Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 3d. 19:30

Kodėl žmonės jungiasi į gerbėjų klubus?

Andriaus Kaniavos fanų klubo penkmečio minėjimas
M.Rasiulytės asmeninio archyvo nuotr. / Andriaus Kaniavos fanų klubo penkmečio minėjimas

Socialiniuose tinkluose ar paieškos sistemose įvedę frazę „gerbėjų klubai“ galime rasti kelias dešimtis paieškos rezultatų. Jų sritys atitiks bene kiekvieno interesus – nuo muzikos ir vaidybos iki sporto ar automobilių. Bendrus pomėgius turintys žmonės taip vienijasi į tai, kas juos domina ir jungia.

Tačiau kodėl kyla poreikis įstoti į klubus? Kokią įtaką mūsų organizmui daro glaudžios bendruomenės? Į šiuos klausimus plačiau atsako psichologas doc. Antanas Kairys, o apie klubų veiklas mintimis dalinasi jų įkūrėjai.

Jungimasis į klubus patenkina pamatinį žmogaus poreikį

Vilniaus universiteto filosofijos fakulteto dėstytojas, docentas daktaras Antanas Kairys teigia, jog jungtis į glaudžias bendruomenes žmonėms yra natūralu: „Jei žiūrėsime iš evoliucinės psichologijos perspektyvos, labai tikėtina, kad pati žmogaus prigimtis yra burtis į įvairaus pobūdžio grupes. Net jei atmestume evoliucinį aiškinimą, visgi turėtume pripažinti, kad žmogus turi poreikį jungtis į grupes, priklausyti draugijoms.“

Priklausymas gerbėjų klubui daro teigiamą poveikį mūsų psichologijai, pastebi A.Kairys.

Taip pat jis išskiria paauglius – būtent šio amžiaus tarpsnyje žmogus bando atrasti save, atsakyti sau į klausimą „kas aš esu?“ Dėl to kyla poreikis tapatintis su kitu žmogumi, greičiausiai su įžymybe ar išskirtine asmenybe.

„Klubai leidžia išbandyti save įvairiuose vaidmenyse, kurie nėra prieinami kitais būdais.“, – sako specialistas.

Priklausymas gerbėjų klubui daro teigiamą poveikį mūsų psichologijai, pastebi A.Kairys. Vienas iš pagrindinių pliusų, jog tai patenkina pamatinį žmogaus poreikį – būti priimtam kitų. Taip pat pašnekovas išskiria ir kitus teigiamus faktorius: „Dauguma klubų yra labai susieti, glaudžiai bendraujantys. Tai dar labiau stiprina priklausymo, bendruomeniškumo jausmą. Kai kurie klubai yra orientuoti į vienos ar kitos veiklos, reikalaujančios įgūdžių ar žinių, atlikimą (automobilių pritaikymas varžyboms, sporto klubai ir t.t.). Tuomet tai yra puiki proga tuos įgūdžius tobulinti, patirti meistriškumo patirčių.“ Tačiau docentas atkreipia dėmesį ir į neigiamus šio reiškinio aspektus: „Kai kurie klubai ar gerbėjų grupės gali vykdyti teisės normas pažeidžiančią veiklą. Geriausias pavyzdys būtų futbolo chuliganų grupės, kurios organizuoja muštynes ir pan. Dėl grupės sutelktumo ir glaudaus bendravimo nauji nariai greitai įsitraukia į nusikalstamą ir pavojingą veiklą.“

Psichologas pažymi, kad asmenys jungiasi į klubus dėl kelių pagrindinių faktorių. Žmogus sau kelia klausimus: „Koks klubo prestižas? Ar klubo vertybės atitinka manąsias?“

Pagal juos renkasi, prie kurio klubo prisijungti. Ypač svarbu, kaip gerbėjų grupės yra vertinamos visuomenėje, ar atitinka interesus ir ar galima užimti gerą padėtį jose. Be minėtų aspektų pašnekovas prideda: „Kartais žmogus renkasi grupę, kuri yra tarsi protestas, siekiama sukelti aplinkinių neigiamą reakciją. Tuomet pripažinimas kituose rateliuose pasiekiamas per baimę ar nuostabą: „O, jis/ji priklauso tai pavojingai grupei?“

„Tuo pačiu kvėpuojantys“ Andriaus Kaniavos mėgėjai

Gerbėjų klubų veiklą iš vidaus gerai pažįstanti Margarita Rasiulytė kuruoja aktoriaus ir bardo Andriaus Kaniavos fanų bendruomenę. Šiuo metu dvyliktoje klasėje besimokanti aštuoniolikmetė mergina domėtis A.Kaniavos kūryba pradėjo dar būdama trylikos, o keturiolikos tapo jo fanų vienytoja.

2011 m. atradusi bendraminčių, kurie kaip ir ji mėgo bardo kuriamą muziką, ėmė vystyti idėją apie visų sujungimą į vieną grupę. 2012 m. sausio mėnesį mintis tapo realybe – įsikūrė Andriaus Kaniavos gerbėjų klubas. Margarita Rasiulytė sako: „Jeigu yra vienas, yra kitas žmogus, su kuriais apie tai susirašai, tai reiškia yra ir daugiau tokių. Kilo noras suburti tuos, kurie tuo pačiu kvėpuoja.“

Redos Šeidinės nuotr./Andrius Kaniava
Redos Šeidinės nuotr./Andrius Kaniava

Jau penktus metus gyvuojanti bendruomenė turi virš 2000 narių. Jie dalinasi informacija apie vyksiančius renginius, diskutuoja apie muziką, planuoja susitikimus ir svarsto, kaip nustebinti mėgstamą aktorių gimimo dienos proga. Klubo vadovė sako, jog yra artimesnis fanų ratas, kuris išlikęs nuo pat įkūrimo pradžios. Jie skleidžia mintis apie ateinančius susitikimus, padeda idėjas paversti realybe.

Draugijos kuratorė labiausiai džiaugiasi ir didžiuojasi pernai įvykusiu renginiu. Administracija su artimiausių gerbėjų pagalba suorganizavo klubo penkerių metų gimtadienį, o kartu švęsti pakvietė ir Andrių Kaniavą. M.Rasiulytė papildo: „Oficialiai tai daro keli žmonės, bet be aplinkinių pagalbos, jų idėjų, to proceso nebūtų buvę.“

Aktorius ir muzikantas gerbėjų diskusijose nedalyvauja. „Jo nėra tame socialiniame tinkle, tai mes jį realizuojame“, – sako įkūrėja. Tačiau gerbėjų džiugesiui A.Kaniava prie veiklų prisideda realiai. Po koncertų susitinka su jais, o klubo gimtadienio proga perduoda padėkos žinutę per administraciją.

„Tarpininkavimas, įrodymas, kad tai, ką darai scenoje yra vertinama, paglosto vidų visom prasmėm“, – apibendrina M.Rasiulytė.

Garbės nestokojantys Kauno „Žalgirio“ fanai

Ne prastesniu nei teatro aktoriaus gerbėjų klubu gali pasigirti ir Kauno „Žalgirio“ krepšinio komanda. 2009 m. lapkričio mėnesį susikūręs Garbės Klubas vienija fanus, kuriems rūpi vidinė komandos veikla, sprendimai ir ateitis.

Klubo vadybininkas Almantas Jakunskas teigia: „Siekis yra suvienyti „Žalgirio“ gerbėjus visoje Lietuvoje ir už jos ribų bei sutelkti juos vienam tikslui – tapti pagrindiniais „Žalgirio“ komandos rėmėjais bei akcininkais.“ Oficialiu klubo nariu gali tapti bet kuris gerbėjas – jam reikia užsiregistruoti klubo internetinėje svetainėje ir sumokėti metinį nario mokestį. Tuomet jį pasiekia Klubo paketas su pažymėjimu ir komandos atributais. Mokamas kasmetinis nario mokestis yra nario stažo įrodymas ir parama krepšinio komandai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šarūnas Jasikevičius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šarūnas Jasikevičius

Šiuo metu klubą sudarantys beveik 700 narių daugiausiai prisideda prie komandos biudžeto formavimo. Kauno „Žalgirio“ Garbės Klubas turi ir nemažai kitų veiklų – palaiko komandą varžybose ir išvykose, drauge lanko vaikų namus ir dalyvauja kepšinio turnyruose su treneriu M. Paulausku. Vadybininkas pabrėžia: „Viena iš privilegijų būti Klubo nariu, jog turi galimybę būti arčiau komandos ir bendrauti susitikimuose su žalgiriečiais.“

Garbės Klubo administraciją sudarantys trys asmenys (prezidentas M. Paulauskas, direktorė A.Dagilytė ir vadybininkas A.Jakunskas) teigia, jog jų klubas išsiskiria ne tik dvasiniais ryšiais – vienybe, meile vienai komandai – bet ir fiziniais dalykais. Klubo nariai turi atskirą įėjimą į Kauno „Žalgirio“ areną, galimybę dalyvauti krepšininkų treniruotėse, bei prieigą prie naujausios informacijos apie komandą.

„Depeche Mode“ palydovai Lietuvoje

Britų synthpop grupės „Depeche Mode“ „Satellites“ fanų klubas Lietuvoje oficialiai įsikūrė 2009 m. Įkūrėjas Arnas Kazlauskas pasakoja, jog dar būdamas vaiku ėmė klausytis šios grupės ir taip vėliau gimė mintis įkurti tikrą gerbėjų klubą. Šiandien „Depeche Mode“ fanų klubas „Satellites“ turi pusseptinto šimto sekėjų.

Muzikos grupės fanai tarpusavyje dalinasi ir aktualiausia, ir seniausia informacija bei parduoda ar keičia įrašus. Klubas net gali pasigirti vienu nariu, kuris užsiima dainų vertimu į lietuvių kalbą. A.Kazlauskas prideda: „Organizuojame vakarėlius, koncertų peržiūras dideliuose ekranuose, kiekvieną vasarą – stovyklą prie ežero.“

Patys „Depeche Mode“ grupės nariai ir vadybininkai žino lietuvių suburtą klubą. „Satellites“ įkūrėjas pasakoja, jog 2013 m. vykusio koncerto Vilniuje metu siaurai gerbėjų grupelei buvo suteikta galimybė susitikti muzikantais ir šiek tiek pabendrauti bei įteikti bendrą atsiminimo dovaną.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./David Gahan
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./David Gahan

Tačiau klubas sujungė ne tik gerbėjus: A.Kazlauskas vakarėlio, skirto Davido Gahano (vokalisto) gimimo progai, metu sutiko būsimą žmoną Karoliną. Dabar sutuoktinių pora kartu kuruoja klubo veiklas.

Artimiausiuose „Satellites“ planuose liepos mėnesį – kelionė autobusu į Varšuvą, kur vyks „Depeche Mode“ koncertas ir susitikimas su kitų šalių gerbėjais. „Mūsų tikslas yra suburti kuo daugiau grupės gerbėjų į savo ratą ir išlaikyti tapatumą“, – sako Arnas Kazlauskas.

Tekstas publikuotas Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto svetainėje universitetozurnalistas.kf.vu.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Rusijos saugumo tarnybos taikosi į Krymo totorius kaip į islamistinius teroristus

Gazas

„Drifto“ varžybose Palangoje – per plauką tragedija nepasibaigusi „Nissan“ avarija

Verslas

Automobilių pramonė prašo D.Trumpą susilaikyti nuo tarifų

Sportas

Su trenksmu – Kenijos bėgikė įspūdingai pagerino pasaulio rekordą

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Gazas

Netikėta žinia: „Skuba Racing Team“ traukiasi iš Palangos lenktynių, „Big Daddy“ neatlaikė

Sportas

Kroatijos puolėjas atsisakė pasaulio čempionato sidabro

Aktualu

JAV teisėsauga gavo D.Trumpą kompromituojantį pokalbio įrašą: kalbama apie meilės romaną

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Patikrinta 15min Gyvūnų klubas

Tiesa ar melas? N.Zobovas įsitikinęs, kad meškos nėra mėsėdės: „Nevalgo iš tikrųjų. Nevalgo“

Aktualu

S.Gentvilas meta iššūkį V.Grubliauskui Klaipėdos mero rinkimuose

Aktualu

„Novičiok“ apsinuodijęs Charlie Rowley išrašytas iš ligoninės

Verslas

Lietuvoje sulaikytas sukčius iš grupuotės, padariusios 18 milijonų eurų žalą

Pasaulis kišenėje

Motociklininkai Asta ir Linas beveik po 2 metų kelionės grįžta į Vilnių: „Bus keista turėti grafiką“

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynėse“ įtampa pasiekė piką: paskutinę akimirką „pole“ poziciją išsikovojo Robertas Kupčikas

Deuce

Jautrus Novako Džokovičiaus laiškas – apie palaimingą tėvystę ir vidines abejones

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimas Vilniuje: policijos ir nukentėjusiojo versijos kardinaliai skiriasi

Vardai

Palangos trasa savu „Porsche 911 Turbo S“ lėkė R.Javtokas: jo „žirgą“ išbandė ir J.Valančiūnas

Interviu Aktualu

Skaudų smūgį gavęs Alytaus meras V.Grigaravičius: „Aš visuomet buvau nusivylęs politika“

Aktualu

Fotokonkursas „Žalia vasara“: pasigrožėkite skaitytojų kadrais (II)

Naujienos

Aktualu

Rusijos saugumo tarnybos taikosi į Krymo totorius kaip į islamistinius teroristus

Gazas

„Drifto“ varžybose Palangoje – per plauką tragedija nepasibaigusi „Nissan“ avarija

Aktualu

Norėjo nuraminti, bet sužalojo: anūką globojanti klaipėdietė pasijuto įbauginta

Pasaulis kišenėje

Kretingos rajone palangiškis sukūrė didžiausią Europoje japonišką sodą

Gazas

Greičiausiai TCR komandai vadovaujantis M.Varža: „Tikslas – laimėti klasėje, bet apetitas auga“

Vardai

Valdovų rūmų kiemas netikėtai virto Vokiečių gatve: „G&G Sindikatas“ pakartojo projektą „Unplugged“

Aktualu

Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas: išrašome ir 100 eurų baudas

24sek

Po klubą sukrėtusių permainų – „Raptors“ vadovo atsiprašymas

XX a. pradžioje veikusio žmonių zoologijos sodo likučiai Prancūzijoje

Vardai

Kourtney Kardashian mylimasis iškėlė viešą pavydo sceną dėl seksualios nuotraukos

Sportas

Kroatijos puolėjas atsisakė pasaulio čempionato sidabro

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė 77-erių Elena gėlėmis džiugina visą daugiabutį

24sek

LaMelo ir LiAngelo pelnė 96 taškus, bet kritika tęsiasi: „Tai laiko švaistymas“

Gazas

Palangos lenktynės tapo tikru „raliu“: tenka dardėti žvyrkeliais

Gyvenimas

Kodėl imituodamos orgazmą šiandien dėl to pasigailėsite rytoj?

Pasaulis kišenėje

Su meškomis namie susidūrę lietuviai: „Prasivėrė durys, o ten stovėjo meška ir žiūrėjo“

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Verslas

Automobilių pramonė prašo D.Trumpą susilaikyti nuo tarifų

Sportas

Su trenksmu – Kenijos bėgikė įspūdingai pagerino pasaulio rekordą

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką