Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 31d. 17:05

Talentingi vaikai. Sportiniais kartingais važinėjantis 11-metis Linas: „Nebijau svajoti – noriu tapti pasaulio kartingo čempionu“

Linas Volungevičius
Asmeninio archyvo nuotr. / Linas Volungevičius

Linui Volungevičiui – dar tik 11-a, o jo kambarį jau puošia Lietuvos kartingo federacijos trofėjai. Kaip sako Lino mama Vaida, šiam sportui vien talento neužtenka, reikia turėti didelį norą, būti ryžtingam, visą save atiduoti ir įdėti labai daug darbo savo tikslui pasiekti. Visų šių savybių, tėvų ir trenerių teigimu, Linui netrūksta: „Nebijau svajoti drąsiai – noriu tapti greitu lenktynininku ir net pasaulio kartingo čempionu.“

Būdamas dvejų Linas jau skyrė automobilius

Kaip pasakojo Lino mama Vaida, vaikystėje mėgstamiausias sūnaus žaislas, kaip ir daugelio berniukų, buvo mašinytės: „Su jomis atsikeldavo ir užmigdavo. Kiekviena tuščia dėžė virsdavo automobiliu, o sulaukęs vienų Linas jau sėdėjo savo pirmajame įsivaizduojamame kartinge.“

Pasak Vaidos, Lino domėjimasis automobiliais vis augo: nepraeidavo pro žurnalų skyrių, o žaislų parduotuvėje galėdavo valandomis stovėti ties automobilių lentynomis ir vardyti pavadinimus. Taip namuose atsirado daugybė specializuotų automobilių žurnalų ir modeliukų, kurių šiandien Linas turi dagiau kaip 400.

Kartais praeiviai vyrai stebėdavosi, kaip toks mažas vaikas gali atpažinti kiekvieną automobilį.

„Didžiausia dvimečio pramoga būdavo einant gatve vardyti visų stovinčių automobilių markes ir modelius. Visada vadino juos tikraisiais pavadinimais: „Volkswagen Golf“, „Opel Zafira“ ir t. t. Kartais praeiviai vyrai sustodavo ir stebėdavosi, kaip toks mažas vaikas gali atpažinti kiekvieną automobilį“, – prisiminimais dalijosi Lino mama.

Asmeninio archyvo nuotr./Lino Volungevičiaus debiutas „Mini 60“ klasėje
Asmeninio archyvo nuotr./Lino Volungevičiaus debiutas „Mini 60“ klasėje

Prizinės vietos ir čempiono titulas

Tėvų teigimu, Lino svajonių kelionė ir pažintis su autosportu prasidėjo, kai jis, dar būdamas 2,5 metų, pirmą kartą per televizorių pamatė „Omnitel 1000 km“ lenktynių reklamą. „Stovėjo net į jį įsikibęs, – šypsodamasi sakė Vaida. – Nuo tada nepraleidome nė vienų autokroso, ralio, žiedinių, šonaslydžio lenktynių, automobilių parodų, televizijos laidų. Kur buvo sportiniai automobiliai – ten buvo ir Linas.“

Tėvai mėgino leisti sūnų į krepšinį ir futbolą, bet greit paaiškėjo, kad komandinis sportas jo nedomina. Taigi būdamas septynerių Linas jau gazavo pramoginiu kartingu „Karltando“ kartodromo mokykloje Kaune. „Labiau pasidomėję kartingų sportu supratome, kad mūsų šeimai šis sportas yra gana brangus, tad greitai suradome alternatyvą sportiniams kartingams“, – sakė Vaida.

Lino mama pasakojo, kad per trejus metus sūnus dalyvavo daugiau kaip 40 varžybų, 27 kartus laimėjo prizinę vietą, du kartus tapo „Kartlando lenktynių klubo“ taurės nugalėtoju, kur varžėsi su suaugusiaisiais ir buvo jauniausias dalyvis. O 2017–2018 m., 2018–2019 m. ir 2019–2020 m. „Kartlandas MINI CUP“ čempionatuose, varžydamasis su bendraamžiais, iškovojo 2 vietą.

2020-aisiais, laimėjęs šešis varžybų etapus, tapo absoliutus savo klasės čempionas.

„Lemtingi metai buvo 2018-ieji, kai Linas laimėjo Lenktynių klubo lenktynes ir „Baltic Karting Academy“ (BKA) įsteigtą pagrindinį prizą – treniruotę sportiniu kartingu. Tai buvo didžiausia jo pastarųjų dvejų metų svajonė ir per savo 9-ąjį gimtadienį jis su „Kartlandas Racing“ komanda jau gazavo Smalininkų trasoje“, – sūnaus laimėjimais džiaugėsi mama.

Siekti svajonės, kuriai reikėjo nemažų finansų, o šeima jų neturėjo, Linui padėjo ne tik tėvai, draugai, giminės, bet ir jis pats mėgino prisidėti – pardavinėjo savo turimus automobilių modeliukus. Šeima rankų nenuleido, rado partnerius, kurių dėka 2019 m. pavasarį Linas oficialiai prisijungė prie BKA ir pradėjo ruoštis penkis mėnesius trunkančiam sportinių kartingų varžybų maratonui.

Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius
Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius

„2019-aisiais Linas debiutavo su sportiniais kartingais ir per savo pirmą sezoną „Mini Briggs“ klasėje iškovojo vicečempiono titulą, 2020-aisiais, laimėjęs šešis varžybų etapus, tapo absoliutus savo klasės čempionas. Negalėjome netesėti duoto pažado, nes vaikas kryptingai visą sezoną siekė tikslo, todėl suteikėme galimybę startuoti „Mini 60“ klasėje Lietuvos kartingo čempionate. Debiutas buvo puikus, tik dėl technikos gedimo Linas liko trečias“, – pasakojo Vaida.

Pašnekovės teigimu, norint pasiekti tokius rezultatus vien talento neužtenka: „Pirmiausia reikia norėti, įdėti labai daug darbo, pravažiuoti daug ratų, kad įgautum kuo daugiau patirties ir, žinoma, būti psichologiškai stipriam. Prie Lino laimėjimų prisidėjo labai daug profesionalių trenerių ir sportininkų, kurie negailėjo patarimų, dirbo individualiai. Už tai kiekvienam jų esame labai dėkingi.“

Treneriai apie Liną: išsiskiria dėl talento ir asmenybės

Užsispyrusiu, ryžtingu, siekiančiu aukščiausio rezultato Liną vadina ne tik tėvai, bet ir jo treneriai.

Pirmasis Lino treneris – lenktynininkas, daugkartinis prizininkas ir čempionas, „Kartlando“ mokyklos ir BKA treneris Ignas Palaima – sakė, kad Linas nepraleisdavo nė vienos treniruotės, visada degė noru būti pirmas, dėl to atkakliai dirbo, o kiekvieną treniruotę užduodavo begales klausimų:

„Pradėjęs nuo mažų kartingų mokyklos pergalių Linas jau gali pasigirti ir LKF trofėjais. Tai tikrai džiugina. Linkiu visapusiško tobulėjimo tolesniame kelyje ir nepamiršti svarbiausio – tų žibančių akių, kurios ir atvedė į pergales. Sėkmės ir toliau!“

Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su treneriu Ignu Palaima
Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su treneriu Ignu Palaima

Vienas garsiausių Lietuvos lenktynininkų, daugkartinis automobilių ir kartingo čempionas, BKA komandos treneris Robertas Kupčikas Liną vadina talentingu jaunu lenktynininku, kuriam viskas – prieš akis:

„Reikia tik teisingą lenktynių gyvenimo kryptį pasirinkti. Jo pliusai, kad jis labai nori laimėti, siekia tikslo, įdeda daug darbo tam tikslui pasiekti. Lenktynių trasoje jis labai stabilus, gali važiuoti vienodus rato laikus ir stabiliai rodyti sezono rezultatus. To ir palinkėsiu jam ateities lenktynėse.“

Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su treneriu Robertu Kupčiku
Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su treneriu Robertu Kupčiku

Daugkartinis kartingo čempionas, „Dream 2 Drive“ komandos ir dabartinis Lino treneris Laurynas Razas vertina tai, kad Linas nebijo diskutuoti, viską išsiaiškinti:

„Daugelis vaikų susiduria su problema, kad ne iki galo supranta trenerį arba ne taip interpretuoja pasakytus žodžius. O diskutuodami su Linu, kartu labai aiškiai atrandame, kaip turiu pateikti informaciją, kad ji jam padėtų. Kai vaikas supranta ir viską noriai įgyvendina, tuomet ir rezultatas atitinkamas. Aišku, patirties trūkumas atsiskleidžia, kai reikia greitai adaptuotis prie naujos trasos ar kitokių technikos nustatymų, stresinėse situacijose ir pan. Bet tai tikriausiai tik laiko klausimas.“

Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su treneriu Laurynu Razu
Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su treneriu Laurynu Razu

Profesionalus lenktynininkas, daugkartinis čempionas, „Dream 2 Drive“ komandos vadovas ir dabartinis Lino treneris Tauras Tunyla Liną vadina išskirtiniu vairuotoju dėl savo talento ir asmenybės:

„Šios dvi sudedamosios dalys mūsų komandos sudėtyje yra tiksintis atominis ginklas. Pasiekimų mes nevertiname – pasiekimai yra namų darbų rezultatas, juos vertina aplinkiniai. Dirbdamas su Linu daugelyje situacijų matau save vaikystėje, todėl puikiai žinau, kaip jis jaučiasi ir kaip atrasti bendrą kalbą. Mūsų komandos tikslas – išugdyti ne gerą, o geriausią, todėl su kiekvienu vairuotoju dirbame absoliučiai individualiai.“

Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su treneriu Tauru Tunyla
Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su treneriu Tauru Tunyla

Apie kartingų sportą, treniruotes, greitį, mėgstamus sportininkus, kitas veiklas ir svajones pasikalbėjome ir su pačiu Linu.

– Linai, kuo tau patinka kartingų sportas?

– Jis man teikia džiaugsmą. Ekstremalus. Toks adrenalinas užvaldo. Tai reikia pajausti, labai sunku net apsakyti tą jausmą. Labai įdomus, nenuspėjamas, čia reikia labai greitai mąstyti ir reaguoti į visas situacijas, nes kova vyksta dėl kiekvieno trasos centimetro.

Labai patinka, kad priklauso nuo paties tavęs, ar kartingas tave valdys, ar tu jį. Bet čia tikrai tik vairo sukioti nepakanka. Tai ir komandinis darbas, juk dirbame kartu su treneriais ir mechanikais, tu privalai girdėti techniką, atpažinti gedimus, variklio veikimą, tą informaciją reikia mokėti pranešti komandai. Taip pat lenktynės – tai ne vien tik kartingai, tai būdas rasti tokių pat bendraminčių ir susitikti su draugais.

– Ar daug laiko tenka skirti treniruotėms? Kur jos vyksta?

Norėčiau treniruotis daugiau, tačiau nuomotis kartingą brangu, todėl į trasą prasidėjus sezonui galiu išvykti tik vieną kartą per savaitę. Varžybų savaitę treniruojuosi dvi dienas. Žinau, kad reikia daug ratų nuvažiuoti, kad tik tada labiau tobulėsiu, bet kol kas džiaugiuosi tuo, ką turiu.

Kadangi treniruotės vyksta įvairiuose Lietuvos kartodromuose, tam skiriama visa diena. Per vienas dienos treniruotes nuvažiuojama apie 100 km, o kai ruošiausi debiutinėms LKČ „Mini 60“ klasės varžyboms per vienas dienos treniruotes nuvažiuodavau po 161 ratą – apie 160 km. Pernai per sezoną nuvažiavau apie 3300 km (3200 ratus) ir tai tikrai nedaug, palyginti su kitais, kurie treniruojasi beveik kas dieną.

Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius
Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius

– Tu dar toks jaunas, o tavo rankose – jau nemaža dalis trofėjų. Kuris laimėjimų tau pats svarbiausias?

Visi laimėjimai svarbūs, ypač, kai jie būna sunkūs. 2019 m. gegužės 11 d. buvo mano debiutas sportinių kartingų čempionate ir pirmo etapo varžybos Vilniuje, Plytinės kartodrome. Tą kartą jas laimėjau ir, nors po to iki dabar ant podiumo lipau dar 11 kartų, to pirmojo jausmo ir momento niekada nepamiršiu.

Čia tikrai tik vairo sukioti nepakanka. Privalai girdėti techniką, atpažinti gedimus, variklio veikimą, tą informaciją reikia mokėti pranešti komandai.

Dar viena labai įsimintina akimirka, kai 2020 m. rugsėjo 26 d. paskutiniame etape debiutavau LKČ „Mini 60“ klasėje. Nors finale technika šiek tiek pavedė ir likau trečias, dabar žinau, kad su šios klasės lyderiais galiu kovoti dėl aukščiausių rezultatų.

Tavo mama sakė, kad važiuojant išvystomas 99 km/h greitis. Išties didelis. Ar mėgsti greitį? Neatrodo baisu?

Geriau pasakyčiau – ne baisu, bet smagu. Jei ne greičio ribotuvas, spausčiau dar greičiau. Tačiau turi jausti kontrolę, juk neturėdamas tiek įgūdžių gali išslysti iš trasos – tai pavojinga.

– Ką apie tai, jog važinėji sportiniais kartingais, dalyvauji varžybose, sako tavo draugai, bendraklasiai, mokytojai?

Ilgai niekam to nesakiau. Pradinėse klasėse žinojo tik mokytoja ir vos vienas draugas. Šis sportas – toks retesnis, ne visiems žinomas, nenorėjau išsiskirti iš kitų vaikų. Nemaniau, kad turiu tuo girtis. Juk svarbiausia ne tai, ką tu lankai.

Tačiau pernai baigiantis mokslo metams, kai per karantiną nuotoliniu būdu vyko klasės mokytojos, vaikų ir tėvų susirinkimas, per kamerą vienas klasiokas mano kambaryje pamatė daug medalių ir taurių – įprastai per pamokas užsidėdavau kokį nors foną su palmėmis (šypsosi), prie visų paklausė, ar čia aš tiek laimėjęs ir kur. Tada ir teko prisipažinti, kad esu lenktynininkas.

Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su savo 2018–2021 m. trofėjais
Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su savo 2018–2021 m. trofėjais

Dabar, kai esu penktokas, pagiria auklėtoja, dauguma mokytojų sužino irgi dėl to, kad vykstant pamokai nuotoliniu būdu per kamerą pamato apdovanojimus, paklausia, ką lankau. Žinoma, nustemba. O draugai palaiko, prieš varžybas visada sėkmės palinki, paklausia, kaip sekėsi.

– Ar treniruotės netrukdo mokslams?

– Ne, visai netrukdo. Sezono treniruotės prasideda tik pavasarį ir tęsiasi iki pat spalio, tai dažniausiai vyksta savaitgaliais, nes dažniau nėra galimybių išvažiuoti į trasą. O jei važiuoju savaitės viduryje – tai tik po pamokų.

– O mokslai, mokykla, ar patinka? Kaip sekasi?

Tikrai pasiilgau mokyklos ir draugų. Niekada nesakiau, kad nepatinka. Išskirtinės pamokos neturiu. Gal labiau patinka matematika ir anglų kalba, įdomu ekonomikos pagrindai ir informacinės technologijos, istorija. O sekasi visai gerai – šiek tiek trūksta iki vidurkio, kad būtų 10, bet šių metų tikslas – baigti penktą klasę dešimtukais.

– Šaunuolis! Kuo dar domiesi, užsiimi, be kartingų?

– Kadangi kartingų sportas labiau sezoninis ir ne visada galiu išvažiuoti į trasą, tris kartus per savaitę sportuoju individualiai su fizinio rengimo treneriu, kuris mane ruošia būti fiziškai stipriam ir ištvermingam. Kai nebuvo karantino, dar lankiau ir sportinę gimnastiką.

Domiuosi įvairiais rubikais kubikais ir jų dėliojimo būdais. Dabar bandau įvaldyti „Yo-Yo“ ir atlikti visokius triukus, nes taip labai lavinama reakcija ir koordinacija, reikia susikaupti, norint pasiekti tikslą.

Pirmiausia noriu turėti savo nuosavą kartingą ir galimybę dar daugiau treniruotis ir lenktyniauti.

Dar mokausi daryti mini animuotus vaizdo filmukus iš lego detalių ir, žinoma, domina viskas, kas susiję su sportiniais automobiliais, kartingais ir jų lenktynėmis. Esu jau ne kartą „YouTube“ pražiūrėjęs visus „Mini 60“ klasės vaizdo įrašus iš Europos ir pasaulio čempionatų. Kai žiūriu juos, jaučiu, kaip širdis plaka daug greičiau. Atrodo, lyg pats važiuočiau.

Pernai pirmą kartą išbandžiau sportinį BMW ralio automobilį, šiemet juo teko važiuoti auto moto parke. Turėjau tikslą per žiemą išmokti važiuoti automobiliu, turinčiu ne automatinę, o mechaninę pavarų dėžę, bet dėl karantino dabar to daryti negalima.

Asmeninio archyvo nuotr./10-metis Linas Volungevičius prie sportinio automobilio vairo
Asmeninio archyvo nuotr./10-metis Linas Volungevičius prie sportinio automobilio vairo

Ar turi kokį idealą, sportininką, kuriuo labai žaviesi ir kodėl?

– Visų pirma, man lyderiai yra visi mano treneriai – kai žinai, kiek jie turi patirties, ir matai jų rezultatus, norisi gaudyti kiekvieną patarimą, klausti, domėtis, dar labiau susikaupti ir parodyti, ką iš jų išmokau geriausiai. Juk kai turi autoritetą, norisi būti panašiam į jį.

Sportininkas, kuriuo žavėjausi nuo mažų dienų, yra Ramūnas Čapkauskas. Žinau visą jo kaip sportininko istoriją, nepraleisdavau beveik nė vienų lenktynių, kuriose jis dalyvaudavo, o kiek nuotraukų turiu su juo! Labai džiaugiausi, kai šiemet su Ramūnu ir jo sūnumi Titu susitikome kartingų akademijoje. Šie lenktynininkai man taip pat padėjo ir negailėjo patarimų. Už tai esu dėkingas.

Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su lenktynininku Ramūnu Čapkausku
Asmeninio archyvo nuotr./Linas Volungevičius su lenktynininku Ramūnu Čapkausku

Patinka ir užsienio lenktynininkas Fernando Alonso, kad dalyvauja „Formulės 1“, „Le Mano“, „Dakaro“, pasaulio ištvermės lenktynėse ir kt. Jo gabumai prisitaikyti prie visų trasų ir būti lyderiu mane labai žavi.

Dar man labai patinka kartingų lenktynininkas Kajus Šikšnelis. Už trasos jis atrodo labai ramus, o trasoje rodo stulbinamus rezultatus ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Beje, esu dėkingas ir Kajui – ir dabar pasinaudoju jo duotais patarimais, kuriuos parašė asmeniškai žinute.

– Kokią turi svajonę? Ar norėtum su motosportu sieti savo ateitį?

– Pirmiausia noriu turėti savo nuosavą kartingą ir galimybę ne tik šiemet, bet ir kitais, ir dar kitais metais daug daugiau treniruotis ir lenktyniauti. Kai turėsiu tokias galimybes, mano svajonė tobulėti, būti vis greitesniam ir stabilesniam artės prie tikslo. Nebijau svajoti drąsiai – noriu tapti greitu lenktynininku ir net pasaulio kartingo čempionu.

Labai noriu lenktyniauti ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio lenktynėse, semtis daug patirties, o tada sudalyvauti 1006 km, „Le Mano“ ir „Dakaro“ lenktynėse. Labai norėčiau kada nors būti komandos vadovu ir treneriu, savo patirtį perduoti jauniems lenktynininkams, tokiems, koks dabar esu aš.

Tikiu, kad visos svajonės pildosi, tik reikia tinkamai panorėti.

– Tikrai taip. Tad linkiu ir toliau drąsiai svajoti ir saugiai važiuoti!

VIDEO: Lino Volungevičiaus 2020 m. kartingo sezonas: BKA taurė, „Mini Briggs“ čempionatas, Lietuvos kartingo čempionatas

„Talentingi vaikai“ – 15min projektas apie gabius, išskirtinių talentų turinčius vaikus.

Jei auginate talentus, praneškite apie juos 15min komandai, pildykite anketą, ir mes apie jų gebėjimus ir įkvepiančias istorijas pranešime visai Lietuvai. Anketą rasite čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

15min ieško vaikų, kurie pasižymi išskirtiniais gabumais. Jeigu jūsų vaikas piešia, skaičiuoja, moka kelias kalbas, rašo, kuria, užsiima išskirtine veikla, turi įdomių pomėgių, kurie stebina tiek jus, tiek aplinkinius, kviečiame pasidalinti jo talentais ir pasiekimais bei papasakoti savo NUOSTABAUS VAIKO istoriją. Taip pat galite siūlyti giminaičių, kaimynų vaiką, tačiau nurodykite kontaktą, kuriuo galėtume susisiekti su šeima. Rašykite mums užpildydami šią formą. Projekto idėją palaiko - „Anvol“
Ačiū, kad dalyvaujate!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

02:21
08:39
14:28

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką