Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 15d. 21:11

Kodėl protingi žmonės niekada nelaiko nuoskaudų?

Užsisvajojusi mergina
123RF.com nuotr. / Užsisvajojusi mergina

Gyvenimas yra daug gražesnis, kai mes nuoskaudas paleidžiame, o ne jas kaupiame kaip akmenis užantyje.

Tiesa, realybė gali būti visai kitokia – tai reiškia, kad ne kiekvienam iš mūsų yra taip paprasta susidoroti su užplūdusiais jausmais ir emocijomis, išmokti juos valdyti, atleisti ir eiti į priekį.

Turbūt dažnas esame pagalvoję apie tai, kad būtų gerai turėti stebuklingą piliulę, padėsiančią iš nemalonių jausmų greitai peršokti į šviesų rytojų. Tačiau taip paprastai rezultato nepasieksime, kadangi tik laikas viskas sudėlioja į vietas, duodamas ne vieną pamoką.

O toks jausmas kaip nuoskauda mus paveikia ypač giliai, kadangi jį vis pergalvojame, iš naujo patiriame ir kitaip išgyvename. Todėl sunku įkvėpti pilna krūtine. Kaip atsikratyti šio nemalonaus jausmo?

Kaip atsiranda nuoskaudos?

Jos iškyla tuomet, kai jūsų artimųjų žmonių elgesys nesutampa su jūsų lūkesčiais. Tai yra bereikšmiai lūkesčiai.

Jūs laukiate, kada mylimasis pats supras, ko jūs norite, ir manote, kad savo norų nereikia išsakyti garsiai.

Jūs tikitės, kad artimieji patys prisimins, kada jūsų vaikų šventės, gimtadieniai ir kitos svarbios progos.

Manote, kad tėvai turi padėti auginti anūkus, tačiau šie atšauna, kad jus augino patys.

Laukiate iš draugės dėmesio ir supratimo, tačiau ji visada užsiėmusi tik savo asmeniniais reikalais ir problemų sprendimu.

Tokių pavyzdžių gali būti labai daug ir visus juos sieja nepateisinta viltis ir lūkesčiai bei iš to atkeliaujantis nusivylimas ir nuoskaudos. Žmonės, kurie dažnai įsižeidžia, kažkodėl mano, kad kiti jiems yra skolingi, tiksliau, privalo kažką padaryti. Ar jums tai pažįstama situacija?

Tad kai įvykiai vystosi ne pagal jų planą, jaučiamas nepasitenkinimas. Ir retas kuris, ieškodamas priežasčių, kodėl taip nutiko, pagalvoja, kad tą skausmą susikūrė pats savo rankomis. Jausdami nuoskaudą patys sau suteikiame skausmą, norėdami gauti iš žmogaus tai, ko jam patys nedavėme. Ir ko patys sau nedavėme taip pat.

Pasak psichologų, nuoskaudų priežasčių gali būti ir daugiau. Jie įvardija tris:

  1. Sąmoninga manipuliacija. Tada žmogus savo sąmoningai pasitelkia manipuliaciją ir bando sukelti kaltės jausmą jį supantiems žmonėms.
  2. Nesugebėjimas atleisti ir nesąmoninga nuoskauda pasitaiko išties dažnai. Kai kada ir pats žmogus sunkiai identifikuoja tokios savijautos priežastis.
  3. Neišsipildžiusios viltys. Tarkime, jau minėti pavyzdžiai, kai tikimės iš žmogaus to, ko jis nenori, negali duoti arba paprasčiausiai apie tai nežino.

Pasak psichologų, nuoskaudos prasideda jau vaikystėje ir vėliau lydi mus visą gyvenimą. Manoma, kad tai vaikiškas psichologinis kompleksas. Vaikas gana greitai supranta, kad pykdamas ant tėvų priverčia juos išpildyti savo kaprizus. Suaugęs žmogus gali pasitelkti tas pačias manipuliacijas, kad pasiektų tai, ko nori.

Tad kaip nustoti jausti nuoskaudas ir išmokti neįsižeisti?

Nuoskaudos – tai lyg akmenys, kuriuos nešiojamės su savimi. O tai nėra nei lengva, nei malonu, be to, jeigu jų nepaleidžiame, jos seka lyg vaiduokliai ir trukdo mūsų gyvenimui bei harmonijai. Ką daryti?

Neskubėkite su išvadomis, o kuo išsamiau išanalizuokite esamą situaciją. Galbūt žmogus visiškai nenorėjo jūsų įžeisti, pasakyti to, kas jums nepatiko ir įskaudino, o taip pasielgė visiškai atsitiktinai.

Galite iš nemalonios situacijos netgi gauti naudos, pavyzdžiui, suvokti, kad jeigu jus itin žeidžia tam tikri pasakyti žodžiai, galbūt juose yra krislas tiesos? O taip pat verta prisiminti, kad viskas priklauso tik nuo mūsų reakcijos – mes galime reaguoti ir neigiamai, ir teigiamai, ir neutraliai.

Jeigu su jumis pasielgė nemaloniai, pamirškite tai ir keliaukite toliau, nereikia apsikrauti neigiamomis emocijomis.

Kartais žmonės išsako ne tai, ką galvoja, o tai kas juos paveikė per dieną: susipyko su kolega, vyru, nesisekė darbe ar asmeniniame gyvenime, tad atsiradęs irzulys ar nenoras bendrauti gali būti tiesiog emocijų išraiška, niekaip nesusijusi su jumis.

Kodėl neverta pykti ant pašalinio asmens? Užduokite sau klausimą, ar jums išvis dar teks gyvenime bendrauti? Jeigu su jumis pasielgė nemaloniai, pamirškite tai ir keliaukite toliau, nereikia apsikrauti neigiamomis emocijomis.

Ką daryti, jeigu nuoskauda atsirado dėl neišpildytų lūkesčių? Prisiminkite, ar kada nors juos išsakėte garsiai ir tam, kam reikia? Dažniausiai būna taip, kad mes įsivaizduojame, jog mūsų mintys yra skaitomos ir bus išpildytos. Savo norus reikia reikšti garsiai.

Nuoskaudų atsikratyti padeda ir pozityvus mąstymas, susitelkimas į tai, kad jūs paleidžiate nemalonius jausmus, emocijų valdymas, įvairios dvasinės, meditacinės praktikos. Nes nuoskaudos kenkia ne tik psichologine, bet ir fizine prasme – paleiskite tuos akmenis ir eikite į priekį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką