Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 8d. 10:16

10 žingsnių, kurie padės tapti savimi pasitikinčiu viešu kalbėtoju: pravers ir instagramas

Mama su vaiku
123RF.com nuotr. / Mama su vaiku

Karjeros ir komunikacijos treneris Michaelas Thompsonas su „Business Insider“ pasidalijo savo mintimis. Jis moko žmones pamatyti daugiau galimybių kuriant gerus santykius su aplinkiniais. Kalbėti viešai – viena tų galimybių.

Žiūrėdamas į laikrodį, paskaičiavau. Jei prieš klasę stovintis bendraklasis kalbėtų ilgiau, nei jam skirtos 10 minučių, man nereikėtų skaityti savo istorijos pristatymo prieš visą 11-okų klasę.

Jis jau buvo pasiekęs 8 minučių ribą. Nagi, žmogau, kartojau galvoje, kalbėk toliau.

Stebėjau, kaip sekundžių rodyklė apsuko dar vieną ratą. Devynios minutės. Šaunu, bičiuli, taip ir toliau.

10 minučių. Taip!

11 minučių, 12 minučių. Ačiū Dievui. Išsisukau.

Su palengvėjimu įkvėpiau, ir staiga išgirdau mokytojos balsą: „Thompsonai, tu kitas. Įsprauskime ir tavo pranešimą.“ Sustingau.

Buvau labai drovus vaikas su stipriu kalbos defektu, ir tą dieną mano mikčiojimas šaudė kaip automatinis ginklas. Visi klasės mokiniai buvo priversti likti po pamokų, nes man prireikė 18-os minučių pabaigti savo 10-ties minučių kalbą. Man buvo labai gėda.

Jei tada būtumėte man pasakę, kad vieną dieną tapsiu bendravimo treneriu, kurį kvies mokyti politikus bei verslo lyderius prezentacijų įgūdžių, greičiausiai būčiau labai juokęsis. Tačiau, štai. Dažnai ir pačiam sunku tuo patikėti.

Žmonės neretai klausia, kaip pažabojau savo viešojo kalbėjimo baimę, kadangi jie nori žinoti, ar yra kokios dirbtuvės, į kurias jie galėtų užsirašyti, arba koks triukas, kuriuo jie galėtų naudotis, kai stovint ant scenos juos pradeda pykinti. Štai ką jiems sakau: pasitikėjimą savimi įgijau tiesdamas sau kelius kalbėti viešai kiekvienoje gyvenimo srityje. Žengiau mažus, tačiau aprėpiamus žingsnius – savaip ir sau patogiu greičiu.

Šį gidą sukūriau, kad galėčiau tau, drovuoli, kalbant viešai padėti jaustis patogiai. Viskas prasideda nuo mažiausiai rizikingų strategijų. Tad, kai tik būsi pasiruošęs – pradėkime.

1. Užsirašyk savo baimes ir tikslus

Skirk laiko ir pagalvok apie savo baimių priežastis. Ar viešojo kalbėjimo bijai dėl blogos viešojo kalbėjimo patirties? Ar jo bijai todėl, kad visada buvai drovus? O gal bijai todėl, kad nerimauji dėl to, ką apie tave pagalvos kiti?

Užsirašyk savo baimes ir detaliai aprašyk, kaip tos baimės tave varžė – tiek profesinėje veikloje, tiek asmeniniame gyvenime. Tada surašyk, kaip šių baimių įveikimas padėtų judėti pirmyn ir suteiktų pasitenkinimą. Žinojau, kad noriu tapti geresniu kalbėtoju, nes turėjau idėjų, kuriomis beprotiškai norėjau pasidalinti su pasauliu.

Apibūdink, kaip atrodytų tavo gyvenimas, jei būtum savimi pasitikintis viešasis kalbėtojas. Kas pasikeistų?

2. Nusifilmuok, kaip kalbi apie savo viešojo kalbėjimo tikslus

Dabar, kalbėk apie savo viešojo kalbėjimo baimes ir tikslus – ir filmuok save. Tai puikus pratimas dėl kelių priežasčių:

  • pripratimas prie vaizdo kameros padeda mažiau bijoti scenos;
  • tai priverčia pagalvoti apie tai, kaip suteikti pasakojimui geriausią struktūrą;
  • savo baimių įgarsinimas ir planavimas balsu, kaip su jomis kovosi, suteikia galios.

Pasižymėk: jei nežinai, kaip pradėti, tiesiog nusifilmuok, kai sakai: „Ananasai yra skanūs.“ Tada giliai įkvėpk, vėl įjunk kamerą ir pabandyk pasakyti kalbą iš naujo. Nejuokauju. Tavo tikslas nėra įrašyti apdovanojimo vertą kalbą – bent jau kol kas. Tavo tikslas yra toks, kad bent šiek tiek drąsiau galėtum daryti tai, ką daryti yra nejauku.

3. Savo kalbėjimą nufilmuok dar 10 kartų, ir kiekvieną kartą komentuok prieš tai buvusį bandymą

Kodėl atrodo, kad kai kurie žmonės tarsi sutverti viešajam kalbėjimui? Nes kažkada jie leido sau patirti nesėkmes kalbant viešai. Ir tu privalai sau tai leisti.

Mano draugas, profesionalus kalbėtojas Conoras Neillas sakė, kad kasdienis savęs filmavimas bent tris minutes yra geriausia investicija į savo kalbėjimo įgūdžių gerinimą. Žiūrėdamas įrašus greičiausiai krūptelsi, ir ne kartą, tačiau turi juos žiūrėti.

Pasižymėk, ką turi patobulinti, tačiau atsimink ir tai, ką darai teisingai. Galbūt po sunkios pradžios įgauni ritmą ir pastebi kūno kalbos pokyčius. Galbūt vengi užpildančių žodelių, tokių kaip „mmm“ arba „žinote“. Galbūt po ketvirto bandymo įžanga labiau įtraukia. Susižerk visus įmanomus laimėjimus ir pasisekimus.

Tavo tikslas yra toks, kad bent šiek tiek drąsiau galėtum daryti tai, ką daryti yra nejauku.

Kai pradėsi jaustis patogiai prieš kamerą kalbėdamas apie savo viešojo kalbėjimo tikslus, filmuok kitas savo mini kalbas – gali pasakoti mėgstamiausią vaikystės istoriją, arba pasidalinti svajonių „startup‘o“ idėja.

Pradedi priprasti prie to, kaip skamba tavo balsas. Judėkime prie kalbėjimo prieš tikrą auditoriją.

123RF.com nuotr./Mergina valgydama skaito
123RF.com nuotr./Mergina valgydama skaito

4. Papasakok istoriją draugui, kuriuo pasitiki

Prieš sakydama kalbą „TED Talk“, surinkusią 25 milijonų peržiūrų, „Quiet“ autorė Susan Cain dirbo su bendravimo treneriu Jumu Fyfe. Vienas pirmų jo užduotų klausimų buvo apie tai, kur ji jautėsi patogiausiai. S.Cain jam atsakė, kad labiausiai jai patinka kalbėtis su draugais akis į akį intymioje aplinkoje. Tada J.Fyfe pasisodino ją ant jos pačios sofos ir paprašė, kad ji pasakytų jam savo kalbą būtent tokioje aplinkoje.

Jei patogiausiai jautiesi namuose, pasikviesk draugą. Įsipatogink. Apsivilk mėgstamiausią ir jaukiausią kombinezoną. Tada tiesiog pasidalink istorija, kuria galbūt kažkada norėsi pasidalinti su platesne auditorija. Leidžiama jaustis patogiai darant kažką nepatogaus.

5. Nueik paklausyti kalbos ir užduok vieną klausimą

Puikus būdas įgyti pasitikėjimo savimi yra trumpam įžengti į dėmesio centrą – ir greitai iš jo išeiti. Nueik paklausyti kalbos – tai gali būti knygos pristatymas, diskusija apie meksikietišką maistą, bet kas – ir pakelk ranką, kai bus skirtas laikas klausimams ir atsakymams. Kai kreipsis į tave – pirmyn. Prisistatyk, užduok klausimą, atsisėsk, kvėpuok ir džiaukis tuo, kad išgyvenai.

6. Savo kalbėjimo vaizdo įrašus skelbk socialiniuose tinkluose

Tikriausiai žinai, kad instagramo Stories bei YouTube žmonės skelbia vaizdo įrašus, kuriuose jie kalba apie viską ir apie nieką – jie aprodo savo akvariumus, pasakoja, ką valgė pietums, arba atsakinėja į užduotus klausimus.

Nemėgstančiam viešai kalbėti asmeniui tai gali būti puikus pratimas. Savo sekėjams gali net paskelbti, kad bijai kalbėti viešai, ir paprašyti patarimų. Tave greičiausiai apipils palaikymu ir galbūt net sulauksi patarimų, kuriuos galėsi pritaikyti sau.

Kasdienis savęs filmavimas bent tris minutes yra geriausia investicija į savo kalbėjimo įgūdžių gerinimą.

7. Susirask viešai kalbantį partnerį

Didelė tikimybė, kad tikrai turi draugų, norinčių patobulinti savo viešojo kalbėjimo įgūdžius. Pasiklausinėk ir pasiūlyk vienam ar dviem bendraminčiams suvienyti jėgas ir pažaboti šią baime drauge. Galėtumėte komentuoti vienas kito vaizdo įrašus arba imti vienas iš kito interviu įvairiomis temomis. Turint atskaitomybės partnerį, visa ši misija gali tapti labai smagi ir motyvuojanti.

8. Surenk istorijų pasakojimų vakarėlį

Pasikviesk į svečius kelis draugus ir prie pietų (ar gėrimų) stalo paprašyk, kad kiekvienas pasidalintų kokia nors istorija. Gali užduoti specifinius klausimus, tokius kaip „Kai buvai įsimylėjęs įžymybę, kuri jų buvo keisčiausia?“ arba „Ką visada svajojai padaryti, tačiau taip niekada ir nepadarei?“ Pradžioje tikrai gali sulaukti kelių akių užvertimų, tačiau vėliau draugai įvertins pastangas.

9. Surask mažos rizikos publiką

Prieš svarbią prezentaciją (tarkim, 50 kolegų) ieškok mažiau bauginančios auditorijos. Tai reiškia, kad gali tekti pasisiūlyti kalbėti apie savo karjerą vaikų mokykloje arba dainuoti garsiame karaokės bare.

Auditorijos dydis nesvarbus: kai prieš 10 metų persikrausčiau į Ispaniją, bandydamas sudurti galą su galu, kartą per mėnesį vedžiau dirbtuves, padedančias tėvynainiams susirasti anglų kalbos mokytojo darbus. Dalyvaudavo du žmonės.

Vida Press nuotr./Vyras su planšete
Vida Press nuotr./Vyras su planšete

10. Parepetuok tikrą kalbą ant scenos su draugais ar bendradarbiais

Kai įveikei visus žingsnius, pats laikas sakyti tikrą kalbą tikrai auditorijai. Surink kelis draugus ar kolegas ir paprašyk nuoširdaus grįžtamojo ryšio. Jei to nepadarysi, 20 žmonių tau pasakys: „Gerai padirbėjai.“ Paklausk jų, ar tam tikrose vietose per daug neskubėjai, ar rankomis nedarei nieko keisto. Kartok tą patį su skirtingomis žmonių grupėmis.

Galbūt nesu geriausias pasaulio kalbėtojas, tačiau pats faktas, kad nebebijau viešai kalbėti, į mano gyvenimą atnešė labai daug galimybių. Pabandyk kasdien po truputį skaldyti savo baimes tol, kol nejausi, kad „viešai sakai kalbą“. Tiesiog daliniesi savo istorija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

01:06
01:38
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką