Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 12d. 14:57

Močiučių futbolas: ši veikla garbaus amžiaus moterims grąžina gyvenimo džiaugsmą

2019 rugsėjis, Paežeriai, Vilkaviškio rajonas,  apdovanojama šeimų futbolo turnyro Vieninga šeima trečios vietos laimėtoja, Kartavičių šeima
Vytauto Karsoko nuotr. / 2019 rugsėjis, Paežeriai, Vilkaviškio rajonas, apdovanojama šeimų futbolo turnyro Vieninga šeima trečios vietos laimėtoja, Kartavičių šeima

Prieš kelis metus Suvalkijos Vilkaviškio rajono Keturvalakių kaime esančioje pagrindinėje mokykloje – daugiafunkciame centre, kūno kultūros mokytojo-socialinio pedagogo Martyno Karpavičiaus iniciatyva užgimė ir palyginti per trumpą laiką Suvalkijoje išpopuliarėjo sporto šaka, pavadinta „močiučių futbolas“. Įvairaus amžiaus moterys keliuose Suvalkijos rajonuose susibūrė į futbolo komandas, o Marijampolėje veikli moteris Ramutė Kartavičienė net įkūrė futbolo klubą „Sūduvos močiutės“.

Išeitis yra, tereikia noro

Jo narės reguliariai dalyvauja ne tik kasmet rengiamuose močiučių futbolo čempionatuose, bet taip pat dažnos viešnios moterų mėgėjiško futbolo komandų varžybose ir sporto šventėse, vykstančiose kituose Lietuvos regionuose. Pažymėtina ir tai, jog futbolu „užsikrėtę“ daugelio kamuolį pagainioti mėgstančių močiučių vaikai bei anūkai.

Beje, močiučių futbolas žaidžiamas kiek platesnėje salėje nei yra standartinė mokyklos salė.

Prieš kelis metus, aktyvią gyvenseną propaguojančių, lietuviškų močiučių veikla susidomėjo net UEFA ir atsiuntė žurnalistų komandą į Keturvalakius išžvalgyti padėtį vietoje. Šio vizito metu buvo sukurtas dokumentinis filmas, o viena močiučių atstovė pakviesta į Prancūzijos miestą Lioną dalyvauti kasmetiniame UEFA renginyje „Equal Game“, skirtame populiarinti masinio futbolo idėjas.

Renginio metu futbolo aikštėje kartu su pasaulio bei Europos vyrų ir moterų profesionalaus futbolo garsenybėmis pasimėgauti šiuo žaidimu gali žmonės, sukviesti iš įvairių kontinentų nepriklausomai nuo amžiaus ar negalios.

Svarbiausia gera pradžia

Močiučių futbolo idėjos autorius M.Karpavičius, šiandien jau dirba Lietuvos masinio futbolo asociacijoje vadybininku. Jam gavus šį pasiūlymą gyventi teko persikelti į Kauno rajoną, Ringaudus. Tad jo paprašiau pakalbėti apie tai, kas paskatino suburti močiutes į futbolo komandas ir ką jau pavyko nuveikti.

„Daug metų Vilkaviškio rajono Keturvalakių pagrindinėje mokykloje rengdavome šeimų futbolo šventes, kuriose dalyvaudavo komandos iš kelių Suvalkijos rajonų. Vaikai ir jaunimas kartu su mamomis bei močiutėmis varžydavosi sporto salėje dėl čempiono titulo.

Vytauto Karsoko nuotr./2019 metai, Prancūzija, Lionas, Equal Game rungtynių momentas
Vytauto Karsoko nuotr./2019 metai, Prancūzija, Lionas, Equal Game rungtynių momentas

Susidomėjimas buvo didelis, o aistros tiek tarp žaidėjų, tiek tarp žiūrovų liejosi per kraštus. 2015-aisiais tokios šventės metu išsakiau dalyvavusioms moterims mintį, jog futbolas galėtų teikti daugiau džiaugsmo ir taptų dar patrauklesnis, jei kamuolį aikštėje gainiotų vien močiutės ir būtų šaunu pabandyti surengti Lietuvos močiučių futbolo čempionatą. Mano pasiūlymas močiutėms patiko, tad sulaukiau palaikymo, karuselė užsisuko ir taip per keturis metus pavyko surengti keturis Lietuvos močiučių futbolo čempionatus. Beje, močiučių futbolas žaidžiamas kiek platesnėje salėje nei yra standartinė mokyklos salė. Žaidžiama spardant ne odinį, bet paroloninį kamuolį, siekiant žaidėjas apsaugoti nuo rimtesnių traumų.

Komandos susideda iš keturių žaidėjų, o kėlinys trunka septynias minutes, taigi, taisyklės labai tolerantiškos, viskas nukreipta į tai, kad žaidimas būtų saugus, o į aikštelę galėtų išbėgti ir net visai nesportavusios moterys.

Pradžioje turėjome šešias močiučių komandas, visos iš Suvalkijos, bet dabar čempionatuose dalyvauja Kauno, Vilniaus, Alytaus bei kitų regionų atstovės. Kiekvienas kitas čempionatas vyksta tame Lietuvos kampelyje, kuriam atstovavo komanda, nugalėjusi prieš tai vykusiame čempionate. Tik nepainiokime močiučių futbolo su profesionaliu moterų futbolu, nes tai du visiškai skirtingi dalykai ne tik savo lygiu, bet ir keliamais uždaviniais“, – akcentavo M.Karpavičius.

Vytauto Karsoko nuotr./Lietuvos močiučių futbolo sumanytojas Martynas Karpavičius
Vytauto Karsoko nuotr./Lietuvos močiučių futbolo sumanytojas Martynas Karpavičius

Be ištikimų pagalbininkų būtų sunku

Vadybininkas sakė esąs labai dėkingas savo pagalbininkams ir rėmėjams, taip pat aktyviausioms močiutėms, padedančioms įgyvendinti jo idėjas – Povilui Melnykui, Alvito pagrindinės mokyklos kūno kultūros mokytojui, Mariui Mastauskui, futbolo entuziastui iš Zapyškio, Viktorijai Svirupskytei–Urkienei, Marijampolės futbolo centro trenerei, Violetai Šaukščiuvienei, Keturvalakių mokyklos – daugiafunkcinio centro direktorei ir jos pavaduotojai ugdymui, Aušrai Biskienei.

Taip pat mokytojai Jolantai Puskunigienei, ūkvedžiui Arvydui Degučiui, mokyklos darbuotojui Gediminui Puskunigiui ir Kristinai Nemurienei, buvusiems mokiniams Valdui Dembinskui, Deividui Kuršviečiui, sveikos gyvensenos propaguotojai, logopedei Vidai Kvaraciejienei, Vilkaviškio visuomenės sveikatos priežiūros biuro specialistėms Žydrūnei Cekanavičienei ir Rasai Stumbrienei.

Kaip vieną iš aktyviausių močiučių futbolo entuziasčių M.Karpavičius paminėjo marijampolietę Ramutę Kartavičienę. Ji būdama Lietuvos policijos veteranų Marijampolės filialo vadove ir Tarptautinės policijos asociacijos Marijampolės poskyrio nare, asmeninių ryšių su kolegomis užsienyje dėka sugebėjo močiučių bei moterų mėgėjišką futbolą „išplukdyti“ į platesnius tarptautinius vandenis ir taip garsinti Lietuvos vardą užsienyje.

R.Kartavičienė žaidė su legendiniu Luisu Figo

Lietuvos policijos veteranų asociacijos Marijampolės filialo pirmininkė Ramutė Kartavičienė, prieš kelis metus įkūrusi moterų futbolo klubą „Sūduvos močiutės“, papasakojo, jog sportas, o ypač futbolas, jos šeimoje gerbiamas nuo seno. Sportuoti mėgsta ir ji, ir dukra Jurgita, ir anūkai Augustė bei Herkus.

Su M.Karpavičium, kaip anūkės futbolo treneriu, ji pažįstama senokai, tad kai Martynas 2016 metais pasiūlė suburti močiučių futbolo komandą, ji ilgai nedvejojo ir ėmėsi darbo. Marijampolės priemiestiniame Mokolų kaime gyvenanti moteris pakalbino prisijungti prie buriamos močiučių komandos tris savo pažįstamas – Ireną Stagniūnienę, Dalią Samuolienę ir Dalią Kundrotienę.

„Komanda tuomet vadinosi „Mokolų černė“, nes mūsų namai pastatyti kitados garsaus Kapsuko rajono Černiachovskio kolūkio laukų teritorijoje.

Susiradome trenerį ir treniravomės, treniravomės. Populiarindamos ne vien močiučių, bet ir moterų mėgėjišką futbolą dažnai dalyvaujame įvairiose masinėse sporto šventėse Lietuvoje.

O 2017 metais Lietuvos masinio futbolo asociacija pateikė UEFA projektą apie močiučių futbolo populiarinimą visuomenėje ir tas projektas laimėjo trečiąją vietą. Taigi, tais pačiais metais pasižvalgyti, kas čia vyksta, atvyko sporto žurnalistai iš Anglijos ir Šveicarijos. Jie susidomėję stebėjo, kaip Keturvalakiuose lietuviškos močiutės žaidžia futbolą, ir nusprendė sukurti dokumentinį filmą apie tai. Manyčiau, dėl to, kad futbolą žaidžiu aš, mano vaikai ir anūkai, kitaip tariant, trys kartos, žurnalistai pasirinko mane pagrindinės herojės vaidmeniui atlikti. Filmavo sporto salėje žaidžiant futbolą, ėmė interviu, po to filmavimas persikėlė į mano namus“, – prisimena R.Kartavičienė.

Vytauto Karsoko nuotr./Utena, 2018 metai, Lietuvos moterų futbolo čempionato „Už meilę moterims ir futbolui“ pogrupio nugalėtojos „Sūduvos močiutės“
Vytauto Karsoko nuotr./Utena, 2018 metai, Lietuvos moterų futbolo čempionato „Už meilę moterims ir futbolui“ pogrupio nugalėtojos „Sūduvos močiutės“

R,.Kartavičienė vadovauja Lietuvos policijos veteranų asociacijos Marijampolės filialui, taip pat aktyviai dalyvauja Tarptautinės policijos asociacijos Marijampolės poskyrio veikloje, tad palaiko ne tik dalykiškus, bet ir draugiškus asmeninius ryšius su kolegomis policininkais kitose šalyse. Būtent tai ir atvėrė naujas galimybes kurti bendradarbiavimo projektus įtraukiant į juos ir močiučių, bei moterų mėgėjišką futbolą.

„Aukšti sportiniai pasiekimai ar rezultatyvumas mūsų veikloje yra ne toks jau ir svarbus, svarbiausia kuo plačiau skleisti masinio moterų futbolo idėjas, dalyvauti įvairiuose renginiuose garsinant Lietuvos vardą pasaulyje. Pakvietus UEFA pabuvota bei žaista su pasaulinio garso moterų ir vyrų futbolo žvaigždėmis Prancūzijos mieste Lione, kasmetinėse UEFA „Equal Game“ žaidynėse, kurių devizas „Futbolą gali žaisti kiekvienas“. Aikštėje teko pakovoti su tokiais futbolo meistrais kaip, portugalų futbolo legenda Luisas Figo bei kitom Europos futbolo žvaigždėm“ – pasidžiaugė Ramutė.

Asmeninių ryšių su kolegomis policininkais užsienyje dėka žaista moterų futbolo turnyruose Ispanijoje, Italijoje, parsivežta ne tik neįkainojamos patirties bei žinių, bet ir nepakartojamų įspūdžių iš Vatikano, Maljorkos, kitų aplankytų vietovių.

Šiuo metu Marijampolės moterų futbolo klubo „Sūduvos močiutės“ komandą treniruoja Dovydas Lastauskas. Klubas, taip pat turi ištikimų rėmėjų, be kurių pagalbos sunku įsivaizduoti sėkmingą veiklą.

Iš draugų Tarptautinėje policijos asociacijoje gauti pakvietimai kitais metais dalyvauti keliuose masinio sporto renginiuose Vakarų Europos valstybėse.

UEFA sukurtas Equal Game proga klipas su Ramute Kartavičiene.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

24:16
02:03
02:59

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką