Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2016 02 04, 20:20

Meditacija: 10 minučių produktyvumui, sveikatai ir miegui

Gyvenimas juda pašėlusiu tempu. „Deadline'ai“ tampa kasdienybe. Padarome vieną darbą ir nepalengvėja – iškart atsiranda kitas. Visą laiką su kažkuo lenktyniaujame – darbe, sporto klube, gatvėje, kartais net namuose. Nenuostabu, kad jaučiamės tiek fiziškai, tiek emociškai pervargę.
Meditacija
Meditacija / Fotolia nuotr.

Tokia savijauta ilgainiui sumažina mūsų energiją ir produktyvumą, jaučiamės praradę kontrolę ir nebespėjame lėkti kartu su gyvenimu.

Yra vienas būdas, kuris gali padėti nusiraminti ir atgauti pusiausvyrą. Tai meditacija – proto sutelkimas. Ypač gerai veikia vadinamoji sąmoningumo (atidumo) meditacija. Jos esmė – savos patirties ir dabarties įsisamonimas, liovimasis nuolat galvoti apie praeities įvykius ar ateitį.

Sąmoningumo meditaciją praktikavo „Apple“ įkūrėjas Steve'as Jobsas, tai mielai daro TV laidų vedėja Oprah Winfrey, aktorės Gwyneth Paltrow, Emma Watson ar Goldie Hawn.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

Meditacija mažina stresą ir nerimą

Darbe patiriamas stresas gali prisidėti prie 120 000 mirčių kasmet.

Stresas yra praėjusio amžiaus pabaigos ir šio amžiaus pradžios nuodas. Žmonės jį patiria beveik kasdien, tai atsiliepia ne tik nuotaikai, bet ir sveikatai. Tą patį galima pasakyti ir apie nerimą. „Darbe patiriamas stresas gali prisidėti prie 120 000 mirčių kasmet. Nerimas darbe gali nužudyti daugiau amerikiečių nei diabetas, Alzheimeris ar gripas“, – rašo „Forbes“.

Kai esame pervargę ir apimti streso, apie produktyvumą šnekėti sunku. Pirmiau reikia atsipalaiduoti ir tik tuomet kibti į darbus. „The American Journal of Psychiatry“ paskelbė tyrimą, kad įvairios meditacijos programos padėjo žmonėms, jaučiantiems didelį klinikinį nerimą, taip pat daugumą tiriamųjų išgydė nuo depresijos.

Meditacija padeda lengviau susidoroti su stresu ir dėl šios priežasties kai kurie žmonės net numeta svorio – kai nebėra streso, nelieka ir emocinio valgymo poreikio.

Meditacija padeda užmigti

Neretam pažįstamas jausmas: kūnas ir protas pervargę, bet užmigti neišeina, nors tu ką. Lenda įvairiausios mintys, pradedame nervintis ir tampa dar sunkiau užmigti. Taip jaučiasi maždaug trečdalis žmonių, dauguma jų dirba protinį darbą.

Nemigą sumažinti gali meditacija. Tinkamai praktikuojama, ji padeda išmokti atsipalaiduoti ir „išjungti“ protą – to reikia, kad pavyktų užmigti.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Meditacija mažina širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena dažniausių mirčių priežasčių visame pasaulyje. Dažnesnė už vėžį. Nors širdies ligos neretai genetiškai paveldimos, daug kas priklauso ir nuo mūsų gyvenimo būdo. Jei patiriame stresą ir nemėginame to kontroliuoti, mažai judame ir nesveikai maitinamės, nenuostabu, kad ir vidutinio amžiaus žmogus gali patirti insultą. Geriausias priešnuodis – meditacija. Amerikiečiai mokslininkai teigia, kad ji širdžiai gali padėti labiau nei vaistai.

Palengvina skausmus

Chroniškas skausmas – nesvarbu, kurią kūno dalį skaudėtų, – labai nemalonus ir sekinantis. Tačiau specialistų praktika rodo, kad meditacija sumažina stiprių nuskausminamųjų poreikį, nes aktyvina smegenų sritis, atsakingas už skausmo suvokimą. T. y. meditacija kontroliuoja skausmą. Tai veikia ne tik pažengusiems, bet ir pradedantiesiems.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Nuo ko pradėti

  • Yra įvairių kursų ir mankštų programų, kur galite susipažinti su meditacija ir būti prižiūrimiems profesionalų.
  • Taip pat sukurta ne viena išmanioji programėlė, siūlanti lengvai ir greitai pamedituoti. Pavyzdžiui, visame pasaulyje populiaria „Headspace“ programėle 10 dienų galima naudotis nemokamai (ne tik išmaniajame telefone, bet ir kompiuteryje ar planšetėje). Tiek pakaks, kad įgytumėte bazinių žinių. Programėlė pristatoma kaip smegenų mankšta: kad būtumėte sveiki ir laimingi, gerai išsimiegoję ir produktyvūs, turite treniruoti smegenis taip, kaip treniruojate kūną sporto klube.
  • „Headspace“ skelbia, kad reguliari meditacija veiksmingai gydo ne tik nuo streso, nerimo ar širdies ir kraujagyslių ligų, bet ir pagerina tarpusavio santykius, dėmesio koncentraciją, padeda atsikratyti priklausomybių, skatina kūrybiškumą.
  • Taip pat yra įvairiausių vaizdo pamokėlių, meditacijos ir autogeninių treniruočių „Youtube“ ir įvairiuose specializuotuose tinklalapiuose, kur galite kartu su specialistu ar klausydami įrašo pamėginti išmokti atsipalaiduoti.
  • Medituoti reikėtų po 10 minučių kasdien, stengtis apie nieką negalvoti, būti čia ir dabar, su savimi. Po dviejų trijų savaičių turėtumėte pajusti teigiamą meditacijos poveikį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką