Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 19d. 12:46

Karantino padariniai: floristai meta gėles lauk, vietos ūkiai nuostolius gali pajusti artėjant Motinos dienai

Bijūnai
123RF.com nuotr. / Bijūnai

Dėl koronaviruso (COVID-19) Lietuvoje paskelbtas karantinas smogė visam verslui. Nuo kovo 16 d. uždarytos gėlių parduotuvės, atšaukti floristų rengiami mokymai, gėlės, kiek spėta, parduotos už mažesnę kainą, padovanotos arba išmestos. Vietos gėlių ūkiai nenutraukia įprastų darbų, jų pagrindinis sezonas – vasarą, tačiau su nekantrumu laukia tolesnių valdžios sprendimų dėl karantino ir Motinos dienos – sakoma, kad jai artėjant bus justi realioji padėtis.

Uždarė salonus, gėles dovanojo, išmetė

Praėjusį šeštadienį Vyriausybei paskelbtas nutarimas, kad nuo pirmadienio, kovo 16 d., šalyje įvedamas dviejų savaičių karantinas, pakeitė daugelio įprastą gyvenimą.

„Sėdžiu savo studijoje Vilniuje už uždarų durų, tad galime kalbėti, niekas nesutrukdys, joks klientas negali užeiti ir nė vieno jų negaliu įleisti“, – pripažindama, jog ši situacija – juokas pro ašaras, sakė floristė, dekoratorė, vestuvių planuotoja ir lektorė Inesa Borkovska.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./15min studijoje – floristė ir vedybų planuotoja Inesa Borkovska
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./15min studijoje – floristė ir vedybų planuotoja Inesa Borkovska

Moteris iš viso turi tris gėlių parduotuves-salonus – vieną Rudaminoje ir dar dvi Vilniuje – Vilniaus ir Etmonų gatvėse.

„Sekmadienį dar turėjome laiko pasitvarkyti, išsivalyti, pirmadienį salonai jau buvo uždaryti. Gėlių gaila, tad pasiėmėme tas, kurias dar galima išauginti namuose, išdovanojome, kitos dar liko salone. Pirmadienį dar iki pietų turėjome užsakymų, kuriuos turėjome vykdyti. Kaip suprantu, pristatymai nėra uždrausti, bet tos informacijos išties trūksta, kaip tie pristatymai turėtų būti vykdomi, iki galo neaišku.

Turėjome ir tokių užsakymų, kur reikėjo pasveikinti žmones. Tai, faktas, be jokio fizinio kontakto gėlės buvo nuneštos į sutartą vietą, paskambinta žmogui ir jis pats nuėjo jų pasiimti.

Kita mūsų parduotuvė yra Vilniaus gatvėje, priklausome nuo „Centro pasažo“, ten viskas uždaryta ir net „Stop“ juosta, tad net norėdami negalime nueiti. O kita parduotuvė veikia kaip studija, ji irgi uždaryta, bet aš čia dirbu kaip savo biure, už uždarų durų, klientai neįleidžiami.

Sėdžiu ir grožiuosi likusiomis gėlėmis, šią savaitę dar turiu užsakymų artimoje aplinkoje, kadangi savaitgalį dar gavome naują siuntą, kurios jau nebegalėjau atšaukti, turiu daug šviežių gėlių. Tai dalis jų dar iškeliaus, o kita dalis keliaus į šiukšlyną“, – kaip dėl koronaviruso įvesto karantino teko pakoreguoti verslo planus, pasakojo I.Borkovska.

Teko atšaukti ir mokymus

Moteris neslėpė, kad jau skaičiuojami nuostoliai ir jie bus didžiuliai. Sekmadienį, prieš uždarant parduotuves, buvo paskelbtos akcijos ir gėlės išparduodamos, kai kurias padovanojo, o likusias, jos teigimu, teks išmesti.

„Per tas dvi dienas tikslių nuostolių dar neskaičiavome, tad kažkokių tikslių skaičių pasakyti dar negaliu, bet, kalbant apie sumą, tomis dienomis buvo likęs skintų gėlių likutis už maždaug 1000 eurų. Sekmadienį darėme išpardavimus – tai jau nuostolis.

Nuostolius įmonė skaičiuoja ne tik dėl išmestų gėlių, atšauktų mokymų, bet ir patalpų nuomos mokesčio klausimu.

Mes taip pat nebedarome naujų užsakymų, nes tų gėlių nebeparduosime – tai irgi nuostolis. Darbuotojai į darbą nebeina, daliai bus skaičiuojamos atostogos, daliai – prastovos.

Didmenininkų, iš kurių užsakydavau gėles, situacija irgi nepavydėtina. Gyvename priklausomi vieni nuo kitų. Mes užsakome iš jų, jie priklauso nuo mūsų užsakymo, o jie užsako iš pagrindinių augintojų, Olandijos“, – pasakojo pašnekovė.

Nuostolius I.Borkovska skaičiuoja ir dėl to, kad yra lektorė, veda floristikos mokymus, vieni jų laukė ir artėjantį savaitgalį.

„Vykdžiau ne tik gėlių verslą, bet ir mokymus, kurie jau buvo sudėlioti į priekį. Artimiausi turėjo vykti šį savaitgalį, 25 žmonių grupei. Teko juos atšaukti. Buvau užpirkusi gėlių, kurias teko išmesti, o siunta buvo išties nemaža“, – sakė moteris.

Pasak jos, nuostolius įmonė skaičiuoja ne tik dėl išmestų gėlių, atšauktų mokymų, bet ir patalpų nuomos mokesčio klausimu. „Turime vykdyti nuomos sutartį, mokėti už patalpų nuomą. Už kai kurių patalpų nuomą yra apmokėta į priekį, tai nevykdydami veiklos, nesusigrąžinsime net savikainos, – teigė I.Borkovska.

Jei karantinas tęsis, teks uždaryti parduotuves

Pašnekovės teigimu, ši situacija smogia kur kas smarkiau, nei prieš dvylika metų ištikusi krizė. Paklausta, kaip mano, kas laukia verslo ir kaip viskas susidėlios per karantino laikotarpį, I.Borkovska sakė mananti, kad dalis verslo per šį laikotarpį veikiausiai žlugs.

„Viskas labai priklausys nuo to, kiek laiko būsime karantine. Dvi savaites dar galėtume pažiūrėti kaip į atostogas. Dar savame rate pasvarstėme, kad viskas prieš Velykas – apmąstymas, Gavėnia, toks ramus laikotarpis gal ir į naudą pagalvoti, kas apskritai šiame pasaulyje vyksta. Tačiau jei viskas tęsis ilgiau, įsivaizduoju, kad tai bus verslo, ir ne tik gėlių, žlugimas.

Jei viskas tęsis ilgiau, įsivaizduoju, kad tai bus verslo, ir ne tik gėlių, žlugimas.

Asmeniškai galiu pasakyti – jei po dviejų savaičių apribojimai bus pratęsti, man nebėra prasmės laikyti miesto parduotuvių, kur moku už nuomą. Pasilikčiau tik savo patalpas Rudaminoje, bet irgi – užrakintas, ir laukčiau, kada viskas ateis į savo vėžes. O galbūt teks persiorientuoti – aš labai skaniai gaminu, nuo gėlių labai greitai galiu pereiti prie maisto gaminimo ir išvežimo, – juokaudama sakė pašnekovė.

– Labai tikiuosi, kad po tų dviejų savaičių viskas baigsis. Bet, net jei ir taip, manau, bus justi slogi nuotaika. Iš tiesų gėlės jau buvo tapusios tokia kasdiene preke, kuriai net nereikėdavo rimtos progos, žmonės tiesiog nusipirkdavo jų pasimerkti, pasidžiaugti. Tikriausiai dabar ta nuotaika bus kitokia, ir žmonėms reikės laiko vėl įprasti save padžiuginti gėlėmis be jokios progos, sugrąžinti gėlių pirkimo tradiciją.“

Kol kas užsiima įprastais sezono darbais

Kol kas jokių nuostolių teigia nejaučiantys vietos gėlių ūkių savininkai, nes pagrindinis jų sezonas – vasarą.

„Dabar negalime skaičiuoti nuostolių, realiai tai darysime metų gale, nes mūsų sezonas – dar prieš akis, patys intensyviausi mėnesiai yra vasaros, kai įplaukos yra didžiausios. Jei tais mėnesiais bus (užsakymų – aut.) sumažėjimas, nuostolių, aišku, bus“, – sakė skintų gėlių ūkį „Gėlių upė“ drauge su vyru puoselėjanti Angelina Kurauskienė.

Dovilės Rozmanaitės-Bružienės nuotr./Angelina Kurauskienė
Dovilės Rozmanaitės-Bružienės nuotr./Angelina Kurauskienė

Pasak moters, jie dabar parduoda džiovintas gėles ir užsiima pagrindiniais sezono darbais – sėja, sodinimu, ir, kaip sakė pašnekovė, nežada sustoti.

„Kaip tik stengsimės lyg nieko nebūtų, žiūrėsime, kaip išeis. Būtų neprotinga, jei karantinas baigsis, nieko neturėti vasaros mėnesiais. Juolab kad vietos ūkiai yra lankstesni: gali pasiauginti iš sėklų, neturi daug samdomosios darbo jėgos ar nuomojamų patalpų, išlaviruoti yra lengviau. Svarbu, kad būtų perkamoji galia, nes, jei floristai neturės klientų, jų nebus ir pas mus“, – sakė A.Kurauskienė.

Tikisi, kad daugiau pirks iš vietos ūkių

Moteris svarstė, kad susiklosčiusi situacija galbūt gali pakoreguoti ir vietos ūkių padėtį, t. y., kad iš jų gali pradėti gėles užsakinėti floristai, kurie anksčiau to nedarė ir gėles pirkdavo tik iš Olandijos ūkių.

„Manau, floristai norės tęsti savo veiklą, dažnai tai – pagrindinis jų darbas, tad jie ieškos būdų, vietos ūkių. O vietos ūkių yra įvairiausių: ir auginančių rožes, ir bijūnus, ir jurginus. Aišku, tik klausimas, ar įstatymai leis žmonėms migruoti, bendrauti, kaip tai darėme iki šiol.

Manau, aiškesnė situacija bus likus dviem savaitėms iki Motinos dienos, nes tuo metu yra vykdomi užsakymai, rezervuojamos gėlės.

Kadangi mes, vietos ūkiai, dažniausiai būname kaip šalutiniai, galbūt kažkiek viskas išsilygintų, galbūt kiti floristai, kurie pirkdavo tik iš olandų, pradėtų pirkti iš vietos ūkių. Bet čia galima tik spėlioti. Viskas priklausys nuo to, kaip toliau vystysis situacija dėl karantino.

Artimiausi galimi nuostoliai – Motinos diena

Paklausta, kaip jų verslą koreguotų užsitęsęs karantinas, A.Kurauskienė neslėpė mananti, kad viskas užsitęs ilgiau nei dvi savaites ir artimiausi nuostoliai galėtų būti juntami artėjant gegužei.

„Sakoma, kad viskas gali užsitęsti ir du, ir tris mėnesius. Tokiu atveju, sakyčiau, artimiausias nuostolis gali būti Motinos diena. Jei nepirks floristai, klausimas, ar bus galima prekiauti turguje. Greičiausiai ne. Tai viena didžiausių švenčių, kaip ir Kovo 8-oji, kai gėlių perkamumas yra didžiausias.

Asmeninio archyvo nuotr./Kurauskų gėlių ūkis
Asmeninio archyvo nuotr./Kurauskų gėlių ūkis

Mes esame didmenininkai, parduodame floristams. Tačiau yra ūkių, kurie gėles parduoda turguje, tiesioginiam vartotojui, tad jiems dar sunkiau persiorientuoti. Aišku, galima sumanyti ir pristatymą į namus, ir dar ką, bet viskas priklausys nuo karantino, – kalbėjo pašnekovė.

– Šiuo metu vykdome sodinukų, jurginų šaknų prekybą, išsiunčiame paštomatais. Motinos dienai galbūt irgi siūlysime gėlių pristatymą į namus, priklausomai, floristai pirks ar nepirks. Manau, aiškesnė situacija bus likus dviem savaitėms iki Motinos dienos, nes tuo metu yra vykdomi užsakymai, rezervuojamos gėlės.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

08:43
06:47

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

05:19
02:24
01:30

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką