Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 5d. 12:59

Kaip cukrus veikia žmogaus smegenis ir kas vyksta jo atsisakius?

Cukrus
123RF.com nuotr. / Cukrus

Gyvenimas su cukrumi saldesnis, bet ar geresnis? Niekas nepaneigs, kad ten, kur yra cukraus, skoniui suteikiamas papildomas atspalvis, todėl jo atsisakyti nėra lengva. Kai žmogus sunerimsta dėl savo svorio ar sveikatos ir nusprendžia kuriam laikui atsisakyti saldainių, sausainių, ledų, gazuotų gėrimų ir kitų saldumynų, jo būklė gali ir nepagerėti. Kodėl?

Garsiausia pasaulyje dietologų organizacija Mitybos ir dietologijos akademija (angl. Academy of Nutrition and Dietetics) nustatė, kad 74 proc. maisto gaminių paskaninti cukrumi. Stebina tai, kad cukrus dedamas ne tik į saldumynus, bet ir į produktus, kurie nėra saldūs, pavyzdžiui, rūkyta lašiša, majonezas ar makaronų padažas. Įsivaizduokite: jeigu maisto parduotuvė ištuštintų lentynas, kuriuose yra pridėtinio cukraus, liktų vos ketvirtadalis prekių.

„60 dienų sveikos mitybos“ eksperimentas

Cukrus dažnai šmėžuoja antraštėse ir verčia abejoti – jis naudingas ar žalingas, todėl australas Damonas Gameau nusprendė išsiaiškinti, ką paslėptasis cukrus daro su žmogaus kūnu. Jis atliko eksperimentą, prižiūrint profesionaliems gydytojams, dietologams ir psichologams – 60 dienų kasdien vartojo 40 šaukštelių cukraus, nes būtent tiek vidutiniškai vienas australas suvartoja per dieną.

Svarbu paminėti, kad eksperimento metu vyras nevartojo saldumynų ir limonadų, be to, jis nesuvartojo daugiau kalorijų nei įprastai, tačiau sveikieji riebalai buvo pakeisti į paslėptojo cukraus produktus, kurie, daugelio manymu, laikomi sveikais, pavyzdžiui, vietoj avokadų ir riešutų buvo vartojami javainių batonėliai, jogurtas, vaisių kokteiliai ir kt.

Vėliau šio bandymo pagrindu jis sukūrė dokumentinį filmą „That Sugar Film“, kuriame detaliai apibūdina visą eksperimentą ir gautą rezultatą, pateikia gydytojų įžvalgas apie cukraus vartojimo tendencijas.

Pirmąją dieną eksperimento dalyvis pradėjo nuo 250 g sausų granolos pusryčių su jogurtu ir 400 ml stikline obuolių sulčių. Ne vienas lietuvis rytą pradeda panašiai, bet ar susimąstėte, kad iš pat ryto suvartojate apie 20 šaukštelių cukraus? Beveik pusė šio cukraus kiekio yra sultyse iš pakelių, o šviežiai spaustose jo yra dar daugiau. 1 stiklinė obuolių sulčių gaunama išspaudus 4 obuolius. Verta žinoti, kad vienas obuolys prilygsta 4 šaukšteliams cukraus, taigi 4 obuoliai lygu 16 šaukštelių cukraus – būtent tiek cukraus yra vienoje šviežiai spaustų sulčių stiklinėje.

Juk nedaugelis sugebėtų iš karto suvalgyti 4 obuolius, o šalia dar kokį kepsnį ar smulkią užkandą, nes suvalgius 2 obuolius, tikrai galima pasijusti sočiu dėl suvartotų skaidulinių medžiagų, bet iš 4 obuolių išspaustas sultis iškart galėtų išgerti kiekvienas.

„Scanpix“ nuotr./Obuoliai
„Scanpix“ nuotr./Obuoliai

Šio eksperimento herojus, vartodamas produktus su pridėtiniu cukrumi, per 12 dienų priaugo 3,2 kg, o akivaizdžiausiai tai pasimatė liemens srityje, nes cukrus gamina riebalus, kurie kaupiasi būtent šioje srityje. Kai cukrus patenka į žmogaus kūną, jis skyla į dvi dalis – fruktozę ir gliukozę – ir keliauja į kepenis. Didžioji dalis fruktozės virsta riebalais, kurių dalis lieka kepenyse, todėl atsiranda rizika susirgti diabetu, o dalis patenka į kraują, užkemša kraujagysles, sukelia širdies ligas, nutukimą.

Gliukozė suvartojama produktyviai, ji panaudojama energijai, kuri reikalinga žmogaus smegenims ir kūnui funkcionuoti. Jeigu gliukozės kiekis nuolat kinta, žmogus susiduria su dar viena problema, jo psichinė veikla tampa nestabili. Dažnai girdime, kad reikia suvalgyti ką nors saldaus, norint greitai gauti energijos, tačiau tai suteikia tik trumpalaikį poveikį.

4 obuoliai lygu 16 šaukštelių cukraus – būtent tiek cukraus yra vienoje šviežiai spaustų sulčių stiklinėje.

Dietologės Sharon Johnston teigimu, kai suvalgoma kas nors saldaus, cukraus kiekis kraujyje greitai pakyla, bet greitai ir krenta. Taip yra dėl to, kad atsakydamas į cukrų, kūnas išskiria insuliną, t. y. hormoną, kuris įsisavina į ląsteles, kad būtų panaudotas energijai. Staigus kritimas rodo, kad smegenys nebelaimingos, o atsakydamos į tai, išleidžia streso hormonus, kurie signalizuoja smegenims informaciją, jog reikia suvalgyti dar ką nors saldaus.

Mūsų kūnas ir smegenys prisitaiko prie bet kokios mitybos, todėl ilgą laiką vartojant didesnį kiekį cukraus, tokia mityba tampa įprasta ir atrodo, kad viskas funkcionuoja be didesnių pokyčių, tačiau galima pastebėti, kad žmogaus produktyvumas pasidaro mažesnis nei propaguojant sveiką gyvenimo būdą, be to, didėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, II tipo diabetu, metaboliniais susirgimais, nutukimu.

Kuo daugiau valgoma maisto su cukrumi, tuo labiau norisi maisto, kuriame jo gausu

Įvertinus cukraus daromą žalą ir sukeliamą priklausomybę, jo visgi nebus lengva atsisakyti. Vartojant cukrų, jo norisi vis daugiau. Remiantis JAV Nacionalinio narkotikų prevencijos instituto (angl. U.S. National Institute on Drug Abuse) duomenimis, cukrus gali paveikti žmogaus smegenis labiau nei alkoholis ar narkotikai.

Nusprendus atsisakyti cukraus bent kurį laiką, pirmosiomis dienomis bus sunkiausia, nes organizmas tarsi reikalaus ko nors saldaus, norėsis suvalgyti gražiai atrodantį desertą ar įsidėti į burną bent mažą saldainį, o negalint to padaryti, atsiras nuotaikos sutrikimai, nes teks kovoti su savimi.

Cukrus gali paveikti žmogaus smegenis labiau nei alkoholis ar narkotikai.

Pagalvokite, ar galite būti laimingas, kai ko nors labai norite, tačiau negalite gauti, kai saldumynas yra jums prieš akis? Turbūt atsakymas aiškus, tačiau taip nesijausite visada. Kiekvieną dieną cukraus troškimas mažės, maždaug po dviejų savaičių jis pranyksta, o tada jūs būsite laimingi ne tik dėl savo stiprios valios, bet ir pagerėjusios savijautos.

Be to, atsisakius fruktozės, nebegeriant saldžių ir gazuotų gėrimų, atsistato kepenys, oda tampa skaistesnė ir gražesnė.

123RF.com nuotr./Saldumynai
123RF.com nuotr./Saldumynai

Didelis cukraus vartojimas turi įtakos žmogaus išvaizdai

Australas, vartodamas 40 šaukštelių cukraus per dieną 60 dienų, priaugo 8,5 kg, o liemens apimtis padidėjo 10 cm. Remiantis žmogaus fiziologiją tiriančios „Academia Scientiarum Bohemoslovaca“ atliktu tyrimu nustatyta, kad cukrus gali turėti įtakos odos senėjimui, gausiam raukšlių susidarymui.

Po Damono Gameau atlikto eksperimento su cukrumi gydytojai patvirtino, kad vyriškio paakių srityje matyti maišeliai, taip pat pastebimas odos skirtumas, atsirado spuogelių. Odos problemos dažnai susijusios su prastu kepenų darbu, o kepenų veiklą trikdo per didelis cukraus vartojimas.

Išsamūs tyrimai, atlikti praėjus savaitei po dviejų mėnesių sveikos mitybos, apibrėžiant sveiką mitybą tik saldumynų ir gazuotų, saldintų gėrimų atsisakymu, parodė, kad riebalų kiekis organizme padidėjo 7 proc., trigliceridų kiekis, rodantis riebalų kiekį kraujyje, pakilo nuo 0,08 iki 1,5, o tai jau žymi rizikos tašką. Sveikiausių vyrų kategorijai priklausantis australas Damonas Gameau per du mėnesius pateko į sveikatos sutrikimų turinčią grupę.

Cukraus iššūkis jums

Amerikos širdies asociacija (angl. The American Heart Association) moterims rekomenduoja vartoti ne daugiau kaip 25 g, t. y. 6 arbatinius šaukštelius cukraus per dieną, o vyrams – ne daugiau kaip 37 g, t. y. 9 šaukštelius cukraus, norint išvengti nepageidaujamų sveikatos sutrikimų.

Geriausia yra įsitikinti patiems, tuomet nereiks dvejoti, kuri straipsniuose teikiama informacija yra teisinga. Tai kodėl nepabandžius jums? Atsisakykite pridėtinio cukraus ir laikykitės rekomenduojamos cukraus normos, vartodami tik natūraliai cukraus turinčius produktus, tokius kaip vaisiai ir daržovės, bent porą savaičių ir stebėkite pokyčius, o jie tikrai jus nustebins. Įsitikinsite, kad svarbu ne suvartotos kalorijos, o kalorijų šaltinis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką