Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ginekologai apie mitus, susijusius su hormonine spirale

Moters klubai
Shutterstock nuotr. / Moters figūra
Šaltinis: 15min
2
A A

Prieš tūkstančius metų moterys nėštumo stengėsi išvengti, į gimdą dėdamos įvairius daiktus – akmenukus, vielas, žiedus, nes buvo pastebėta, kad natūralios aplinkos pokyčiai gimdos ertmėje gali trukdyti pastoti. Pasirodo, šie senoviniai metodai yra šiuolaikinio kontracepcijos būdo – gimdos spiralės – pirmtakai.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Pasaulyje sparčiai didėja hormoninės gimdos spiralės. Pagrindiniai šios priemonės privalumai yra ilgalaikis poveikis ir pastangų nereikalaujantis naudojimas. Spiralė įvedama į gimdą 3 arba 5 metų laikotarpiui, todėl nebereikia kasdien rūpintis apsauga nuo nėštumo.

Nesvarbu, kad hormoninė spiralė pasaulyje žinoma jau 25 metus, apie ją vis dar užduodama daug klausimų ir egzistuoja nemažai mitų. Šiandien apie hormoninių spiralių mitus pasakoja Kauno klinikos ,,Bendrosios medicinos praktika“ konsultacijų ir diagnostikos skyriaus gydytojai ginekologai.

1 mitas. Spiralė yra didelė, metalinė priemonė

Hormoninė spiralė yra nedidelis (apie 3 centimetrų ilgio ir pločio), į gimdą įstatomas T formos lankstaus plastiko rėmelis. Spiralės cilindras padengtas specialia membrana, kuri užtikrina tolygų, nuolatinį hormono išskyrimą. Ovuliacija paprastai išlieka, tačiau trukdoma pastoti.

2 mitas. Spiralės išskirti hormonai išplinta po visą organizmą ir suardo pusiausvyrą

Hormoninės spiralės sudėtyje yra tik vienas iš moteriškų lytinių hormonų – progestinas levonorgestrelis, kuris išsiskiria labai nedideliu kiekiu. Svarbu žinoti, kad hormoninė spiralė veikia tiesiog gimdoje ir spiralės išskirtų hormonų į kraujotaką patenka labai nedaug (kitaip nei vartojant tabletes ar naudojant pleistrus, žiedus bei implantus, kuriems veikiant visa jų dozė patenka į bendrąją kraujotaką).

3 mitas. Spiralė gali sukelti uždegimus

Šis mitas susijęs su pirmosiomis vario spiralėmis. Sovietų laikais gamintojai, deja, negalėjo užtikrinti tokių, kaip dabar, spiralėms taikomų aukštos kokybės ir sterilumo reikalavimų. Spiralę ginekologas įstatydavo į gimdą kelis kartus naudojamu fiksatoriumi. Pačios spiralės buvo laikomos indelyje su spiritu, o tai ne visada užtikrindavo sterilumą. Šiandien kiekviena spiralė pakuojama kartu su vienkartinio naudojimo steriliu įvedimo vamzdeliu, todėl išvengiama išorinių mikrobų patekimo į gimdos ertmę.

Sovietiniais metais nebuvo galimybių atlikti tokių lytiškai plintančių infekcijų, kaip chlamidiozė, diagnostikos. Spiralė pati savaime gimdos ir kiaušintakių uždegimo negali sukelti, bet jį gali sukelti chlamidijos. Jeigu susirgimas prieš tai nebus aptiktas, po spiralės įvedimo uždegimo procesas gali paūmėti. Todėl moterims, kurios turi arba turėjo daug lytinių partnerių, prieš spiralės įstatymą patartina atlikti chlamidijų testą.

4 mitas. Spiralė gali įaugti ir ją gali būti sunku išimti

Siekiant išvengti klaidų naudojant spiralę, profilaktikos tikslais kartą per metus būtina pasitikrinti pas ginekologą.

Jei hormoninė spiralė naudojama tiek laiko, kiek ji yra skirta (pvz., 5 metus), tokia rizika praktiškai neegzistuoja. Minėtas mitas galėjo atsirasti iš ankstesnių laikų, kai pasitaikydavo atvejų, kuomet spiralės siūlai, skirti išimti priemonę, nutrūkdavo. Tada spiralės išėmimas būdavo gerokai sudėtingesnis ir galbūt tai klaidingai buvo siejama su įaugimu. Siekiant išvengti klaidų naudojant spiralę, profilaktikos tikslais kartą per metus būtina pasitikrinti pas ginekologą. Tai privaloma kiekvienai moteriai, nesvarbu, ar ji naudoja kontracepcijos priemones, ar ne.

5 mitas. Spiralė juntama ir ji trukdo užsiimant seksu

Užsiimant seksu spiralė nejuntama ir ji negali sužeisti varpos, nes priemonė yra gimdoje, o ne makštyje. Jei lytinių santykių metu partneris jaučia hormoninės spiralės siūlus, reikėtų paprašyti ginekologo, kad juos šiek tiek patrumpintų.

6 mitas. Moteris negali pati pasitikrinti, ar spiralė neiškrito

Tai, kad spiralė vis dar yra gimdoje, kiekviena moteris gali lengvai patikrinti, pirštais užčiuopusi spiralės siūlus, ir įsitikinti, kad spiralė yra vietoje. Spiralės iškritimo atvejų pasitaiko gana retai.

7 mitas. Spiralės dažnai iškrinta iš gimdos

Spiralė nėra pririšta, tačiau iškritimo rizika galima tik esant ypatingoms sąlygoms, kurios susijusios su moters fiziologija. Pavyzdžiui, jeigu moteris turi miomą, kuri deformuoja gimdos ertmę, jeigu per gimdymą atsirado stambių gimdos kaklelio įplyšimų, pakeitusių gimdos kaklelio struktūrą, jeigu yra gimdos uždegimas – tada dėl šių veiksnių organizmas spiralę gali išstumti. Prieš įvesdamas spiralę, gydytojas atliks apžiūrą ir patikrins, ar nėra uždegimo mažajame dubenyje. Taip pat prieš dedant hormoninę spiralę būtina išgydyti visas infekcijas.

8 mitas. Spiralė tinka tik gimdžiusioms moterims

Anksčiau spirales iš tiesų naudojo tik gimdžiusios moterys, nes buvo manoma, kad negimdžiusioms jos gali sukelti komplikacijų: dažniau iškrenta, sukelia nevaisingumą ir kt. Atsižvelgiant į šiuo metu atliktų tyrimų rezultatus, Vakaruose kaip tik skatinama skirti spiralę ir negimdžiusioms moterims, nes tai yra viena saugiausių ir patogiausių ilgalaikės kontracepcijos priemonių. Pavyzdžiui, JAV labai populiari tapo kaip tik jaunoms moterims pritaikyta hormoninė minispiralė, kurią naudojant galima ne tik patikimai apsisaugoti nuo nėštumo 3 metus, bet ir sumažinti stiprų kraujavimą per mėnesines. Hormoninė minispiralė yra mažesnio dydžio, sudėtyje turi pačią mažiausią hormono dozę, siauresnį įvedimo vazdelį, todėl gali būti dedama ir merginoms. Ši priemonė neseniai atsirado ir Lietuvoje.

9 mitas. Dėl hormoninės spiralės sumažėja arba išnyksta menstruacijos

Tai, kokiu mastu sumažėja mėnesinių kraujavimas, priklauso nuo moters organizmo savybių. Tačiau tai jokiu būdu nekenkia sveikatai, veikiau – priešingai. Hormoninė spiralė neslopina kiaušidžių veiklos ir nesuardo moters natūralaus hormoninio ciklo, kaip tai būna naudojant kitus hormoninės kontracepcijos metodus. Spiralės hormonai organizme išsiskiria tolygiai ir neleidžia pernelyg gausiai išvešėti vidiniam gimdos gleivinės  sluoksniui, todėl per menstruacijas gali sumažėti kraujavimo trukmė ir gausumas. Dažnai moterims dėl gausių mėnesinių išsivysto mažakraujystė. Tada hormoninę spiralę galima naudoti ir medicininiais tikslais – ji ne tik apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir sumažina kraujavimą.

10 mitas. Spiralė sumažina vaisingumą

Nėra pagrindo nuogąstavimams, kad naudojant hormoninę spiralę sumažėja pastojimo galimybė. Net jei hormoninė spiralė veikia iki penkerių metų, o moteris planuoja nėštumą, ją galima išimti bet kuriuo metu. Per keletą mėnesių gimdos gleivinė grįžta į įprastą būseną, menstruacijų ciklas atsinaujina ir stabilizuojasi, o tada galima ir pastoti. Neretai moterys pastoja vos išėmus hormoninę spiralę, per pirmuosius mėnesius.

11 mitas. Naudojant hormoninę spiralę, didėja svoris

Pradėjus naudoti kiekvieną naują medikamentą, taikyti naują gydymo metodą ar kontracepcijos būdą, organizmas turi prisitaikyti. Tai paprastai trunka keletą mėnesių. Dažniausias šalutinis poveikis, kuris buvo pastebėtas įstačius hormoninę spiralę, buvo kraujavimas, tepimas, kuris susijęs su spiralės poveikiu gimdos gleivinei. Retkarčiais gali būti nuotaikos svyravimų, padidėti krūtų jautrumas, pasikeisti odos būklė. Kadangi hormoninės spiralės išskirtas hormonų kiekis yra labai mažas ir į organizmą patenka nedidelis jų kiekis, hormonų pusiausvyra, kuri galėtų paveikti moters svorio pasikeitimus, nesutrikdoma. Žinoma, būtina atsižvelgti į organizmo individualias savybes ir reakcijas, bet jei laikomasi sveiko gyvenimo būdo, moteris yra fiziškai aktyvi ir sveikai maitinasi, nėra jokios priežasties hormoninės spiralės naudojimo susieti su svorio padidėjimu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką