Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gruodžio 6d. 11:02

Modeliuotojas Povilas Bartuška: „Kai kurie modeliai gali būti kuriami ilgus metus ir kainuoti 20 tūkst. eurų“

Modeliuotojas Povilas Bartuška ir jo kuriami modeliai
Asmeninio archyvo nuotr. / Modeliuotojas Povilas Bartuška ir jo kuriami modeliai

Modeliuotojas Povilas Bartuška sako, kad pirmasis karantinas daugybę žmonių privertė daugiau dėmesio skirti savo pomėgiams, tad modeliavimo pomėgis tapo itin populiarus ir dabar išgyvena tikrą renesansą. „Aš pats tuo užsiimu jau daug metų – viskas prasidėjo dar vaikystėje. Modelių konstravimas yra labai įdomus, kūrybiškas, padedantis atsipalaiduoti, įveikti stresą ir lavinantis užsiėmimas. Dažnas modeliuotojas patvirtintų, kad tai tarsi meditacija ir puikus būdas pabėgti nuo rutininių darbų“, – sako jis.

Povilas sako, kad dar vaikystėje nuo brolio nusižiūrėjęs šį užsiėmimą. Ypatingų žaislų tais laikais nebuvo, tad kai brolis ėmė konstruoti, į tai įtraukė ir mažesnįjį – Povilui tuomet buvo šešeri. Meilė modeliavimui tęsiasi ir dabar – ji virto verslu ir kasdieniu gyvenimo palydovu.

Stendinis modeliavimas, taip įtraukęs Povilą, pasižymi tuo, kad jo metu kuriamas mažesnis tikro daikto atitikmuo. P.Bartuška yra dalyvavęs ne viename stendinio modeliavimo konkurse, kuriame laimėjo aukso ir sidabro medalius. Jam teko dalyvauti konkursuose Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Anglijoje.

Turiu Ayrtono Sennos visus vairuotus bolidus, kuriuos norėčiau surinkti – jų yra apie 10–12.

„Pradėjau nuo popierinių modelių, vėliau, jau Nepriklausomybės laikais, atsirado plastikiniai modeliai, kurie mane labai sudomino. Jų pasirinkimas yra didesnis, surinkimas santykinai lengvesnis, tačiau esminis iššūkis – modelio detalių paruošimas ir dažymas. Galima dažyti atskiras dalis ir tada surinkti arba nudažyti jau surinktą modelį.

Studentavimo laikais susidomėjau lenktynėmis, sportiniais automobiliais, tad ir modeliavimas pakrypo į šią sritį“, – sako Povilas, kurio kolekcijoje yra daugiau kaip trisdešimt modelių, o kiti dar laukia savo eilės būti surinkti.

Tiesa, šiuo metu jis sako negalintis skirti modeliavimui tiek laiko, kiek norėtų, tačiau šis hobis jau tapęs neatsiejama jo gyvenimo dalimi.

– Ar tai sunkus užsiėmimas – konstruoti modelius?

– Viskas priklauso nuo pasirinkto modelio, kurie būna skirtingų detalumų ir lygių. Ir, mano nuomone, nors modeliuoti galima pradėti jau vaikystėje, nuo 6–8 metų, visgi tai daugiausiai suaugusiųjų hobis. Kodėl? Tai galima traktuoti kaip meditacijos būdą. Kažkas mėgsta žvejybą, kažkas – garaže prie mašinos dirbti, o kažkas sėdėti ir kurti modeliukus.

Tie patys lenktynininkai mėgsta atkurti savo automobilių modelius, kiti domisi karine technika, įvairiais tankais, lėktuvais, treti – konstruoja laivus, kurie labai populiarūs Klaipėdoje, ketvirtiems įdomiausi pastatų, statinių modeliai, įvairių figūrėlių kūrimas. Štai jūreiviai išplaukia į jūrą pusei metų ir konstruoja laivus. Modelių būna nuo sprindžio dydžio iki metro ir daugiau.

Asmeninio archyvo nuotr. /Povilo Bartuškos kuriami modeliai
Asmeninio archyvo nuotr. /Povilo Bartuškos kuriami modeliai

Yra trys grupės – popieriniai modeliai, kurie išlankstomi ir surenkami iš popieriaus, plastikiniai modeliai iš plastiko liejinių ir mediniai laivai.

Mediniai laivai yra viena iš brangiausių kategorijų, kadangi šiems darbams reikia ypač daug kruopštumo, specialių įrankių, o meistrai kuria juos kaip tikrus laivus, tik mažesnio dydžio – kala, šlifuoja, klijuoja, lakuoja, siuva bures... Tokie surinkti gali kainuoti 20 tūkst. eurų ir daugiau.

– Kas gali lemti tokią didelę modelio kainą?

– Taip brangu dėl to, kad pats darbas gali trukti net dvejus metus. Plastikiniai modeliai yra išlieti, juos surinkti lengviau, o štai su mediniais tenka įdėti labai daug darbo – jūs gaunate, grubiai tariant, „medžio krūvą“ ir renkate tikrą laivą – tik jis bus mažesnio mastelio. Žinoma, pridedama instrukcija – lyg enciklopedija, kurioje galite rasti brėžinius ir planą, kaip daryti laivą.

– Ar galite pasakyti, kokie modeliai Lietuvoje populiariausi?

– Tendencijos keičiasi, tačiau karinė technika, motociklai, fantastikos modeliai, laivai, automobiliai Lietuvoje išlieka ypač populiarūs. Nemažai prie modeliavimo populiarinimo teko prisidėti ir man pačiam – ypač automobilių modelių. Rinkoje jų buvo labai mažai, daugiau buvo galima rasti jau minėtos karinės technikos, lėktuvų, tačiau poreikis augo, tad pradėjau ieškoti ir į Lietuvą vežti ir automobilius. Dabar jais prekiauju jau daugiau kaip dešimt metų ne tik internete, bet ir fizinėje parduotuvėje.

Pastebiu, kad modeliavimas tampa vis populiaresnis – kaip sakau – dabar tikras modeliavimo renesansas visame pasaulyje.

Pastaruosius 20 metų buvo labai didelis technologijų šuolis – mūsų laiką užvaldė kompiuteriai, telefonai, planšetės, ištobulėjo kompiuteriniai žaidimai, tačiau daugelis žmonių jau nebenori po darbų vėl sėdėti prie kompiuterių.

Asmeninio archyvo nuotr. /Povilo Bartuškos kuriami modeliai
Asmeninio archyvo nuotr. /Povilo Bartuškos kuriami modeliai

Norint pailsėti nuo ekrano, užsiimti kita veikla, modeliavimas yra labai tinkamas. Ir patys tėvai ieško alternatyvų kompiuteriui ir telefonui, kad vaikus atitrauktų ir sudomintų kita veikla.

Vaikams modeliavimas yra labai naudingas, kadangi lavina jų kantrybę, erdvinį mąstymą, kūrybingumą, gebėjimą baigti pradėtą darbą, smulkiąją motoriką. Beje, ir psichologinėje literatūroje netgi teko sutikti raginimų tėvams su vaikais būtent sportuoti ir modeliuoti. Pats auginu sūnų tad, be abejo, bandysime prisijaukinti šį pomėgį kartu.

– Ką žmogui duoda modeliavimas? Kokia didžiausia jo nauda?

– Pirmiausia – tai mažos pergalės, kurios labai džiugina vaiką ar suaugusįjį, kai jis sukuria kažką savo rankomis. Iš savo pusės noriu pasakyti, kad modeliavimas prispaudžia pasidomėti istorija.

Tarkime, aš nesu Antrojo pasaulinio karo žinovas, tačiau modeliuojant teko nemažai pasidomėti ir sužinoti daug naudingų dalykų. Taip pat modeliavimas padeda lavinti įgūdžius, mažinti stresą, suteikia galimybę kurti ir kolekcionuoti.

Asmeninio archyvo nuotr. /Modeliuok.lt Vilniaus stendinio modeliavimo klubo narių darbai
Asmeninio archyvo nuotr. /Modeliuok.lt Vilniaus stendinio modeliavimo klubo narių darbai

Vilniaus stendinio modeliavimo klube VšĮ „Modeliuok.lt“, į kurį labai kviečiame jungtis visus modeliuotojus ir norinčiuosius modeliuoti, turime šį hobį mylinčių pačių įvairiausių profesijų narių: aukšto laipsnio karininkų, gydytojų chirurgų, studentų, pavyzdžiui, aviacijos inžinerijos studentą, dizaino, statybų, inžinerijos sektorių atstovų ir kt. Tai tik dar kartą parodo, kokia ši veikla daugialypė ir įtraukianti įvairių gebėjimų ir amžiaus žmones.

Aš pats esu "Formulės-1" aistruolis, todėl labai daug dėmesio ir savo laiko skyriau konstruodamas "Formulės-1" automobilius ir sužinojau labai daug apie šių automobilių techninius, aerodinaminius sprendimus, kokios technologijos buvo taikomos, kaip jos vystėsi.

Kai tu modeliuoji, matai, kaip skiriasi konstrukcijos, tarkime, 1960-ųjų metų bolido ir 1990-ųjų. Tai išties man labai įdomu, tą siūlyčiau atrasti ir kitiems žmonėms – sužinoti, kuri sritis jums artimiausia.

Asmeninio archyvo nuotr. /Modeliuok.lt Vilniaus stendinio modeliavimo klubo narių darbai
Asmeninio archyvo nuotr. /Modeliuok.lt Vilniaus stendinio modeliavimo klubo narių darbai

– Kiek esate ilgiausiai užtrukęs prie modelio kūrimo? Ir ar turite svajonių, kokį modelį norėtumėte surinkti?

– Prie vieno modelio esu praleidęs visus metus. Renkant modelį svarbiausias tikslas yra padaryti jį taip, kad nuotraukoje jo nebūtų galima atskirti nuo realaus daikto, nes pačioje nuotraukoje nesijaučia mastelio.

Turiu Ayrtono Sennos visus vairuotus bolidus, kuriuos norėčiau surinkti – jų yra apie 10–12. Jie stovi lentynoje ir lauka savo eilės, vadinasi, dar laukia 10–12 metų darbo (šypsosi).

Asmeninio archyvo nuotr. /Modeliuok.lt Vilniaus stendinio modeliavimo klubo narių darbai
Asmeninio archyvo nuotr. /Modeliuok.lt Vilniaus stendinio modeliavimo klubo narių darbai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką