Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 4d. 17:13

Tinklaraštininko mintys. Kodėl vieni žmonės atranda pašaukimą, o kiti – ne?

Roko muzika
123rf.com nuotr. / Roko muzika

Kaip čia taip yra, kad vieni žmonės, atrodo, jau nuo gimimo žino, ką nori gyvenime daryti, ir tai daro (pavyzdžiui, tapo paveikslus arba šoka baletą), o kiti skaito straipsnius, tokius kaip šis, pildo visokius klausimynus, eina pas „kaučerius“ ir niekaip nesugeba to savo pašaukimo sužinoti, o net jei ir sužino, jiems labai sunku įveikti tą visuomenės pasipriešinimą. Kaip čia yra? Kas tuos žmones skiria?

Čia pateiksiu 5 punktų sąrašą, kuris galbūt padės susivokti, kur yra skirtumas ir kokie tavo šansai tą pašaukimą atrasti. Su motyvacija čia nespirgėsim – bus daug realybės.

Priežastys, kodėl vieni atranda pašaukimą, o kiti ne

1. Pasirinkimo nebuvimas

Nebūtinai žmonės, dirbantys keistus dalykus, buvo sutverti tiems keistiems dalykams. Tiesiog gali būti, kad jie daugiau nieko kito nemoka.

Galbūt šokėja, kurią matai per televiziją, nieko daugiau ir nemoka, tik šokti. Galbūt tas nuostabus cirko artistas, gebantis žongliruoti liepsnojančiais kardais, daugiau nieko ir nemoka. Tai gali būti visai ne pašaukimas, tiesiog vienintelis kelias, kuriuo šie, įprastų visuomenėje priimtinų talentų stokojantys žmonės, galėjo nueiti.

Pagalvok, gal tavo viršininkas, kuriam taip pavydi užimamos padėties ir atlyginimo, daugiau nieko kito ir nemoka – tik vadovauti? Gal universitete viskas, ką jis sugebėdavo padaryti, tai organizuoti vakarėlius? Organizuoti vakarėlius irgi sunku, juk reikia ir vietą surasti, ir žmones sukviesti, ir programa pasirūpinti.

Kartais žmonės neturi pasirinkimo ne objektyviai, dėl talentų stokos, bet dėl to, kad patys taip nusprendžia. Pabandyk įsivaizduoti kokį nors įžymų verslininką – Nerijų Numavičių, Arvydą Avulį ar kurį kitą, – dirbantį banke prie langelio. Gal tau ir pavyko, gal ir juokinga, bet jiems nepavyktų. Jie tokius variantus yra eliminavę iš savo gyvenimo. Net jei verslas bankrutuotų, jie tikrai negrįžtų ieškoti kokio ramaus darbo biure, jie kurtų verslą iš naujo.

Net jei svajonė yra šeima – kiek skausmingų išsiskyrimų gali tekti patirti, kol atrandi žmogų, su kuriuo jauti santykių harmoniją.

Tas pats yra su dauguma freelancerių, menininkų ir dizainerių. Jie negali net pagalvoti apie darbą biure fiksuotomis valandomis. Jiems nuo to tiesiog bloga, o mintis apie kažkokį viršininką, kurio reikia klausyti, sukelia alergiją.

O dabar pagalvok apie save. Jeigu turi kokį nors visuomenėje priimtiną įgūdį – popierių tvarkymas, skaičiukų dėliojimas, klientų aptarnavimas, galbūt ta galimybė rinktis kadaise sutrukdė tapti didžiu Lietuvos menininku?

O gal ir ne. Juk skaičiukai taip pat gali būti pašaukimas, juk yra žmonių, kurie svaigsta vien nuo minties apie darbą su žmonėmis ir dabar dirba su klientais. Gal ta veikla, kuria užsiimi dabar irgi yra mažytis pašaukimas, tik nelabai madingas?

2. Pašaukimo ryškumas

Būna, kad išgirstu tokių pasvaičiojimų: „Ak kaip būtų šaunu keliauti!“ arba „Aš truputį fotografuoju!“ Bet ne veltui sakoma: „Jeigu gali nerašyti knygos, tai nerašyk.“

Esmė ta, kad tie, kas užsiima tokiomis keistomis veiklomis kaip kelionės, meninė fotografija ar knygų rašymas, tiesiog negali to nedaryti. Muzikantai apie nieką daugiau ir nekalba, tik apie garsus, vibracijas, dažnius ir rezonansus. Keliautojai kiekvieną ilgąjį savaitgalį kur nors keliauja. Fotografai mato pasaulį tarsi vieną didelį paveikslą, kuri būtinai reikia įamžinti, kai tik pasitaiko geras apšvietimas.

Klaidinga yra mąstyti, kad žmogus pašaukimą turi arba ne. Tiesa ta, kad kokį nors polinkį į kokią nors veiklą turi visi, pašaukimą turi visi, tik skiriasi pašaukimo ryškumas. Vieniems tai yra tik kažkur toli plaukiojanti fantazija, kitiems tai - pagrindinis dalykas, apie kurį sukasi mintys. Dėl to kartais, net kai žmogus turi kelis pasirinkimus, jis sugeba atsispirti pasaulio pagundomis ir rinktis pašaukimą. Markas Zuckerbergas kadaise gavo pasiūlymą parduoti feisbuką, bet jo nepriėmė, nes suprato, kaip stipriai nori savo socialinį tinklą kurti pats.

Tik pagalvok, kokia šauni profesija dabar yra programuotojas! Kiek jie daug uždirba! Kiek jie daug galimybių turi! O kaip buvo prieš 10 metų? Programuotojais buvo tik užkietėję moksliukai – žmonės, kurie rinkosi šią profesiją netgi tada, kai ji visai nebuvo madinga, ir netgi susilaukdavo pašaipų – ko vertas vien žodis „kompiuterastas“. Anksčiau programuotojais būdavo tik ryškūs programuotojai, dabar tas ryškumas šiai profesijai nebesvarbus.

Shutterstock nuotr./Aistra fotografavimui
Shutterstock nuotr./Aistra fotografavimui

Taigi, galbūt tas tavo pašaukimas yra neryškus, vadinasi, neverta jaudintis, kad jis netampa gyvenimo centru, apie kurį viskas sukasi. Gal jo vieta yra rami sekmadienio popietė, kada gali paimti į rankas teptuką ar gitarą, ar fotoaparatą, ar ... kompiuterį programavimui.

3. Negalvojimas apie pinigus

Daugelis juk žinome savo pašaukimą, ar ne? Nors nujaučiame! Problema ta, kad neįsivaizduojame, kaip iš to pašaukimo pinigų užsidirbti. Juk dabar taip ir šaukia visuose seminaruose: „Atrask savo pašaukimą! Užsidirbk pinigų darydamas ką mėgsti!“

Negerai. Žmonės, kurie iš tikrųjų neria į savo pašaukimą, apie pinigų uždirbimą dažnai negalvoja. Kartais negalvoja dėl naivumo ir nerūpestingumo. Niekur nedirbantis muzikantas nori tik pagroti ir džiaugiasi gavęs kvietimą pasireikšti koncerte net už dyką. Mergina studijuoja visokius keistus menus ir pakėlusi galvą nuo rašomo eilėraščio pasakoja, kaip tai mėgsta ir kaip jai patinka, tačiau net nesusimąsto, kaip iš to galima užsidirbti.

Kartais negalvoja, nes turi kitą pajamų šaltinį. O taip! Daugelis muzikantų yra mėgėjai, skiriantys tam savo laisvalaikį – savaitgaliais užsidarantys savo sodyboje su aparatūra ir grojantys paukščiams bei medžiams! Užsidarantys kokiam garaže ir brazginantys gitaras plikoms sienoms! O dienomis neriantys į verslus, darbus, projektus… Jiems tie menai yra visai neryškus pašaukimas, tam ir skirtas, kad prasmingai užpildytų laisvą laiką ir prasmingai išleistų kitur uždirbtus pinigus. Tas pats galioja daugumai žygeivių, keliautojų - jie savo gyvenimo aistrai pinigus leidžia.

Žmonės, kurie iš tikrųjų neria į savo pašaukimą, apie pinigų uždirbimą dažnai negalvoja.

Dar yra verslininkai. „Argi verslininkai negalvoja apie pinigus?“ – paklaus skaitytojas. Nagi, galvoja, bet ne taip, kaip tu. Pinigų darymas verslininkui yra tas pats, kas paveikslų tapymas dailininkui. „Kiek paveikslų nutapei šiemet?“ bus tas pats, kas „Kiek pinigų uždirbai šiemet?“ arba „Kiek kilometrų nužygiavai šiemet?“. Pinigai reikalingi ne tam, kad maisto ir daiktų nusipirktum, jie reikalingi kaip matavimo vienetas pamatuoti, ar gerai sekasi.

Taigi, kviečiu mesti į šoną tas iš Amerikos atėjusias idėjas apie tai, kad iš pašaukimo būtinai reikia užsidirbti, net kai jis visai neryškus. Palik jį ten, kur jis turi būti. Jei tai gyvenimo centras – gali dėl jo dirbti, jei tai tik nedidelė atsipalaidavimo veikla – telieka jai sekmadienio popietės.

Neretai iš pašaukimo uždirbantys žmonės yra laimingieji, kuriems pasisekė turėti pašaukimą, turintį paklausą. Vadovavimas yra gerai apmokamas, bet labai sunkus darbas, kurio be pašaukimo nepadirbsi.

Man juokinga, kai valgyti gaminti mėgstančiam žmogui siūlo kurti restoranų verslą, samdyti kitus virėjus ir jiems vadovauti. Tokie pamokslautojai nesuvokia, kad vadovavimas irgi yra pašaukimo reikalaujanti veikla, jau geriau toks žmogus būtų eiliniu virėju – tikrai bus laimingesnis.

Jei muzikantas groja popsą – jis gali iš to užsidirbti, o ką, jeigu jo pašaukimas groti abstrakčią nestruktūrišką muziką? Jeigu žmogus galvotų apie pinigus, spjautų į pašaukimą ir grotų popsą.

123rf nuotr./Muzika
123rf nuotr./Muzika

4. Aukojimas

Ką gali atiduoti už savo svajonę? Ar gali atiduoti saugumą? Ar gali atiduoti sveikatą? Ar gali atiduoti gyvybę?

Čia prieiname prie tokių momentų, kai žmogus vardan idėjos, už kurią kovoja, pasiryžęs gyvybę atiduoti. Vardan revoliucijos, vardan idealo! Vardan tėvynės! Kartais chuliganai iki kraujo kovoja už savo futbolo komandą, už muziką, už ideologiją. Jiems tai taip svarbu, kad būna pasiryžę paaukoti bet ką.

Su pašaukimu yra taip pat, už jį reikia daug atiduoti. Jei nori keliauti po pasaulį – sunku bus su šeima ir darbais. Jei nori verslo – pamiršk saugumą ir ramų miegą naktimis. Nori šeimos – ir dėl jos gali tekti paaukoti vieną kitą laisvalaikio veiklą. Karjeros? – Atiduok sveikatą! Dvasingumas? – Reiks apriboti materialinius malonumus.

Taip ir aukoja tie žmonės šeimą dėl karjeros, karjerą dėl šeimos, sveikatą dėl saugumo, saugumą dėl pinigų, pinigus dėl sveikatos.

Daugelis ant pašaukimo slenksčio stovinčių žmonių, kai lieka tik vienas paskutinis žingsnis, pradeda abejoti būtent todėl, kad ima suprasti, ką reikės atiduoti. Tuo momentu ir paaiškėja, ar tas tariamas pašaukimas yra stiprus, ar visgi nori likti, kur buvai. Jei tai baimė, jei tai prisirišimas, juos galima įveikti. Bet kartais ateina suvokimas, kad būsima nauda neverta kainos.

5. Mes nematome dramų

Iš tiesų, mes nematome dramų, kurios atvedė žmogų į tą kelią, kuriuo jis dabar eina. Galbūt tai buvo savo beviltiškumo suvokimas, kai žinai, kad nieko daugiau gyvenime nesugebėsi, tik šokti. Galbūt tai buvo išmetimas iš darbo, kai suvoki, kad niekur dirbti nepriims, lieka tik verslas. Galbūt tai buvo ilgas ir lėtas lipimas karjeros laiptais, galbūt skausminga ir nusivylimų kupina kova už pripažinimą.

Man juokinga, kai valgyti gaminti mėgstančiam žmogui siūlo kurti restoranų verslą, samdyti kitus virėjus ir jiems vadovauti. Tokie pamokslautojai nesuvokia, kad vadovavimas irgi yra pašaukimo reikalaujanti veikla.

Net jei svajonė yra šeima – kiek skausmingų išsiskyrimų gali tekti patirti, kol atrandi žmogų, su kuriuo jauti santykių harmoniją.

Tiesa sena kaip pasaulis: tai, ką mes matome, yra tik ledkalnio viršūnė. Besišypsantis veidas žurnalo viršelyje kadaise verkė, entuziastingais prakaito purslais scenoje besitaškantis atlikėjas šlifavo kiekvieną savo veiksmą nuobodžiose repeticijose penkiolika naktų iš eilės. Renginys, į kurį užsukai smagiai praleisti vakarą, tai mėnuo bemiegių naktų ir galvos skausmo jo organizatoriams.

Pašaukimo atradimas gali būti viso gyvenimo ledkalnis. „Pabandžiau ir patiko“ – yra ta magiška frazė, nuolatos pasigirstanti iš savo gyvenimu besidžiaugiančių žmonių lūpų. Kiek jie turėjo visko praeiti ir kiek jie turėjo visko išbandyti, kad atrastų tai, kas patinka!

Ir vėl čia įžengia laimingas atsitiktinumas, leidžiantis kai kuriems tą savo patinkančią veiklą atrasti greičiau, kitiems gi tenka ieškoti ilgai.

Galbūt tu esi teisingame kelyje? Laikykis!

TAIP PAT SKAITYKITE: Lietuvių kalbą studijuojanti kinė Rūta – apie S.Nėries poeziją, mėgstamiausias Vilniaus vietas ir dievinamas kumštines pirštines

Atsipalaiduok

Vienu žodžiu, dirbk ką dirbi, veik laisvalaikiu tai, ką mėgsti. Jeigu paaiškės, kad tai, ką mėgsti, yra vertinga kitiems, gali pradėti dėl tos veiklos ką nors aukoti, aukoti vis daugiau ir daugiau, kol nebeliks kito pasirinkimo, tik paversti tai pragyvenimo šaltiniu.

Čia lėtas sprendimas, tiems, kurių pašaukimas neryškus.

Jei jis ryškus, atmesk visus kitus pasirinkimus ir aukok jau dabar.


Straipsnio autorius – Martynas, tinklaraščio valtininkas.lt bei knygos „Kaip apginti savo svajonę“ autorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Interviu Aktualu

N.Puteikis apie dalyvavimą ir prezidento, ir merų rinkimuose: „Politikas kaip sportininkas“

Aktualu

Šiaulių moksleiviai įsiutę – jų surengtą mitingą politikai verčia savo žaisliuku?

Aktualu

Sostinėje pasipylė avarijos: įspūdingas 8 automobilių „bučinys“ Geležinio Vilko gatvėje

Aktualu

Birutė Davidonytė: Subliuškę Vyriausybės ir premjero pažadai

N-18 Aktualu

Paauglį, Anglijoje išprievartavusį ir nužudžiusį 14-metę lietuvę, pripažinus kaltu, jos motina nepaliauja klausti, kodėl

Mokslas.IT

„Facebook“ trečiosioms šalims suteikė prieigą prie 6,8 mln. vartotojų nuotraukų

„Eurolygos dienos“ prognozė: nutrūks pralaimėjimų „Bayern“ serija (3/3)

Vardai

Vandalai nuplėšė Agnetos Kleizienės kalėdines dekoracijas: „Gaila, kad grinčai gyvena visose šalyse“

24sek

„Žalgirio“ varžovas po futbolo sparnu: apgaulingi milijonai ir auganti jėga Europoje

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Ruduo“ – literatūrinis koliažas „Brexit“, meno, laiko ir atminties temomis

Gyvenimas

Kaminkrėčių šeima – ne tik apie stebuklingą laimės sagą: „Teko iš kamino traukti net laužtuvą“

Vardai

Maltiečiams talkinęs M.Katleris prakalbo apie savo ateitį: „Galbūt 40-ies būsiu niekam nebeįdomus“

24sek

B.Daviesas – tarp pretendentų tapti Eurolygos sezono MVP

Maistas

Savaitgaliui – nelietuviškas duetas: vištiena su azijietiškais atspalviais ir prancūziškos kanelės

Pasaulis kišenėje

Namibiją aplankęs geografas: už dangoraižių miestuose gyvena kone pirmykštės gentys

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Vardai

Birutė Navickaitė po 10 metų pertraukos papuošė eglę: „Gimus dukrai, vėl noriu švęsti Kalėdas“

Aktualu

Mirė dar viena šaudynių Strasbūre auka

Aktualu

Šaltiniai: S.Skvernelio minima informacija apie grėsmes galimai susijusi ir su pačiais „valstiečiais“

Sportas

Juoda Rūtos Meilutytės diena: liko už mėgstamiausios rungties finalo borto

Naujienos

Interviu Aktualu

N.Puteikis apie dalyvavimą ir prezidento, ir merų rinkimuose: „Politikas kaip sportininkas“

Aktualu

Šiaulių moksleiviai įsiutę – jų surengtą mitingą politikai verčia savo žaisliuku?

Aktualu

Sostinėje pasipylė avarijos: įspūdingas 8 automobilių „bučinys“ Geležinio Vilko gatvėje

Aktualu

Birutė Davidonytė: Subliuškę Vyriausybės ir premjero pažadai

N-18 Aktualu

Paauglį, Anglijoje išprievartavusį ir nužudžiusį 14-metę lietuvę, pripažinus kaltu, jos motina nepaliauja klausti, kodėl

Mokslas.IT

„Facebook“ trečiosioms šalims suteikė prieigą prie 6,8 mln. vartotojų nuotraukų

„Eurolygos dienos“ prognozė: nutrūks pralaimėjimų „Bayern“ serija (3/3)

Vardai

Vandalai nuplėšė Agnetos Kleizienės kalėdines dekoracijas: „Gaila, kad grinčai gyvena visose šalyse“

24sek

„Žalgirio“ varžovas po futbolo sparnu: apgaulingi milijonai ir auganti jėga Europoje

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Ruduo“ – literatūrinis koliažas „Brexit“, meno, laiko ir atminties temomis

Gyvenimas

Kaminkrėčių šeima – ne tik apie stebuklingą laimės sagą: „Teko iš kamino traukti net laužtuvą“

Vardai

Maltiečiams talkinęs M.Katleris prakalbo apie savo ateitį: „Galbūt 40-ies būsiu niekam nebeįdomus“

24sek

B.Daviesas – tarp pretendentų tapti Eurolygos sezono MVP

Maistas

Savaitgaliui – nelietuviškas duetas: vištiena su azijietiškais atspalviais ir prancūziškos kanelės

Pasaulis kišenėje

Namibiją aplankęs geografas: už dangoraižių miestuose gyvena kone pirmykštės gentys

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Vardai

Birutė Navickaitė po 10 metų pertraukos papuošė eglę: „Gimus dukrai, vėl noriu švęsti Kalėdas“

Aktualu

Mirė dar viena šaudynių Strasbūre auka

Aktualu

Šaltiniai: S.Skvernelio minima informacija apie grėsmes galimai susijusi ir su pačiais „valstiečiais“

Sportas

Juoda Rūtos Meilutytės diena: liko už mėgstamiausios rungties finalo borto

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką