Dabar populiaru
15min ŽIŪRĖK
Publikuota: 2018 rugsėjo 3d. 13:59

Naujovės mokyklų valgyklose – mažiau cukraus

Bandelės
„Scanpix“ nuotr. / Bandelės

Siekiant užtikrinti sveikatai palankią vaikų mitybą, maisto saugą ir geriausią kokybę, nuo rugsėjo šalies mokyklose keičiami valgiaraščiai. Apie tai pirmadienį informavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Laukia šios naujovės:

  • papildytas vaikams draudžiamų tiekti maisto produktų ir grupių sąrašas. Draudžiamų produktų sąraše: valgomieji ledai, sūreliai su glaistu, džiūvėsėliuose volioti ar džiūvėsėliais pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai;

  • numatytas leidžiamas cukraus, druskos ir privalomas skaidulinių medžiagų kiekis produktuose ir patiekaluose, pavyzdžiui, bus galima tiekti tuos pyrago ir konditerijos gaminius, kurių 100 g cukraus kiekis ne daugiau kaip 16 g;

  • sukonkretintas maisto produktų ir patiekalų vaikams maitinti patiekimas ir patiekimo dažnumas, pavyzdžiui, ugdymo įstaigoje, kuri organizuoja vieną arba du maitinimus, ne mažiau kaip vieną kartą per savaitę turės būti gaminamas žuvies patiekalas;

  • šaltais užkandžiais, pavyzdžiui, bandelėmis, javainiais, sausainiais ir panašiai, bus galima prekiauti tik gavus raštišką vaikų atstovų pagal įstatymą pritarimą.

Valgiaraščiai tikslinami

Anot VMVT, įmonė, tiekianti maitinimą kelioms ugdymo įstaigoms, suderinusi vieną valgiaraštį kitose ugdymo įstaigose galės naudotis tuo pačiu pakartotinai jo nederindama. Taip pat nereikės pakartotinai derinti valgiaraščio, jei jis bus keičiamas tik minimaliai, pavyzdžiui, pakeitus vieną tos pačios maisto produktų grupės maisto produktą ar patiekalą kitu maisto produktu ar patiekalu, kai maisto produkto ar patiekalo maistinė ir energinė vertė išlieka tokia pati arba pakinta ne daugiau kaip 5 proc., arba keičiant patiekalo sudėtines dalis pagal metų laikus (pavyzdžiui, raugintų kopūstų sriubą keičiant šviežių kopūstų sriuba, burokėlių sriubą – šaltibarščiais).

SAM nuotr./ Mokykloje
SAM nuotr./ Mokykloje

„Ugdymo įstaigos naujai maitinimo tvarkai pradėjo ruoštis jau vasaros pabaigoje. Rugpjūčio mėnesį gauti 288 prašymai dėl valgiaraščių suderinimo, nemažai jų sulauksime ir rugsėjį.

Derindami valgiaraščius VMVT specialistai pastebi, kad ne visuomet išlaikoma reikiama maitinimo energinė vertė, daržovių (išskyrus bulves) ar vaisių garnyras sudaro mažiau nei trečdalį bendro patiekalo svorio, neatitinka numatomų tiekti patiekalų dažnumas, ne kiekvienos dienos racione numatyti vaisiai ir pan. Pastabas ir patarimus pateikiame ūkio subjektams, kad jie galėtų patikslinti valgiaraščius“, – pranešime žiniasklaidai cituojama VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Vita Šturmienė.

VMVT mokslo metų pradžioje mokyklose teigia atliksianti daugiau patikrų – ar vaikų maitinimui netiekiami draudžiami, prideginti, perkepti, pervirti patiekalai, ar maitinimas organizuojamas pagal valgiaraščius, teikiamos konsultacijos.

Praėjusiais metais – 134 skundai

Praėjusių mokslo metų valstybinės maisto kontrolės duomenimis, mokyklų užkandinių, valgyklų ir virtuvių veiklą vykdė 1132 subjektai.

2017–2018 mokslo metais VMVT inspektoriai atliko 1292 patikrinimus, iš kurių – 964 planiniai. Patikrinimų metu nustatyta, kad 4 proc. patikrintų įstaigų bendrojo ugdymo įstaigų valgiaraščiai nebuvo suderinti nustatyta tvarka. Dar 4 proc. patikrintų mokyklų mokinių maitinimas buvo organizuojamas ne pagal valgiaraščius. Patikrinimai, kurių metu už nustatytus pažeidimus buvo taikytos sankcijos, sudarė 8 proc., o daugiau kaip pusėje tikrintų įstaigų (56 proc.) nustatyta pažeidimų.

Dėl netinkamo maisto mokyklose per 2017–2018 mokslo metus VMVT gavo 134 vartotojų pranešimus, iš kurių 28 proc. pasitvirtino. Pagrįstai vartotojai skundėsi dėl atvėsusio maisto, netinkamų patalpų, inventoriaus, darbuotojų aprangos ir higienos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką