Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 25d. 10:07

7 įvaizdžio detalės, kurios gali sugadinti sveikatą

Lenktynės
„Scanpix“ nuotr. / Lenktynės

Greičiausiai neneigsite, kad gyvename pasaulyje, kuriame labai stiprus mados, žvaigždžių, prekių gamintojų diktatas, o vienas iš jo rezultatų – daiktai ir paslaugos, nelabai naudingi ar net kenksmingi sveikatai. Kita vertus, mes pačios dažnai nė nesistengiame tam diktatui priešintis, nes trokštame atrodyti „taip, kaip reikia“.

Šis sąrašas – atmintinė, kuri galbūt pasufleruos jums teisingą sprendimą, kai kitą kartą patrauksite apsipirkti ar pasigražinti. Arba padės suvokti, kad daiktas, kurį jau turite ir intensyviai naudojate, gali būti prastos savijautos priežastis. Viena aišku – prieš atidarant piniginę visada neprošal pasidomėti, kokia patinkančio gaminio sudėtis, pasitelkti sveiką nuovoką, kuri padėtų įvertinti jo potencialų poveikį sveikatai, ir nepersistengti laiko atžvilgiu jį naudojant.

Kai po kulnais pakišame 10 centimetrų strypus ar platformas, viskas susijaukia: mūsų masė perkeliama ant pirštų ir pusiausvyros centras pasislenka. Tą pačią minutę pasikeičia pėdos kauliukams, sąnariams, kojų raumenims ir stuburui tenkantis krūvis

Batai. Pėda – sudėtingas arkos formos kaulų, sąnarių ir raumenų darinys, kurio darbas – užtikrinti žmogaus judėjimą ir išlaikyti jo kūno svorį. Kiekvienai iš šio darinio dalių, kad viskas vyktų sklandžiai, tenka tam tikra konkreti užduotis. Kai po kulnais pakišame 10 centimetrų strypus ar platformas, viskas susijaukia: mūsų masė perkeliama ant pirštų ir pusiausvyros centras pasislenka. Tą pačią minutę pasikeičia pėdos kauliukams, sąnariams, kojų raumenims ir stuburui tenkantis krūvis, bet jie iš paskutiniųjų stengiasi išlaikyti savo šeimininkės pusiausvyrą. Kaip žinia, tai pavyksta toli gražu ne visada – internete netrūksta griūvančių modelių ir aktorių vaizdų.

Gydytojai konstatuoja: aukštakulniai skatina stuburo iškrypimą, nugaros ir pėdų skausmus, pastarųjų kauliukų išlindimą, kalti dėl nuospaudų, pūslių, įaugusių nagų, sutrumpėjusių ir nusilpusių blauzdų raumenų, raiščių. Kai tokie kulniukai sujungiami su pėdų formos neatitinkančiomis labai siauromis batų nosimis, gaunamas tiesiog „tobulai nesveikas“ derinys. Tačiau nesakome: „Niekada neavėkite aukštakulnių!“ Sakome: „Žinokite apie jų poveikį pėdoms ir žiūrėkite į laikrodį, kai jie – ant jūsų kojų.“ Nepatartina avėti aukštakulnių daugiau kaip dvi valandas.

Shutterstock nuotr./Balerinos bateliai moterims
Shutterstock nuotr.
 

Gydytojai konstatuoja: aukštakulniai skatina stuburo iškrypimą, nugaros ir pėdų skausmus, pastarųjų kauliukų išlindimą, kalti dėl nuospaudų, pūslių, įaugusių nagų, sutrumpėjusių ir nusilpusių blauzdų raumenų, raiščių.

Kitas kraštutinumas – plokšti plonapadžiai batai: jei avimi nuolat ir ilgai, irgi neką geriau, nes jie taip pat apkrauna kūną neįprastais, varginančiais darbais. Dažnas rezultatas – stuburo, blauzdikaulių, pėdų raiščių skausmai, kelių artritas, pablogėjusi laikysena.    

Liemenėlės. Yra atlikta įvairių tyrimų, kaip jos veikia moterų sveikatą. Vieno iš jų, vykusio JAV, duomenimis, kasdien segint liemenėlę daugiau kaip 12 valandų, didėja rizika susirgti krūties vėžiu (tokią šio drabužėlio nešiojimo trukmę nurodė dauguma tyrimo dalyvių, susidūrusių su šia liga). Tyrėjų nuomone, liemenėlės, ypač turinčios metalinius lankelius, blokuoja limfos tekėjimą, dėl to toksinai blogai pasišalina iš kūno ir sukuria palankią terpę ląstelėms mutuoti į vėžines. Šias išvadas galima papildyti akupunktūros žinovų nuomone: pasak jų, labai neatsargu kasdien metalu stimuliuoti svarbius akupunktūrinius taškus, išsidėsčiusius po krūtine, nes per ilgesnį laiką dėl to sutrinka su tais taškais susijusių organų (kepenų, tulžies pūslės, skrandžio) veikla.

„Scanpix“/„Picture-Alliance“ nuotr./Mergina apatinio trikotažo parduotuvėje
„Scanpix“/„Picture-Alliance“ nuotr.

Kito, vykdyto Japonijoje, eksperimento organizatoriai paskelbė, kad pasikeitė jo dalyvių, kurios naktį miegojo su stipriai apspaudžiančiomis liemenėlėmis („push-up“), melanino kiekis. Manoma, kad šis hormonas padeda užmigti, reguliuoja mėnesinių ciklą ir imuninės sistemos veiklą, o jo trūkumas šiuos procesus stabdo ir didina vėžio riziką. Kiti dalykai, kuriais kai kas kaltina ankštas liemenėles: kvėpavimo, virškinimo, kraujotakos sutrikimai, odos pažeidimai, nugaros, pečių, kaklo skausmai.

Džinsai. Kūną labai aptempiančios kelnės gali sukelti dilgčiojantį, deginantį šlaunies skausmą arba audinių nutirpimą. Laikui bėgant skausmas, būna, ima lydėti kasdien. Priežastis – nuolat užspaustas šoninis šlaunies odos nervas, kuris registruoja tokius jutimus kaip lytėjimas ar skausmas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Komentaras: Drama dėl dydžių

Kasdien dirginamas tas nervas gali labai įsijautrinti ir imti „triukšmauti“ tiek su priežastimi, tiek be jos. Maža to, kūną stipriai aptempiantys džinsai kartais būna kalti dėl nugaros maudimo, diskomforto pilvo srityje, vidurių pūtimo, rėmens, raugėjimo, sutrikusios kraujotakos ir limfotakos, šlapimo takų uždegimo. 

„Scanpix“ nuotr./Džinsai
„Scanpix“ nuotr.

Dėvint kūną formuojančius apatinius gali būti užspaustas nervas, virškinimo problemos, jau nekalbant apie negerus pojūčius ten, kur baigiasi audinys ir į kūną įsispaudžia apatinių kraštai.

Kūną formuojantys apatiniai. Jų dėvėjimo pasekmė taip pat gali būti užspaustas nervas, virškinimo problemos, jau nekalbant apie negerus pojūčius ten, kur baigiasi audinys ir į kūną įsispaudžia apatinių kraštai. Kiti nemalonumai – lengvas galvos svaigimas, kuris atsiranda, kai į suveržtus plaučius nepatenka pakankamai deguonies, makšties, šlapimo takų uždegimai, nes kūną formuojantys apatiniai, siuvami iš stipriai aptempiančių sintetinių medžiagų, didina imlumą infekcijai.


Siaurikės. Kaip ir figūrą liekninantys apatiniai, „stringai“ sudaro palankias sąlygas daugintis makšties ir šlapimo takų sukėlėjams: jie sukuria šiltą drėgną terpę, dirgina ir nutrina odą, nutiesia bakterijoms kelią iš tiesiosios žarnos į makštį. 

TAIP PAT SKAITYKITE: 6 mados klaidos, kurios priverčia jus atrodyti vyresne

Drabužiai gali būti pavojingi ne tik dėl savo formos, bet ir audinių, iš kurių yra pasiūti.

Medžiagos. Drabužiai gali būti pavojingi ne tik dėl savo formos, bet ir audinių, iš kurių yra pasiūti. Antai skelbiama, kad fiksuojamos alerginės reakcijos, kurias provokuoja juose esantys dažai ir kiti chemikalai. Toksinių medžiagų poveikį žmogaus organizmui tyrinėjantys specialistai taip pat įspėja, kad jos trikdo hormonų pusiausvyrą, o tai reiškia, kad gali prisidėti prie sunkių ligų atsiradimo. „Greenpeace“ duomenimis, tokius audinius linkusios naudoti kompanijos, tiekiančios rinkai vadinamuosius greitosios mados gaminius. 

Vida Press nuotr./Moteris parduotuvėje
Vida Press nuotr.

Tarp rankinių irgi yra blogiukių: jose, pasiūtose iš polivinilchlorido (PVC), gali būti gerokai daugiau sveikatai kenksmingo švino, nei leidžia normos. 

Tarp rankinių irgi yra blogiukių: jose, pasiūtose iš polivinilchlorido (PVC), gali būti gerokai daugiau sveikatai kenksmingo švino, nei leidžia normos. Šiuo atžvilgiu Europoje ir Šiaurės Amerikoje pagamintos rankinės paprastai yra saugesnės, nei tos, kurių kilmė – trečiosios šalys, pavyzdžiui, Kinija. Pavojus kyla ne tik jų savininkėms (daugybė moterų nešiojasi jose vaisių alkiui numalšinti), bet ir mažyliams, nes rankinėse esančio švino patenka ant mamos drabužių, o iš ten – į vaiko organizmą. Prieš keletą metų „H&M“ sutiko iš savo parduotuvių Kalifornijoje pašalinti rankines, sukėlusias įtarimų dėl švino kiekio jose, ir finansuoti tokių gaminių testavimą, kuris paskatintų sukurti griežtesnius saugumo standartus.

„Sveikatai nedraugiškas“ būna ne tik rankinių audinys, bet ir dekoro elementai iš kadmio – pigaus spindinčio metalo. Tiesą sakant, kadmis netgi labai „nedraugiškas“: jis siejamas su vėžiu, inkstų, kaulų ir kepenų ligomis. Deja, plika akimi įvertinti, ar metaliniame dirbinyje, kurį matome, yra kadmio, beveik neįmanoma. (Nebrangūs vaikiški metaliniai papuošalai, tarp jų ir drabužių detalės, dėl jau minėtų švino ir kadmio tampa mažyliams pavojingi tada, kai šie kiša juos į burną arba čiulpia pirštus, kuriais čiupinėjo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Bottega Veneta 2015 m. pavasario-vasaros kolekcijos modelis
AFP/„Scanpix“ nuotr.

Didžiulės rankinės, kaip ir aukštakulniai, neatsiejamos nuo Victorios Beckham įvaizdžio, apsukusio galvą daugybei dailiosios lyties atstovių. 

Rankinės. Jos, didžiulės, kaip ir batų kulnai „dangoraižiai“, neatsiejamos nuo Victorios Beckham įvaizdžio, apsukusio galvą daugybei dailiosios lyties atstovių. Iš žiniasklaidoje skelbtų nuotraukų žinome, kad šios mados diktatorės pėdos neabejotinai patyrė blogą aukštakulnių poveikį. Taip pat žinome, kad prieš trejetą metų Victoriai buvo diagnozuotas stuburo slankstelio pasislinkimas, sukėlęs stiprų nugaros skausmą. Prie to galėjo prisidėti ir rankinė. Jei ji sunki (idealiu laikomas toks rankinės svoris, kuris atitinka 2–3 proc. jos savininkės kūno svorio), nugara ir pečiai patiria nuolatinius disbalansą, apkrovą, įtampą ir šių pasekmę – skausmą. Ilgainiui problema gali sukelti raumenų uždegimą, pažeisti nervus, sutrikdyti kraujotaką ir tapti rankų bei pirštų silpnumo, dilgčiojimo, nutirpimo priežastimi.

Temos: 2 Sveikata Įvaizdis
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką