Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 5d. 13:00

Lietuvis laimėjo tarptautinį „drag“ karalienių konkursą: sujaudino filmu apie sunkų gyvenimo įvykį

Vanda Saiko
Asmeninio albumo nuotr. / Vanda Saiko

Kol vis dar įprastas gyvenimas dėl pandemijos yra sustojęs, ne vieną slegia vienišumas ir nežinomybė, kada pagaliau visa tai baigsis, žaviosios „drag“ karalienės nesėdi rankų sudėjusios. Vietoj to, kad liūdėtų, jos rengia konkursus, kurie praskaidrina ne tik jų pačių, bet ir žiūrovų kasdienybę. Neseniai viename jų dalyvavęs lietuvis, kosmetikos parduotuvės konsultantas, makiažo meistras Karlas Servetka, scenoje geriau žinomas kaip Vanda Saiko, pasidalinęs itin jautria savo istorija, net tapo nugalėtoju ir dabar oficialiai gali vadintis tarptautine „drag“ karaliene!

Vasario mėnesį vykęs tarptautinis „drag“ karalienių konkursas visų gerbėjų akis nukreipė į Lietuvą. Čia gyvenanti Vanda Saiko visus papirko savo istorija ir tapo renginio nugalėtoja.

Pati Vanda sako, kad čia dalyvavo tikrai ne dėl prizų ar pripažinimo. Jai buvo svarbiausia papasakoti neseniai nutikusią, itin skaudžią situaciją, kai ši bandė prieš save pakelti ranką. Šiandien ant kojų po truputį besistojanti „drag“ karalienė pripažįsta besijaučianti daug stipresnė, kai savo išgyventu skausmu galėjo pasidalinti, ir dar sulaukė tokio palaikymo.

– Papasakokite – kas čia per konkursas vyko? Kaip nusprendėte jame dalyvauti?

– Tai buvo „Online Drag Contest“, kurį organizavo mano gera draugė, Vokietijoje gyvenanti „drag“ karalienė Patricia Piccante. Ji pati man paskambino ir pakvietė sudalyvauti. Ir tai buvo labai tinkamu metu, nes visai neseniai įvyko kai kas, kas apvertė mano gyvenimą aukštyn kojom ir privertė atversti naują skyrių.

– Ko reikėjo, norint dalyvauti konkurse?

– Dalyvavimas buvo visiškai laisva forma. Reikalavimas buvo sukurti vaizdo įrašą iki 4 minučių, kuriame gali daryti ką nori.

– Nufilmavote filmuką su Lady Gagos daina. Kodėl toks pasirinkimas ir ką filmuku norėjote pasakyti?

– Taip, pasirinkau Lady Gaga „911“ dainą, nes dainos žodžiai labai gerai apibūdino mano tuometinę būseną ir buvo tobuli rėmai kūriniui. Pasakysiu atvirai – praėjusių metų gale man buvo labai sunkus laikotarpis ir priėjau tokią duobę, kad bandžiau atimti sau gyvybę. Visą tai, ką matote vaizdo įraše, yra paremta tikru įvykiu, kurį man teko išgyventi.

Tad tuo filmu trumpai norėjau parodyti savo istoriją be jokių tabu ir nutylėjimų. Kas žiūrės – perspėju, nes yra nelinksmų vaizdų, silpnų nervų žiūrovams žiūrėti patariu su priežiūra.

Kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Jei reikia skubios pagalbos
Skambinkite pagalbos telefonu 112
Jei esate savižudybės krizėje, arba ieškote pagalbos kitam
Jei patyrėte smurtą
Jei reikalinga emocinė (psichologinė) pagalba telefonu, arba internetu
Jei esi vaikas ir tau reikalinga pagalba

Patį scenarijų ir scenografiją parašė be galo talentinga režisierė Rita Kernagytė. Labai daug galvojau ir ieškojau tinkamo žmogaus, kuriam detaliai galėčiau išpasakoti visą istoriją ir kuris mane suprastų. Tad kai Rita man atsiuntė scenarijų, man akyse pradėjo kauptis ašaros, nes beskaitydamas persikėliau į tą lemtingą vakarą.

Filmavimo dieną teko su pėdkelnėmis ir bodžiu kelias valandas stovėti ir filmuotis lauke, kuomet buvo minusinė temperatūra… Galvojau, kad tikrai susirgsiu, bet visi likome sveiki. Su Rita tą vakarą įsipylėme po taurę šampano ir aptarinėjome tolesnius filmavimo planus.

Net nepastebėjau, kaip prabėgo 2, 3, 5 valandos, kol galiausiai pažvelgiau į laikrodį ir buvo 6 ryto. Mes filmavome 20 valandų be perstojo ir kai jau visas išsunktas atsiguliau į lovą, supratau, kad Rita buvo tas tinkamas žmogus, su kuriuo mes susijungėme ne tik per kūrybą, bet ir dvasiškai. Buvau labai patenkintas procesu.

Praėjusių metų gale priėjau tokią duobę, kad bandžiau atimti sau gyvybę. Visą tai, ką matote vaizdo įraše, yra paremta tikru įvykiu, kurį man teko išgyventi

Asmeninio albumo nuotr./Vanda Saiko
Asmeninio albumo nuotr./Vanda Saiko

– Kodėl jums buvo svarbu dalyvauti?

– Man svarbiausia buvo ne laimėjimas, o žmonių reakcijos ir istorijos priėmimas. Dalyvavau, nes nebegalėjau to skausmo ir traumos laikyti vienas savyje. Aš esu toks žmogus, kuris savo patirtis ir skausmus perkelia į kūrybą – ar tai būtų paveikslas, ar pasirodymas „Balaganzos“ scenoje.

Su šiuo video norėjau parodyti psichinės sveikatos svarbą, savižudybę – kaip vieną didžiausių šio amžiaus problemų, ir žmogų, kuris iš pirmo žvilgsnio gyvena kasdienį gyvenimą, bet galvoje šoka depresijos demonas ir šnabžda: „Tu niekam tikęs, tu nieko nesugebi, tu esi našta.“

Klipe yra vaizduojami trys veikėjai: monstras aštriais dantimis – tai mano depresija ir tos tamsios mintys, kurios privedė prie savižudybės; rožinė Barbė – tai hiperbolizuota Vandos versija, kuri visada yra dėmesio centre, besišluojanti šlovę, laimėjimus ir aplodismentus. Bet tai tik „tobulo“ pasaulio vizija per rožinius akinius, nes keliuose kadruose ji verkia ir nėra tuo patenkinta – tai kaip įrodymas, kad apdovanojimai laimės ir meilės neatneš.

Na, ir trečioji veikėja – tai kasdienė, šiek tiek sudaiktinta Vanda, kuri tvarkosi namie, šypsosi, bet dienos pabaigoje matome, kad ji viena skęsta depresijos liūne, bandydama jį gesinti alkoholiu.

Žiūrėkite Vandos Saiko konkursinį video:

– Kai sulaukėte žinių, jog nugalėjote – kokios emocijos užpūdo?

– Žiūrėjau transliaciją tiesiogiai ir kuomet mano vardas buvo likęs nepaskelbtas su dar viena karaliene, pagalvojau, kad, va, už mane niekas nebalsavo, bet nieko tokio. Ir tuo momentu Patricia paskelbė, kad nugalėtoja yra Vanda Saiko, surinkusi dvigubai daugiau balsų už antros vietos laureatę!

Tuo metu aš tiesiog užsidengiau veidą ir pradėjau verkti, draugai net nufilmavo mano reakciją, negalėjau patikėti. Tuo metu vienintelės mintys buvo: „Ar aš sapnuoju? Ne, tai realybė! Mums pavyko! Istorija išgirsta ir suprasta!“

– Ką jums reiškia šitas laimėjimas? Juk galite dabar oficialiai vadintis tarptautine „drag“ karaliene!

– Žmonės vis dėlto žiūrėjo ir suprato istoriją bei mintį, kurią su Rita bandėme perteikti. Esu sakęs ir anksčiau – titulas smagu, bet dar smagiau, kai žmonės pamato dalelę tavo istorijos ir ją supranta būtent taip, kaip nori.

– Nusprendėte dalyvauti ir kituose konkursuose. Ką tai duoda?

– Taip, šiuo metu vyksta dar didesnis tarptautinis konkursas „Eurodrag“, jame dalyvauju su tuo pačiu vaizdo įrašu. Dalyviai labai stiprūs, bet mano tikslas tas pats – pasidalinti savo istorija su kuo daugiau žmonių. O man tai duoda patį didžiausią apdovanojimą – supratimą ir vienybę.

– O ką duoda Lietuvai toks tarptautinis pripažinimas?

– Na, Lietuvos „drag“ kultūra labai jauna šis apdovanojimas ne tik man. Mes, Lietuvos karalienės, esame kaip maža šeima ir savo jausmais bei patirtimis dalijamės visos kartu. Jei kažkuri iš mūsų gauna titulą ar trofėjų – visos džiaugiamės drauge.

Naiviai pasvajoju, kad ateityje norėčiau būti Lietuvos RuPaul, bet pagyvensime ir pamatysime. O iki tol visi būkime vieningi ir skleiskime gerumą, mažiau neapykantos ir daugiau supratimo, juk visi nusipelnėme vietos po saule.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Drag“ karalienė Vanda Saiko: štai jums įrodymas, kad homoseksualu gimstama, o ne tampama

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

20:28
23:57
02:18

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką