Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kas yra mudros ir kaip jos keičia mūsų gyvenimą?

Meditacija
Fotolia nuotr. / Meditacija
Šaltinis: 15min
0
A A

Jei niekada negirdėjote apie mudras, o jūsų gyvenimas kupinas įtampos, bėgimo ir nesibaigiančio streso, šis straipsnis skirtas kaip tik jums.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Mudros – tai šventi, simboliniai tam tikri rankų gestai, atkeliavę iš budizmo ir induizmo, galintys teigiamai paveikti pasąmonės klodus ir dovanoti dvasinę ramybę bei sveikatą.

Mudros atliekamos rankomis, tačiau kai kurie jas daro akimis, visu kūnu, kvėpavimo technikomis ir pan. Tiksliai pasakyti, kur pirmą kartą atsirado mudros, sudėtinga, nes jos sutinkamos senosiose įvairių šalių kultūrose.

Jei nusprendėte išmėginti...

Žmogaus delne atsispindi visas jos gyvenimas dvasine ir fizine prasme. Kaip ir minėjome, įvairiose senosiose kultūrose skirtingai žvelgiama į kiekvienos rankos srities reikšmes. Pavyzdžiui, Kinijoje manoma, kad kiekvienas rankos pirštas atitinka tam tikrą meridianą (energinį kanalą), kuris pro juos eina. Vadinasi, jei tikėtume tokiu požiūriu, sujungę nykštį ir smilių tarpusavyje sukurtume tam tikrą energetinį lauką ir patirtume atitinkamą poveikį.  Pirštai taip pat, anot tam tikrų dvasinių praktikų, atitinka ir penkis elementus, penkias čakras, tam tikras kūno zonas, organus, planetas, asmenybės ypatybes ir pan. Taigi dar kartelį žvilgtelėkite į savo rankas, ar jos jums vis dar atrodo įprasta kūno dalis?

Mudros labai plačiai naudojamos meditacijoje ir norint išgyti. Pavyzdžiui, jei kamuoja nugaros, sąnarių, o gal gerklės skausmai, visiems šiems negalavimams galima pasitelkti mudras, kurias atlikdami ir derindami su kitomis terapijomis, galite pasiekti puikių rezultatų.

Kaip naudotis mudromis?

Teigiama, kad mudrų esama labai daug ir pačių įvairiausių, tad nusprendę išmėginti, pirmiausia turite išsirinkti tinkamas, kad pasiektumėte norimo rezultato. Jei neturite pakankamai žinių, galite kreiptis į dvasinius mokytojus, kurie tai praktikuoja ir padės jums atrasti tinkamas mudras. Taigi, kaip minėjome, mudros turi gydomąjį poveikį, kitos gali būti skirtos ir dvasiniam tobulėjimui bei augimui. Geriausia mudras atlikti, kai esate vieni, visiškai ramūs, atsipalaidavę ir nusiteikę pajusti jų poveikį.

Atsisėskite patogiai, geriausia sukryžiuotomis kojomis ir tuomet atlikite pasirinktą mudrą 10–15 minučių. Rankos visą laiką turi būti atpalaiduotos, neįsitempusios, bet koks judesys atliekamas švelniai, lyg plaukiant. Net ir kvėpavimas turėtų būti laisvas, ramus.

Jei iš pradžių pasirodys sunku, turtėkite omenyje, kad viskam reikia laiko ir praktikos. Apskritai mudras galite daryti ne tik sėdėdami, bet ir vaikščiodami, gulėdami, stovėdami – kitaip tariant, bet kurią akimirką. Svarbiausia pajusti tai, ką jos jums duoda, o atlikimo laikas gali būti skirtingas. Meditacijos metu jos gali sutapti su laiku, skirtu meditacijai, kitais atvejais galite praktikuoti 45 min. vienu kartu arba po 15 min. tris kartus.

Jei mudras atliekate sėdėdami, atkreipkite dėmesį į savo laikyseną: nugara turi būti tiesi, o kojos tvirtai sudėtos.

Atlikti daug mudrų vienu metu nepatartina. Verčiau mokykitės palaipsniui. Tarkime, išsirinkite kelias, kurios padėtų išspręsti tam tikras problemas, ir praktikuokite jas iki to momento, kol pajusite lengvumą, laisvę ir gerai įsiminsite. Vėliau galėsite išbandyti ir kitas, sudėtingesnes kombinacijas. Idealu mudras derinti su kvėpavimo pratimais.

Kokias mudras verta žinoti ir išbandyti?

Prana-mudra, arba gyvenimo, mudra. Ji puikiai tinka Muladharos čakrai, esančiai stuburo kanalo žemutiniame gale, stimuliuoti, teigiamai veikia abu smegenų pusrutulius, suaktyvina energiją visame organizme ir suteikia gyvybingumo.

Kaip atlikti: rankas pakelkite delnais į viršų. Smilius ir rodomasis pirštas turi būti vienas šalia kito, o visi kiti pirštai liestis galiukais.

Prana-mudra arba gyvenimo mudra
Fotolia nuotr. / Prana-mudra, arba gyvenimo, mudra

► Žinojimo-žinių mudra. Padeda greičiau įsisavinti mus supančią informaciją, susisteminti jau gautas žinias. Padeda bendrauti, praplėsti akiratį, išsakyti pagrįstą nuomonę priešininkams, suteikia tikėjimo ir pasitikėjimo savimi.

Kaip atlikti: rankas pakelkite delnais į viršų ir suglauskite nykščio bei smiliaus galiukus taip, kad mudra sudarytų žiedo formą. Kitus pirštus laikykite iškėlę į viršų.

Žinojimo-žinių mudra
Fotolia nuotr. / Žinojimo-žinių mudra

Rudra-mudra gydo išsekimą, nuovargį ir silpnumą. Svarbiausia, kad ji aktyvuoja energinius centrus, todėl idealiai tinka sunkiai ir daug dirbantiems, stresą bei įtampą patiriantiems žmonėms. Šioji mudra padeda įveikti tokius negalavimus kaip apatija, nerimo priepuoliai, širdies ritmo sutrikimai.

Kaip atlikti: pakelkite rankas delnais į viršų ir pirštų galiukais sujunkite nykštį, smilių ir bevardį. Likusieji pirštai turi išlikti pakelti.

Rudra-mudra
Fotolia nuotr. / Rudra-mudra

► Jūrų skiauterės mudra. Ją atlikti patariama, kai trūksta energijos, sutrinka virškinimo sistema, jaučiatės pavargę, apatiški ir trūksta įkvėpimo. Ilgainiui pajusite, kad pagerėjo ir savijauta, ir išvaizda.

Kaip atlikti: rankas pakelkite delnais į viršų, sulieskite nykščius, o likusius pirštus sunerkite taip, kad jų pagalvėlės žiūrėtų žemyn.

Jūrų skiauterės mudra
Fotolia nuotr. / Jūrų skiauterės mudra

Vajra mudra. Ji gerina kraujo pritekėjimą, padeda atsikratyti galvos svaigulio, išvaduoja iš apatijos būsenos. Ši mudra – tikras išsigelbėjimas daug sėdintiems biurų darbuotojams. Tinka besiskundžiantiems žemu kraujospūdžiu, be to, teigiamai veikia norinčius atsikratyti tokių žalingų įpročių kaip kofeinas, cigaretės, alkoholis...

Kaip atlikti: pakelkite rankas delnais į viršų ir sulieskite visus pirštus, išskyrus smilių, pagalvėlėmis. Smilius turi likti ištiestas.

Vajra mudra
Fotolia nuotr. / Vajra mudra

Atminkite, kad pagrindinė mudrų užduotis – ne tik padėti jums palaikyti fizinę sveikatą, bet ir nuoseklus darbas su savo siela ir pasąmone. Ilgainiui galite pajusti, kaip pasikeitė jūsų gyvenimas: pasieksite geresnių rezultatų ir jausite dvasinę ramybę. O išbandyti juk visai nesunku!

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką