Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 4d. 07:00

15 mažų gudrybių, padėsiančių patikti kitiems

Pora fotografuojasi
„Scanpix“ nuotr. / Pora fotografuojasi

Ne visiems pavyksta sukurti darnius santykius su aplinkiniais. Greičiausiai kiekvienam teko susidurti su situacija, kada be jokio paaiškinimo nepatinkame kitiems arba kažkas nepatinka ir neįtinka mums. Priežasčių, kodėl taip nutinka – daugybė.

Svarbu suvokti, kad nebūtina patikti visiems iš eilės, tačiau mokėti bendrauti net tada, kai jaučiame abipusė antipatija, – menas. Kokių bendravimo gudrybių turėtumėte nepraleisti pro akis?

Įsiminkite vardus

Nėra malonu, kai ką tik susipažinus jūsų vardas pašnekovo lūpose skamba iškraipytai arba yra išvis pamirštamas. Kai į mus kreipiamasi vardu, esame linkę sureaguoti greičiau. Garsusis Dale'as Carnegie buvo įsitikinęs, kad ši gudrybė padės turėti krūvas gerbėjų, rašoma lifehacker.ru.

Tačiau nekartokite vardo per dažnai, kadangi tai skamba itin dirbtinai. Sugebėkite atrasti vietą, laiką, situaciją ir emociją, kada tai labiausiai priimtina bendravime.

Kontroliuokite emocijas

Technologijos vis labiau išsiurbia natūralų bendravimą, tačiau nepaisant to, mes išliekame socialiomis būtybėmis, demonstruojančiomis emocijas. Mes pasąmoningai renkamės bendrauti su tais žmonėmis, kurie į mus panašūs emocine prasme ir nesukelia atstūmimo efekto.

Bendraujant labai svarbu suvokti emocijų svarbą, gebėjimą įsijauti, empatiją ir pačias emocijas kontroliuoti. Todėl venkite kraštutinumo – perdėto entuziazmo ar visiško niūrumo. Palaikant pokalbį labai svarbu pajausti, kaip sutampa jūsų emociniai laukai.

Naudokitės neverbalinėmis bendravimo priemonėmis

Labai svarbu išmokti klausyti ir ne tik ausimis. Parodykite, kad pašnekovas jums svarbus neverbalinėmis priemonėmis. Ką galite padaryti?

„Atspindėkite“ pašnekovą – tai yra, elkitės panašiai kaip jis (nuo mimikos iki kalbos manieros), tačiau nepersistenkite, kad tai neatrodytų pernelyg keista ir dirbtina.

Palaikykite akių kontaktą. Niekam nėra malonu pokalbio metu matyti, kaip pašnekovas kažkur klaidžioja savo mintimis žvilgsnį nukreipęs į „lankas“.

Gestikuliuokite, šypsokitės, linktelėkite – tik nenaudokite visų neverbalinių priemonių vienu metu.

Praktikuokite aktyvų klausimą

Aktyvus klausymas yra labai svarbus norint palaikyti konstruktyvų pokalbį. Jūs daug labiau patiksite aplinkiniame, jeigu susikoncentruosite į pokalbio palaikymą, o ne į pašalinius dalykus. Aktyvus klausimas – tai ypatingas dėmesio parodymo metodas, kuris pasitelkiamas psichologijoje ir psichoterapijoje.

Jis naudojamas norint parodyti, kad suvokiate pašnekovo jausmus ir esate pasiruošęs padėti. Pauzės, patikslinimai, perpasakojimas, empatija, užduoti klausimai pokalbio metu padės sukurti darnesnį ir artimesnį pokalbį.

Sukurkite atgalinį ryšį

Tam, kad parodytumėte žmogui, kad esate neabejingas, aptarkite su juo jau anksčiau kartu tyrinėtą temą. Jūsų draugas pasakojo, kad ruošiasi daryti remontą namuose? Paklauskite, kaip jam sekasi. Kolegos sūnui sukako 5-eri metai? Paklauskite, kaip praėjo gimtadienis.

Jums nereikia aptarinėti kokių nors sudėtingų ir globalių temų. Gyvenimas kartais susideda iš smulkmenų, todėl dėmesys ir interesas joms sukuria pokalbius. Žmonėms malonu, kai domimasi jų gyvenimo įvykiais.

Negailėkite pagyrimų

Atsiminkite, kad pagyros yra malonios, tačiau padlaižių niekas nemėgsta, todėl girkite nuoširdžiai ir tada, kai manote, kad to tikrai reikia ir norisi.

Pasak jau minėto psichologo Dale'o Carnegie, žmonės trokšta pagyrimų, tačiau vietoj to sulaukia kritikos ir ironiškų pastebėjimų. Todėl nebūkite šykštūs gražių žodžių, kuriuos išsakykite nuoširdžiai.

Mokėkite kritikuoti konstruktyviai

Žmonės mėgsta pagyrimus, tačiau kritika taip pat reikalinga. Tik ar mokate kritikuoti? Žmonės gali būti neįtikėtinai pažeidžiami, todėl nekritikuokite viešai, būkite taktiški ir delikatūs. Naudokitės tokia schema – pagyra-kritika-pagyra. Kaip tą padaryti?

Netinkamas pavyzdys: Jūsų plaukai labai gražūs, tačiau ataskaitą atlikote pasibaisėtinai. Kur pirkote šį puikų megztinį?

Tinkamas pavyzdys: Jūsų ataskaita įkvepianti, tačiau pastebėjau keletą klaidų, kurias būtų gerai ištaisyti. Ar galėtumėte dar kartą viską patikrinti? Norėčiau pridurti, kad paskutinis jūsų įrašas socialiniuose tinkluose apie mūsų įmonę sulaukė puikių atsiliepimų.

Kritikos tikslas yra tas, kad turime suvokti savo klaidas savarankiškai be nuolatinio baksnojimo, kas padaryta ne taip. Todėl neskubėkite kritikuoti, o kritikuodami išlaikykite taktiškumą.

Ne įsakykite, o pasiūlykite

Mažai kam patinka įsakmus tonas ir liepimas daryti tai, kas ne prie širdies. Tačiau ką daryti, jeigu jums kažko reikia? Savo pasiekti galite užduodami reikiamus klausimus.

Pavyzdžiui, „Man reikia šiandien ataskaitos ir kuo greičiau!“ visiškai netinkamas norintiems komunikuoti efektyviai ir pasiekti savo tikslų. Kur kas geriau yra pasakyti: „Sakykite, ar šiandien suspėsite užbaigti tą ataskaitą? Būčiau labai dėkingas“.

Būkite žmogumi, o ne robotu

Pasitikėjimas savimi aplinkiniams atrodo patraukli savybė. Tačiau reikia išlaikyti balansą, kad netaptumėte pasipūtėliu, kurių niekas nemėgsta. Būkite atviri, tačiau nelįskite iš odos laukan, kad kažkam įtiktumėte, nes žmonės labai greitai pamato tai, kas netikra ir dirbtina.

Laikykitės savo žodžio – aplinkiniai turi žinoti, kad nepriklausomai nuo jūsų emocijų ir nusiteikimo jie gali tikėti ir pasitikėti jumis bei jūsų veiksmais.

Paprasčiausiai stebėkite save ir tai, kaip save pateikiate, kaip elgiatės su kitais. Ar to tikėtumėtės ir iš kitų? Ar jums priimtinas jūsų elgesys?

Išmokite pasakoti istorijas

Žmonėms patinka klausyti pasakojimų, todėl gebėti papasakoti nutikimus – tikras menas. Išmokite akcentuoti įdomiausius momentus, aiškiai formuluoti ir reikšti savo mintis, sekti savo elgesį ir neužgožti pašnekovų.

„Omnitel“ nuotr./Moteris su planšetiniu kompiuteriu.
„Omnitel“ nuotr./Moteris su planšetiniu kompiuteriu.

Nesusitelkite tik į telefoną

Jeigu su kažkuo bendraujate, tuomet išmanųjį telefoną laikykite atokiau. Niekas taip nedirgina pokalbio metu kaip nuolatinis žvilgčiojimas į telefoną, žinučių ir pranešimų garsai ir visa kita, kuo pasižymi išmanusis telefonas.

Bet koks pokalbis yra kur kas malonesnis, kai telefonas yra antrajame plane, o jūs pasinėrę į bendravimą.

Nebijokite prašyti patarimo

Tai vienas iš būdų patikti kitiems, kadangi prašydami patarimo priverčiame kitus pasijausti svarbiais. Taip pat tai atskleidžia, kad vertiname jų nuomonę, juos gerbiame. Bendraujant tokios savybės ir požiūris yra itin svarbu.

Venkite klišių

Niekam nepatinka nuobodūs, nuspėjami ir neįdomus žmonės. Dažniausiai įsidėmime tuos, kurie yra kitokie, ryškūs ir kartais net šiek tiek keisti. Bendraujant nesunku pafantazuoti ir pokalbyje pasitelkti ne visiems žinomas mandagumo frazes, bet ką nors naujo ir netikėto. Štai elementarus pavyzdys: vietoje „buvo malonu susipažinti“ galite sakyti „pagaliau mes susitikome – džiaugiuosi, kad pasišnekučiavome artimiau“.

Užduokite klausimus

Užduokite klausimus žmonėms, su kuriais jūs norite sukurti darnius ir įdomius santykius. Klauskite, kas jiems įdomu, ką jie skaito, kokias laidas žiūri, ką mėgsta veikti. Šis būdas paprastas ir jame nepridarysite klaidų bendraudami.

Dažnai žmonės mėgsta kalbėti apie save, todėl suteikite jiems tokią galimybę.

Būkite objektyvūs

Sunku bendrauti su tuo, kuris niekada nenori išgirsti kitokios nuomonės ir požiūrio bei mano, kad tik jis yra teisus. Tai bendravime sukuria nejaukią atmosferą ir atstūmimo reakciją.

Todėl venkite riboto mąstymo, žvelkite plačiau, tyrinėkite, atraskite naujus šaltinius, domėkitės ir išmokite išklausyti priešininką. Gebėjimas mąstyti ir analizuoti dažniausiai padeda atrasti svarbiausius dalykus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

15min paaiškina: kodėl streikuoja mokytojai ir ko jie reikalauja?

Aktualu

Demaskuota grupuotė, per 5 metus Lietuvos šešėlinėje ekonomikoje panaudojusi 60 mln. eurų

Vardai

Stanislavas Stavickis-Stano: „Aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu“

Vardai

15min studijoje – Mantas Katleris ir Mantas Stonkus: kaip du komikai surenka pilnas arenas

Verslas

Seimas skuba lopyti turtuoliams palankias mokesčių reformos spragas, buhalteriai piktinasi

Lapkričio TOP 13: knygų antplūdis artėjant šventėms

24sek

Trys „Žalgirio“ bosai: kaip jie išsprendė Šaro galvosūkį?

„Eurolygos diena“: kaip M.Grigonis pagaliau sulaukė Šaro skambučio (3/4)

Vardai

15min studijoje bitbokso meistrai pristatė pirmą kartą rengiamas muzikines kovas

Gyvi regionai

Merų forumas. Stebėkite tiesiogiai 15min portale

Verslas

„Sodra“ gaus naują vėzdą: tikrins gydytojų sprendimus, ar pagrįstai nustatytas neįgalumas

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Rasa Žemaitė: Vilniaus savivaldybė 100 eurų kompensacijas moka ir neteisėtai dirbantiems darželiams

Gazas

Vilniuje nufilmuotas vairuotojas, teršiantis gatves nuorūkomis

Aktualu

Žemės ūkio ministerijos darbuotojai šimtmetį atšventė su šokiais ir alkoholiu

Aktualu

Neigiama informacija apie Alytaus pataisos namų prižiūrėtojui perpjautą gerklę: „Super, duper nieko neįvyko“

Mokslas.IT

Po Grenlandijos ledu aptiktas už Paryžių didesnis krateris

Interviu 24sek

Linas Kleiza – apie D.Gudelio žingsnį, A.Blanco šantažą, „Ryto“ bėdas ir pinigus

Gyvenimas

Pakistano mokyklų krizė daužo milijonų mergaičių svajones

Vardai

Per princo Charleso 70-ojo gimtadienio iškilmes karalienė sūnui skyrė jaudinantį tostą

Sveiko gyvenimo iššūkis: 3 mobilios programėlės sveikesniam gyvenimui

Naujienos

Aktualu

N.Venckienė siekia, kad leidimas ją perduoti Lietuvai būtų paskelbtas prieštaraujančiu Konstitucijai

Aktualu

Paskirti nauji KTU prorektoriai

Aktualu

V.Pranckietis: prezidentės diagnozė politikams – ne visiškai pagrįsta

Aktualu

Edukologė: išmokti lyčių stereotipai veikia visą gyvenimą

Aktualu

V.Matijošaitis: pirmoje vietoje yra artėjantys Kauno miesto mero rinkimai

Aktualu

Panevėžyje avariją sukėlusį ir sprukusį girtą vairuotoją pareigūnai rado namuose

Aktualu

Vyriausybėje – siūlymas uždrausti pardavinėti alkoholį puodeliuose

Deuce

Viename iš „US Open“ vyrų ketvirtfinalių – 2014 metų finalo pakartojimas

24sek

„Šiauliai“ draugiškų rungtynių ciklą pradėjo pergale

Aktualu

Premjeras ragina Rusnės gyventojus atidžiau stebėti estakados statybas

Aktualu

Diktatoriai miršta, bet diktatūros išlieka

Gyvenimas

Premjeras: tėvai turi spręsti, kokio maisto vaikams neštis į mokyklą

Deuce

Rogeris Federeris sensacingai baigė pasirodymą „US Open“ turnyre

Deuce

Moterų „US Open“ varžybose – netikėta Marijos Šarapovos nesėkmė

Aktualu

Robertas Dargis: Žinios – vis labiau vertinama valiuta

Gazas

Pranešama, kad E.Muskas supykęs gamykloje ėmė galva trankyti automobilį – nervinio išsekimo požymis?

Studentai metų pradžią pažymėjo trankia eisena

Aktualu

Pragarėlės kaime policijai įkliuvo velniškai girtas vairuotojas

Aktualu

UNESCO atstovė: Smiltynės išbraukimas iš parko teritorijos pakenktų visai Kuršių nerijai

Aktualu

Tabako gamintojai su premjeru aptars siūlomus ribojimus

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką