Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 06 24

Savaitgalio festivaliai: su žaibais, sūpynėse ar be alkoholio?

Pirmieji birželio savaitgaliai jau padovanojo bent keturis nedidelius festivalius, tačiau sunkioji artilerija prasidės nuo šio savaitgalio. Į Joninių laužus įšokti ir nesudegti bandys net trys festivaliai: elektroninės muzikos gerbėjų dievinamos „Sūpynės“, sunkiosios muzikos atstovai „Kilkim žaibu“ ir blaivybę propaguojantis „Varom“. Visi trys absoliučiai skirtingi ir savaip įdomūs. Nors persiplėšk.
Festivalis
Festivalis / Vida Press nuotr.

Elektroninės muzikos festivalis „Sūpynės“

Data: birželio 25-28 d.
Vieta: Pakretuonė, Švenčionių raj.
Kaina: nuo 50 eurų (straipsnio rašymo metu - 70 eurų). Vaikai iki 10 m. – nemokamai. Parkingas nuo 10 iki 40 eurų, persikėlimas laivu per ežerą nuo 5 iki 10 eurų.

Muzika: beveik šimtas skirtingų elektroninės muzikos atspalvių.
Žvaigždės: Ben Klock, „Function Live“, Ryann Elliott, „Vessel Live“, „Svengalisghost Live“, „Skeptical“ – tai tik keli vardai iš gigantiško atlikėjų sąrašo.

Veiklos festivalyje: įvairūs meno projektai, aukštos kokybės paskaitos ir diskusijos apie garso ir vizualiąją kultūrą. „Sūpynės“ šiemet planuoja kaip reikiant pasistengti, kad festivalio lankytojai nenuobodžiautų nė akimirkos.
Veiklos greta festivalio: jei kažkam pritrūks veiklų festivalyje, Aukštaitijos nacionalinis parkas gali pasiūlyti Pakretuonės vandens malūną, greta esančius aukštaitiškus miestelius, daug ežerų ir miškų.
Šventė šeimai: šiemet organizatoriai tai netgi skatina, kitoje ežero pusėje įkurdami „Family Camping“. 

Karolio Kairaičio nuotr./Festivalio „Sūpynės 2012“ akimirka
Karolio Kairaičio nuotr./Festivalio „Sūpynės 2012“ akimirka

Istorija: dešimtmetį švenčiančios „Sūpynės“ yra Lietuvos elektroninės muzikos kultūros monolitas, įtakingų tarptautinių ekspertų iš „Resident Advisor“ įvertintas, kaip vienas geriausių šios vasaros elektroninės muzikos renginių pasaulyje. Abejoju, ar bet kuris kitas lietuviškas renginys yra sulaukęs tokio pripažinimo. 
Internete: Supynesfestival.lt

10 metų festivaliui yra daug. Per tiek laiko išsigrynina jo muzikinis ir meninis stilius, atsiranda legenda, kuri pritraukia į festivalį vis daugiau naujų žmonių arba kaip tik, suformuoja tvirtą ir pastovų gerbėjų ratą. Vieni festivaliai per 10 metų išsprogsta į didelius tarptautinius renginius, tuo tarpu kiti atranda savo nedidelę nišą ir tampa tos srities grynuoliais, bręsdami kartu su savo lojalia auditorija.

Festivalio organizatorių nuotr./Muzikos festivalis „Sūpynės“
Festivalio organizatorių nuotr./Muzikos festivalis „Sūpynės“

Kas dar Lietuvoje gali ryžtis ant keturių scenų per keturias dienas užkelti beveik 100 skirtingo kalibro atlikėjų?

„Sūpynės“ pradėjo kaip nišinis elektroninės muzikos renginys mažam gerbėjų ratui. Dabar festivalis jau pasiekė tam tikrą riboženklį: švenčiantis jubiliejų, garbinamas tarptautiniu mastu, vienas brangiausių Lietuvoje, tačiau už tą kainą siūlantis išskirtinę vertę savo gerbėjams. Kas dar Lietuvoje gali ryžtis ant keturių scenų per keturias dienas užkelti beveik 100 skirtingo kalibro atlikėjų?

TAIP PAT SKAITYKITE: Lietuvos mados tinklaraštininkių karšti deriniai festivaliams

Atrodo, galima tik lėtais mostais paploti festivalio organizatoriams už tokį pasiekimą ir nulenkti galvą prieš šių metų ambicijas. Tačiau... Šiemet festivalis susidūrė su tuo, apie ką dalyviai šnabždėjosi jau prieš porą metų. Tai yra augimo problema. Festivalio dalyvių skaičius šiemet gali būti rekordinis, todėl keli augimo valdymo klausimai nulems jo sėkmę ir ateities planus.

Visų pirma – festivalio logistika. Šiemet bus pirmas kartas, kai dėl augančio dalyvių skaičiaus ir nacionalinio parko apribojimų „Sūpynės“ veiks abiejuose Žiemenio ežero krantuose. Tai reiškia labai sudėtingą logistiką, nes kitoje ežero pusėje įsikūrę dalyviai turės keltis specialiais laiveliais (ir mokėti už juos papildomai), naktį ši paslauga bus teikiama tik išskirtiniais atvejais, o Žeimenys yra velniškai ilgas ežeras – apeiti sudėtinga. 

Neringos Rekašiūtės nuotr./Festivalis „Sūpynės“
Neringos Rekašiūtės nuotr./Festivalis „Sūpynės“

Labai nesinori prikarksėti, bet Lietuvos festivalininkai jau turi karčios patirties, kai sudėtinga logistika sugadina visą renginio džiaugsmą. Taip pat labai norisi palinkėti organizatoriams sklandžiai ir geranoriškai spręsti kito ežero kranto ir kitus komplikuotus klausimus. Kol kas jų bendravimas su publika yra truputį arogantiškas, o patirtis rodo, kad kuo didesnė arogancija prieš renginį, tuo aštresni skundai po jo. 

Tai vienas iš trijų brangiausių festivalių Lietuvoje. Jeigu dalyviai nesuskubo pasirūpinti bilietais iš anksto, kai jie kainavo 50 eurų, dabar teks paploti 70 eurų.

Kitas klausimas – festivalio kaina. Tai vienas iš trijų brangiausių festivalių Lietuvoje. Jeigu dalyviai nesuskubo pasirūpinti bilietais iš anksto, kai jie kainavo 50 eurų (o lietuviai dažnai atideda tokius sprendimus paskutinei akimirkai ir permoka), dabar teks paploti 70 eurų. Pridėkime parkingo ir laivelio mokesčius, jei apsistojome kitame krante – kaina jau atsiremia į 100 eurų. O dar maistas, gėrimai, kelionė...

Karolio Kairaičio nuotr./Festivalio „Sūpynės 2012“ akimirka
Karolio Kairaičio nuotr./Festivalio „Sūpynės 2012“ akimirka

Nepaisant šių nuogąstavimų, „Sūpynės“ išlieka išskirtinis renginys Lietuvos elektroninės muzikos pasaulyje. Jei nesi jame buvęs, tikrai esi apie jį bent kažką girdėjęs. Nuostabioje Aukštaitijos nacionalinio parko erdvėje elektroniniai garsai iš visų keturių scenų skamba unikaliai. Atlikėjų gausa praturtina net didžiausio melomano grojaraštį, o festivalio auditoriją galima apibūdinti keturiais žodžiais: „jauni, gražūs, atsipalaidavę žmonės“. 

Verdiktas: jeigu dar nesuplanavote Joninių ir norite aplankyti bent vieną tikrą festivalį šiais metais, „Sūpynės“ yra tikrai geras variantas. Nepigus, bet atsilyginantis už išleistus pinigus geromis emocijomis, naujomis pažintimis ir muzikiniais atradimais. 

„Kilkim žaibu“ sunkiosios muzikos ir senųjų metų festivalis

Data: birželio 26-27 d.
Vieta: Žagarė
Kaina: nuo 30 eurų (straipsnio rašymo metu - 32 eurai). Vaikams iki 12 m. – nemokamai.

Muzika: black, death, folk, pagoniškas, industrinis ir visoks kitoks metalas bei jam artimi stiliai.
Žvaigždės: „Triptykon“, „Enthroned“, „King of Asgard“, „Bölzer“ ir kiti sunkiasvoriai.

Organizatorių nuotr. /Grupė „Triptykon“
Festivalio organizatorių nuotr. /Grupė „Triptykon“

Veiklos festivalyje: viduramžių kovų ir atkurto vikingų laivo demonstravimas, vainikų plukdymas, alaus rungtis, senovinių amatų paroda, gyvosios istorijos klubų rungtys
Veiklos greta festivalio: Žagarės ozo ir Žvelgaičio piliakalnio takeliai,  galimybė pajodinėti žirgais Žagarės žirgynuose, pažintinė seniausio Lietuvos apeiginio akmens tyrelio pelkėje apžvalga – tik keletas veiklų iš gausaus asortimento.
Šventė šeimai: organizatoriai akcentuoja, kad tai yra festivalis šeimai, tad jei nesate alergiški metalui – pirmyn.

Organizatorių archyvo nuotr. /Festivalis „Kilkim žaibu“
Organizatorių archyvo nuotr. /Festivalis „Kilkim žaibu“
Organizatorių archyvo nuotr. /Festivalis „Kilkim žaibu“

„Kilkim žaibu“ išsiskiria savo stipria kultūra, išgryninta muzikine kryptimi ir įvairia, labai draugiška auditorija.

Istorija: Žaibas šiemet kyla jau 16-ą kartą. Per tiek laiko festivalis išgyveno daug pokyčių ir toliau kinta, bandydamas derinti alternatyvią sunkiąją muziką su senosiomis tradicijomis. „Kilkim žaibu“ išsiskiria savo stipria kultūra, išgryninta muzikine kryptimi ir įvairia, labai draugiška auditorija. 
Internete: Kilkimzaibu.com

Jeigu iki šiol galvojote, kad sunkiausias muzikos festivalis Lietuvoje yra „Roko naktys“, tai „Kilkim žaibu“ jums bus malonus netikėtumas. Atsirėmę į baltų šaknis ir nuolat pasistiprinantys sunkiosios muzikos atlikėjais iš Lietuvos, Latvijos, Skandinavijos ir tolimesnių kraštų, šio festivalio organizatoriai jau išsinėrė iš paauglystės odos ir atrado savo veidą.

Organizatorių archyvo nuotr. /Festivalis „Kilkim žaibu“
Organizatorių archyvo nuotr. /Festivalis „Kilkim žaibu“

Nors keičiasi festivalio vieta, o atlikėjų gretas kartais papildo kitokių muzikos stilių vardai, kylantis žaibas bene tvirčiausiai asocijuojasi su tikru metalo festivaliu.

Kiti panašaus kalibro festivaliai Lietuvoje yra arba labai nedideli („Ž6ežmar6a6“, „Daubos griaucmas“) arba ieško naujų muzikinių skambesių („Devilstone“). Tuo tarpu „Kilkim žaibu“ tūkstančius gerbėjų paperka pastovumu. Nors keičiasi festivalio vieta, o atlikėjų gretas kartais papildo kitokių muzikos stilių vardai (pavyzdžiui, islandai „Sólstafir“, koncertavę pernai), kylantis žaibas bene tvirčiausiai asocijuojasi su tikru metalo festivaliu.

Organizatorių nuotr. /Festivalio „Kilkim žaibu“ publika
Organizatorių nuotr. /Festivalio „Kilkim žaibu“ publika

Atskiro pliuso organizatoriai nusipelno  už išsamią ir detalią komunikaciją. Apsilankai jų svetainėje ir nebeturi jokių klausimų – viskas aišku, kaip enciklopedijoje.

TAIP PAT SKAITYKITE: 7 priežastys, kodėl neverta atidėlioti kelionių

Metalistų bendruomenė labai draugiška, vienija įvairiausio amžiaus ir pomėgių žmones, todėl tokiuose festivaliuose būna saugu, smagu ir paprasta. 

Be to, tai yra festivalis, į kurį tikrai važiuočiau su šeima. Iš patirties žinau, kad metalistų bendruomenė yra labai draugiška, ji vienija įvairiausio amžiaus ir pomėgių žmones, todėl tokiuose festivaliuose būna saugu, smagu ir paprasta. 

Viena problemėlė – Žagarė daugeliui lietuvių asocijuojasi su vyšnių švente, kuri šiemet čia vyks liepos 9-12 dienomis. Gali būti, kad daugeliui teks rinktis tarp vieno iš dviejų renginių ir šitas pasirinkimas gali apkarpyti „Kilkim žaibu“ dalyvių skaičių. Kita vertus, Žagarė šiemet yra Lietuvos kultūros sostinė, todėl nusipelno daugiau nei vieno apsilankymo.

Organizatorių archyvo nuotr. /Festivalis „Kilkim žaibu“
Organizatorių archyvo nuotr. /Festivalis „Kilkim žaibu“

Verdiktas: važiuokite, jeigu nenorite Joninių vėl švęsti kamščiuose prie jūros, jus domina senoji kultūra, o ausys nori išgirsti kai ką sunkaus, bet gryno.

„Varom“ blaivus festivalis

Data: birželio 26-28 d.
Vieta: poilsio namai „Saulėtas kampelis“ prie Pailgio ežero
Kaina: nuo 20 eurų (straipsnio rašymo metu - 22 eurai). Vaikams iki 12 m. – nemokamai.

Muzika: bardai, populiarioji muzika.
Žvaigždės: „Glasshous“, „Uprising Tree“, Andrius Kaniava, Darius Žvirblis (ex Atika)

Martyno Siruso nuotr./Andrius Kaniava
Martyno Siruso nuotr./Andrius Kaniava


Veiklos festivalyje: gigantiškos šaškės, tapyba ant vandens, irklentės, jogos, kūno tobulinimo, savęs pažinimo paskaitos, didžiausio nealkoholinio kokteilio gamyba, sporto rungtys – visas debesis veiklų rodo, kad tai ne muzikos, bet labiau blaivaus šeimos laisvalaikio šventė.
Veiklos greta festivalio: galima pasiūlyti nebent nerūpestingą drybsojimą prie Pailgio, be to, Vilnius vos už 40 kilometrų.
Šventė šeimai: jeigu galvojate apie Joninių savaitgalį su šeima – „Varom“ irgi galvoja apie jus.

Organizatorių nuotr. /Festivalio „Varom“ akimirka
Organizatorių nuotr. /Festivalio „Varom“ akimirka
Organizatorių nuotr. /Festivalis „Varom“

Istorija: blaivaus laisvalaikio iniciatyva, prasidėjusi, kaip renginių ciklas mieste, festivalį „Varom“ organizuoja jau trečius metus. 
Internete: Varomparty.lt

Linksmybės be alkoholio - tai nauja ir kiek neįprasta koncepcija. Džiugu, kad palengva ji įsivažiuoja ir atranda savo auditoriją, o festivalis „Varom“ yra vienas svarbiausių šios koncepcijos vėliavnešių Lietuvoje. 

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 principai, ko nepamiršti rengiantis į vasaros muzikos festivalį

Tai tikrai nėra vien muzikos festivalis. Atvirkščiai, muzika čia net nevaidina lemiamo vaidmens. Pagrindinis organizatorių rūpestis yra perduoti savo gerbėjams žinutę, kad linksmintis ir gerai leisti laiką galima be svaigalų. Vietoj jų geriau susikoncentruoti į kitas, daug įdomesnes ir naudingesnes veiklas. 

Organizatorių nuotr. /Festivalio „Varom“ akimirka
Organizatorių nuotr. /Festivalis „Varom“

Tik vienas dalykas nusipelno švelnios kritikos – tai niekaip su festivalio esme nesusijęs ir mažų mažiausiai keistas šių metų šūkis „Nebūk radiatorius – atitrūk nuo sienų!“. Suprantu, kai festivaliai ragina išlaisvinti vidinį žvėrį, pakelti užpakalį nuo kėdės, bet kaip naują auditoriją gali pritraukti jų išvadinimas radiatoriais? Todėl nebūkite nei radiatoriais, nei palangėmis ar plintusais. Būkite savimi. O jeigu norite tapti geresniu savimi, „Varom“ gali būti gera vieta startui.

Verdiktas: važiuokite, jeigu norite įsitikinti, jog linksmintis ir gerai leisti laiką su bendraminčiais galima ir be alkoholio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius