-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Kaip apsisaugoti ir atpažinti erkių platinamas ligas?

Medikai skambina pavojaus varpais: erkės jau pabudo ir kelia grėsmę ne tik dirbantiems miškuose ar gamtos mylėtojams, bet ir mums visiems, net vaikams. Juk atšilus daugiau laiko leidžiame tyrame ore. Kaip apsisaugoti nuo erkių ir atpažinti jų platinamas ligas?
Erkė
Erkė / Fotolia nuotr.

Kaip atpažinti erkinį encefalitą ir Laimo ligą

Erkinis encefalitas pasireiškia sunkiu galvos smegenų ar jų dangalų uždegimu, o simptomai dažnai būna panašūs į gripo: liga prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra, gali skaudėti galvą, sąnarius, pečius, kai kuriais atvejais gali krėsti šaltis, pykinti, prasidėti viduriavimas.

Inkubacinis periodas (nuo erkės įkandimo iki pirmųjų simptomų atsiradimo) gali trukti iki 30 dienų. Įsisiurbus erkei, virusas iš pradžių patenka į kraujotaką ir limfotaką – atsiranda požymių, primenančių gripą. Negalavimai paprastai vargina apie savaitę, paskui išnyksta.

Tiems žmonėms, kurių organizmo gynyba sušlubuoja, prasideda antroji ligos fazė – smegenų dangalų ar netgi smegenų uždegimas. O jis ypač pavojingas ar net mirtinas (kasmet Lietuvoje miršta 1–3 asmenys).

Laimo ligos būdingiausias požymis – po 7–14 dienų erkės įsisiurbimo vietoje atsiranda viena ar net kelios raudonos arba elipsės formos ryškiais kraštais dėmės. Jų vietoje oda gali būti jautri, liečiant juntama šiluma. Per kelias dienas paraudimas gali išplisti iki 5 cm skersmens ir daugiau.

Vėliau paraudimas gali pranykti, bet liga progresuoja toliau. Prasideda kiti požymiai: galvos skausmai, greitas nuovargis, nerimas. Esant vėlesnei stadijai, gali pasireikšti nervų sistemos, sąnarių, raumenų, akių, širdies pažeidimų. Negydoma Laimo liga gali tapti lėtine ir vis labiau pažeisti smegenis, nervus, širdį, sąnarius.

Įsidėmėkite: Laimo liga ne virusinė, nuo jos nėra skiepų. Persirgus neįgyjamas imunitetas, tad šia liga galima susirgti ne vieną kartą. Dėl to erkių saugotis reikėtų ne mažiau nei anksčiau. Inkubacinis periodas paprastai trunka nuo 8 iki 30 dienų.

Kaip turėtume saugotis

Labai patikimas apsisaugojimo nuo erkių įkandimo būdas – tinkami drabužiai ir repelentai (erkes atbaidančios medžiagos). Einant į mišką, reikėtų vilkėti šviesius drabužius: viršutinė aprangos dalis turėtų būti ilgomis rankovėmis, o rankogaliai gerai priglusti prie riešo; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę.

Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr./Erkė
Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr./Erkė

Efektyviausia repelentų veiklioji medžiaga – DEET (dietiltoluamidas). Prieš perkant reikia atidžiai perskaityti purškalų ar tepalų gamintojų patarimus. Vaikams būtina naudoti tik jiems skirtas priemones.

Grįžus iš miško, parko ar kitos vietos, kūną privalu gerai apžiūrėti. Vilkėtus drabužius reikėtų pakabinti saulėtoje vietoje (sausame ore erkės išgyvena labai trumpai).

Ką daryti įsisiurbus erkei

Ne visos erkės yra užsikrėtusios, bet ir tos ne visada spėja perduoti ligų sukėlėjus. Tad pastebėjus įsisiurbusią erkę reikia kuo skubiau ją ištraukti. Neretai manoma, kad prieš traukiant tą vietą reikėtų patepti riebalais ar kita panašia medžiaga. To daryti negalima, nes pašaliniai dirgikliai suintensyvina erkės mitybą.

VIDEO: Kaip teisingai pašalinti įsisiurbusią erkę

Geriausia ją traukti pincetu tvirtu judesiu, nesukiojant gyvio į visas puses. Erkės straubliukas turi mažų kabliukų, kuriais įsitvirtina odoje, todėl pašalinus kūnelį jis gali likti odoje. Ištraukus erkę, įkandimo vietą būtina dezinfekuoti.

Daugelis žmonių klausia, ar verta gyvį vežti ištirti į laboratoriją. Tai daryti netikslinga, nes efektyvių prevencinių priemonių, galinčių padėti apsisaugoti nuo šios erkės, jei ji ir buvo infekuota, įkandimo, nėra.

Plačiau apie tai, kuo pavojingos erkės, kaip nuo jų apsisaugoti, ar padeda skiepai, skaitykite 14-ajame „Ji“ žurnalo numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./„Ji“ žurnalo viršelis, Nr. 14, 2016.
Redakcijos archyvo nuotr./„Ji“ žurnalo viršelis, Nr. 14, 2016.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius