Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 15d. 06:16

„Lietuvos Hipokrate“ – ateinant naujai gyvybei dažniau matyti vyrų ašaras nei moterų yra geras ženklas

Gyd. pediatrė-neonatologė S.Džiugelienė
Stop kadras / Gyd. pediatrė-neonatologė S.Džiugelienė

Antras „Lietuvos Hipokrato“ sezonas jau rugsėjo 19 d. žiūrovus pasitinka su intriguojančiomis gydytojų istorijomis, charizmatiškomis asmenybėmis bei pačių pacientų patirtimis, kur svarbiausius akcentus sudėlioja individualus ryšys tarp gydytojo ir paciento. Kaip komandos kuriamas pasitikėjimas gydytoju lemia įsitraukimą į pasirinktą profesinę sritį?

Projektas šį sezoną gerokai praplėtė gydytojų profesinių specializacijų sprektrą: kalbinti ne tik pediatrai, šeimos gydytoja, bet ir ypač retos specializacijos gydytojas genetikas. Laidose, kaip ir anksčiau pasisakys meno pasaulio žmonės, dvasininkai, verslo atstovai.

„Paciento pasveikimo sėkmė 30 proc. priklauso nuo gydančio gydytojo dėmesingumo, psichologiškai žmogų veikia tarsi placebas“ – Robertas Dargis.

Stop kadras/Verslininkas R.Dargis
Stop kadras/Verslininkas R.Dargis

Prisijaukinusi Mažeikius surado laimę

Pirmojoje šio sezono laidoje pasakojimas apie ankstukus nepaliks abejingų. Ypač turėtų suklusti gimę per anksti prieš tris dešimtmečius. Kokiais metodais ir gydymo būdais už į pasaulį per anksti pasibeldusių kūdikių gyvybę tuomet kovojo gyd. neonatologai? Tada viskas priklausė tik nuo gydytojo gebėjimų, nes neonatologija kaip specializacija buvo jauna sritis – prisiminimais su žiūrovais dalinsis pagrindinė laidos herojė gyd. pediatrė-neonatologė Sigutė Džiugelienė.

Stop kadras/Gyd. pediatrė-neonatologė S. Džiugelienė
Stop kadras/Gyd. pediatrė-neonatologė S. Džiugelienė

„Dėl ankstukų pastangos buvo dedamos didžiulės ne tik mano pačios, bet ir vidurinio personalo, slaugytojų. Pats mažiausias, kurį man teko laikyti – vos 980 g gimusi mergytė, išauginta mūsų Mažeikių (Aut. past. ligoninės) akušerijos skyriuje“ – prisimena gydytoja pediatrė-neonatologė, vėliau pridurdama, kad jaudulio kupinos valandos nepalieka abejingų ir vyrų: „Dažniau matom vyrų ašaras nei moterų – tai ir yra neonatologijos džiugesys.“

Rajonuose neonatologų visada trūksta, todėl ši profesinė sritis tarsi įpareigoja čia dirbantį gydytoją būti pasiekiamu bet kuriuo metu, – atviraus gydytoja Sigutė, neonatologe dirbanti jau 37-erius metus, pasakodama, kaip pasirinkta specializacija keičia mediko gyvenimą. Gydytoja atskleis istoriškai susiklosčiusias aplinkybes, lėmusias mediko kelio pasirinkimą. „Autoriteto, į kurį nori lygiuotis, turėjimas nori nenori tave įpareigoja“ – prisipažins „Lietuvos Hipokratui“ Sigutė Džiugelienė, kurios teta Stefanija Žilinskaitė buvo pirmoji tarpukario chirurgė Žemaitijos krašte.

Kai filmavimo grupė lankėsi ligoninėje, Akušerijos – ginekologijos ir neonatologijos skyriuje krykštavo naujagimiai, o gimdyvės džiaugėsi vyrų draugija, palatų, primenančių namus, interjeru bei rūpestingu ligoninės personalu. Laidos herojės Sigutės Džiugelienės rankų prisilietimą, atidų tiriantį žvilgsnį, kvalifikuotą pagalbą nedelsiant pajaučia kiekvienas Mažeikių ligoninėje gimęs kūdikis. Vis dėlto laidoje kalbintos pacientės pripažįsta, kad pasirinkimą, kur gimti jų kūdikiui lemia gydytojo žinomumas ir geri miestiečių atsiliepimai ne tik apie gydytoją, bet ir ligoninę.

Stop kadras/Mažeikių ligoninė iš paukščio skrydžio
Stop kadras/Mažeikių ligoninė iš paukščio skrydžio

Lietuvoje susikūrė pradžią, kurios visai nesitikėjo

„Taip gavosi, kad aš apsukau visai nemažą ratą“, – atviraus kita laidos kūrėjų kalbinta jauna vidaus ligų gydytoja Aranta Būtautaitė, šiuo metu ligoninėje einanti Priėmimo, skubiosios pagalbos ir konsultacijų skyriaus vedėjos pareigas. Neblėstančios mintys apie Italiją realizavosi rezidentūros metais, kelios stažuotės Italijos ligoninėse, kaip sako Aranta, išmokė nepaleisti vėjais savo profesinių ambicijų.

Stop kadras/Vidaus ligų gydytoja A.Būtautaitė
Stop kadras/Vidaus ligų gydytoja A.Būtautaitė

Vis tik, kaip pati sako, grįžusi čia, Lietuvoje, susikūrė pradžią, kurios visai nesitikėjo, bet pripažįsta, kad darbo pobūdis sužadina visus gebėjimus, kuriuos kaip specialistas gali realizuoti, o ir esant vadovaujančiose pareigose turi išsiugdyti kompleksinį situacijų matymą ir koordinavimą: „Dar tik praėjus konkursą į šias pareigas, perėjau bandomąjį laikotarpį, papuolusį į Covid-19 pandemiją. Toks iššūkis, kurio niekada nesitikėjau turėti karjeroje“, – laidos kūrybinei grupei atskleidžia gydytoja, kuri dar likus mėnesiui iki karantino paskelbimo Lietuvoje, ėmėsi atsakomybės ir lyderystės psichologiškai ir morališkai rengti savo skyriaus beveik šimto žmonių komandą šiam neeiliniam iššūkiui: „Labai keistas jausmas, kada tu suvoki, jog tavo sprendimai ir tavo vadovavimas daro įtaką ne tik pačio skyriaus veiklai, bet ir kiekvieno čia dirbančio žmogaus gyvenimui iš esmės.“

Tarpukariu – gydytojų mokymo centras

Retas kuri žino, kad kitąmet 100-metį minėsiančios istorinės Mažeikių ligoninės įkūrėjas V. Burba – pirmasis chirurgas Žemaitijoje ir jo pasekėja chirurgė-onkologė Stefanija Žilinskaitė. V. Burba per trumpą laikotarpį sugebėjęs anuomet itin nuošalų miestą paversti jaunų gydytojų mokymo centru. A. Smetonos prezidentavimo laikotarpiu V. Burbos iniciatyva iškilusi šimto lovų ligoninė, buvusi viena moderniausių gydymo įstaigų Žemaitijoje. Čia dar pokaryje buvo atliekamos itin sudėtingos ortopedinės traumatologinės operacijos, todėl chirurginio profilio gydytojų šios gydymo įstaigos istorijoje vaidmuo ypatingai ryškus, – sako ligoninės vadovas S. Kaktys, pasakodamas apie šios ligoninės perspektyvas. Gydymo įstaiga nuolat atnaujinama, jau vyksta antrasis pastatų renovacijos etapas, stengiamasi išplėsti skyrių funkcijas, atnaujinama taip pat ir diagnostinė įranga, išpildanti antrinio lygio ligoninės poreikius.

Pacientai, patekę į Mažeikių ligoninę, pastebi daug jaunų gydytojų, kurių per pastaruosius metus priimta nemažai: gydytojai kardiologas, pulmonologė, chirurgas, vidaus ligų gydytojai. Kaip teigia ligoninės vadovas S. Kaktys, čia pradėję dirbti jauni specialistai labai jaučia vyresnių kolegų paramą, todėl kartais net nebesvarbiu tampa atstumas nuo gyvenamosios vietos iki darbo gydymo įstaigoje.

Laidos „Lietuvos Hipokratas“ premjera jau rugsėjo 19 d. per BTV televiziją, kartojimas rugsėjo 20 d. per INFO TV. Po transliacijos laidą rasite lnk.lt mediatekoje. Kūrybinė grupė dėkoja medicinos įstaigų vadovams, supratusiems projekto prasmę. Kiekvienos gydymo įstaigos istoriją šimtmečiais kūrė ne pastatai, o joje dirbantys žmonės-asmenybės. Ar Juos pastebėsime, įvertinsime, padėkosime?

Laidos generaliniai rėmėjai – Mažeikių miesto įmonės, vykdančios veiklą visoje Lietuvoje–UAB „Migiris“ ir UAB „Mažeikių Varduva“.

Partnerio turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

11:42
10:55
10:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką