlytį su sergančiuoju. Iki šiol su nevalyvais žmonėmis siejamas nemalonus parazitas per dieną padeda apie 10 kiaušinėlių ir, suformavęs glindas, jas tvirtai priklijuoja prie plauko arti odos. Šių utėlių į namus dažniausiai parsineša darželį lankantys mažyliai ar pradinių klasių mokinukai.

Drabužinė. Už galvinę didesnė drabužinė utėlė kiaušinėlius deda drabužių raukšlėse ir siūlėse, nes parazituoja aplinkoje, kurios temperatūra žemesnė už žmogaus kūno temperatūrą. Kaip ir galvinės, drabužiuose gyvenančios utėlės minta krauju, todėl dažniausiai naktį nuo drabužių ropoja ant odos. Besimaitindamos gali užkrėsti pavojingomis ligomis. Jos paplitusios tarp benamių, skurstančiųjų ir blogomis higienos sąlygomis gyvenančių žmonių.

Kirkšninė. Platesnio ir trumpesnio kūno kirkšninės utėlės padeda vos 2 kiaušinėlius per dieną, tačiau gali išgyventi iki trijų mėnesių. Jos veisiasi gaktos, pažastų, antakių ir blakstienų, krūtinės plaukuose. Šiomis utėlėmis užsikrečiama per lytinį ar kitokį glaudų kontaktą.

Ar žinote, kur tyko kraują mėgstantys, sparčiai besidauginantys parazitai?

  • Sporto ir naktiniuose klubuose, žaidimų aikštelėse, viešajame transporte, mokyklose ir darželiuose, kitose vietose, kuriose esame priversti artimai bendrauti su užsikrėtusiaisiais.
  • Kepurėse, skarelėse, kaspinuose ar gumelėse, palaidinėse ar paltuose, priklausančiuose pedikulioze sergantiems asmenims.
  • Šukose ir šepečiuose, rankšluosčiuose, priklausančiuose užsikrėtusiajam.
  • Parazitų nešiotojui priklausančioje lovoje, čiužinyje, patalynėje, kilimuose, žaisluose ir kituose daiktuose, kuriuos naudoja užsikrėtęs asmuo.

Kaip juos išnaikinti?

Senais laikais žmonės neturėjo patikimų vaistų parazitams naikinti, todėl gelbėjosi kaip išmanė. Kilmingieji naudojo specialius auksinius plaktukus utėlėms užmušti, o paprasti žmonės galvą skalaudavo nuovirais. Jiems nepadėjus, griebdavosi žibalo arba skusdavosi plikai. Šiandien ši nemaloni problema išsprendžiama gerokai paprasčiau.

„Shutterstock“ nuotr/Utėlės
„Shutterstock“ nuotr/Utėlės

Jei parazitų nedaug, pakanka juos iššukuoti tankiomis šukomis arba nueiti į vaistinę ir įsigyti veiksmingą utėlių ir glindų naikinimo priemonę. Įtrynus galvą šampūnu, losjonu ar kita priemone, plauus reikia apvynioti plėvele, kad parazitai neišsibėgiotų. Prieš naudojant bet kokią vaistinėje įsigytą priemonę, būtina vadovautis informaciniame lapelyje nurodyta vartojimo instrukcija.

Drabužiuose užsiveisusios utėlės žūsta 90 laipsnių temperatūros vandenyje, iš abiejų pusių išlyginus karštu lygintuvu, chemiškai išvalius arba kelias savaites palaikius sandariai užrištuose polietileno maišuose. Kad gydymas būtų veiksmingas, tuo pačiu metu turi gydytis visi užsikrėtę šeimos nariai.

Ar žinote, kad...

  • Utėlės – greiti, sunkiai įžiūrimi parazitai. Per minutę gali nuropoti daugiau nei 10 cm, per dieną – 137 m. Todėl galvą reikia tikrinti prie ypač ryškios šviesos.
  • Jos – infekcijų platintojos. Istorikai tikina, kad į Rusiją žygiavusią Napoleono kariuomenę pražudė dėmėtoji šiltinė, kurią išplatino dėl nešvaros sparčiai besidauginusios utėlės.
  • Per visą gyvavimo laiką, t. y. mėnesį, utėlės gali padėti apie 140 kiaušinėlių. Todėl pastebėtus parazitus būtina kuo skubiau naikinti.
  • Niežulį sukeliantys parazitai geba labai greitai prisitaikyti prie besikeičiančių gyvenimo sąlygų, taigi ir prie vaistų, kuriais yra nuodijami. Todėl rekomenduojama naudoti priemones, kurios utėles dusina.
  • Utėlės nemėgsta afroamerikiečių plaukų. Dėl kitokios plauko struktūros joms sunku įsitvirtinti.
Žurnalas „JI“
Komentarai
Temos Utėlės
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką