Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 gruodžio 24d. 11:30

Iš Ispanijos kilęs kunigas P.Pich: „Šiuo šventiniu laikotarpiu palaikykime vienas kitą malda ir padrąsinimu“

Ruošimasis Kalėdoms
„Scanpix“ nuotr. / Ruošimasis Kalėdoms

Iššūkių ir nerimo kupini metai eina į pabaigą. Įprastai ypač džiaugsmingas šventinis laikotarpis šiais metais visiškai kitoks, tačiau gražiausių metų švenčių akivaizdoje Kaune gyvenantis ispanų kunigas, KTU kapelionas Pedro Pich šiuo nelengvu laiku skatina palaikyti vienas kitą malda ir padrąsinimu, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Šiemet pirmą kartą pasaulio istorijoje švenčiame Kalėdas be kelionių, be susibūrimų, be atsipirkinėjimo ir su mažiau pinigų. Visa tai lemia, kad ši šventė būtų ne kiekybinė, o kokybinė“, – pastebi P. Pich.

Asmeninio archyvo nuotr. /Kunigas Pedro Pich
Asmeninio archyvo nuotr. /Kunigas Pedro Pich

Kapelionas žmonėms šiuo laikotarpiu turi keletą patarimų. Pirmiausia – kiekvieną dieną skirti laiko sau. „Kasdien įkrauname savo telefonus, nes be jų negalime išeiti iš namų. Lygiai taip pat kasdien turėtume įkrauti savo sielą, pavyzdžiui, skiriant penkias minutes skaitymui, nes neįmanoma džiaugtis be evangelijos. Dar vienas patarimas – dalintis džiaugsmu ir draugyste su vienišais žmonėmis. Parduotuvėse būna kalėdinių skanumynų akcijos: nupirkite keletą jų ir pasidalinkite su kaimynais“, – sako P.Pich.

Į Lietuvą atvyko vedinas savanorystės

Iš Barselonos kilęs P.Pich visada dirbo su moksleiviais ir studentais. Kai Ispanijoje aštuntajame dešimtmetyje sparčiai pagerėjo ekonominė padėtis, vasarą kartu su draugais jis nusprendė praleisti prasmingai – ne pramogauti, o savanoriauti.

„Taip nuo 1995 m., kiekvienais metais, liepos mėnesį, atvykdavome į Lietuvą padėti vargšams, pensininkams ir neįgaliesiems“, – pasakoja kapelionas.

Jis prisimena, kad popiežiaus nuncijus kasmet kartodavo: „Pasilikite Lietuvoje, čia ką tik baigėsi sovietų okupacija, o tarp jaunimo pasirinkimų du variantai – vartotojiškumas ir dvasingumas. Tikra laisvė nėra turėti daugiau, bet būti šventesniam“.

Asmeninio archyvo nuotr. /Kunigas Pedro Pich
Asmeninio archyvo nuotr. /Kunigas Pedro Pich

„Todėl 2003 m. atvykęs į Lietuvą pasilikau čia visam. Įsitikinau, kad Dievas visada daugina mūsų menkas pastangas. Tai, ką mes darome (nors dažnai darome per mažai), per daug spindi, ir tai tik Dievo dėka“, – teigia P. Pich.

Nustebino Kūčių vakarienės patiekalų gausa

Nors ir Lietuvoje, ir Ispanijoje, katalikai per Kalėdas švenčia Jėzaus gimimą, tačiau Kalėdų nakties šventė šiose šalyse skiriasi.

„Lietuvoje šventės eiga maždaug tokia: 24 dieną visi ruošia Kūčių vakarienę, apie 18 val. visi kartu valgo Kūčių vakarienę, 20 val. eina į Piemenėlių Mišias, o grįžus namo dalinasi kalėdinėmis dovanomis.

Ispanijoje 21 val. vyksta kalėdinė vakarienė: valgome kalakutą ir desertui paruoštus saldumynus – skirtingo skonio nugą (ispan. turrones), daugiausia pagamintą iš migdolų. 23 val. einame į „Gaidžio Mišias“ (jos taip vadinamos, nes baigiasi vėlai, kai greitai galime išgirsti pragystant gaidį). Grįžus namo laukia naktipiečiai su kalėdinėmis giesmėmis. Kalėdų dovanos Ispanijoje gaunamos tik sausio 6 dieną, per Trijų karalių šventę“, – sako kapelionas.

P.Pich į Lietuvą atvyko gruodžio 30 dieną. Jis prisimena, kaip tuomet visus metus girdėjo, kad per Kūčių vakarienę reikės suvalgyti 12 patiekalų.

„Nepatikėjau. Tačiau kai paragavau labai skanius patiekalus, supratau, kad tai ypatinga tradicija, nes Jėzus ateina į pasaulį pasotinti mūsų troškimus“, – tikina jis.

Kalėdos – nuolankumo šventė

Anot P.Pich, šventiniu laikotarpiu Ispanijoje labai daug laiko skiriama pastatyti Jėzaus prakartėlei, nupirkti jai naujas figūrėles, eiti į mišką prisirinkti samanų bei uždegti dešimtis elektrinių girliandų.

„Prakartėlė visada didesnė už Kalėdų eglutę. Kalėdų naktį prie jos visa šeima gieda Kalėdų giesmės beveik iki saulėtekio, kas moka pritaria įvairiais muzikiniais instrumentais, vaišinamės marcipanais ir šampanu. Tikra fiesta! Tačiau trūkumas tas, kad iš karto po Kalėdų dauguma išvažiuoja slidinėti ar į vasarnamius, todėl prarandama jauki namų atmosfera“, – teigia kapelionas.

Jis prisimena, kad vaikystėje Kalėdos jam reiškė pietums valgyti kalakutą, taip pat pastatyti kuo gražesnę prakartėlę namuose ir pasisotinti kalėdiniais skanumynais.

Asmeninio archyvo nuotr. /Kunigas Pedro Pich
Asmeninio archyvo nuotr. /Kunigas Pedro Pich

„Jaunystėje patikdavo susitikti su giminaičiais – tai būdavo kartą per metus pasitaikanti proga. Be to, patikdavo žiūrėti prasmingus ir pamokančius filmus bei gauti dovanų, pavyzdžiui, naujausią kokio nors elektroninio prietaiso modelį“, – sako P.Pich.

Šiuo metu kunigui Kalėdos pirmiausia yra nuolankumo šventė: „Tai laikas, kai akivaizdžiai suprantame, kad jeigu Dievas tampa kūdikiu, mūsų puikybė taip pat turi sumažėti. Tuomet iš karto pajaučiame, kad kuo daugiau paprastumo širdyje, tuo daugiau džiaugsmo“.

Nors šiemet pandemija stipriai paveikė žmonių nuotaikas ir sujaukė šventinius planus, P.Pich šiuo nelengvu laiku skatina nepasiduoti blogoms emocijoms. „Palaikykime vieni kitus malda ir padrąsinimu. Viešpats testiprina mūsų širdis. Su Šv. Kalėdomis!“, – visus sveikina kapelionas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką