Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 12d. 08:30

20 metų dėvėtus drabužius medžiojanti Monika atskleidžia, ką pirkti verčiausia: „Daugiausia laimikių randu rytais“

Monika aprangoje derina naujus ir dėvėtus rūbus.
Asmeninio archyvo nuotr. / Monika aprangoje derina naujus ir dėvėtus rūbus.

Dėvėtų drabužių paieškas savo pomėgiu vadinanti keramikos papuošalų dizainerė ir kūrėja Monika Krėpšta sako, kad šitam pomėgiui vietos atsirado tada, kai ankstesnis hobis – keramika – tapo jos darbu. Daugiau nei 20 metų dėvėtų drabužių parduotuves pažįstanti Monika džiaugiasi, jog tokie drabužiai pagaliau lenda iš mados šešėlio ir kratosi nesimpatiškų epitetų.

Kokybė ir audinio natūralumas – prioritetas

Monika pasakoja, kad dėvėtų drabužių parduotuves jos mama atrado dar tuomet, kai Monika mokėsi mokykloje, o parduotuvės tik kūrėsi Lietuvoje. Todėl įvardyti, kada pati susidomėjo tokiomis parduotuvėmis, negali, kadangi procesas įvyko labai natūraliai.

„Dėvėtų drabužių parduotuvės mano mamai, o tuo pačiu man ir dviem seserims, tapo nepamainoma alternatyva vienodai Gariūnų madai ir nemažai kainuojantiems, bet nebūtinai kokybiškiems importiniams drabužiams iš pirmųjų komercinių parduotuvių. Mamai kokybė ir audinio natūralumas visada buvo prioritetas, taip pat viliojo tie prekių ženklai, kurių naujų sau tuomet negalėjo leisti. Šitą požiūrį perėmiau ir aš.

Todėl ir šiandien, pirkdama drabužius savarankiškai, atkreipiu dėmesį į medžiagos sudėtį, siūles, pasiuvimą, prekių ženklą. Gal todėl beveik niekada nerandu ką pirkti greitosios mados parduotuvėse, tačiau jų nevengiu. Apsiperku ir ten, jei randu kažką vertą dėmesio arba mane visiškai užvaldo silpnumo akimirka. Bet pastarųjų su metais vis mažėja“, – džiaugiasi M.Krėpšta.

Laisvalaikiu Monika stebi užsienio madistes „Youtube“, seka mados dizainerius ir naujienas, susijusias su mados industrija, yra kūrybiškas žmogus, todėl apranga jai yra viena saviraiškos priemonių.

„Dažniausiai pritrūksta drąsos nebekreipti dėmesio į tai, ką pagalvos kiti ar pasakys tėtis, taip pat suvaržo ir pats gyvenimas. Tiek darbas, tiek gyvenimo būdas gerokai koreguoja stilių. Vis pagalvoju, kad gyvendama Londone ir dirbama, pavyzdžiui, meno galerijoje, būčiau kur kas spalvingesnė bei stilingesnė.

Man dėvėtų drabužių parduotuvės yra kaip miškas, į kurį užsuku pamedžioti. Kartais vilioja net ne pats rezultatas, o procesas, todėl ten užeinu net ir tada, kai, rodos, jau nieko nebereikia. O jeigu atrasiu kažką wow?“, – sako M.Krėpšta.

Asmeninio archyvo nuotr. /Alpaka, mohera, merinas, kašmyras – laimikiai favoritai
Asmeninio archyvo nuotr. /Alpaka, mohera, merinas, kašmyras – laimikiai favoritai

Požiūris į dėvėtus drabužius Lietuvoje pasikeitęs

Apsipirkinėti mėgstantys žmonės dažnai sako, kad tam turi būti tinkama diena ir nuotaika. Monika žinomą teiginį patvirtina, pridurdama, kad pati tai daro, kai turi laiko bei yra geros nuotaikos.

„Dar pridėčiau, kad geram apsipirkimui būtina tądien mėgti savo atvaizdą veidrodyje, nes jei nutiko blogų plaukų diena, išaugo naujas spuogas ar naktį nepavyko išsimiegoti, greičiausiai ir matuojami drabužiai nebus tinkami.

Dirbu savarankiškai, todėl džiaugiuosi prabanga pamedžioti bet kuriuo dienos metu. Daugiausiai laimikių randu rytais, kai visi normalūs žmonės dirba“, – šypsosi M.Krėpšta.

Dėvėtų drabužių paieškose profesionale save vadinanti Monika pripažįsta, kad prekės patinka ne visose parduotuvėse, o pati turi kelias savo mėgstamas:

„Joms simpatiją dažniausiai lemia prekių įvairovė, šalys, iš kurių jos atkeliauja, ir tai, kaip dažnai pavyksta jose atrasti man patinkančių dalykų. Kai kuriose išskirtinai prekiaujama tik greitosios mados dėvėtais drabužiais, kitose – vien vintažas, kuris nebūtinai žavus, trečiose – neprotingos kainos. Tikrai ne visose randu dalykų.“

Asmeninio archyvo nuotr. /Paturbintas vintažinis megztinis. Kamuoliukai velti iš vilnos.
Asmeninio archyvo nuotr. /Paturbintas vintažinis megztinis. Kamuoliukai velti iš vilnos.

Anksčiau nešioti dėvėtus drabužius daugeliui buvo gėda, o sutikus pažįstamą žmogų dėvėtų drabužių parduotuvėje, buvo stengiamasi išlikti nepastebėtam, prisimena Monika. O kaip yra dabar?

„Požiūris į dėvėtus drabužius Lietuvoje tikrai gerokai pakitęs, dabar viskas daug laisviau. Galų gale, ir pačių parduotuvių principas pasikeitė. Anksčiau tai buvo pigi labdara, atkeliaujanti iš turtingų vakarų šalių, dabar tai tiesiog dar vienas verslo modelis.

Požiūris į dėvėtus drabužius Lietuvoje tikrai gerokai pakitęs, dabar viskas daug laisviau. Galų gale, ir pačių parduotuvių principas pasikeitė.

Dažnas pirkėjas šiandien juos perka ne dėl to, kad neišgali nusipirkti naujo, o dėl daug kitų priežasčių: nepalaiko greitosios mados verslo modelio, nesutinka su didžiuliais prekybininkų antkainiais, seka vintažines tendencijas ar tiesiog perka iš protingų pragmatinių paskatų“, – pasakoja M.Krėpšta.

Sunkiausia nusipirkti gerą paltą ir odinę striukę

Per kelis metus nemažai apsipirkinėjimo patirties sukaupusi Monika sako, kad išmoko nemažai pamokų, o renkantis drabužius, itin svarbu juos atidžiai apžiūrėti:

„Čia prekiaujama visokio plauko drabužiais. Nuo praėjusio sezono mados tendencijų su vis dar kabančia originalia kaina iki kandžių sukapoto senamadiško senelio megztinio. Apie drabužio kokybę geriausiai pasako prekių ženklas ir vidinė sudėties etiketė. Taip pat privalu atidžiai apžiūrėti, patikrinti, pasimatuoti.

Galbūt pavyks rasti „Acne“ firmos džinsus, bet jie turės dėmę, kurios niekaip nepavyks išvalyti ar kitaip užmaskuoti. Galbūt atrasite megztuką, kurio sudėtis bus 100 proc. kašmyro, bet jį bus pragraužusi kandis. Iš kitos pusės, galite atrasti eilinio „H&M“ prekės ženklo sijoną, kuris bus visai padoriai pasiūtas, 100 proc. medvilnės, jums tinkančio modelio, arba nusibumbulavusį alpakos megztinį, nesunkiai atnaujinamą nurinkus pūkus ranka ar aparatu.

Visada rekomenduoju atkreipti dėmesį į skandinaviškus prekių ženklus: „Filippa K“, „Inwear“, „Acne“, „COS“, angliškus: „Whistles“, „Reiss“, „Hobbs“, „All Saints“, amerikietiškus: „J. Crew“, „Everlane“.“

Asmeninio archyvo nuotr. /Nepirkti Whistles sijono už tokią kainą negalėjau
Asmeninio archyvo nuotr. /Nepirkti Whistles sijono už tokią kainą negalėjau

Anot Monikos, sunkiausia nusipirkti gerą paltą ir odinę striukę, nors abu yra tekę surasti. Moteris pabrėžia, kad svarbu suprasti, jog vaizdas, kurį matome ant pakabos, nėra baigtinis, o ieškoti jų pataria tada, kai parduotuvėje prekiaujama nauju asortimentu:

„Galbūt susivėlusį, ne itin švarų paltą užteks nunešti į valyklą, kad šis atsigautų ir vėl būtų patrauklus. Galbūt jį reikės nunešti pas siuvėją, kad patrumpintų, pataisytų pečių liniją. O gal ir pačiam pavyks prikelti naujam gyvenimui, tiesiog pakeičiant nesimpatiškas sagas ar prisiderinant diržą.

Su odinėmis striukėmis sudėtingiau. Paprastai minkšta oda nusitrina, ko pataisyti nelabai įmanoma, nebent laikinai. Manau, kad paltai ir odinės striukės yra vieni tų drabužių, į kuriuos verta investuoti perkant naujus, tačiau jie turi būti iš natūralių audinių, klasikinių modelių, kad jūsų garderobe gyvuotų ne vieną penkmetį.“

Kaip teigia Monika, vienareikšmio atsakymo, ką labiausiai verta pirkti dėvėtų drabužių parduotuvėse nėra – tai priklauso nuo individualių žmogaus prioritetų.

„Jaunai mergaitei ar vaikinui, norintiems žengti koja kojon su mada, labiausiai verta pirkti tai, kas jiems patinka. Pirmiausia rekomenduočiau džinsus, kurių greitoji mada prigamina ryškiai per daug, stipriai kenkdami gamtai. Džinsų mados ir modeliai kartojasi sezonas po sezono, todėl pirkdami iš dėvėtų drabužių parduotuvių ne tik dešimt kartų sutaupysite, bet ir prisidėsite prie tvarios mados palaikymo.

Antra, sportiniai bateliai: „Vans“, „Converse“, „Adidas“ ir kitų firmų batų modeliai, kurie madingi išlieka metų metus. Tereikia truputį pašveisti, galbūt pasikeisti batraiščius - ir pirmyn. Trečia, marškinėliai, kurių greitoji mada pagamina per daug ir didelė dalis atsiduria šiukšlyne.

Asmeninio archyvo nuotr. /Kelis metus ieškotas laimikis – Converse sportbačiai
Asmeninio archyvo nuotr. /Kelis metus ieškotas laimikis – Converse sportbačiai

Klasikinio stiliaus pirkėjams rekomenduočiau pasižvalgyti kašmyrinių megztukų, šilko palaidinių, plonos vilnelės kelnių. Tai drabužiai, kurie nauji kainuoja ne vieną šimtą ir išlieka stilingi dešimtimis metų“, – pasakoja M.Krėpšta ir pataria atkreipti dėmesį į šilkines skareles, kurios yra stilingas aksesuaras tiek į plaukus, tiek ant kaklo ar rankinės.

Nevengia nusipirktų drabužių pakoreguoti

Pasak Monikos, stilingai atrodyti rengiantis tik iš dėvėtų drabužių parduotuvių pirktais drabužiais įmanoma, tačiau rengtis madingai – sudėtingiau. Vis dėlto žmonėms, neturintiems stiliaus jausmo, išeičių yra daug:

„Pirma, galima nusižiūrėti. „Pinterest“, „Youtube“, „Instagram“ yra pilna stilingų moterų, kurios moko stiliaus, kuria atitinkamą, su tuo susijusį turinį. Galima užsivesti dienoraštį su pastebėjimais, kas patinka, kas traukia akį ir vėliau su tais užrašais keliauti į parduotuves ieškoti atitikmenų. Galima pagalbos paprašyti draugės, kuri turi akį, arba profesionalaus stilisto.

Pasak Monikos, stilingai atrodyti rengiantis tik iš dėvėtų drabužių parduotuvių pirktais drabužiais įmanoma, tačiau rengtis madingai – sudėtingiau.

Apskritai, reikia suprasti, kad neturėti stiliaus jauname amžiuje yra visiškai normalu. Pamenu, dizainerė Ramunė Piekautaitė yra sakiusi, jog savąjį stilių atrado tik po trisdešimties.“

M.Krėpšta pasakoja, kad ne vienas jos rastas laimikis parduotuvėje atrodė kitaip nei jį dėvi dabar. Moteris nevengia nunešti drabužių pas siuvėją, o kai kuriuos pakoreguoja ir pati.

Asmeninio archyvo nuotr. /Nesudėtingas projektas – pakeistos sagutės
Asmeninio archyvo nuotr. /Nesudėtingas projektas – pakeistos sagutės

„Dažniausiai koreguoju džinsų liemenį, siaurinu plačias kelnių klešnes, mažinu sijonų ar palaidinių dydį. Pati taip pat mėgstu ką nors pridėti ar atimti, pavyzdžiui, pakeisti nusitrynusias sagas naujomis, pakirpti per ilgus džinsus. Visgi savarankiškai taisau tik tai, ką moku.

Bijodama sugadinti drabužį, pagalbos visada prašau profesionalo. Bet rizikuoti niekas nedraudžia. Kartais kūrybinis procesas daug įdomesnis nei pats rezultatas, tačiau galiu pasakyti, kad galutinis rezultatas beveik niekada neatitinka galvoje susigalvoto. Ypač, jei tai darai pirmą kartą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką