Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gruodžio 4d. 19:05

Plastikos chirurgė: viršutinių vokų plastika skirta ne tik grožiui, bet ir geresniam regėjimui

Plastinės operacijos daugiausia asocijuojasi su grožiu ir noru patobulinti savo išvaizdą. Tačiau viršutinių akių vokų plastika atliekama ne tik dėl grožio, bet ir dėl to, kad užkritę vokai ima trukdyti regėjimui. Apie šią operaciją, kada ją galima atlikti, ar užtenka vienos operacijos, ar reikia pakartoti, kokios galimos komplikacijos, koks laukia pooperacinis laikotarpis, kokią dalį šios operacijos kompensuoja Ligonių kasa, kalbėjomės su „Baltijos ir Amerikos klinikos“ plastikos chirurge med. mokslų daktare Giedre Stundžaite-Baršauskiene.

– Kas yra viršutinių vokų plastika ir kaip tokia operacija atliekama?

– Tai tokia operacija, kai iš viršutinio akies voko pašalinami pertekliniai audiniai. Gali būti odos, raumens ar riebalinio kūnelio perteklius.

– Esame įpratę, kad dažnai plastinės operacijos atliekamos dėl grožio. Dėl kokių priežasčių dar atliekama ši – viršutinių vokų – operacija?

– Mūsų veide akys yra išraiškingiausia dalis, parodanti ne tik mūsų nuotaiką, nusiteikimą, bet ir mūsų amžių. Ypač šiuo periodu, kai dėvime kaukes ir aplinkiniai mato tik mūsų akis, tai yra pagrindinis mūsų veido akcentas. Bėgant metams, kai viršutiniuose akių vokuose atsiranda audinių perteklius, mūsų akys atrodo liūdnos, pavargusios, piktos, moterims sunku pasidaryti makiažą, nes viskas pasislepia audinių pertekliuje.

Ši operacija yra dvejopa – ir estetinė – padeda atverti žvilgsnį, akys vėl spindi, dingsta nuovargio įspūdis, ir sveikatinimo – audinių perteklius vargina akis, gali trukdyti regėjimui.

– Ar ši operacija sudėtinga? Kiek laiko ji trunka?

– Operacija atliekama taikant vietinę nejautrą – tai rodo, kad ji nėra sudėtinga. Vaistai suleidžiami į viršutinį voką, kur bus atliekamas operacinis pjūvis. Vaistai suveikia labai greitai, pacientas jaučia tam tikrą prisilietimą, tempimą, bet nejaučia aštraus skausmo.

Šios operacijos yra saugios, nes akies obuolys lieka apsaugotas dar keliais sluoksniais.

Operacija trunka apie valandą. Po jos pacientas grįžta į palatą, porą trejetą valandų praleidžia klinikoje su šalčiu ant vokų ir gali važiuoti namo.

– Kokio amžiaus pacientams ji atliekama?

– Pacientų amžiaus grupė labai įvairi. Genetika yra pagrindinis veiksnys, lemiantis, kada reikia darytis šią operaciją. Yra žmonių, kuriems nesulaukus 30-ies jau galima atlikti voko operaciją, bet yra žmonių, kuriems jos nereikia ir sulaukus 50-ies, nes pertekliniai audiniai pasislepia gilioje akiduobėje.

Jeigu akiduobė pilna – o tai yra genetiškai paveldima, net minimaliausias odos perteklius neturi, kur dėtis. Jis iškart virsta ant blakstienų, paskui per jas pervirsta, kelia žmogui diskomfortą ir prastina vaizdą.

Taigi ši operacija gali būti atlikta bet kuriai amžiaus grupei priklausančiam žmogui, išskyrus nepilnamečius, nebent tai būtų įgimta patologija.

– Kokios galimos viršutinių vokų operacijos komplikacijos?

– Kiekviena operacija turi savo komplikacijų, kontraindikacijų. Šios operacijos saugios tuo, kad audiniai, kurie šalinami, yra paviršiuje, dėl to lengviau pastebėti pooperacinį kraujavimą, kuris įvyksta per pirmas porą valandų. Tam, kad neišsivystytų kokia nors infekcija, būtina išsaugoti pleistriukus ant žaizdų ir jų nekrapštyti.

Po operacijos pacientas dažniausiai gauna akių lašiukus, kuriuose yra vietiškai veikiantis antibiotikas ir vaistas, kuris mažina tinimą.

Tokia komplikacija kaip negražaus rando susiformavimas gali būti po kiekvienos operacijos. Vokas, kadangi jo oda yra labai plona, dažniausiai sugyja labai gražiai. Tris mėnesius randas keičiasi labai aktyviai: mėnesį po operacijos jis yra rausvas, labiau matomas, paskui jis išblykšta ir atrodo kaip natūrali raukšlytė.

Po operacijų pacientai kaip tik dažniau pasidžiaugia, kad akys mažiau pavargsta, mažiau ašaroja.

Yra žmonių, kuriems randas susiformuoja prasčiau, tad gali tekti jį pakartotinai išpjauti, persiūti. Jeigu pacientas nepasisaugos (tiesioginio saulės poveikio), randas gali patamsėti.

Gali būti, kad tinimas užsilaiko ilgiau – ne dvi savaites, bet mėnesį ir daugiau.

Pacientai labai dažnai užduoda klausimą apie operacijos saugumą, ar nenukentės regėjimas. Šios operacijos yra saugios, nes akies obuolys lieka apsaugotas dar keliais sluoksniais. Po operacijų pacientai kaip tik dažniau pasidžiaugia, kad akys mažiau pavargsta, mažiau ašaroja, nes nebėra varginamos.

Taip pat po šių operacijų pacientai nejaučia skausmo, yra šioks toks diskomforto jausmas, bet labai retas geria vaistus nuo skausmo.

Pacientai dar užduoda du klausimus: ar atsimerksiu po operacijos ir ar galėsiu užsimerkti? Voką atmerkiantis raumuo yra kur kas giliau, nei mes lendame per šią operaciją, ir net per operaciją, kol žaizda dar neužsiūta, paprašome paciento atsimerkti. Šis veiksmas tikrai yra nepažeidžiamas.

Prieš operaciją mes labai nuodugniai išmatuojame audinių perteklių, jį pasižymime. Atliekant antrines operacijas šiokio tokio neužsimerkimo rizika yra didesnė, nes šalinami audiniai, kurie jau kartą buvo šalinti.

– Sakote „antrinių“, vadinasi, nėra taip, kad kartą pasidarei tokią operaciją ir daugiau jos nebeprireiks?

– Tai labai priklauso nuo genetikos, kokia jūsų oda, gyvenimo būdas, kiek pilna jūsų akiduobė, yra riebalinių kūnelių ar ne. Bet dažniausiai mes akcentuojame, kad nėra operacijos, kuri padaroma visam gyvenimui, ypač kalbant apie estetines, nes mes pašaliname tą audinių perteklių, kuris yra dabar, o ateity žemės trauka vis tiek veiks, kolageno mažės, oda plonės, galbūt atsiras kokių nors tinimų – jie didės, mažės, visa tai vėl gali ištampyti odą.

Paprastai antrinės operacijos atliekamos po 7–15 metų. Bet yra tokių pacientų, kuriems jų nereikia. Po antrinės operacijos gyjama kiek ilgiau, jei pašalinta per daug audinių, gali būti, kad akys visiškai neužsimerks. Bet to galima išvengti, jei prieš operaciją labai tiksliai išmatuoji audinių perteklių.

– Dėl kokių priežasčių viršutinių vokų plastikos negalima atlikti?

– Kaip ir prieš kiekvieną, taip ir prieš šią operaciją pacientas turi būti ištirtas, atlikti išsamūs kraujo tyrimai. Pacientas turėtų būti visiškai sveikas. Viena pagrindinių kontraindikacijų – jeigu yra uždegiminiai rodikliai, kraujo krešėjimo sumažėjimas ir pan., tokiais atvejais mes nerizikuojame.

Dar viena kontraindikacija yra alerginiai bėrimai, atsiradę prieš operaciją, dėl kurių gali prasčiau gyti, gali pabloginti atokų rezultatą, gali ilgiau tinti. Tokiais atvejais rekomenduojame bėrimą išsigydyti ir tik tada sugrįžti darytis operaciją.

Jei yra kokie nors pūlingi susirgimai, miežiai – kai jie aktyvūs, irgi negalima operuoti.

Tokios sisteminės ligos kaip cukrinis diabetas, autoimuniniai susirgimai nėra kontraindikacijos šiai operacijai.

– Koks laukia pooperacinis laikotarpis: kiek laiko pacientas gyja, ar turi saugoti akis nuo šviesos, saulės, ką nors keisti savo įprastame gyvenime, kada vėl gali pradėti sportuoti?

– Maždaug savaitę po operacijos pacientas yra iškritęs iš savo įprasto gyvenimo. Būna mėlynių, tinimų, to gijimo proceso neišvengsime. Po operacijos iki bus traukiami siūlai pacientas porą trejetą dienų turi šaldyti tas vietas ir naudoti minėtus lašiukus, kurie mažina ir patinimą, ir infekcijos riziką.

Apie savaitę žaizdų vietoje būna užklijuoti pleistriukai, su jais galima atsimerkti, žiūrėti, tik negalima šlapinti akių. Po savaitės pleistriukai yra nuimami ir ištraukiami siūlai. Taigi po savaitės, dar panaudojus makiažo priemones, jau galima išeiti į visuomenę.

Jei mėlynės didesnės, jų rezorbcija gali vykti ir iki dviejų savaičių. Žmonėms, kurie linkę tinti, pooperacinis tinimas laikosi ilgiau.

Po operacijos patariama vengti alkoholio, kofeino vartojimo, lenkimosi žemyn, kad tinimo ir mėlynių būtų kuo mažiau.

Apie mėnesį du reikėtų vengti pirčių, deginimosi saulėje, soliariumų, nes šviežias randas labai imlus ultravioletiniams spinduliams ir gavęs jų jis patamsėja. O į aktyvų gyvenimą, kai nebėra siūlų, žmogus po truputį gali sugrįžti.

Išsamesnį pokalbį apie viršutinių vokų plastiką, kokią dalį viršutinių vokų plastinės operacijos ir kokiais atvejais kompensuoja Valstybinė ligonių kasa, kviečiame žiūrėti žemiau esančiame laidos „Gydytojas pataria“ vaizdo įraše.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką