Dabar populiaru
Publikuota: 2015 lapkričio 14d. 11:11

„Gėdingos“ ligos, kurių nepavyks ignoruoti: kas jas sukelia ir kaip jų išvengti?

Skausmas
Vida Press nuotr. / Skausmas

Yra ligų, apie kurias tarsi gėda kalbėtis – net ir su medikais. Tačiau nuo jų nė vienas nesame apsaugotas. Pilvo chirurgas ir proktologas Tomas Poškus, Baltijos ir Amerikos klinikos gydytojas, pataria, ką daryti, jei užkietėja viduriai, atsiranda nemalonių pojūčių išangės srityje, pučia pilvą.

– Įprasta manyti, kad pirmiausia hemorojų skatina nuolatinis šiuolaikinio žmogaus sėdėjimas – automobilyje, prie kompiuterio, televizoriaus ir pan. Tai – tiesa? 

– Negaliu sakyti, kad sėdėjimas įtrauktas į rizikos veiksnių sąrašą. Mes visi daugiau ar mažiau sėdime, bet ne visi turime hemorojų. Yra keletas kitų veiksnių, kurie tikrai jį skatina: alkoholis, aštrus maistas, karštis... Pavyzdžiui, karštos dienos, pirties, šašlykų ir alaus derinys neretai tampa ligos protrūkio priežastimi. Ją dažnai išprovokuoja nėštumas, nes įsčiose augantis vaikutis spaudžia viską aplink save, taip pat ir mamos išangės sritį. Būna, kad prasidėjusi nėštumo arba gimdymo metu liga nepalieka moters ilgus metus. Hemorojų skatina ir antsvoris (jo poveikis dubens sričiai panašus į nėštumo), kieti viduriai.   

– Pažįstu moterį, kuri susirgo labai jauna ir operavosi būdama dvidešimties su trupučiu, bet ji buvo liekna ir dar nebuvo gimdžiusi. Kaip galima paaiškinti ligos atsiradimą tokiame amžiuje?

– Hemorojaus priežastys nėra tiksliai žinomos, jo atsiradimą gali paskatinti įvairūs veiksniai. Serga ir moterys, ir vyrai, kai kuriose šeimose polinkis į ją, pasireiškiantis jungiamojo audinio silpnumu, perduodamas iš kartos į kartą. Simptomai, susiję su išange, – tai skausmas, kraujavimas, hemorojiniai mazgai (pabrinkusios išangės kanalo kraujagyslės), kurie gali išlįsti į paviršių. 

– Panašių simptomų „aname gale“ sukelia tik hemorojus?

Kai žmogus ateina į vaistinę ir prašo žvakutės nuo hemorojaus, tikimybė, kad jo diagnozė teisinga, – apie dvidešimt procentų.

– Tai, ką žmonės ir, neslėpkime, kai kurie šeimos gydytojai vadina hemorojumi, nebūtinai yra būtent ši liga. „Aname gale“ panašių bėdų gali sukelti kelios ligos, kurių priežastys ir gydymas skiriasi. Kai žmogus ateina į vaistinę ir prašo žvakutės nuo hemorojaus, tikimybė, kad jo diagnozė teisinga, – apie dvidešimt procentų. Jaučiant kokių nors nemalonių ir besikartojančių simptomų geriausia apsilankyti pas gydytoją proktologą – jis tiksliai nustatys, kas yra, pasakys, ką daryti. Deja, žmonės dažniau linkę gydytis patys. Norėčiau įspėti: nedarykite to metų metus.

Vida Press nuotr./Gydytojo konsultacija
Vida Press nuotr.

Kai kurie pacientai ateina pas mane išbandę dvidešimt tepalų ir skundžiasi, kad nė vienas nepadėjo. Ir negalėjo padėti, nes liga – ne ta, kurią įsivaizdavo. Jeigu jie būtų kreipęsi prieš trejus metus, būtų sutaupę pinigų ir jos neužleidę. O juk per tiek laiko gali išsivystyti ikivėžinė stadija arba storosios žarnos vėžys. Kai merginai – aštuoniolika, jo tikimybė labai nedidelė, bet jei kraujuoja penkiasdešimtmetė, tai – rimtas signalas. Hemorojų galima laikyti kraujavimo priežastimi tik įsitikinus, kad nėra storosios žarnos vėžio ar polipų. Atkreipkite dėmesį: kai tuštinantis atsiranda tamsaus, su krešuliais kraujo, kai viduriai be aiškios priežasties užkietėja, tampa laisvi, būna tai tokie, tai tokie, kai ima pūsti, raižyti pilvą, jis pradeda gurguliuoti, – eikite pas specialistą kuo skubiau.

TAIP PAT SKAITYKITE: Po pietų pilvas virsta balionu? 5 priežastys, kodėl taip nutinka

Rizikos veiksnys – kai šeimos narys yra sirgęs storosios žarnos arba kitos rūšies vėžiu. Beje, pasitikrinti dėl storosios žarnos vėžio reikia visiems tos šeimos atstovams ir gana anksti – dešimt metų anksčiau, nei liga buvo diagnozuota jauniausiam nariui. Tarkim, jei jis tada turėjo keturiasdešimt, tai atšventę trisdešimtmetį jo giminaičiai jau turėtų pasitikrinti. Įstrigo atmintin vienas atvejis: trisdešimt šešerių moteris pastebėjo, kad tuštindamasi kraujuoja, be to, pūtė pilvą. Aplinkybės taip susiklostė, kad kolonoskopija (arba storosios žarnos tyrimas) jai buvo atlikta tik po penkių mėnesių. Diagnozė – vėžys. Laikas tokiu atveju tampa labai svarbiu veiksniu.

– Kaip maitintis? Kokių yra „ne“? 

Kalbant apie hemorojaus profilaktiką, naudinga gerti skysčių ir vartoti maisto, kuris nekietina vidurių: šviežių daržovių, vaisių, maistinių skaidulų.

– Kalbant apie hemorojaus profilaktiką, naudinga gerti skysčių ir vartoti maisto, kuris nekietina vidurių: šviežių daržovių, vaisių, maistinių skaidulų. Kietina sūris, miltiniai patiekalai. Yra moterų, kurios neapsieina be laisvinamųjų vaistų visą gyvenimą, nes nuo dvidešimties prasidėjęs vidurių užkietėjimas nebeišnyksta. Kodėl taip nutinka? Vienu atveju tai vyksta be aiškios priežasties, kitu – drąsiai galima kaltinti nervinę įtampą. Kai žmogus patiria ilgalaikį stresą, jis netgi, būna, pradeda girdėti, kaip „žolė auga“, t. y. jausti, kas vyksta žarnyne. Šis nuolat juda, tačiau mes, būdami normalios būklės, to nejaučiame. O stresas pojūčius paaštrina.

Vida Press nuotr./Pavargusi moteris
Vida Press nuotr.

Padeda pilvą pučiančio maisto ribojimas, spazmus malšinantys vaistai, fizioterapinės, kartais ir medikamentinės priemonės, mažinančios įtampą. Kai kurios jaunos moterys kenčia ir nuo proktaligės priepuolių: dažniausiai naktį jos pabunda nuo stipraus skausmo dubens srity – jis trunka kelias ar keliolika minučių. Tai – dubens raumenų spazmas ir jis labai susijęs su psichologine ir emocine įtampa. 

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 argumentai, kodėl maistą būtina gerai sukramtyti

Reikia žinoti, kad vaisiai ir daržovės, taip pat skaidulinės medžiagos, kurie rekomenduojami nuo hemorojaus, pučia pilvą. Žmogus, kuris kenčia nuo pastarosios bėdos, turėtų pats pasekti, kokie produktai kaip jį veikia. Pravartu rašyti maisto dienoraštį ir naudoti balų sistemą. Įrašo pavyzdys: „Šiandien pietums suvalgiau kopūstų sriubos, kotletą su bulvių koše ir agurkais, pilvo pūtimas – dešimt balų.“ Taip lengviau atpažinti maistą, nuo kurio meteorizmas ypač sustiprėja. Mes visi labai skirtingi, į maistą taip pat reaguojame skirtingai. Kai ne tik pučia pilvą, bet ir jaučiamas raižantis skausmas, spazmai, galima įtarti dirgliosios žarnos sindromą.

– Kaip griežta dieta gali prisidėti prie hemorojaus ir kitų sveikatos problemų, apie kurias kalbame?

Svorį metančios moterys neretai ima vartoti mažai skysčių. Dėl to kietėja viduriai ir didėja hemorojaus tikimybė.

– Svorį metančios moterys neretai ima vartoti mažai skysčių. Dėl to kietėja viduriai ir didėja hemorojaus tikimybė. Svoris neturėtų būti mažinamas ir vidurių laisvinamaisiais preparatais. Griežtos dietos taip pat trikdo žarnyno floros pusiausvyrą – dėl to gali pūsti pilvą. Žarnyne gyvena „gerosios“ ir „blogosios“ bakterijos – jei pastarųjų smarkiai padaugėja (taip įvyksta „sėdint ant dietos“, valgant netinkamus produktus), ima kauptis dujos. Dar noriu pridurti, kad žmogus rizikuoja sulaukti pilvo pūtimo, kai persivalgo, blogai sukramto maistą, valgydamas priryja oro (taip nutinka kalbant, skubant praryti maistą).

„Fotolia“ nuotr./Pilvo skausmas
„Fotolia“ nuotr.

– Apatinis trikotažas ir analinis seksas gali provokuoti hemorojų?

– Kai oda jautri, alergiška sintetikai, skalbimo priemonėms, išangės srityje kartais atsiranda dermatitas: jis pasireiškia stipriu niežuliu. Išeitis – keisti skalbiklį, sintetiką – medvilne. Jei kūnas siunčia signalą, kad kurią nors vietą reikia apdengti švelnesniu drabužiu arba išvis jos neliesti, geriau to signalo paisyti. Tai sakydamas turiu galvoje ir analinį seksą.

Neatidėliokite vizito „pas nykštukus“

Vida Press nuotr./Tualetinis popierius
Vida Press nuotr.

Pasirodo, lengva ištreniruoti storąją žarną dirbti blogai. Tam reikia dažnai ignoruoti kilusį norą nueiti į tualetą. Gydytojas Tomas Poškus papasakojo apie mokslo tikslais Vokietijoje atliktą eksperimentą, kuriame už atlygį dalyvavo studentai. Jie gavo užduotį nesituštinti kiek tik gali ilgiau.

Paskui buvo tiriama eksperimento dalyvių žarnyno veikla. Paaiškėjo, kad ji, kai žmogus šitaip elgiasi, sulėtėja greitai – pakanka savaitės. Per tą laiką žarnynas įpranta dirbti vangiai ir nereguliariai. „Susilaikymas – labai blogai. Jis provokuoja vidurių užkietėjimą ir hemorojų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką