Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 lapkričio 27d. 14:02

Klausimas psichologui: kaip padėti skriaudžiamai draugei?

Liūdna mergina
123RF.com iliustr. / Liūdna mergina

Šeiminiai konfliktai dažniausiai laikomi tik tos šeimos reikalu. Tačiau ką daryti, jei žinote, kad prieš jūsų draugę, seserį ar mamą nuolat pakeliama ranka, o ji yra pasiryžusi su smurtu taikstytis? Ar artimieji gali pakeisti jos požiūrį ir kaip derėtų su šia moterimi bendrauti norint tai padaryti?

 Pataria psichologė Aušra Šapranauskienė.

Moterys nepalieka smurtautojų dėl įvairių priežasčių. Kartais veikia aukos psichologija, kuri yra ganėtinai sudėtinga ir apima daug įvairių veiksnių. Galbūt moteris yra nuo mažens augusi smurto aplinkoje, tad smurtas jai atrodo gyvenimo norma, nė neįsivaizduojama, kad gali būti kitaip. Galbūt smurto buvo tiek, kad pasitikėjimas savimi yra visiškai sutryptas, vyrauja depresijos, bejėgiškumo, kaltės ir gėdos jausmas. O kartais moterys tiesiog realiai neturi kur išeiti, mano, kad neturės kur gyventi, nepajėgs finansiškai savęs išlaikyti.

Taip pat skaitykite: Santykių ekspertai pataria: kaip susigrąžinti savivertę moteriai, kuri yra nuolat žeminama

Jei artimieji yra susirūpinę, pirmiausia jie galėtų atvirai pasikalbėti su moterimi, pasakyti, kad dėl jos nerimauja, paklausti, kuo galėtų padėti, ir atidžiai klausytis, ką moteris jiems atsako. Pokalbis nepavyks, jei kalbėtis eisite su nusiteikimu „pakeisti jos požiūrį“, moralizuoti, aiškinti, kad ji „turi palikti vyrą“ arba klausti  „kaip ji galinti taip gyventi“.

Pokalbis nepavyks, jei kalbėtis eisite su nusiteikimu „pakeisti jos požiūrį“, moralizuoti, aiškinti, kad ji „turi palikti vyrą“.

Patikėkite – kaltės ir gėdos jausmų šios moterys ir taip turi su kaupu. Jei girdite, kad moteris kol kas nenori skirtis ar išeiti gyventi atskirai, kalbėkitės apie tai, kaip jai dabar padėti, gyvenant kartu su smurtautoju, kaip labiau užtikrinti jos saugumą. Galite pasiūlyti kreiptis psichologo pagalbos ir padėti tokią pagalbą suorganizuoti.

Kartais lengviau yra paveikti ne auką, bet smurtautoją. Dažnas smurtautojas bijo viešumo, todėl aktyvesnis artimųjų įsikišimas, smurtautojo įspėjimas apie jam gresiančią atsakomybę už smurto veiksmus, parodymas, kad netylėsite, jei smurtas kartosis, gali būti tas veiksnys, kuris pristabdo smurto proveržius.

Specializuotos pagalbos centrų (SPC) kontaktai pranešti apie smurtą patyrusius asmenis savivaldybėse. Pagalba teikiama kasdien nuo 9 iki 17 val. darbo dienomis. Pagalbos moterims linija 8800 66366 kiekvieną dieną 10–21 val. Bendrosios pagalbos numeris 112 (visą parą).

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką