Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip atsikratyti antsvorio ir tapti motyvacija kitiems: nereikės badauti ir atsisakyti švenčių

Mergina su svarstyklėmis
Vida Press nuotr. / Mergina su svarstyklėmis
Šaltinis: 15min
0
A A

Šiais laikais gausu mitybos ir sporto patarimų, tačiau ne visi jie tinkami turintiems didelį antsvorį. Asmeninis treneris, mitybos konsultantas Mantas Panavas pasakoja, kad tokiems žmonėms netinka nei bėgioti, nei visos drastiškos priemonės: norint numesti daug svorio reikia pamažu keisti visą gyvenimo būdą, o svarbiausia pradėti nuo minčių ir mitybos įpročių.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

– Kada iš tikrųjų yra būtinybė mesti svorį?

– Kai kurie žmonės, ypač linkę daug iš savęs reikalauti, siekia būti idealaus svorio, kad būtų savimi patenkinti. Norint apskaičiuoti idealų kūno svorį, reikalingi tokie duomenys kaip amžius, raumenų ir riebalų santykis, ūgis, lytis ir kaulų tankis. Kai kurie žmonės mano, kad norint apskaičiuoti, ar kūno svoris yra idealus, galima pasitelkti kūno masės indeksą (KMI), kiti su tuo nesutinka, nes KMI neatsižvelgia į raumenų masę ir juosmens – klubų santykį.

Norint apskaičiuoti idealų kūno svorį, reikalingi tokie duomenys kaip amžius, raumenų ir riebalų santykis, ūgis, lytis ir kaulų tankis.

Vieno žmogaus idealus kūno svoris gali skirtis nuo kito. Jei jūs palyginsite save su šeimos nariais ir pagal tai spręsite, koks turėtų būti idealus jūsų kūno svoris, gausite per didelį rezultatą, jei pas jus šeimoje yra antsvorį turinčių žmonių, arba per mažą, jei šeimoje visi atrodo kaip modeliai. Net jei lyginsite save su kitais žmonėmis, tai greičiausiai bus nevykęs bandymas.

Liemens ir klubų santykis (toliau – LKS) – tai kūno formų rodiklis, kuris gali būti susietas su daugeliu sveikatos problemų ir ligų. Idealiausia, kai liemens ir klubų santykis yra žemesnis nei 0,95 (vyrų) ir 0,8 (moterų), nes tai yra nutukimo pradžios riba ir lemia didesnę riziką sirgti kai kuriomis ligomis. Norint apskaičiuoti LKS rodiklį reikia liemens apimties reikšmę padalyti iš klubų apimties reikšmės. Ir apskritai mesti svorį reikėtų tada, kai tai kenkia sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Asmeninio archyvo nuotr./Mantas Panavas
Asmeninio archyvo nuotr./Mantas Panavas

– Nuo ko pradėti, jei iš tikrųjų yra antsvorio problema?

– Žmonėms, turintiems didelį antsvorį, rekomenduoju kreiptis į profesionalus, kurie turi patirties su tokio tipo klientais. Tuomet jumis bus pasirūpinta ir mitybos įpročiai bei sportas bus įtraukiami pamažu. Kitaip tariant, bus keičiamas jūsų gyvenimo būdas. Viskas po truputį, kad nesukeltų streso jūsų organizmui. Psichologiškai taip bus gerokai lengviau ir tikrai sveikiau. Juk jeigu ilgą laiką maitinotės ir gyvenote netinkamu režimu, turite susiformavusius neteisingus įpročius, galbūt jums trūksta profesionalių žinių, suvokimo apie savo organizmą ir sveiką gyvenseną, o eksperimentai gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Ypač, jei turite ir žalingų įpročių.

– Ar metant svorį būtina iškart mesti ir visus žalingus įpročius?

– Žalingi įpročiai tikrai trukdys mesti svorį. Rekomenduojama visiškai atsisakyti alkoholio arba sumažinti iki minimumo. Su rūkymu reikėtų atsargiau: staiga metę rūkyti žmonės dažnai griebiasi valgymo, kad sumažintų padidėjusį nerimą ir įtampą. Tačiau jei turite specialistą, su kuriuo nuolatos konsultuojatės mesdami svorį, būtinai jam pasakykite, kad metėte rūkyti. Specialistas turėtų į tai atsižvelgti, kad visas rūkymo metimo laikotarpis praeitų sklandžiau.

Apskritai kiekvienam rekomenduoju pradėti gyventi be žalingų įpročių – jums to tikrai nereikia. Galite gyventi laimingai ir „nepaslysti“ net per šventes. Nereikia tapti asocialiais – tiesiog turėkite pasiruošę savo maisto arba rinkitės sveiką baltymingą maistą, tarkime, vištienos salotas arba neriebų kepsnį su daržovėmis. Taip galėsite pavakaroti su draugais, smagiai leisti atostogas ar savaitgalius siekdami savo tikslo – sveiko ir gražaus kūno.

Plaukdami sudeginate daug kalorijų, kurios padeda sumažinti riebalinį audinį.

– Kaip sportuoti turint didelį antsvorį?

– Rekomenduoju pradėti vaikščioti per dieną po 30–60 minučių. Nuolat didinkite nueinamą atstumą ir ėjimo tempą. Bėgimas šiuo atveju netinka, nes dėl didelio svorio galite pakenkti savo sąnariams. Idealus fizinis krūvis būtų plaukimas. Reguliariai plaukiojant stiprėja širdies raumeninis audinys, didėja jos tūris, gerėja veikla. Plaukiojant kvėpavimas yra sudėtingesnis, nes vandens slėgis sunkina įkvėpimą, skatina gilų iškvėpimą. Tai stimuliuoja visą kvėpavimo sistemą: stiprėja krūtinės ląstos raumenys, didėja krūtinės ląstos paslankumas ir gyvybinė plaučių talpa. Taip pat plaukdami sudeginate daug kalorijų, kurios padeda sumažinti riebalinį audinį.

– Kas svarbiausia norint pakeisti mitybos įpročius?

– Per šešerius darbo su klientais metus pastebėjau, kad nuo mitybos išties priklauso didžioji dalis sėkmės. Per 2016 m. mano klientai atsikratė daugiau kaip 1,5 tonos riebalų laikydamiesi mitybos programų. Vienas įdomesnių atvejų – klientė Monika Kazlauskienė, kuri numetė net 34 kilogramus riebalų per pusmetį be jokio sporto. Šį pavyzdį pateikiu, kad suprastumėte – svarbiausia laikytis individualaus mitybos plano. Ir maistą ruoštis iš vakaro, viską pasveriant. Jei plane parašyta, kad jums reikia 150 gramų vištienos, vadinasi, įsidedate būtent tiek, o ne 130 ar 160 gramų.

Asmeninio archyvo nuotr./Monika Kazlauskienė ir Mantas Panavas
Asmeninio archyvo nuotr./Monika Kazlauskienė ir Mantas Panavas

Būkite sąžiningi sau ir nustokite teisintis. Siūlau rašyti mitybos dienoraštį ir fiksuoti viską, ką ir kada valgote, galite maistą sau fotografuoti, kad išliktumėte sąmoningi. Kas kartą valgydami galvokite apie savo tikslą – puikią sveikatą, gražų kūną ir tą jausmą, kai esi laimingas savo kailyje ir kupinas energijos! Taip pat galiu patarti jungtis į bendraminčių grupes, sveikatingumo klubus, kad palaikytumėte motyvaciją, tai padės nenuklysti, o tai svarbu, nes mityba dažnai susijusi su emocijomis ir psichologine būkle.

– Kur dar pasisemti motyvacijos?

– Iš savęs pačių. Sakote, neturite valios? Nė vienas mūsų negimė ją tiesiog turėdamas. Valią reikia ugdyti. Užteks savęs gailėti, patys traukite save iš negatyvių minčių liūno, apsižvalgykite ir pamatysite, kiek daug dalykų jus supa, dėl kurių verta stengtis, verta gyventi, verta šypsotis. Nepaverskite savęs kankiniu, priešingai – imkite geriau apie save manyti, nes esate kur kas stipresni, nei manote!

Visi mes žmonės ir visi turime savų rūpesčių, tačiau vieni nuo jų stiprėja, suklupę kyla su dar didesne jėga, dirba su savimi ir iškėlę galvą juda pirmyn, kiti save laiko kankiniais, nes taip tiesiog lengviau. Tačiau juk visi norime vieno – būti laimingi. Laimę reikia susikurti, dirbti dėl jos. Tad siekdami savo tikslų nuolat prisiminkite, kad visi sunkumai jus tik stiprina ir veda laimės link, nors kartais kelias ir vingiuotas.

Kartais gali pritrūkti aplinkinių palaikymo, todėl patys save palaikykite ir greit ateis laikas, kai visi ims klausinėti, kaip jums pavyko taip patobulėti. Jūs tapsite motyvacija kitiems.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką