Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 31d. 19:05

Abstrakcijas ant didelių drobių tapantis 8-metis Lukas: „Aš – tapytojas. Na, ir kas, kad nemoku nupiešti namo?“

Talentingi vaikai. Luko tapyba
Asmeninio albumo nuotr. / Talentingi vaikai. Luko tapyba

Aštuonmetis Lukas Kalds, prieš keletą metų mamos prikalbintas prisėsti ir papiešti, taip užsidegė šia veikla, kad šiuo metu turi prikaupęs apie 500 piešinių ant popieriaus ir apie 50 drobių. Atsiradus šiam pomėgiui, tėvai svarstė vesti vaiką mokytis dailės, tačiau meno vertintojai atkalbėjo – esą jo stilius toks savitas, kad mokslai gali jį tik „nugesinti“.

Talentingi vaikai“ – 15min projektas apie gabius, išskirtinių talentų turinčius vaikus.

Jei auginate talentus, praneškite apie juos 15min komandai, pildykite anketą, ir mes apie jų gebėjimus ir įkvepiančias istorijas pranešime visai Lietuvai. Anketą rasite čia.


Kaip viskas prasidėjo

„Piešti jis pradėjo būdamas maždaug penkerių. Sūnus visada buvo labai aktyvus vaikas, todėl norėdama, kad jis bent 15 minučių pasėdėtų ramiai ir kuo nors užsiimtų, ištraukiau nuo senų laikų užsilikusius dažus, teptukus ir visaip jį motyvuodavau piešti. Pradėjome nuo akvarelės, vėliau jis perėjo prie guašo. Tai buvo ypatingas lūžis – guašu jam be galo patiko piešti“, – pasakojo Luko mama Raminta.

Mama stengiasi į jo kūrybą nesikišti bei nieko nenurodinėti.

Pasak jos, visi jo piešiniai – abstraktūs. Piešti objektų Lukas nemėgsta, nors dėl to ne kartą kilo problemų. Pavyzdžiui, darželyje jo prašo nupiešti žmogų, o jis tą žmogų nupiešia, tarkime, Pablo Picasso stiliumi. Arba reikia nupiešti rudenį, tačiau jo paveiksle nepamatysi nė vieno medžio, todėl prie piešinio kišti rankas tekdavo ir mamai, kad bent koks medžio kamienas pasimatytų. Ta pati situacija ir mokykloje. Yra programa, kuri privaloma kiekvienam mokiniui, o berniukas rėžia: „Aš – tapytojas. Na, ir kas, kad nemoku nupiešti namo?“

„Pradėjome piešti nuo A3 formato. Kai susikaupė apie 500 piešinių, surengėme parodėlę Kaune. Darbus reikėjo įrėminti – tuomet ir paskaičiavau, kad nupirkti jam drobių kainuos pigiau nei rėminti popierinius piešinius. Taip perėjome prie tapymo ant drobės ir akrilinių dažų, nes vėlgi paskaičiavau, kad jais tapyti išeina pigiau nei guašu.

O vaikas pajuto malonumą tapyti dideles drobes. Tiesa, jis norėtų dar didesnio formato, bet mes gyvename mažame bute, o ir parvežti didesnes man būtų sudėtinga. Didžiausios mūsų drobės – 80x60 cm ir 100x50 cm. Pagaliau neturime, kur jų laikyti.

Vėliau išbandėme ir sienoms skirtus namų dažus akrilo pagrindu. Jis pamatė, kad juos galima lieti, kad jie varva, taškosi, tuomet, kaip aš juokauju, namuose prasidėjo Jacksono Pollocko periodas, kuris reikalauja itin kruopštaus namų paruošimo tapymui – apsaugoti grindis, aplinką“, – juokėsi pašnekovė.

Patarė kol kas nemokyti dailės

Mama stebisi, kad aktyvus ir sunkiai susikaupiantis sūnus, pradėjęs tapyti, tarsi pasineria į šį procesą – visa kita aplinkui jam tarsi neegzistuoja.

Tapymo intensyvumas būna įvairus. Kartais per valandą gali nutapyti 2–3 piešinius, o kartais vieną paveikslą susikaupęs tapo ir pusantros valandos, tačiau visada žino, kada paveikslas jau baigtas.

„Piešiniams pavadinimus suteikia retai. Kartą piešė ąžuolą. Prie mūsų nupjovė didžiulį ąžuolą. Labai skaudžiai visi reagavome. Jis jį pavaizdavo ant balto fono juodomis dėmėmis. Kitą kartą sakė, kad piešia Kalėdas, bet tai taip pat buvo visiška abstrakcija“, – pasakojo Raminta.

Mėgstamų spalvų jis neturi. Gali būti serijos juodų ir baltų paveikslų, o gali būti ir labai spalvotų. Nuo ko tai priklauso, mama nežino ir stengiasi į jo kūrybą nesikišti bei nieko nenurodinėti.

„Svarstėme apie tai, kad reikėtų jį vesti į dailės mokyklą, bet pasikalbėjau su vienos galerijos vadove, kuri, pamačiusi jo paveikslus, patarė kol kas niekur jo nevesti. Esą jis turi labai savitą stilių, kurį mokymasis technikų gali „nugesinti“. Technikų galima ir vėliau išmokti, svarbu neprarasti to, ką jis turi iš prigimties.

Nors Lukas yra gabus, bet domisi tik tuo, kas jam patinka ar reikalauja iššūkių.

Man ta mintis tiko. Kol kas jis mokosi iš vaizdo įrašų – aš jam atsiunčiu, kaip dirbti su įvairiais įrankiais, pavyzdžiui, lopetėlėmis. Pati su menu neturiu nieko bendra, tad negalėčiau paaiškinti. Taip pat siunčiu vaizdo įrašus, kuriuose žmonės tiesiog tapo ir pasakoja, kaip tai daro. Jis susigaudo pats“, – teigė pašnekovė.

Pačiai Ramintai vieni paveikslai patinka labiau, kiti – mažiau. Juos moteris vertina pagal spalvų derinį. Berniukas turi jo darbų gerbėjų ir tarp šeimos draugų.

„Kai kurie pasirenka tik juodai baltus – ant baltos drobės pritaškyti juodi taškiukai, tačiau jie atrodo, pasak jų, tobulai. Kitiems patinka spalvos. Yra ir beveik pastelinių paveikslų, labai švelnių. Taigi paveikslai labai skirtingi – įvairiais periodais jis vis kitaip tapydavo, vis kitokias technikas naudodavo.

Šiuo metu pradėjo klijuoti medinius pagaliukus, kurie įeiną į komplektą su drobe. Ne bet kur klijuoja, o labai kruopščiai nutaiko vietą“, – stebėjosi moteris.

Tapymą papildo grojimas gitara

Dar vienas Luko hobis, kuris kartais išstumia tapymą, yra grojimas gitara – tiek akustine, tiek elektrine. Šiek tiek pramokęs groti su mokytoju, vėliau berniukas mokėsi savarankiškai.

Muzikos skonį kol kas formuoja mama: „Dažniausiai ką jam atsiunčiu, tai ir mokosi, nors buvo atvejų, kai pasakė, kad tos dainos tikrai negros. Vienu metu buvo „Queen“ laikotarpis, o šiaip groja įvairią muziką – nuo senesnių klasikinių kūrinių iki popso.“

Mama tik apgailestauja, kad sūnui sunkiau prisitaikyti prie standartinių mokyklos programų. Nors Lukas yra gabus, bet domisi tik tuo, kas jam patinka ar reikalauja iššūkių. Jeigu užduotis lengva, ją atlikti jį tenka versti. Tačiau jeigu jau susidomėjo, susikaups be problemų. Pavyzdžiui, šiuo metu jis apsėstas šachmatų. Anksčiau buvo Rubiko kubų manija.

„Aplinkiniai labai žavisi jo iškalba, sako – kaip jums įdomu gyventi. Tikrai neliūdna, bet tame yra ir savų niuansų (juokiasi). Pavyzdžiui, kad reikia pavalgyti, tenka jam priminti.

Vienu metu ji nuolat kalbėdavo apie kosmosą, planetas, vėliau – apie gamtos reiškinius, uraganus, potvynius, ugnikalnių išsiveržimus. Dabar pagrindinė tema – gyvūnai: viską žino apie aštuonkojus, ryklius ar banginius.

Tačiau mokykloje ir jam pačiam nėra lengva, ir mokytojams su juo nėra lengva. Jis labai aktyvus, žingeidus. Jeigu jam įdomu, gali sukelti ilgiausią diskusiją, bet klasėje juk jis ne vienas. Bandau jam tai priminti, bet jis labai mėgsta kalbėti. Be to, mokykloje mokoma visko po truputį, o jam norisi į vieną temą įsigilinti iki galo“, – pasakojo Raminta.

***

Talentingi vaikai“ – 15min projektas apie gabius, išskirtinių talentų turinčius vaikus.

Jei auginate talentus, praneškite apie juos 15min komandai, pildykite anketą, ir mes apie jų gebėjimus ir įkvepiančias istorijas pranešime visai Lietuvai. Anketą rasite čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

15min ieško vaikų, kurie pasižymi išskirtiniais gabumais. Jeigu jūsų vaikas piešia, skaičiuoja, moka kelias kalbas, rašo, kuria, užsiima išskirtine veikla, turi įdomių pomėgių, kurie stebina tiek jus, tiek aplinkinius, kviečiame pasidalinti jo talentais ir pasiekimais bei papasakoti savo NUOSTABAUS VAIKO istoriją. Taip pat galite siūlyti giminaičių, kaimynų vaiką, tačiau nurodykite kontaktą, kuriuo galėtume susisiekti su šeima. Rašykite mums užpildydami šią formą. Projekto idėją palaiko - „Anvol“
Ačiū, kad dalyvaujate!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką