Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 28d. 11:49

Dviračių maratone – ypatingas dėmesys fizinio aktyvumo skatinimui

„IKI Velomaratonas“
V.Pilkausko nuotr. / „IKI Velomaratonas“

Nors gali pasirodyti keista, kodėl sporto renginyje papildomai skatinamas fizinis aktyvumas, „IKI Velomaratono“ projekto vadovė Goda Mankutė pasakoja, jog vienuoliktą kartą įvykęs dviračių maratonas skirtas ne tik dalyviams, bet ir žiūrovams. Pasak jos, visoms grupėms būtina rodyti sporto naudą bei skatinti aktyviai gyventi nuolatos, o ne kartą metuose.

Sveikatos apsaugos ministerija savo tinklalapyje apžvelgia fizinio aktyvumo situaciją pasaulyje ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, jog apie 80 proc. vaikų ir paauglių nepasiekia rekomenduojamo fizinio aktyvumo kiekio, o Lietuvoje fiziškai aktyvūs po pamokų yra apie 10 proc. Lietuvos vaikų. Duomenys apie suaugusiuosius taip pat iškalbingi: apie du trečdalius ES gyventojų sėdėdami praleidžia 2,5–8,5 val. per dieną, o didžiausią dalį asmenų, sėdint praleidžiančių apie 5,5 val. per dieną, sudaro 15–24 m. jaunimas.

„Mažėjant fiziniam aktyvumui tiek tarp suaugusiųjų, tiek tarp vaikų, visuomenei svarbu parodyti sporto naudą, ugdyti sąmoningą požiūrį į aktyvų gyvenimą ir formuoti sveikos gyvensenos įpročius“ ,– pasakoja G. Mankutė.

V.Pilkausko nuotr./„IKI Velomaratonas“
V.Pilkausko nuotr./„IKI Velomaratonas“

Vienintelė „IKI Velomaratone“ besivaržanti dėl rezultatų dviratininkų grupė dalyvauja CRAMO „Semi-Sport“ ir „Sport“ važiavime. Tai profesionaliai sportuojantys žmonės, kuriems sportas yra didelė jų gyvenimo dalis. Tačiau 90 % visų dalyvių jėgas mėgina mėgėjų važiavimuose: ERGO dviratininkų nuo 12 m., vaikų iki 12 m. ir „Terrasport“ mėgėjų riedučių, paspirtukų ir riedlenčių nuo 12 m. amžiaus.

G. Mankutė sako, jog vienas iš renginio tikslų – mėgėjams ir žiūrovams pademonstruoti, kad sportas gali būti ne tik naudingas, bet ir įdomus užsiėmimas kasdien. Todėl fizinio aktyvumo skatinimas nukreiptas ne tik į pačius važiavimus, bet ir į „IKI Velomaratono“ miestelį, kuriame pramogos renkamos ne atsitiktinai.

Štai prie Martyno Mažvydo bibliotekas norintieji galėjo išmėginti Kauno Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos organizuotą figūrinį dviračių vairavimą, kurio metu dviratininkai turėjo įveikti 9 rungtis ir taip patikrinti savo reakciją, gebėjimą valdyti dviratį ir kantrybę. Nebijantys pasivaržyti, buvo kviečiami į IKI erdvėje įsikūrusias virtualias dviračių lenktynes arba išmėginti GARMIN tiesioginio važiavimo dviračių treniruoklį, su kuriuo galima sportuoti namuose. Šios pramogos įrodė, kad net ir blogas oras ar netinkamas metų laikas netrukdo gyventi sveikai bei užsiimti fizine veikla namuose.

V.Pilkausko nuotr./„IKI Velomaratonas“
V.Pilkausko nuotr./„IKI Velomaratonas“

Aktyvią veiklą smagiu užsiėmimu pavertė „Neptūnas“, kuris siūlė išbandyti pusiausvyrą ant balansinės lentos, rankų miklumą butelio apvertimo iššūkyje ir tikslumą mini golfo turnyre. Nors tai nesudėtingos, tačiau judėti verčiančios užduotys, ugdančios suvokimą, jog sportas – linksma veikla. Po tokių pramogų sportas asocijuojasi ne su prievole, o su teigiamomis emocijomis.

Laisvalaikiu važinėti dviračiais skatino JUDU – jų erdvėje buvo galima pasiimti Vilniaus dviračių takų žemėlapį, su dviratininkams naudinga informacija apie stovus, pompas, dviračių nuomos, geriamojo vandens stotelės ir t. t. Tokia medžiaga leidžia noriai leistis į keliones su dviračiais – juk turint visą reikalingą informaciją, galima fokusuotis į pasivažinėjimą.

„IKI Velomaratonas“ organizatoriai jau vienuolika metų siekia, kad renginys formuotų teigiamą požiūrį į aktyvų gyvenimą, taip pat skatintų ne tik manyti, bet ir judėti visas dalyvių grupes ištisus metus. Todėl šiemet buvo prisidėta prie IKI iniciatyvos dviratininkams sukurti Dviračių mylėtojo pasą, kuriame pateikiama praktiška ir naudinga informacija, net 17 maršrutų visoje Lietuvoje bei skatinimas juos įveikti už prizus, o visus metus komunikuojama apie aktyvų gyvenimą.

Projektas „IKI Velomaratonas 2020“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką