Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 29, 08:01

Norite švelniai detoksikuoti organizmą? Į kasdienį racioną įtraukite du produktus

Šiuolaikiniame pasaulyje mes gyvename apsupti įvairiausių toksinų, kurie gali nusėsti ir kauptis mūsų organizme. Viešojoje erdvėje galima rasti ne vieną drastišką būdą, kaip juos pašalinti, tačiau mitybos specialistė Tautvilė Šliažaitė-Miller nėra tokių metodų šalininkė ir pataria tai daryti švelniai, kad neprisidarytume daugiau bėdos nei naudos.
Sveika mityba
Sveika mityba / 123RF.com nuotr.

Toksinai mus supa visur ir visada – tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse, nuotolinėje paskaitoje teigė mitybos specialistė. Juos išskiria automobiliai, gamyklos, fabrikai, energijos jėgainės, dažai, pelėsis, tabako dūmai, namų valymo priemonės, plastikas ir pan. Dažnai toksinų yra mūsų naudojamuose kvepaluose, kosmetikoje ir net maiste, kurį kasdien valgome.

Taip pat toksinų gali atsirasti, jeigu ilgą laiką vartojate žuvų taukus. Specialistė pataria šiuos maisto papildus rinktis itin atsakingai, kadangi žuvys kaupia į save vandenyne esančius toksinus, ypač gyvsidabrį. Šio elemento kiekį organizme ji siūlo pasitikrinti ir tiems žmonėms, kurie turi labai senų plombų. Mat jose taip pat gali būti šio sunkiojo metalo. „Išimant tokias plombas, labai svarbu, kad būtų apsaugota, t. y. uždengta, burna, antraip mes galime nuryti daug gyvsidabrio ir taip dar labiau apnuodyti savo organizmą“, – įspėjo lektorė.

Jeigu mūsų virškinimo ir šalinimo sistemos veikia nepakankamai gerai arba gauname didelį toksinų kiekį, jie ima kauptis organizme. Dėl to prastėja savijauta, o ilgainiui gali sutrikti ir tam tikrų organų veikla. Todėl kūno detoksikacija – visiems aktuali tema.

Kaip pasiruošti detoksikacijai

Egzistuoja įvairūs detoksikacijos būdai – labai drastiški ir švelnesni. T.Šliažaitė-Miller pataria nepulti į juos stačia galva, o prieš tai tinkamai pasiruošti. Jeigu organizmas detoksikuojamas norint numesti svorio, svarbu žinoti, kad svorį būtina mesti lėtai – iki vieno kilogramo per savaitę. Mat dažniausiai toksinai kaupiasi riebaluose, o jiems tirpstant jie patenka į organizmą. Jeigu išskiriamų toksinų kiekis bus didelis, mes blogai jausimės.

Taip pat būtina sureguliuoti virškinimo sistemą, kad tuštinimasis būtų reguliarus – kartą per dieną, antraip toksinai iš organizmo nepasišalins. Turi būti susiformavęs įprotis gerti pakankamai vandens (labai daug toksinų pašaliname su šlapimu), vengti alkoholio, kofeino turinčių produktų ir netoleruojamų produktų. Jeigu nesate tikri, kokių produktų netoleruojate, detoksikacijos laikotarpiui visada naudinga atsisakyti ar sumažinti gliuteno vartojimą.

Vienas iš organizmo detoksikacijos būdų – badavimas, kuris, beje, naudingas ir imuninei sistemai. Pats švelniausias jo variantas – protarpinis badavimas, kai nevalgoma 16 val. (nuo vakarienės iki pusryčių). „Siūlyčiau pusryčių vis tiek nepraleisti, bet juos truputėlį pavėlinti“, – patarė lektorė.

Kitas būdas, kuris kai kuriems žmonėms netgi gali būti sunkiau įveikiamas nei protarpinis badavimas, – kuriam laikui iš mitybos raciono išbraukti tam tikrus produktus (kofeiną, alkoholį, perdirbtus maisto produktus ir cukrų) arba tiesiog sumažinti paros maisto ir kalorijų kiekį (pavyzdžiui, gali būti geriamos tik sultys, valgomos tik sriubos, tik grikiai ir pan.).

Pasak mitybos specialistės, paskutinis variantas taip pat nėra labai efektyvus, nes šio proceso metu žmogus dažnai blogai jaučiasi, o jeigu tai daroma dėl svorio, šis dažnai sugrįžta. Todėl naudingiau išmokti taisyklingos mitybos įpročių, kad nereikėtų imtis drastiškų dietų organizmui valyti ar mesti svoriui.

Kokius produktus verta įtraukti

Pasak T.Šliažaitės-Miller, į savo kasdienį mitybos racioną įtraukus keletą naudingų produktų, nereikės imtis drastiškų detoksikacijos būdų.

„Įdomus tyrimas buvo atliktas su spirulina, kuri laikoma labai vertingu baltymų šaltiniu. Tyrime dalyvavo 40 imtynininkų, kuriems reikėjo numesti svorio. Jiems buvo sudarytas specialus valgiaraštis, skirtas svorio metimui. Pusė iš jų kasdien gaudavo spirulinos, o pusė – placebo. Buvo pastebėta, kad tie, kurie šalia dietos vartojo spiruliną, sumažino savo kūno riebalų masę 2,1 proc., o kurie gavo placebo – tik 0,6 proc. Pirmieji savo riebalų kiekį sumažino 2,2 kg, antrieji – 0,9 kg. Tačiau įdomiausia, kad vartojant spiruliną ne tik buvo sėkmingiau metamas svoris, bet ir stipriai sumažėjo kepenų fermentų rodikliai, kurie prieš tyrimą sportininkams buvo padidėję“, – pasakojo lektorė.

Tačiau detoksikuoti organizmą galima ir visiškai mums įprastais produktais. Vienas iš jų – burokėlių sultys, kurios dažnai vadinamos „kraujo valytojomis“. Paprastai burokėliai rekomenduojami, jeigu trūksta geležies, tačiau jie naudingi ir mūsų kepenims, atliekančioms detoksikacijos funkciją.

„Nėra atlikta daug tyrimų apie burokėlių poveikį žmonėms, bet yra nemažai tyrimų su žiurkėmis ir pelėmis. Vieno tyrimo metu žiurkės gavo toksinių cheminių medžiagų, kurios neigiamai paveikė kepenų funkciją, o tuomet pagirdytos burokėlių sultimis. Žiurkių, kurios gavo burokėlių sulčių, kepenų fermentų pokyčiai buvo mažesni nei tų, kurios jų negavo. Be to, burokėliai suaktyvino antrąją kepenų detoksikacijos fazę, kurios metu iš organizmo šalinami toksinai.

Taigi burokėlių sultys – puikus antioksidantų šaltinis, padedantis sumažinti kepenų fermentų pakitimus bei suaktyvinti toksinų šalinimą iš organizmo. Naudingiausia vartoti žalius burokėlius, galima valgyti ir lapus (spausti sultis ar dėti į kokteilius). Aš labiau vertinu kokteilius, kadangi tuomet burokėliai yra sumalami ir mes neprarandame juose esančių skaidulų, maitinančių mūsų gerąsias bakterijas“, – teigė mitybos specialistė.

Kitas labai naudingas organizmui produktas – legendomis apipintos salierų sultys, kuriomis gydoma daugybė ligų. Tačiau lektorė pabrėžė, kad jos nedaro tokių stebuklų, kokių mums norėtųsi. Gerdami salierų sultis, mes natūraliai pradedame sveikiau maitintis, o tuomet ir geriau pasijaučiame. Vis dėlto tai tikrai vertingas produktas, pasižymintis drėkinančiomis ir antioksidacinėmis savybėmis, todėl verta jį įvairiomis formomis vartoti kasdien. Tik labai svarbu rinktis ekologiškus salierus, nes tai viena iš daržovių, kuri itin gerai sugeria pesticidus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką