Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 30d. 12:26

Pakeitėte mitybą, sportuojate, tačiau rezultato nematyti? Sužinokite pagrindines klaidas

Sporto treniruotė
123RF.com nuotr. / Sporto treniruotė

Pakilote nuo biuro stalo, pradėjote reguliariai sportuoti, kasdieniame meniu traškučius ir saldžius gėrimus išmainėte į vištieną ir avokadus, tačiau norimas tikslas ištirpdyti ar priauginti kilogramus kaip nepasiektas, taip nepasiektas. Maža to, po kiekvienos treniruotės sporto klube vos pavelkate kojas ir jaučiatės toks išsunktas, kad galvoje kirba tik viena mintis – ką darote negerai?

Specialistai vieningi – atsakymas dažniausiai slypi detalėse, kurias puikiai išmano patyrę sportininkai, bet dažnam pradedančiajam jos tampa siurprizu.

„Pradedantys sportuoti dažnai bijo pasirodyti neišmanantys ir paklausti patarimų. O siekiant aiškių tikslų, svarbu taikyti tikslias bei teisingas priemones jiems pasiekti.

Remdamasis patirtimi galiu pasakyti, kad pagalbos reikia maždaug aštuoniems iš dešimties naujai atėjusių sportuoti. Ir kad kūnas nepatirtų žalos, ir kad tie rezultatai būtų pasiekti, ir kad savijauta būtų optimali“, – pranešime žiniasklaidai sako sporto klubo RE.FORMATAS sporto veiklų vadovas Andžejus Gunevičius.

Dažniausios klaidos

Jo teigimu, kiekvienas žmogus yra unikalus – su savo stiprybėmis, silpnybėmis ir galimybėmis. Tačiau tikrai ne kiekvienas turi pakankamai žinių, leidžiančių tiksliai nustatyti kelią, kuris vestų norimo rezultato link.

„Dažna klaida – pervertinti savo galimybes supainiojant žanrus. Tarkime, jeigu aš bėgioju dešimt kilometrų kasdien ir gerai jaučiuosi, tai nereiškia, kad tokia savijauta išliks ir treniruoklių salėje – tai nelygintini dalykai“, – dėsto A.Gunevičius.

Asmeninio archyvo nuotr./Treneris Andžejus Gunevičius.
Asmeninio archyvo nuotr./Treneris Andžejus Gunevičius.

Sporto medikas Mantvydas Šilkūnas pastebi, kad dažniausiai siūlomos korekcijos pradedantiesiems sportuoti tiksliai atspindi, su kokiomis problemomis susiduria šiuolaikinė karta – sėdimą darbą dirbantys biurų darbuotojai.

„Dažniausiai tenka koreguoti neaktyvius sėdmens viduriniuosius raumenis, šoninių pilvo raumenų silpnumą, mentę stabilizuojančių raumenų problemas. Sėdimas darbas, ypač prie kompiuterio, lemia pertemptus kaklą tiesiančius raumenis, viršutinius pečių raumenis. Silpnėja nugaros raumenys, formuojasi priekinė galvos padėtis, trumpėja krūtinės raumenys, trumpėja ir šlaunų raumenys“, – vardija M.Šilkūnas.

Mityba lemia net 70 proc. rezultatų sėkmės

Daugiausiai „siuprizų“ pradedantiems sportuoti sukelia klausimai apie mitybą. Būtent ši sritis apipinta didžiausiu neteisingų stereotipų ar teiginių kamuoliu.

„Dažniausias atsakymas į klausimą, kodėl nepavyksta pasiekti norimo tikslo, - netinkamai sureguliuota mityba. Iš tiesų, sportas dažniausiai yra tik pagalbinis įrankis.

Jeigu mitybos planą suderinsime svorio mažinimui, tai sportas bus kaip įrankis, padėsiantis pasiekti tą tikslą. Bet sportas sudaro 20–25 proc. efektyvumo, o visa kita yra mityba ir poilsis. Mitybai yra priskiriama net 70 proc. rezultatų sėkmės.

Todėl, jeigu mityba nėra orientuota į tikslo siekimą, jo pasiekti ir nepavyksta, nepaisant šimtais litrų išlieto prakaito treniruoklių salėje“, – pasakoja mitybos specialistė Eglė Saulevičienė.

Vida Press nuotr./Indiškai ruošta vištiena su ryžiais
Vida Press nuotr./Indiškai ruošta vištiena su ryžiais

Jos teigimu, sudėtingiausia žmonėms būna keisti mitybos įpročius.

„Tai tikrai nėra paprasta – tenka net eiti prieš savo valią. Tačiau ilgainiui net ir dirbantys biuruose ar nuolat skubantys žmonės prisiderina ir nebemato tame problemos“, – pažymi mitybos specialistė ir pabrėžia, kad rezultatui pasiekti reikalingas kompleksiškumas.

„Dažniausi trukdžiai: žmogus valgo, kur papuola ir kada papuola. Arba, pavyzdžiui, įtraukia į racioną avokadą, nes žino, kad jis naudingas sveikatai, ir galvoja, kad jau pakeitė mitybą. Tačiau dar didesnė klaida yra badavimas metant svorį. Iš tiesų badaudamas žmogus tik stabdo medžiagų apykaitą ir priverčia organizmą dar labiau saugoti paskutinius energijos resursus ir riebalus“, – klaidas atskleidžia E.Saulevičienė.

Klaida yra badavimas metant svorį. Iš tiesų badaudamas žmogus tik stabdo medžiagų apykaitą ir priverčia organizmą dar labiau saugoti energijos resursus.

„Svarbiausia, kad visas procesas būtų sąžiningas: tiksliai nustatyti veiksmai realistiškiems tikslams pasiekti ir nuoširdus jų laikymasis. Ne mažiau svarbus ir grįžtamasis ryšys, stebint progresą ir konsultuojantis jo eigoje.

Pradedantiems sportuoti reikalinga tiek kūno, tiek ir minčių reforma, kuri gali būti efektyviai pasiekiama pasitelkus kompleksiškas priemones“, – teigia A.Gunevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką