Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 2d. 13:00

Kaip išgyventi vasarą be atostogų?

Moteris biure
Vida Press nuotr. / Moteris biure

Daugeliui įprasta atostogauti vasarą ir jei šilčiausio sezono metu atostogų galimybės dėl kokių nors priežasčių nelieka, kai kurie žmonės labai dėl to kremtasi. Kita vertus, pasigirsta vis daugiau balsų, esą, geriau ilsėtis rudenį ar žiemą, kai Lietuvoje mažai saulės... Tad kokios priežastys verčia mus atostogauti vasarą? Kas nutinka, jei neatostogaujame šilčiausiu metų laiku? Ir kaip išgyventi tą vasarą be atostogų?

Atostogų reikia visiems

„Jeigu jūsų gyvenime nėra suplanuoto poilsio – tai tiesiausias kelias į perdegimą, protinių pajėgumų ir fizinio aktyvumo sumažėjimą, vangumą ir kūrybiškumo praradimą“, – rašo tinklalapio All-Psy.com ekspertė, psichologė Irina Rozanova.

Anot jos, ilsėtis reikia ne tik vasarą, tačiau ir kiekvieną dieną, kiekvieną savaitę. Pavyzdžiui, dieną, ypač po pietų, rekomenduojama kelioms minutėms užmerkti akis, jeigu yra galimybių, ištiesti kojas, ir „tegul pasaulis palaukia“. Per pietus ar po darbo labai naudinga pusvalandį skirti pasivaikščiojimams, tai padeda „perjungti“ dėmesį, atkurti fizines jėgas.

Psichologė rašo, jog darboholikai, mėgstantys sėdėti biuruose iki nakties, neimantys atostogų, darbovietei labiau kenkia, nei neša naudos. „Nepuoselėkite iliuzijos, kad jūs tikras šaunuolis, nes kasdien iki išnaktų sėdite darbe. Tyrimais įrodyta, kad geresnius darbo efektyvumo rodiklius demonstruoja tie, kurie moka ilsėtis ir tinkamai planuoti savo darbo dieną“, – sako psichologė.

Jeigu vasarą teks dirbti

Geriausias poilsis – įprastos veiklos pasikeitimas. „Jei vasarą teks dirbti, vakarais ir savaitgaliais turite ilsėtis. Keiskite pasivaikščiojimų vietas, eikite į naujas vietas (kavines, parodas, pramogų erdves), kur anksčiau nebuvote, sugalvokite užsiėmimų, kurie jums bus naujiena. Visa tai padės smegenims persijungti nuo darbinių rūpesčių į poilsio ir atsipalaidavimo režimą“, – rašo psichologė I.Rozanova.

Aplinkos spaudimas „juk visi ilsisi vasarą“ ir šiltas oras verčia graužtis, jei vasarą tenka sėdėti biure ir spręsti darbines užduotis. Štai keletas patarimų, kaip sumažinti tą vidinę graužatį:

 • Pakeiskite darbo grafiką. Vasarą anksčiau švinta, vadinasi, ir mūsų kūno bioritmai keičiasi, esame pajėgūs keltis anksčiau. Pradėkite darbą keliomis valandomis anksčiau – galva bus šviesesnė, padirbėsite ramiai iki dienos triukšmo, o ir vakaro poilsiui turėsite kelias papildomas valandas.
 • Jei tik galite, neškitės kompiuterį į atviras miesto erdves ir dirbkite lauke, artimiausiame parke šalia darbovietės ar kokioje artimiausios kavinės lauko terasoje. Kaupkite vitamino D atsargas.
 • Pakeiskite mitybą. Pasakykite „taip“ vaisiams, daržovėms, vandeniui. Vasarą virškinimo sistema prastai tvarkosi su sunkiai virškinamu maistu. Jūsų kolegos, kurie per atostogas sau leis valgyti keptą mėsą ir sunkius desertus, nes „juk atostogos“, grįžę pavydės jums lengvo įdegio, gaivios veido odos ir lieknesnės figūros.
Vida Press nuotr./Moteris svajoja apie atostogas
Vida Press nuotr./Moteris svajoja apie atostogas

O gal nereikia atostogų vasarą?

„Jeigu dirbate vasarą, susiplanuokite kasdienę dienotvarkę šiek tiek kitaip, nei tą darėte rudenį ar žiemą. Pavyzdžiui, po darbo eikite pasivaikščioti į parką, savaitgaliais važiuokite į gamtą – mėgaukitės šiltuoju metų laiku, juk tai malonu. Mano manymu, geriausias sprendimas – pratęsti vasarą pasirinkus atostogas tamsiuoju metu laiku“, – rašo tinklalapio All-Psy.com ekspertė, psichologė Anastasija Biriukova. Ji vardija priežastis, kodėl a) kartais neišvengiamai turime atostogauti vasarą ir kodėl b) geriau atostogauti kitais metų laikais.

Priežastys, kodėl esame priversti atostogauti vasarą:

 • Turite vaikų, su kuriais būtina praleisti didesnę dalį jų vasaros atostogų.
 • Įmonė, kurioje dirbate, praktikuoja vasarą kuriam laikui uždaryti biurą, tuomet visi priversti atostogauti.
 • Kai gyvename tokioje klimato zonoje, kur vasaros mėnesiais dėl karščio neįmanoma būti mieste.

Priežastys, kodėl verta atostogauti ne vasarą:

 • Dažnai sergate ar „įkrintate“ į lengvą depresiją vėlyvą rudenį, žiemą ar pavasarį – prisiminkite, kuriuo metu jums dažniausiai kyla tokių sveikatos problemų, ir planuokite atostogas 3–4 savaites iki to laiko.
 • Mėgstate savo darbą ir įmonę, tačiau kai kurie bendradarbiai jums kelia didelį stresą, o jie mėgsta atostogauti vasarą. Puiku! Turėsite galimybę pasimėgauti jų nebuvimu ir darbas nevargins, o kai atostogausite – dar mėnesį jų nematysite.
 • Jūsų darbovietėje įtempčiausi, nervingiausi periodai būna ne vasarą. Tad galima pasvarstyti, ar verta persitempti? Tikslinga eiti atostogauti tada, kai darbas kelia didžiausią nepasitenkinimą.
 • Esate taupus žmogus ir nenorite leisti pinigų abejotinoms atostogoms brangiuose kurortuose, kur daug žmonių, o sezono metu kainos smarkiai pakeltos.
 • Esate logiškai mąstantis žmogus: kai lauke kaitina iki 35 laipsnių, negali būti kalbos apie mėgavimąsi saulute gulint paplūdimyje, greičiausiai teks laiką leisti viešbučio kambaryje ar prekybos centre po kondicionieriais. Tai ar čia atostogos, kurių jūs norite?
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką