Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 9d. 14:45

Kineziologijos specialistas – apie nugaros skausmus ir kūną, kaip vienį

Nugaros skausmas
Vida Press nuotr. / Nugaros skausmas

Taikomosios kineziologijos ir manualinės terapijos specialistas gydytojas Grigorijus Krutovas (Maskva, Rusijos valstybinis medicinos universitetas) pas mus svečiavosi pakviestas Lietuvos funkcinės medicinos ir taikomosios kineziologijos asociacijos. Gydytojo paskaitų tema – emocijų, organizmo cheminių reakcijų, medžiagų apykaitos ir vidaus organų, kaulų, raumenų, raiščių ir kitų struktūrų sąsajos. 

– Žmogui skauda nugarą. Taikomosios kineziologijos specialistas padaro prielaidą – dėl netaisyklingo sąkandžio ir netinkamai funkcionuojančio smilkininio apatinio žandikaulio sąnario. O mes, eiliniai žmonės, patys galime įtarti, kad priežastis – būtent ta?

Lietuvos funkcinės medicinos ir taikomosios kineziologijos asociacijos archyvo nuotr./Grigorijus Krutovas
Lietuvos funkcinės medicinos ir taikomosios kineziologijos asociacijos archyvo nuotr./Grigorijus Krutovas

– Galite prieiti prie veidrodžio ir įdėmiai pasižiūrėti į savo veidą. Jį sudaro trys dalys:
pirma – tarp plaukų augimo linijos ir antakių,
antra – tarp antakių ir nosies galiuko,
trečia – tarp nosies galiuko ir smakro (apatinio žandikaulio).
Jei jos nėra simetriškos ir vienodos apimties, tai – ženklas, kad sąkandis greičiausiai netaisyklingas, ir šitai gali būti nugaros skausmo priežastis.

Kitas ženklas – odos klostelė po apatine lūpa. Viskas prasideda kūdikystėje. Nesigilindamas į detales pasakysiu tik tiek: kuo ilgiau vaikui duodamas čiulptukas ir kuo ilgiau jis maitinamas iš buteliuko, tuo didesnė tikimybė, kad žandikaulis formuosis siauras ir tai turės įtakos dantims. Normalu, kai pieniniai dantys dygsta reti, o tarp jų – palyginti dideli tarpai. Jų nebuvimas rodo, kad žandikaulis siauras. Jei jis siauras, nuolatiniai dantys (kurių daugiau nei pieninių), kai jiems ateis laikas dygti, ims vieni kitus stumdyti, vieni ant kitų lipti, linkti į priekį ir atgal, kad tilptų. Kokią žinią, būdami tokie, jie siųs smegenims? Žinią apie asimetriją. Ir smegenys ją priims kaip normą! Todėl nieko keista, kad formuosis netaisyklingas nuolatinis sąkandis. Verta žinoti, kad viena iš sudedamųjų dantų dalių – nervinis audinys. Tad dantų ir žandikaulio ryšys su smegenimis labai glaudus. Sutrikdytų struktūrų koregavimas ir gydymas – viena iš taikomosios kineziologijos praktikos sričių.

– Dantų aukštis laikui bėgant mažėja natūraliai, dėl žmogaus patiriamos įtampos. Taigi senstant netaisyklingas sąkandis dar labiau „netaisyklingėja“?

– Taip, dantų aukštį veikia bėgantis laikas, stresas... Jei žmogus sukanda dantis ir kenčia (tai labai dažnas žmonių, patiriančių nuolatinę emocinę ir psichinę įtampą, elgesio modelis), trumpėja raumenys, nuo kurių smarkiai priklauso žandikaulio darbas. Kuo labiau įtemptas žandikaulis, tuo greičiau „susivalgo“ dantys ir žemėja sąkandis. Kuo jis žemesnis, tuo didesnis krūvis tenka smilkininiam apatinio žandikaulio sąnariui. O iš žandikaulio smegenys gauna daugiau kaip trečdalį signalų (du trečdalius – iš kitų kūno dalių ir organų). Jei sąkandis netaisyklingas, smegenys atitinkamai informuoja raumenis. Šie, asimetriją priėmę kaip normą, stengiasi prie jos derinti kūną ir keičia žingsnių, rankų judesių, kvėpavimo amplitudę...

Kuo labiau sutrikdytas kvėpavimas, tuo daugiau kūnas turi dėti pastangų, kad kompensuotų šį trūkumą. Dėl to didėja pečių ir dubens raumenų įtampa, kinta organų padėtis. Pavyzdžiui, mergaitei gali pasisukti gimda ir nustumti į šoną greta esančią šlapimo pūslę. Kai taip nutinka, šlapimo pūslė nėra visiškai ištuštinama, susidaro puiki terpė patogeniniams mikroorganizmams. Štai ir lėtinio cistito, dažnos moterų ligos, priežastis. Ir kaltas netaisyklingas sąkandis. Organizme viskas nepaprastai susiję. Beje, mūsų kūną bendra sistema paverčia jungiamasis audinys. Todėl, pavyzdžiui, vienos pėdos plokščiapėdystė gali neigiamai paveikti žandikaulį.

„Fotolia“ nuotr./Žandikaulio skausmas
„Fotolia“ nuotr.

– Turint galvoje visa tai, ką pasakėte, ar, kai skauda nugarą, galima veiksmingai sau padėti atpalaidavimo, tempimo pratimais?

Šalinant problemą svarbus sistemiškumo principas, nes kūnas yra vienis.

– Daug moterų ir vyrų patiria nugaros skausmus, raumenų sąstingį, įtampą ir siekia tai įveikti masažais, tempimo ar kitokiais pratimais. O šie beveik nepadeda. Kodėl? Įsivaizduokite žmogų, kuris miegodamas užsitraukia antklodę ant galvos ir dėl to jam ima šalti kojos, tačiau užuot jas apsiklojęs, jis ima kamšyti galvą... Nugara atsipalaiduos, kai bus pašalinta žandikaulio įtampa. Šias sąsajas taikomosios kineziologijos specialistui nesunku įžvelgti. Beje, norėčiau atkreipti dėmesį, kad kineziterapija ir kineziologija – skirtingi dalykai. Kineziterapijos principas: „Jei kurioje nors srityje kieta, išmankštinkime.“, kineziologijos: „Jei ši sritis nedirba, reikia paklausti nervų sistemos, kodėl?“ Ji nedirba todėl, kad raumenys visada „gudrauja“ ir veikia pagal principą „tempiam virvę!“ Jei kuris nors raumuo „išsijungia“, visa įtampa tenka kitam raumeniui. Šalinant problemą svarbus sistemiškumo principas, nes, kaip jau išsiaiškinome, kūnas yra vienis. Būtina surasti pagrindinį pažeidimą, sukeliantį struktūros, cheminių procesų ir emocijų išsiderinimą. Ir gali paaiškėti, kad pagrindinė priežastis – vieno danties nebuvimas...

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

04:21:41
03:54
07:18

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką