Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 gruodžio 6d. 14:00

Kaip dažniausiai baudžiama už smurtavimą artimoje aplinkoje

Smurtas
„Shuterstock“ nuotr. / Smurtas

Trejus metus galiojantis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas ne tik leido įvertinti šios problemos lygį Lietuvoje, bet ir pakeitė visuomenės požiūrį į ją. Specialistų teigimu, galiojant įstatymui, nukentėjusieji nuo smurto drąsiau ieško pagalbos.

Vilniaus miesto apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas Alenas Piesliakas teigia, kad per trejus įstatymo galiojimo metus gerokai padidėjo teismams tenkantis bylų dėl smurto artimoje aplinkoje krūvis. Tai, pasak jo, atskleidžia, kad su smurtu artimoje aplinkoje susidūrę asmenys dažniau kreipiasi į teisėsaugos institucijas.

A. Piesliakas atliko Vilniaus miesto apylinkės teisme 2013 m. nagrinėtų smurto artimoje aplinkoje bylų tyrimą (apie jį plačiau čia), kuris atskleidė dažniausiai pasitaikančias smurto artimoje aplinkoje situacijas bei kaltinamųjų socialinį portretą.

Bene svarbiausias daugelį nusikaltimų vienijantis veiksnys – jų metu vartotas alkoholis.

„2013 metais už smurtą artimoje aplinkoje buvo nuteisti 287 asmenys, iš kurių 15 buvo moterys, o likusieji – vyrai. Dažniausiai buvo smurtaujama prieš žmonas ar sugyventines. Smurtautojų amžius buvo labai įvairus ir siekė nuo 17 iki 78 metų“, – sako A. Piesliakas.

Teisėjas pabrėžia, kad svarbiausias daugelį nusikaltimų vienijantis veiksnys – jų metu vartotas alkoholis. Smurtaudami buvo apsvaigę didžioji dalis nuteistųjų.

Daugiausia bylų buvo susijusios su vienkartiniu smurtu, t. y., kai jėgos buvo griebiamasi konkretaus konflikto metu. Tačiau pasitaikė ir recidyvinio smurto atvejų, kai smurtauta ilgą laiką.

A. Piesliako tyrimas taip pat atskleidė, kad dažniausiai už smurtavimą artimoje aplinkoje buvo skiriama laisvės apribojimo bausmė. Už tokį nusikaltimą taip pat gali būti baudžiama bauda, viešaisiais darbais ir laisvės atėmimu.

Šiemet Lietuvoje jau užfiksuota 20 tūkst. pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, dėl trečdalio jų pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Specializuotos pagalbos centrų (SPC) kontaktai pranešti apie smurtą patyrusius asmenis savivaldybėse. Pagalba teikiama kasdien nuo 9 iki 17 val. darbo dienomis. Pagalbos moterims linija 8800 66366 kiekvieną dieną 10–21 val. Bendrosios pagalbos numeris 112 (visą parą). 

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką