Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Eligijus Valskis: „Jei norite būti sveiki, turite harmonizuoti save“

Laimingi žmonės
Shutterstock nuotr. / Laimingi žmonės
Šaltinis: Sveikas.lt
0
A A

Yra įvairiausių teorijų, kas yra sveikas žmogus. Vieni apsiriboja žalingų įpročių ar tam tikrų produktų atsisakymu, antri siūlo palaikyti tinkamą kūno svorį, o treti apskritai visas jas paneigia, gyvendami priešingai, bet ilgai.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentas Eligijus Valskis sako, kad svarbiausia paisyti gyvenimo kokybės ir žiūrėti į žmogų kaip į visumą – juk jis turi ne tik kūną, bet ir dvasią.

ŽLG nuotr./Eligijus Valskis
ŽLG nuotr./Eligijus Valskis

– Taigi kas, jūsų nuomone, yra sveikas žmogus? 

– Norint atsakyti į šį klausimą, reikia žinoti, kas jis yra ir iš ko sudarytas. Visi žinome, kad žmogus turi kūną, sielą ir dvasią. Kūną mes turime puoselėti ir maitinti. Yra subtilesnė – kvėpavimo – erdvė, be kurios negalime nė akimirkos išbūti. Dar subtilesnėje erdvėje protaujame per penkis pojūčius (regėjimą, klausą, uoslę, lytėjimą ir skonį). Toliau eina intelektas, padedantis dėlioti, analizuoti: kas, kur ir kaip. Už jo – atmintis, be kurios mes būtume niekas. Tuomet seka ego ir tikrasis Aš.

Stresais, neigiamomis emocijomis, įtampa, neteisingu mąstymu ir suvokimu mes užteršiame visus lygmenis. Jei nori būti sveikas, turi tai harmonizuoti – atkurti pusiausvyrą. Neatkūrus vieno lygmens, griūva kiti. Gydydami kūną, šaliname pasekmes. Ligos prasideda neteisingai mąstant, nevaldant emocijų, nesilaikant moralinių normų.

– Kaip grąžinti harmoniją?

– Reikia dvasinių ir fizinių praktikų. Nes fizinė sveikata reikalinga dvasiniam lygmeniui ir tik dvasinė sveikata užtikrina harmoningą fizinės sveikatos funkcionavimą. Mūsų fizinė sveikata yra mūsų minčių ir jausmų atspindys. Kūnas ir emocijos labai susiję.

Taip pat skaitykite: Masažų rūšys: kuriuos rinktis norint išspręsti sveikatos problemas?

Norėdami stiprinti sveikatą, turime išspręsti šeimyninius rūpesčius, įveikti pavydą, atsisakyti nemėgstamo darbo, perdėtos savikritikos, nepasitenkinimo savimi, nemalonių dalykų. 

– Ar žmogų, neturintį žalingų įpročių, jau galime vadinti sveiku žmogumi?

– Žmogų, kuris neturi žalingų įpročių, vadinti sveiku dar negalime. Tai – tik maža sveikos gyvensenos dalis, o jų yra gerokai daugiau.

Yra nerūkančių ir nevartojančių alkoholio, tačiau jie vis tiek serga. Pasitaiko atvejų, kai žmonės tuo piktnaudžiavo, bet sulaukė daugiau kaip šimto metų...

Taigi, gyvenimo trukmė nėra tokia svarbi, daug svarbesnė jo kokybė – kaip mes šioje žemėje nugyvename gyvenimą: ar prasmingai, laimingai, kūrybingai, meniškai, kultūringai?

– Kokie svarbiausi sveikos gyvensenos principai? 

– Pagrindiniai sveikos gyvensenos principai:

  • teisinga ir sveika mityba;
  • optimalus, sąmoningas fizinis aktyvumas;
  • taisyklingas kvėpavimas ir miegas, meditacija, grūdinimasis;
  • racionali darbo ir poilsio kaita;
  • asmens higiena ir kūno priežiūra;
  • psichoemocinis stabilumas;
  • sveikos ir saugios aplinkos kūrimas;
  • žalingų įpročių atsisakymas.

– Sakoma, kad dabar mūsų mityba yra nevisavertė. Ką apie tai manote? 

– Taip, produktai nėra vertingi – jie chemiškai apdoroti, tręšiami cheminėmis trąšomis. Juose daug cheminių priedų (herbicidų, pesticidų, įvairių nenatūralių konservantų, nitratų ir t. t.).

Sintetiniai vaistai ir vitaminai taip pat mums kenkia, išbalansuoja organizmą, kenkia žarnyno gerajai mikroflorai. Dėl jų sutrinka fermentų ir hormonų gamyba žarnyne, nusilpsta imunitetas – sutrinka mūsų sveikata.

Todėl dažnai rekomenduoju tik natūralius, ne sintetinius vitaminus ar maisto papildus. Pvz., mano artimieji vartoja Tibete augančio grybo kordicepso papildus.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką